Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2007., 17:22   #61
Od sve ove genetske price ima samo nekoliko stvari koje su zanimljive:
Veliki procenat E3b1-alfa kod Kosovskih Albanaca oko 45%, i veliki procenat I1b kog Gagauza u Moldaviji oko 20%. Ono sto je jos zanimljivije ili bolj reci smjesnije je da Albanci E3b1-alfa marker smatraju Ilirskim, dok Gagauzi sami za sebe kazu da su porjeklom Turci.
Demonel is offline  
Old 01.11.2007., 18:04   #62
gledala sam na tv jednu emisiju koja se bavi tim markerima.......u nekoliko slucajeva,u jednom su istrazivali koliki je utjecaj vikinga i skandinavaca uopce na populaciju britanskih otoka...
a drugi slucaj je kad je jedan znanstvenik htio da utvrdi tko je adam...tj,da su svi ljudi nastali u africi...i bili crni..
e sad...tu sam shvatila da je jedan mali mali dio dnk lanca dovoljan da odredi boju koze,ociju,kose itd itd...
recimo 99% i jace nam je svima isto...a u tih 0,nesto procenata je sasdrzano sve resto.....tu je i ta etnicka pripadnost..
koliko znam...taj uzorak se i vrsi tako sto se fatom uzme iz usta uzorak pljuvacke......
u planu je da se takav uzorak uzme po cijelom svijetu...
za sada,radi se sa slucajnim uzorcima od po recimo tisucu ljudi....

u hrvatskoj jeste uradjeno istrazivanje...ali neznam tocno,dali na 100 ili 1000 ljudi...sto je u mnogome nedovoljno za neki ozbiljniji studij o bilo cemu,uradjena je i u BiH i doslo se do podatka,da ima najmanje turskih gena...

e sad....sto je po meni tu interesantno....greske su vrlo vrlo moguce....jer u tih malo procenta....ima i malo podataka...stoga...posto su svi ljudi....bjelci pogotovo medj sobom,crnci medj sobom...manje vise isti fizicki....tj likom,bojom ociju,kvalitetom i tipom kose.....i razlike su male

sta je poanta.....na tim mapama...etnoloskim,europe....vidi se neretko bojama oznaceni djelovi sa odredjenim grupacijama recimo R
i tu mozemo vidjeti da su recimo,danci i portugalci isti,finci i spanci,turci i englezi...sada malo karikiram...ali manje vise.....takve su mjesavine...shvacate sto hocu reci,iako se mozda nisam dobro objasnila

p.s .....cini mi se da je mapa o narodima u BiH nastala poslije rata....jer su narodi podjeljeni upravo danasnjim granicama....srbi su tacno u granicama rep.srpske...hrvati,herceg bosne a muslimani u tuzli,zenici i sarajevu....nije realan prikaz mozda...sad bi svatko mogao dat takav prikaz,posto je sve etnicki podijeljeno..
visa_sila is offline  
Old 02.11.2007., 11:34   #63
Quote:
visa_sila kaže: Pogledaj post
gledala sam na tv jednu emisiju koja se bavi tim markerima.......u nekoliko slucajeva,u jednom su istrazivali koliki je utjecaj vikinga i skandinavaca uopce na populaciju britanskih otoka...
a drugi slucaj je kad je jedan znanstvenik htio da utvrdi tko je adam...tj,da su svi ljudi nastali u africi...i bili crni..
e sad...tu sam shvatila da je jedan mali mali dio dnk lanca dovoljan da odredi boju koze,ociju,kose itd itd...
recimo 99% i jace nam je svima isto...a u tih 0,nesto procenata je sasdrzano sve resto.....tu je i ta etnicka pripadnost..
koliko znam...taj uzorak se i vrsi tako sto se fatom uzme iz usta uzorak pljuvacke......
u planu je da se takav uzorak uzme po cijelom svijetu...
za sada,radi se sa slucajnim uzorcima od po recimo tisucu ljudi....

u hrvatskoj jeste uradjeno istrazivanje...ali neznam tocno,dali na 100 ili 1000 ljudi...sto je u mnogome nedovoljno za neki ozbiljniji studij o bilo cemu,uradjena je i u BiH i doslo se do podatka,da ima najmanje turskih gena...

