Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2020., 19:11   #1
Vivid.Money



Vivid.Money je novi njemačko-ruski fintech. Fintech ima sjedište u Berlinu i njemačku licencu no osnivači su Rusi, bivši upravitelji ruske Tinkoff Bank, najveće digitalne banke na svijetu po broju korisnika. Tinkoff Bank je jedna od najvećih investitora sa 25 milijuna eura. Vivid je još relativno novi servis, nema bankarsku licencu (kao što mnogi fintechi u svojem startu također nisu imali) a za svoje usluge koriste njemačku Solarisbank u pozadini.

Prije 2-3 tjedna Boon.Planet poslao mi je mail da ima alternativu za svoje usluge koje se uskoro gase i da je to Vivid.Money. Malo sam se dvoumio probati ili ne no metalna kartica koju u startu besplatno daju je bila preveliki mamac da odustanem.

Što Vivid.Money nudi?

Na besplatnom računu:
  • besplatni njemački račun sa do 15 različitih "DE" IBAN-a
  • besplatna metalna Visa debit kartica sa njemačkim BIN-om
  • 40 različitih valuta uključujući kunu
  • besplatno slanje i primanje novca
  • do 200 eura mjesečno besplatnog podizanja na bankomatima
  • besplatna konverzija valuta uz live exchange rate
  • cashback od 0.1 do 10% za razne usluge i dućane

Za 10 eura mjesečno tu je i "Prime" plan koji nudi više od toga. Da ne idemo u detalje ukratko na besplatni plan se dodaje ovo:
  • dostupno više egzotičnih valuta
  • dostupan veći cashback program
  • moguće podići više novca na bankomatu

Prva 3 mjeseca su svi na "Prime" planu besplatno. Znači dostupne su im sve Vivid.Money usluge.

Za registraciju potrebno je, kao za sve njemačke slične online banke - proći video provjeru. Video provjera je na njemačkom ili engleskom jeziku. Na jednoj drugoj temi sam objasnio kako idu obično te provjere pa ću postaviti i ovdje:

Quote:
Pita te da li si svjestan da se razgovor snima, da mu jasno kažeš (ili potvrdiš) u kojoj banci otvaraš upravo račun, gdje si čuo za njih, zašto ti treba njihov račun, ime i prezime, e-mail adresu, da li samo ti koristiš tu adresu ili još netko, kad si rođen, gdje, koje državljanstvo imaš, broj osobne iskaznice. Zatim kreću egzibicije sa mahanjem ispred kamere (mašeš rukom kako ti on kaže da se uvjeri kako to nije video), pita te jel može te uslikat i da se ozbiljno namjestiš i gledaš ravno u kameru, zatim 2-3 minute slikate osobnu i tražite kojekakve zaštite po njoj (vodene žigove i sl.), recimo grb koji se vidi kod slike u gornjem lijevom uglu bljesika, on mora to snimiti kako se sjaji, pa onda nekakva zaštita kod ljubičaste "RH" oznake - traži da staviš palac na "R" i ostaviš samo "H", pa onda da brzo primakneš iskaznicu kameri, pustiš je na stol da se čuje njezin zvuk tj. da je plastika i sl.. Na kraju kad sve to prođete šalje ti SMS verifikacijski kod koji moraš odmah unijeti u aplikaciju tijekom razgovora i to bi u principu bilo više-manje to. Ovo je postupak verifikacije kod većine njemačkih online banaka... svuda gotovo identično sve.
Važno je još dodati na ovaj gore opis da ne mora biti da ćete vi proći kroz apsolutno sva ta pitanja i provjere, ovo je općeniti opis koji se kod 99% njemačkih digitalnih banaka ponavlja sa pokojom izmjenom. Ovako na prvu izgleda da je nešto strašno i dugačko no zaista nije, sve se to prođe kroz 6-8 minuta max. Mali savjet je samo da budete sami u sobi na nekom tihom mjestu i sa slušalicama na ušima da bolje čujete.

Kartica i njezino slanje je besplatno i dolazi iz Berlina za cca 2-3 tjedna. Meni je stigla prošli petak. Za dizajn se pomalo furaju na Apple Card. Osim što je kartica metalna na njoj nema brojeva, cvv, do kada vrijedi i slične standardne informacije već samo ime i prezime i 4 zadnja broja. Brojeve svoje fizičke kartice ne vidite niti u aplikaciji niti ćete je ikada znati, ako želite nešto kupiti online imate brojeve online kartice koji se besplatno mogu promijeniti kad god to želite (stari brojevi postaju neaktivni) što je dobro jer vas štiti od internetskih prevara a loše jer uvijek nove brojeve morate ukucavati ako ste staru karticu izbrisali.

