Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2015., 09:01   #121
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Vjerojatno je razlika i u tome što se engleski, za razliku od hrvatskog, ne može slovkat. Tako da djeca zapravo uče globalno čitanje, a ne seciraju riječ na slova ili slogove.

Vidim zelenu boju, vidim da pored nje piše GREEN, i u glavici ostane da je kombinacija tih slova baš riječ za zelenu boju.
je, znam ja to, zato se i uce citati onim karticama a ne ko nasi slovo po slovo.
ali htjela sam treci da dijete mora znati slova prepoznati i procitati da bi moglo to i napisati. kako da napise green kad ne zna npr napisati R, to pricam
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 09:25   #122
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
je, znam ja to, zato se i uce citati onim karticama a ne ko nasi slovo po slovo.
ali htjela sam treci da dijete mora znati slova prepoznati i procitati da bi moglo to i napisati. kako da napise green kad ne zna npr napisati R, to pricam
Ma ne mislim da mora znat slova pisat uopće

Jer će po istom principu po kojem je zapamtilo da ono što izgovara kao R piše kao štapić-trbuh-kosištapić, zapamtit da je GREEN hrpa štapića i trbuha koja tako međusobno stoje.

Isto kao što za sunce prihvati krug-crtice model, za srce ono što svi crtamo kao srce, za model kocke kvadrat sa štapićima u koso iako je realno da ne može prepoznati 3D kocke, nit vidit da sunce ima crtice nit znat da je srce onakvo kakvo nije.

Ono što mi vidimo kao slova njima su simboli za nešto i prihvate kombinaciju simbola kao riječ koju onda čitaju globalno, a ne riječ po riječ

Zapravo, možda neraspoznavanje slova ispadne i prednost.

Pogotovo jer se i u engleskom i u njemačkom uvode slova koja u hrvatskom ne postoje, dupla slova koja mi jako rijetko koristimo, a čitamo drugačije, tri slova koja se čitaju kao jedno itd.

Ne znam jesi vidjela listiće za čitanje za prvašiće iz hrvatskog (Tj, ja ne znam imaju li svi iste listiće). Ne podržava se slovkanje. Imaju papir sa riječima i rečenicama, međutim, na prvom dijelu papira su slogovi koje će koristit u tim rečenicama. Poanta je da ne traže slovo po slovo u rečenici. Već da prvo pročitaju slogove toliko puta da im ostanu u glavi kao skupina dva znaka koja se čita tako i tako, onda od njih slažu riječi i trebali bi ih čitat dok "na pamet" ne znaju kako te riječi izgledaju. I onda prelazit na rečenice.

Jasno mi je da to nije baš realno jer je tempo kakav je. Ali u tom smjeru idu i listići za čitanje. Mi svi odrasli čitamo globalno. Osim ako ne dođemo do neke nepoznate riječi koju onda seciramo na poznate dijelove ili slova.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”