e sad....sto je po meni tu interesantno....greske su vrlo vrlo moguce....jer u tih malo procenta....ima i malo podataka...stoga...posto su svi ljudi....bjelci pogotovo medj sobom,crnci medj sobom...manje vise isti fizicki....tj likom,bojom ociju,kvalitetom i tipom kose.....i razlike su male

sta je poanta.....na tim mapama...etnoloskim,europe....vidi se neretko bojama oznaceni djelovi sa odredjenim grupacijama recimo R
i tu mozemo vidjeti da su recimo,danci i portugalci isti,finci i spanci,turci i englezi...sada malo karikiram...ali manje vise.....takve su mjesavine...shvacate sto hocu reci,iako se mozda nisam dobro objasnila

p.s .....cini mi se da je mapa o narodima u BiH nastala poslije rata....jer su narodi podjeljeni upravo danasnjim granicama....srbi su tacno u granicama rep.srpske...hrvati,herceg bosne a muslimani u tuzli,zenici i sarajevu....nije realan prikaz mozda...sad bi svatko mogao dat takav prikaz,posto je sve etnicki podijeljeno..
U 99 % smo isti s Čimpanzama A u 50 % s vinskom mušicom

Ma, naravno da smo svi slični, na kraju krajeva, pokazuje se da je cjelokupno stanovništvo planete imalo "pramajku" prije cca 200 000 tisuća godina, a "praoca" prije čak negdje samo oko 60 000 godina (procijenjena starost "A" haplogrupe).

Istraživanja nisu baš tako slučajni uzorci, ovo u Bosni je solidno obavljeno, pitano je za pretke, pa je tako većina BiH pokrivena (i, da, rađeno je nakon rata, no čini mi se da se s precima išlo do područja gdje su djedovi živjeli).


Nema "Turskog" markera, sve su to pretpostavke kad je nešto moglo doći na ova područja. Naime, procijenjena starost pojavljivanja tih markera je ogromna, Ib* je oko 25k godina, R1a 15k, R1b 10k, E je 50k godina itd, itd.

Osim toga, ja trabunjao, E3b nema nike veze s Turcima, i vjerovatno je isto domicilan ovdje (ili bolje rečeno, na Balkanskom poluotoku) 20k godina. J bi prije mogao imati veze s Turcima. No, nemora značiti ništa.

Naime, teško je to spariti s poznatim migracijama. Je, došli su Slaveni i donijeli R1a1, no to ne znači ništa previše, jer se za povlačenja zadnjeg ledenog doba, iz Jadranskog utočišta, Ib* vjerovatno penjao selidbama prema gore. Grubo rečeno, bilo je dovoljno vremena (a i dokaza) da se neki moj muški predak iz Hecegovine prošetao do Ukrajine s 1b*, a njegovi se potomci vratili s valom R1a1 Slavena. Može tu biti svačeg. Jednostavno, još se nije dovoljno zakopalo Nekakve pretpostavke za davnu prošlost postoje, ali ne za ovu blisku, a zna se da je bilo seljenja na sve strane koliko oćeš.
Santana is offline  
Old 05.12.2007., 21:57   #64
Ja mislim da je najtočnija Perzijska (Iranska) teorija. Prije me to nije zabrinjavalo ali sad želim znati tko su bili moji preci i odakle su došli. Gledo sam filmiće po Youtubeu i zbilja se vide ogromne sličnosti u crtama lica Hrvata i Iranaca. Onda sam uzeo slike svog razreda i jednog razreda u Iranu i preko 90% ljudi u mom razredu ima slične crte lica kao oni u Iranu. Moj tetak je prije radio u Iraku i vidio sam jednu sliku na kojoj su on i još petorica Iračana,i ja ga na toj slici nisam prepoznao jer su svi slično izgledali. onda sam omotao neki turban na svoju glavu i pogledao se u ogledalo i izgledao sam kao oni na Bliskom Istoku. A i u Iranu je pronađen drevni hrvarski grad m islim da se zove Horovatiuš ili tako nekako. Po meni je ovo jedina prava teorija opodrijetlu nas Hrvata.
__________________
Jel znate da su Pepya deportirali iz Amerike?
Prince Ozzy is offline  
Old 05.12.2007., 23:16   #65
Quote:
Prince Ozzy kaže: Pogledaj post
onda sam omotao neki turban na svoju glavu i pogledao se u ogledalo i izgledao sam kao oni na Bliskom Istoku.