Jedna od najzanimljivih stvari kod Vivida je cashback. Odmah sam jučer otišao u Lidl provjeriti funkcionira li 10% cashback na Lidl kupovinu i kod nas - i zaista funkcionira. Povrat odmah sjeda na račun.



Tu je još masa dućana i online usluga gdje se dobiva 10% cashback no na žalost većina ih postoji samo u Njemačkoj. Od dućana i usluga atraktivno kod nas tu su recimo Lidl, FlixBus, Netflix, Spotify, Nintendo, Playstation, Xbox, Youtube, Amazon Prime. Cashback program je podijeljen u grupe, nešto je dostupno za sve a nešto samo za pay (Prime) korisnike, no prva 3 mjeseca je svima dostupno sve.

Naravno, nije sve idealno. Ima Vivid mnogo još stvari za popraviti. Recimo top-up nije moguće preko kartica već samo bank transfer tako da je potrebno pričekati dan/dva da on sjedne (ja sam preko Revoluta slao), primanje novca je moguće samo u eurima pa onda konvertiraš u kune... no nadajmo se da su to početni problemi.

Vivid.Money daje i 20 eura dobrodošlice svim novim korisnicima. Potrebno je registrirati se preko referrala i nakon prve kupovine u iznosu od 20 eura i više - obje strane dobivaju 20 eura od Vivida. Pa ako tko želi, moj referral je ovdje:

https://vivid.money/r/markoMAY/

Službena web stranica:

https://vivid.money/en-eu/

Ima još štošta o ovom servisu za istražiti pa budemo to zajedno na ovoj temi
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2020., 19:38   #2
Ovo mi se za sad čini stvarno super!
Kakvi su utisci? Jel cachback ograničen tipa kao kod Curva pa samo 3 mjeseca ili?
Edit: Imaju i Google Pay!
Uzimam, vrh je.

Poslano sa mog SM-A202F koristeći Tapatalk
leky5197 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2020., 20:00   #3
Cashback je podijeljen u skupine, nešto traje samo prva 3 mjeseca (tj. za Prime korisnike je, ako netko želi i dalje potrebno je pretplatiti se), nešto spada u specijalnu promociju pa je za sve samo do određenog datuma, nešto je za sve korisnike stalno. Ovisi i gdje se koristi kartica, jel u EU ili izvan nje, van nje je veći cashback na sve. Uglavnom ima svašta

GooglePay navodno radi, da, iako nemam ga sa čime isprobati, no ApplePay tek najavljuju na žalost...
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2020., 21:04   #4
I ja sam se razmišljao o Vivid-u ali sam odustao u zadnji tren.
Ne sviđa mi sto je minimalni iznos za podizanje 50€, ako dižeš manje ide provizija od 3% (min. 1€).
Zato sam ostao kod N26 koji mi je glavni račun.
Često uplaćujem fizički novac na račun pomoću Cash26, dok Vivid nema te mogućnosti ako se ne varam.
areos is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2020., 09:02   #5
tečaj za konverziju valuta je isti ko na revolutu?

kolki je mjesečni limit?

hvala unaprijed
GrimReaperKC is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2020., 10:59   #6
Tečaj je malo lošiji nego Revolut, ali su tu negdje obojica.

Limita nema mjesečnog, osim za podizanje novca (200€) nakon prva tri mjeseca.

Ako želiš više od 20€ bonusa za prijavu, slobodno se javi u DM.


Sent from my iPhone using Tapatalk
kkxx92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2020., 12:23   #7
Od jutros Vivid na ApplePay-u

Čim uđete u app imate oznaku za dodavanje kartice.



Kartica radi i preko HR regije pa ne treba ništa kemijati oko postavki prije dodavanja.



Pošto se fizička kartica može u app-u aktivirati i prije nego stigne na adresu (nije preporučljivo ako imate neki veći iznos na račun, no može se) sa dodavanjem kartice u ApplePay možete znači je odmah koristiti i u fizičkim dućanima.
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2020., 11:59   #8
Quote:
soundvision kaže: Pogledaj post
nakon prve kupovine u iznosu od 20 eura i više - obje strane dobivaju 20 eura od Vivida.
Jel top-up na Revolut gleda kao kupnju?
contactless is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2020., 12:15   #9
Vivid.Money

Quote:
contactless kaže: Pogledaj post
Jel top-up na Revolut gleda kao kupnju?

Nekome da, nekome ne. Pogledaj DMs.