Zadnje uređivanje HepiHipo : 06.11.2015. at 09:38.
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 12:17   #123
Mi imamo jako loša iskustva sa engleskim.
U prvoj školi su samo pjevali i crtali, ona je jako voljela iči na te sate. Učiteljica je bila divna, ali nije bila niti stroga niti su imali zadače za doma. Mi smo se onda preselili i u novoj školi je bilo puno problema. Prvo smo mislili da je to zato kaj ona nezna čitati. Ali nije samo to bio problem. Druga djeca su puno više znala jer su učili više u tim prvim razredima, a dost ih je išlo i u škole stranih jezika. I ja mislim da se tamo više nauči nego u školi. Mi sada idemo u sovu i vidim da je tak. Doma smo plačali jednu studenticu, ali nas jejako skupo došlo.
Mislim da je strani jezik u školi za neku djecu prelagan a za neku dodatan stres i da bi bolje bilo da se preseli u škole stranih jezika.
rozamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 16:38   #124
Ja to smatram prerano. Dijete dođe iz vrtića gdje je ajmo ruku na srce reći naučilo neke osnove čitanja i slova i kad dođe u prvi dočeka ga engleski. Nije dobro ni Hrvatski svlada dočeka ga engleski. katastrofa. Nekad se je engleski učio u 4. ili 5. razredu. Kad si svladao neke osnove Hrvatskog. U biti ne znam kome treba tako nešto al djeci ne želi dobro. Jer će to dijete znati engleski nijansu bolje ili isto kao ja koji sam ga počeo učiti u 4. r OŠ. Sve u svemu žure žure a sve se raspada. Ko da u bocu od 2 litre želiš nagurat 2.5. Brate ne ide.
peacemaker1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 01:34   #125
Mozak male djece najlakše usvaja jezik. Netko tko je slušao engleski od prvog razreda, ili idealno još i prije, bit će neusporedivo bolji govornik od tebe.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 21:05   #126
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Mozak male djece najlakše usvaja jezik. Netko tko je slušao engleski od prvog razreda, ili idealno još i prije, bit će neusporedivo bolji govornik od tebe.
Slažem se. Mojima je žao da čak nisam već od 3,4. godine učila engleski.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 17:03   #127
Quote:
Afro Dita kaže: Pogledaj post
Slažem se. Mojima je žao da čak nisam već od 3,4. godine učila engleski.
Ja sam počeo s 5 ili 6 iči u neku englesku igraonicu. Benefit koji zbog toga imam u poslovnom smislu je ogroman.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 17:12   #128
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ja sam počeo s 5 ili 6 iči u neku englesku igraonicu. Benefit koji zbog toga imam u poslovnom smislu je ogroman.
ja sam svoju sa nepunih 5 prebacila u englesku grupu u vrticu (iz nekih drugih razloga, engleski je bio samo neki plusic)

napredak je ogroman, i meni je taj igraonicki tip ucenja super
naravno, tesko mi je razluciti, sto je naucila kroz crtice, sto kroz druzenja nas sa strancima, al svakak puno zna, jako puno toga razumije, stalno nas nesto ispituje kak se kaze, ili sada kada zna citat i pisat, pita i kak se nesto na engl pise, i kuzi da je razlika po jezicima

prije toga nije ucila nigdje

malo sam skepticna prema skolskom ucenju, stvarno mi se cini da se skole razlikuju po uciteljima koji predaju i sve se vise pitam koji je uopce (njoj) benifit od stranog jezika u provom razredu, kada vec poprilicno zna

i mislim si da uzme pocetni drugi, koji ne zna nista...al bih voljela da engl nastavi kontinuirano uciti.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 19:34   #129
Quote:
peacemaker1977 kaže: Pogledaj post
Ja to smatram prerano. Dijete dođe iz vrtića gdje je ajmo ruku na srce reći naučilo neke osnove čitanja i slova i kad dođe u prvi dočeka ga engleski. Nije dobro ni Hrvatski svlada dočeka ga engleski. katastrofa. Nekad se je engleski učio u 4. ili 5. razredu. Kad si svladao neke osnove Hrvatskog. U biti ne znam kome treba tako nešto al djeci ne želi dobro. Jer će to dijete znati engleski nijansu bolje ili isto kao ja koji sam ga počeo učiti u 4. r OŠ. Sve u svemu žure žure a sve se raspada. Ko da u bocu od 2 litre želiš nagurat 2.5. Brate ne ide.
Prvo sam na ovakav komentar htio osuti drvlje i kamenje a onda mi klikne kako me zapravo vesele ovakvi stavovi .

Moja djeca će, jednog dana, biti daleko konkurentnija na tržištu.


I, da...

Quote:
peacemaker1977 kaže: Pogledaj post
Dijete dođe iz vrtića gdje je ajmo ruku na srce reći naučilo neke osnove čitanja i slova i kad dođe u prvi dočeka ga engleski.
Dijete koje dođe iz vrtića a ne zna čitati (i pisati)...