Ozzy, pusti dokazivanje teorija na ovakav način.
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Old 06.12.2007., 04:29   #66
koliko godina je star npr. dinarski haplotip I1b* ?
svantoVID is offline  
Old 07.12.2007., 20:35   #67
Od 25000 do 17000 godina. I nije haplotip vec subhaplogrupa, koja se oznacava sa I1b, a ne I1b*.
Demonel is offline  
Old 07.12.2007., 23:05   #68
hvala
u (nekim) tabelama i (nekim) slikama gore se navodi I1b*, ja sam samo citirao, bio dosljedan ...

imena nisu sustinski vazna, mogao_mogla bi se zvati i BiH, jer je tamo cest(a), ima max ...

mene zanima, kao NEmedicinara, kako i tko je dosao do brojki 25000 do 17000 godina ?
kojom tocno logikom, kakvom znanstvenom metodom ?
svantoVID is offline  
Old 08.12.2007., 17:01   #69
Kada se dodaje * obicno uz to u zagradi ili u napomeni pise na sta se odnosi, obicno se radi o generalizaciji odnosno kao u gornjoj tabeli gdje pise I* oznacava sve subhaplogrupe I tipa bez onih nabrojanih u tabeli, tako i I1b oznacava sve podgrupe I1b osim jedne koje se nesjacam a mrsko mi je traziti na kojem cd-u mi je ta studija da provjerim. Brojke starosti se dobijaju nekim izuzetno komplikovanim statistickim proracunima u kojima se uzima u obzir frekvencija subhaplogrupa, njihova rasprostanjenost i varijacije.
Demonel is offline  
Old 08.12.2007., 18:48   #70
http://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup
In the study of molecular evolution, a haplogroup is a large group of haplotypes, which are series of alleles at specific locations on a chromosome.
...
Haplogroup I1b (S31) (southeast Europe, Sardinia)

http://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_I1b_%28Y-DNA%29
[edit] I1b1*
Haplogroup I1b1* (P37.2) accounts for most of the Haplogroup I component in the Y-chromosome diversity of Eastern European populations, reaching its peak in the Western Balkans, most notably in Dalmatia and Bosnia-Herzegovina (40 - 50%).

The high frequency and diversity of Haplogroup I1b1* among populations of the Western Balkans lends support to the hypothesis that the Adriatic region of modern-day Croatia served as a refuge for populations bearing Haplogroup I1b1* during the last glacial maximum.

ovo su dva primjera iz wikipedia, na kojoj skoro svatko moze pisati svoja misljenja ...

kao sto sam bio napisao, imena nisu sustinski vazna ...

mene dalje zanima kada tocno, kojih godina, su uzimani uzorci kod nas ?
kako su uzimani ti uzorci, sa kojih djelova tijela, i koliko su bile stare te osobe ?
svantoVID is offline  
Old 05.09.2008., 16:01   #71
Nova istrazivanja provedena na najvecem broju genetskih markera dosada

http://www.nature.com/nature/journal...e07331_F1.html

http://www.nature.com/nature/journal...ture07331.html

__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Old 05.09.2008., 23:07   #72
pa kaze wikipedia:
"Ime Dalmata povezano je s nazivom njihove prve prijestolnice Delminium (starije Delmion) na Duvanjskom polju. Starija je hipoteza da su oba naziva povezana s novijom albanskom riječi delme (alb. „ovca“), jer su Dalmati bili stočari. Drugi su mogući pokazatelj staro pleme Delamiti na sjeverozapadu Irana uz Kaspijsko more (Issa-Fatimi i Yoshamya, 2007.), čiji su se potomci zatim u srednjem vijeku preselili u sjeverni Kurdistan, tj. danas u istočnoj Turskoj pod imenom Dimili (ili turski pogrdno "Zazaki"). Nove genetske poredbe na Y-kromosomu tih kurdskih Dimila i današnjih Dalmatinaca iz Zagore daju skoro identični genski spektar s dominacijom istoga dinarskog haplotipa I1b (Eu7) što znači da su prvotno zajedničkog iskona; također je znakovito da u jeziku ti potomci Delamita i naši ikavci imaju 1/5 zajedničkih riječi, osobito glagole i zamjenice, pa čak i glas jat koji je inače nepoznat drugdje u Aziji."


jeste li znali za ovo?? i ima li kakav drugi, opsirniji i konkretniji izvor o ovoj temi?

