Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2022., 15:23   #1
Povijest Zagreba

Imamo Povijest Beograda pa je red da imamo i povijest ZG. Zagreb za razliku od BG nema tako zanimljiv zemljopisni položaj ali je bliži moru, Alpama i Srednjoj Europi.
Počnimo crnohumorski: jeste li znali da je u ZG najpoznatiji bordel u gradu, “Zlatna kuna” bio na mjestu gdje se danas nalazi Državni ured za reviziju, na uglu Krvavog mosta i Tkalčićeve?

""Kupleraj je postao kolokvijalni izraz za javnu kuću, bordel i bludilište. Naziv je, vjerojatno, potekao od javnih kupališta, kupleraja, koji su često bili mjesto za “nestašne radnje” posjetitelja.Kao ulica bludilišta profilirala se Tkalčićeva, ali i Kožarska.

Vjeruje se da je voditeljica “Zlatne kune” prva “našnjofala” priliku za zaradu, kad je vidjela kako se Zagrepčani zabavljaju po javnim kupalištima. Roža Aranjoš odabrala je dame za hoch klijentelu. Njeno su bludilište posjećivali oficiri, policajci, bankarski činovnici, obrtnici i gosti koji su u Zagreb stizali iz inozemstva.

O uspješnosti poslovanja i unosnosti bavljenja tim poslom svjedoči i podatak da je na pročelju zgrade krasnim, velikim slovima pisao naziv ovog zagrebačkog kupleraja.

Zagreb je tako sve do početka Drugog svjetskog rata bio među gradovima s najviše javnih kuća, a najviši broj njih poslovao je između dva svjetska rata. Žene koje su radile u tim bordelima imale su liječničku uslugu, a dvaput tjedno imale su obavezne preglede.Tadašnjoj vlasti bludne radnje nisu smetale, dok god se porez uredno plaćao. Dodatnu zakonsku regulativu uveo je 1899. gradonačelnik Adolf Mošinsky, koji je uveo Bludilišni pravilnik s 31 odredbom.

Neke od odredbi tog pravilnika odnosile su se na dob mušterija, ali i zaposlenica. Tako mladići mlađi od 16 godina nisu smjeli ulaziti u kupleraje, a djevojke su morale imati minimalno 17 godina kako bi se mogle baviti prostitucijom....""

zagreb.info/bludilisni-pravilnik-uveden-je-u-zagrebu-kako-bi-se-rastuci-broj-javnih-kuca-doveo-u-red-znate-li-koja-je-ulica-gorjela
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2022., 17:09   #2
https://www.zagreb.info/wp-content/u...7/kupleraj.jpg

Ženska prostitucija u Zagrebu između 1899. i 1934. godine

Tomislav Zorko


https://hrcak.srce.hr/file/11585
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2022., 22:34   #3
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Imamo Povijest Beograda pa je red da imamo i povijest ZG. Zagreb za razliku od BG nema tako zanimljiv zemljopisni položaj ali je bliži moru, Alpama i Srednjoj Europi.
Počnimo crnohumorski: jeste li znali da je u ZG najpoznatiji bordel u gradu, “Zlatna kuna” bio na mjestu gdje se danas nalazi Državni ured za reviziju, na uglu Krvavog mosta i Tkalčićeve?

""Kupleraj je postao kolokvijalni izraz za javnu kuću, bordel i bludilište. Naziv je, vjerojatno, potekao od javnih kupališta, kupleraja, koji su često bili mjesto za “nestašne radnje” posjetitelja.Kao ulica bludilišta profilirala se Tkalčićeva, ali i Kožarska....
Kupleraj nema veze s kupatilima niti kupanjem. To je njemacka rijec, Kupplerei i dolazi od Kuppler, svodnik, pimp.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2022., 23:28   #4
evo starih slika ZG: https://www.forum.hr/showthread.php?t=248350
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2022., 12:18   #5
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Kupleraj nema veze s kupatilima niti kupanjem. To je njemacka rijec, Kupplerei i dolazi od Kuppler, svodnik, pimp.
Jeste, to su fulali. Još o ZG prostituciji i noćnom životu:

"Po broju javnih kuća i kupleraja, Zagreb je nekada bio među vodećim gradovima u Europi, a ovim se mogao pohvaliti do Drugog svjetskog rata. Prije rata, gotovo je svaka kuća u Tkalčićevoj ulici bila kupleraj.