Sent from my iPhone using Tapatalk
kkxx92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2020., 14:27   #10
Quote:
contactless kaže: Pogledaj post
Jel top-up na Revolut gleda kao kupnju?
Top-up na Revolut svrstavaju pod kategoriju "shopping" u samom app-u, iako ne znam da li to prolazi i za ovaj bonus što daju.

soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2020., 19:25   #11
Gle daju i Cashback
Malo ću okrenuti eurića Vivid->Transferwise, valjda je i on shopping.

Poslano sa mog SM-A202F koristeći Tapatalk

Zadnje uređivanje mokry : 21.10.2020. at 20:58. Reason: micanje nepotrebnog quotea
leky5197 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2020., 11:08   #12
evo i ja uzeo..

app zgleda fora, svježe.

zgodan dodatak u moju kolekciju "pokemona"

egzotične kartice - moraš skupit sve
GrimReaperKC is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2020., 17:33   #13
jel moguce da se nemoze radit topup sa kartice?

ili nemrem nac u opcijama?
GrimReaperKC is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2020., 20:17   #14
Unhappy

Quote:
GrimReaperKC kaže: Pogledaj post
jel moguce da se nemoze radit topup sa kartice?

ili nemrem nac u opcijama?
Topup samo IBAN za sada.
Sigurno u budućnosti uvedu karticu kao sredstvo topupanja, možda će se preseravat kao N26 "pa ni bankovni račun ne punite karticom"
leky5197 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2020., 15:41   #15
Quote:
soundvision kaže: Pogledaj post
Top-up na Revolut svrstavaju pod kategoriju "shopping" u samom app-u, iako ne znam da li to prolazi i za ovaj bonus što daju.
I dali prolazi revolut topup za bonus?

Za dobit tih 20e bonusa, treba potrošiti 20e u samo jednoj transakciji ili se može potrošiti 20e i u više transakcija/trgovina?

Hvala

Quote:
Sandra_1 kaže: Pogledaj post
I dali prolazi revolut topup za bonus?
Provjerio sam u vivid help centru i pise da se depozit na druge banke ne priznaje ko transakciija za dobivanje bonusa.

Nemam kako je to u praksi i dali je ikome prinznat Revolut topup

Quote:
Sandra_1 kaže: Pogledaj post
Za dobit tih 20e bonusa, treba potrošiti 20e u samo jednoj transakciji ili se može potrošiti 20e i u više transakcija/trgovina?

Hvala
Provjerio sam i ovo u help centru i pise da more bit 1.transakcija od minimum 20e i da se npr 2 transakciija od 10e ne priznaju

Zadnje uređivanje mokry : 09.11.2020. at 20:27. Reason: spajanje postova
Sandra_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2020., 12:54   #16
Kako se kod Vivida unosi referral?
Edit: nevermind, otkrio, nego, nakon unosa emaila u app ne dolazi mi kod na mail.
Jel to neka privremena greška ili?
Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
leky5197 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2020., 22:01   #17
Pokusao se registrirati jucer, zapeo kod verifikacije identiteta.
Svaki pokusaj verifikacije mi je zasad bio neuspjesan.

Support mi je dao ovaj odgovor:
"Currently, we’re experiencing some technical difficulties with our identification.
We sincerely apologize for the inconvenience, and kindly ask you to try again after this weekend when our version 1.20.0 will be released."

Eto, ako je nekoga zanimalo tko ima slican problem - valjda cemo se moci registrirati iduci tjedan.
dzepko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2020., 07:21   #18
ako mislis na video chat, pokreci svakih pola sata dok ti ne prođe..

bez obzira na grešku.

meni je primilo tek kasno navečer (pokušavao sam od popodneva)
GrimReaperKC is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2020., 19:51   #19
Quote:
GrimReaperKC kaže: Pogledaj post
ako mislis na video chat, pokreci svakih pola sata dok ti ne prođe..

bez obzira na grešku.

meni je primilo tek kasno navečer (pokušavao sam od popodneva)
Ne mislim na video chat, do toga nisam ni dosao.
Zapravo, kada bi mi odbili verifikaciju osobne, dobio bi tipku "Start video chat again" sto je cudno jer nikad nisam ni imao video chat s njihovom podrskom.
Kada bih kliknuo tu tipku, dalo bi mi opet izbor hocu im poslati osobnu ili putovnicu.
dzepko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2020., 11:46   #20
Stigao update aplikacije ver. 1.20.
Jos uvijek nista od popravka bug-a kod registracije, prema recenzijama aplikacije vidim da nisam jedini.

https://i.imgur.com/P0TIIf9.png

EDIT: kad pritisnem start video chat again izbaci mi ovo https://i.imgur.com/zsl8WEi.png

Support mi nije odgovorio od subote, izgubio sam nadu za svaku komunikaciju s njima.
dzepko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:38.