Pa djeca danas u vrtiću ne samo što uče čitati i pisati već uče (ako to roditelji žele) engleski jezik još u rangu mališa (4+).
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 19:45   #130
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Mozak male djece najlakše usvaja jezik. Netko tko je slušao engleski od prvog razreda, ili idealno još i prije, bit će neusporedivo bolji govornik od tebe.
ne mora znaciti,
nemaju svi klinci dar za engleski kao što svi nemaju ni dar za matematiku..
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 22:00   #131
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Prvo sam na ovakav komentar htio osuti drvlje i kamenje a onda mi klikne kako me zapravo vesele ovakvi stavovi .

Moja djeca će, jednog dana, biti daleko konkurentnija na tržištu.

..

Dijete koje dođe iz vrtića a ne zna čitati (i pisati)...

Pa djeca danas u vrtiću ne samo što uče čitati i pisati već uče (ako to roditelji žele) engleski jezik još u rangu mališa (4+).
Mislim da je previse fame u tom ranom ucenju engleskog. Ja sam ga pocela u sestom osnovne i na poslu ga koristim svakodnevno bez imalo problema, dapace puno puta mi je lakse nesto sloziti na engleskom je hrvatski nema preciznih rijeci kao engleski. Engleski se danas podrazumijeva kao i citanje, i rad na racunalu, nije nikakva posebna prednost u danasnjem svijetu nego minimum.
A sto se znanja iz vrtica tice, dijete mi je prvasic i vecina u razredu nije znala citati ni pisati na pocetku skole.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 23:13   #132
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ja sam počeo s 5 ili 6 iči u neku englesku igraonicu. Benefit koji zbog toga imam u poslovnom smislu je ogroman.
Lijepo. Čim prije, tim bolje. Kad ću imati svoju djecu, upisat ću ih na sve moguće jezike čim prije.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 16:00   #133
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Mislim da je previse fame u tom ranom ucenju engleskog. Ja sam ga pocela u sestom osnovne i na poslu ga koristim svakodnevno bez imalo problema, dapace puno puta mi je lakse nesto sloziti na engleskom je hrvatski nema preciznih rijeci kao engleski. Engleski se danas podrazumijeva kao i citanje, i rad na racunalu, nije nikakva posebna prednost u danasnjem svijetu nego minimum.
Nije uopće fama. Engleski jezik je danas pitanje osnovne pismenosti a, što ga prije naučiš, ostaje ti više prostora za druge jezike i tu postaje prednost.

Tko je meni kriv (osim mojih roditelja) što sam kvalitetno znanje engleskog stekao tek u 35-oj. Zato to pitanje ne prepuštam slučaju već aktivno radim sa djecom.

Evo, moja najstarija (13 godina i nešto sitno) ima iza sebe 9 godina učenja engleskog (engleski još u vrtiću), 4 talijanskog i 2 francuskog. Srednja (10 i nešto sitno) iza sebe ima 6 godina engleskog (naravno, engleski još u vrtiću), godinu španjolskog a do godine će na francuski. Najmlađa (7 i nešto sitno), za razliku od sestara, nije išla na engleski u vrtiću već je samostalno (!) paralelno naučila i hrvatski i engleski do te mjere da je zezamo kako je naš spell checker. Vodio sam ju u školu stranih jezika na testiranje pa je ispalo kako je bez veze da, obzirom na dob (i sukladnu nezrelost) upisuje 4. razred engleskog. Prijedlog je da se odmah starta sa drugim stranim jezikom tako da će na francuski (njen izbor) a kad dođe u četvrti razred osnovne, kroz izbornu će i na treći jezik.
Eto, tu se javlja ta prednost o kojoj govorim