Radilo se o legalnim obrtima, a prvi takav nalazio se u Kožarskoj ulici, nazvan Petrova kupelj. Otvaranje kupleraja bilo je sasvim jednostavno, dapače, jednostavnije nego danas otvoriti obrt ili tvrtku. Sve što je bilo potrebno jest otići u Gradsku skupštinu, podnijeti zahtjev koji bi se, zatim, odobrio ili odbio.

Zaposlenice bordela imale su i liječničku uslugu, a pregled su morale obaviti dva puta tjedno. Reklama za ova mjesta bila je zabranjena, kupleraji nisu smjeli isticati kakve usluge se kod njih pružaju. Međutim, reklama nije niti bila potrebna, posla nije nedostajalo, a znak prepoznavanja kupleraja bila je – figurica patuljka na prozoru. Kada bi patuljak bio polegnut, to je označavalo da je dotična dama zauzeta.
Od 16. do 20. stoljeća 'bludilišta' u Hrvatskoj bila su zakonski regulirana. Bilo je propisano tko se smije baviti prostitucijom, a liječnički pregledi bili su obavezni..

Njih je doktor obilazio do dva puta tjedno. Mlađi od 17 nisu smjeli u te kuće (tad se smatralo punoljetnim sa 17g.) Dame nisu smjele izać na ulice reklamirati se i pozivati gospodu a kuće koje su bile kupleraji ili bludilišta, nisu smjeli imati napisano da se tu obavljaju ove "uslužne djelatnosti osobnog zadovoljstva". Ali se zato znalo po nekim sitnicama i detaljima - npr svjetlu ili patuljcima na prozoru. Ako je patuljak bio polegnut - dama je bila zauzeta.

Nakon nekog vremena, susret s damama postao je moguć i u barovima, a zbog izgradnje Tkalčićeve ulice Kožarska je sve više gubila na svojoj dužini. Danas je Kožarska gotovo zaboravljena mala uličica, no izraženog šarma koji je vrijedan njezina upoznavanja.

U Tkalči morete vidjeti skulpturu "Žena na prozoru" autorice Vere Dajht Kralj. Koja simbolizira 'noćne dame' koje su čekale mušterije na svojim prozorima i stavljena je između dva djela Kožarske.

Najpopularniji bar bio je 'Pick', koji je najprije bio u Novoj pivani u Draškovićevoj, a kasnije se preselio na Jelačićev trg 6, na polukat. Imao je najbolji i najskuplji program. A bio je popularan i 'Klub' u Ilici, preko puta Bregovite, današnje Tomićeve. Tu su se davale kabaretske predstave, do deset sati, a poslije muzika za ples do pet ujutro. Svi su barovi radili cijelu noć. 'Ritz' na početku Petrinjske otvoren je tridesetih godina, u njemu je svirao najpopularniji violinist u gradu, Vlahović, otac Helge Vlahović. Njega su cijenili i najveći glazbeni autoriteti. Kasnije je bio popularan Bego, koji je još šezdesetih godina svirao u Lovačkom rogu. 'Apolo-bar' bio je u Ilici, u dvorištu, gdje je danas 'Kerempuh'. To je prvi bar koji je imao program s domaćim artistima, pa je zbog toga jeftiniji od drugih, ali i skromniji komfor. Imao je tri separea, koji se nisu grijali, tako da su ljubavni parovi bili prepušteni vlastitoj toplini! Na uglu Palmotićeve i Vlaške, gdje se danas na rate prodaju plazme i LCD-i, bio je bar 'Bijela lađa'. Tu je svirala madolinska muzika i točila se otvorena vina.

A svi barovi su imali svoje stalne noćne dame, koje su goste vabile u separee. U svakom separeu obavezno je stajala boca šampanjca, a separe se nije posebno plaćao, bio je uključen u cijenu pića. Cijena prostitutke je bila po slobodnoj nagodbi.