Quote:
proab kaže: Pogledaj post
A sto se znanja iz vrtica tice, dijete mi je prvasic i vecina u razredu nije znala citati ni pisati na pocetku skole.
I onda se dijete, bez obzira na svoje znanje i mogućnosti, mora prilagoditi većini. Malo su tu polupani lončići jer, postoji program za djecu sa poteškoćama (što pozdravljam) ali, one malo naprednije nitko ne šljivi već ih gura u prosječnost. Programa za napredne jednostavno nema, ako pak nekoga u školi pitaš za akceleraciju, svima se diže kosa na glavi i onda se ja čudim zašto mi dijete ne želi pisati domaće radove, npr.: za domaći napiši četiri reda slova G i oboji goluba na grani.... zadatak djetetu koje je samostalno propisalo sa svoje 4+ godine.

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 20.12.2015. at 16:12.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 17:58   #134
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
ne mora znaciti,
nemaju svi klinci dar za engleski kao što svi nemaju ni dar za matematiku..
Nisu sva djeca posebno nadarena za jezike, naravno, ali svako dijete ima mozak posebno receptivan prema jezicima. Beba će u tri godine naučiti s 90% gramatičke točnosti govoriti bilokoji jezik bez da se uopće trudi.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 21:54   #135
Moja mala je imala engleski u sklopu vrtica, od prvog OŠ ga je učila paralelno s njemačkim. Dobro joj idu oba, a engleski posebno (čita knjige i piše pjesmice na engleskom). Ne bih rekla da je bolja u engleskom jer ga je učila prije škole, već zato što su klinci ful izloženi engleskom (tv, glazba, internet...).
Ja sam učila njemački osam godina, engleski četiri, u poslu ih koristim više od hrvatskog, a vokabular na engleskom mi je daleko bogatiji od njemačkog i ziher sam da je puno do toga što smo izloženi engleskom jeziku.
Maknula bih strane jezike iz nizih razreda, klinci su ionak prebukirani. Ako im se dodaju u petom, jos uvijek ih stignu dobro nauciti.

Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post

I onda se dijete, bez obzira na svoje znanje i mogućnosti, mora prilagoditi većini. Malo su tu polupani lončići jer, postoji program za djecu sa poteškoćama (što pozdravljam) ali, one malo naprednije nitko ne šljivi već ih gura u prosječnost. Programa za napredne jednostavno nema, ako pak nekoga u školi pitaš za akceleraciju, svima se diže kosa na glavi i onda se ja čudim zašto mi dijete ne želi pisati domaće radove, npr.: za domaći napiši četiri reda slova G i oboji goluba na grani.... zadatak djetetu koje je samostalno propisalo sa svoje 4+ godine.
Idemo malo u off, ali ovo je problem. Napredna djeca (darovita ili visoko iznadprosjecno inteligentna) su isto djeca s posebnim potrebama, a te potrebe nitko ne šljivi.
Kod nas akceleracija ne bi značila ama baš ništa. Talentirana je za jezike, matematiku i fiziku, a na povijesti spava i skuplja trojke.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2016., 13:19   #136
Nestvarno mi je da netko doista misli da djeca ne bi trebala učiti engleski od prvog razreda... Pa engleski je danas važan ko materinji, jednostavno ja to uopće ne gledam kao strani jezik ili benefit već kao osnovno. Tek od njemačkog gledam to kao učenje stranog jezika.
Nisam primjetila da je program od I do IV nešto pretežak ili neprilagođen, dapače... Moja curka koja je učila od treće godine smatrala je sve do nedavno da je to jako, jako lagano... To su osnove. I da, učiteljica (profesor engleskog) je riješila problem naprednijih na način da je njima donosila dodatne listiće, zadatke.. Tako da ovima koji su već učili ne bude predosadno. Al naravno - ako je u razredu njih 80% učilo ranije onda je ovima koji nisu fakat teže. Mislim ipak da nigdje nije takova situacija. A nije nevažno niti tko predaje to raniej učenje - prfoesor engl, pedagog s pojačanim engleskim ili teta u vrtiću s tečajem od pola godine...