Barska prostitutka je bila i pet puta skuplja nego "štriherica" ili "štajgerica", tj. ulična prostitutka, a one su dežurale u Petrinjskoj, Palmotićevoj i Amruševoj. Barska dama je svoje usluge naplaćivala 250 i 300 dinara, a to je bila četvrtina učiteljske plaće" (ovaj citirani tekst je tekst g. Z. Milčeca) Tako su svi imali korist od ovog posla, i svodnici i grad i prostitutke. Zato sam ja za legaliziranje ovog najstarijeg zanata jel to neće nikad moć prekinuti. A onda je bolje staviti pod kontrolu i dobivati dio novca od ovog posla. Zakaj se naši ne sjete toga i ne razmišljaju o tom, nemam pojma."
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2022., 18:06   #6
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Jeste, to su fulali.
Vjerojatno je to (da riječ "kupleraj" dolazi od "kupanje") zagrebačka lokalna urbana legenda. Slično kao i da je pozdrav "bok!" došao od izraza "Mine boken", što je u nekom austrijskom dijalektu njemačkoga navodno "moj naklon", ali filozozi kažu da to ne stoji, nego dolazi od "bog!", "zbogom", "S bogom", "b" je prešlo u bezvučno "p".
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2022., 03:12   #7
Danas koliko mogu vidjeti, stvari su u se promjenile. Postoje mnogobrojni oglasi, cesto s fotografijama u online Oglasnicima. Zanima me da li je tko od forumasa imao ikakvog osobnog iskustva s damama na slici, da li stvarno izgledaju kako se predstavljaju, itd.?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2022., 19:40   #8
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Danas koliko mogu vidjeti, stvari su u se promjenile. Postoje mnogobrojni oglasi, cesto s fotografijama u online Oglasnicima. Zanima me da li je tko od forumasa imao ikakvog osobnog iskustva s damama na slici, da li stvarno izgledaju kako se predstavljaju, itd.?
Daj ne zajebavaj, znaš na koji podforum za takve stvari trebaš ići. Ovdje je off topic.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2022., 13:41   #9
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Kupleraj nema veze s kupatilima niti kupanjem. To je njemacka rijec, Kupplerei i dolazi od Kuppler, svodnik, pimp.
Ili bi kupleraj, kao i famozni der Kuppler (nadam se da sam pogodio rod) u stvari bilo spajalište, od svima nam poznatog automobilskog die Kupplung ilitiga spojka.
Uzgred, poslušajte Vladu Kreslina i Vrati Micka peneze nazaj, idem ja u drugi kupleraj.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2022., 14:17   #10
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Ili bi kupleraj, kao i famozni der Kuppler (nadam se da sam pogodio rod) u stvari bilo spajalište, od svima nam poznatog automobilskog die Kupplung ilitiga spojka.
Uzgred, poslušajte Vladu Kreslina i Vrati Micka peneze nazaj, idem ja u drugi kupleraj.
LOL, to si dobro "spojio". A ako negdje i postoji Herr Kuppler, to je ocito stalesko prezime.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2023., 09:25   #11
jebate povijest Zagreba svela se na kupleraj i kurve

da možda malo pričamo o bosancima i hercegovcima, oni ipak pišu novu povijest ZG zadnjih 30tak godina
terzaterza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2023., 09:27   #12
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Vjerojatno je to (da riječ "kupleraj" dolazi od "kupanje") zagrebačka lokalna urbana legenda. Slično kao i da je pozdrav "bok!" došao od izraza "Mine boken", što je u nekom austrijskom dijalektu njemačkoga navodno "moj naklon", ali filozozi kažu da to ne stoji, nego dolazi od "bog!", "zbogom", "S bogom", "b" je prešlo u bezvučno "p".
bok je komunistička inačica pozdrava Bog

nego postoji li nekakav povijesni trag kada se bok počeo javljati u ZG?
terzaterza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 00:49   #13
Zna li tko više o povijesti sukoba oko Medveščaka, odnosno Krvavog mosta?

Samo nalazim podatke da je bilo sukoba 1667. - u ovom videu se spominje da je to bilo 14.12. te godine, dok se ovdje spominje 17. 11... Sad ne znam jesu li se okršaji dogodili na oba ta datuma...

A nijedan od izvora ne djeluje odviše ozbiljno...
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 19:43   #14
Mislim da je "Hoćemo naručit pizzu iz Zlatne kune" danas dobilo novo značenje za mene...

Ne znam je li mi drago što sam pročitala sve ovo tbh...

PS - Čisto...ako niste znali - Zlatna kuna je naziv za jednu od najjebenijih pizzerija u gradu - pun intended.
I zauvijek ću ih mrzit zbog ovog. Zauvijek.
Lolita2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 21:01   #15
Quote:
Lolita2 kaže: Pogledaj post
Mislim da je "Hoćemo naručit pizzu iz Zlatne kune" danas dobilo novo značenje za mene...

Ne znam je li mi drago što sam pročitala sve ovo tbh...

PS - Čisto...ako niste znali - Zlatna kuna je naziv za jednu od najjebenijih pizzerija u gradu - pun intended.
I zauvijek ću ih mrzit zbog ovog. Zauvijek.
A mogla bi baš nama neukima objasniti o čemu se radi.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 22:44   #16
Si pročito prvi post?
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 23:39   #17
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Si pročito prvi post?
A jbg, davno je bilo.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:05.