Po meni je jedna od rijetkih prednosti naše škole to što smo uveli engleski od prvog razreda. Još kad bi uveli informatiku gdje bi nam bio kraj
OliviaPope is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2016., 01:38   #137
Quote:
OliviaPope kaže: Pogledaj post
Nestvarno mi je da netko doista misli da djeca ne bi trebala učiti engleski od prvog razreda... Pa engleski je danas važan ko materinji, jednostavno ja to uopće ne gledam kao strani jezik ili benefit već kao osnovno. Tek od njemačkog gledam to kao učenje stranog jezika.
Nisam primjetila da je program od I do IV nešto pretežak ili neprilagođen, dapače... Moja curka koja je učila od treće godine smatrala je sve do nedavno da je to jako, jako lagano... To su osnove. I da, učiteljica (profesor engleskog) je riješila problem naprednijih na način da je njima donosila dodatne listiće, zadatke.. Tako da ovima koji su već učili ne bude predosadno. Al naravno - ako je u razredu njih 80% učilo ranije onda je ovima koji nisu fakat teže. Mislim ipak da nigdje nije takova situacija. A nije nevažno niti tko predaje to raniej učenje - prfoesor engl, pedagog s pojačanim engleskim ili teta u vrtiću s tečajem od pola godine...

Po meni je jedna od rijetkih prednosti naše škole to što smo uveli engleski od prvog razreda. Još kad bi uveli informatiku gdje bi nam bio kraj
potpis



Nisu prebukirani za vjeronauk, a za strane jezike jesu. Lijepa naša Hrvatska :klap:
Ja bih im stavila još jedan strani jezik od prvog razreda na izbor, a ne ukinula. Uz informatiku koju je i Olivia navela.
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 14:00   #138
u španjolskoj u barceloni djeca predškolske dobi govore 3 strana jezika, njima se vrtić prijepodne odvija na španjolskom, popodne na katalonskom a u međuvremenu 1 sat dneno komuniciraju na engleskom i imaju posebne odgojitelje za to..... i s njima tako komuniciraju i na hodnicima kada ih sretnu.....
odgojiteljice koje pričaju španjolski imaju plave majice, odgojiteljice sa ljubičastim majicama pričaju katalonski a odgojiteljice sa crvenim majicama engleski i djeca po boji majice točno znaju na kojem jeziku će se kojoj odgojiteljici obratiti.....
dva tjedna sam provela u njihovim vrtićima i to mi je bilo bas fascinantno.....
istpo tako i u školi.....nastava se odvija na španjolskom, katalonskom i engleskom.......
ali klincima to nije problem kada oni od vrtića super barataju sa sva tri jezika
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 15:12   #139
Quote:
OliviaPope kaže: Pogledaj post

Po meni je jedna od rijetkih prednosti naše škole to što smo uveli engleski od prvog razreda. Još kad bi uveli informatiku gdje bi nam bio kraj
slažem se za engleski. moj je još u vrtiću išao u grupu za engleski i njemu je to sve skupa odično. doduše ima sluha za jezike pa mu je zbog toga sve to i jako jednostavno, a engleski danas sa svojih 9 godina priča kao i hrvatski. mislim da mu je to jedan veliki plus za budućnost.

a što se informatike tiče, također se slažem. problem je jedino što ta informatika kad je dobiju u 5. razredu ima užasno zastarjeli program. i na tome nitko ne radi. recimo HTML rade tek u 8. razredu. u 5. uče neke stvari koje u principu današnja djeca već znaju. (meni sin doduše ima oca programera, pa mu tim više neće biti zanimljivo slušati informatiku...da je barem programiranje u kurikulumu, da osuvremene taj program informatike....). i što onda rade na informatici? igraju igrice....
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2016., 10:58   #140
Moja je u vrticu ucila engleski..sada ce uciti njemacki..u cetvrtom ce dobiti engleski kao izborni..

Poslano sa mog Lenovo A2010-a koristeći Tapatalk
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:29.