nadalje...
"Srednjovjekovni potomci starih Dalmata u kraškom su zaleđu Dalmatinske zagore bar dijelom očuvali svoj poluromanski "morlački" govor koji je kasnije nakon djelomičnog slaviziranja nazvan „Murlaška besyda.“ Iz njega je bilo popisano tek 290 riječi, a još u Austro-Ugarskoj do 1. svj. rata postojalo je oko 2100 njegovih govornika kao zadnjih kulturnih nasljednika starih Dalmata. Ovi su većinom živjeli kao polunomadski pastiri na planinama oko Livanjskog polja, ali su potom u Jugoslaviji kroz 20. st. ti nepodobni neslaveni bili nasilno slavizirani i dijelom su uništeni i raseljeni. Kao jezični trag tih posljednjih Dalmata, danas je preostao samo još čudnovati neslavenski mjestopis (toponimi) mnogih vrhova, sedla i izvora na planinama oko Livna: Ayvatat, Bleynadorna, Suturba, Brona, Ozirna, Gareta, Mitra, Zugva, Čamašir, Drul, Yenit, Yunč itd."

ima li ko tu zapisanu "morlačku besidu"?
inace sam porijeklom bas iz livanjskog polja i cila ova prica mi je skroz nepoznata (osim hidronima Sturba).. da mozda nije planina cincar zabunom dobila ime po tim neslavenskim ostatcima nasljednika dalmata??
T1950 is offline  
Old 05.09.2008., 23:17   #73
jos nesto... u svezi ovih istrazivanja genotipa. uvik me zbunjuje kad se navodi slavonija i njome nesto dokazuje. koliko su mene ucili u skoli i na faksu, slavonija je nakon srijemskih karlovaca ostala skoro pa skroz pusta i naseljavana je sa svih strana (dalmacija/lika/hercegovina, zagorje, ostali dijelovi carstva - madja, svabija, ceska, slovacka, itd itd)... pogledajte malo strukturu slavonskih prezimena, u tonu njih cete naci npr. madjarski korijen.. tako da se moze dobar dio od onih 50% R1 pripisivati madjariziranim (a potom i kroatiziranim) slavenima...
T1950 is offline  
Old 06.09.2008., 04:39   #74
Quote:
visa_sila kaže: Pogledaj post
e sad....sto je po meni tu interesantno....greske su vrlo vrlo moguce....jer u tih malo procenta....ima i malo podataka...stoga...posto su svi ljudi....bjelci pogotovo medj sobom,crnci medj sobom...manje vise isti fizicki....tj likom,bojom ociju,kvalitetom i tipom kose.....i razlike su male.
to samo slijepac može misliti da su bijelci međusobno manje više fizički isti. uostalom-što uopće znači taj termin "bijela rasa"?! to su valjda ljudi prije 200 godina mislili da postoji bijela rasa. a onda su antropolozi zamjetili da postoji više rasa. u evropeide spadaju:nordidi,dinaridi,mediteranidi,baltidi,alpi di;i još poneki-kao na primjer-dalidi. u evropide spadaju-armenoidi,orijentalidi,iranoafganoidi..i tako dalje..i ovo govorim više manje laički.
-da si rekao/rekla da su svi azijati(žuta rasa) međusobno manje više fizički isti-još bih prešao nekako preko toga. svi imaju isti oblik jagodičnih kostiju,kose oči,boju kože,možda čak oblik glave zajednički prevladava.
ali kazati da su svi bijelci međusobno isti-to je van pameti! btw-naravno da su se sve te bijele rase međusobno izmješale.. ali usporedi jednog tipičnog(znači da nije izmješan) pripadnika nordijske i alpske rase,i drugih--gdje ti vidiš sličnost?!
vuott is offline  
Old 07.09.2008., 15:36   #75
Ayvatat = Ayva tatlisi, turski dezert (Ayva = dunja)

Brona ili Borna protoslavenski baziv za vrstu pluga
Ozirna je vjerovatno slavenska rijec jer ima toponima sa istim nazivom i u ukrajini
Zugva mislim da je Madarski
Čamašir je turski za rublje, ves
Yunč je cesto prezime u Turskoj
Demonel is offline  
Old 07.09.2008., 16:54   #76
Quote:
T1950 kaže: Pogledaj post
Yoshamya
Yoshamya je pseudonim Andrije-Željka Lovrića, velikoga suvremenog hrvatskog mitologa i mistifikatora, čiji su "znanstveni radovi" o hrvatskoj etnogenezi usporedivi jedino s knjigama o Harryju Potteru.

Kao što vidim iz tvoga teksta, njegovi se znanstveni rezultati citiraju u Wikipediji.

Tek toliko da se zna.
Shain is offline  
Old 07.09.2008., 17:38   #77
Quote:
visa_sila kaže: Pogledaj post
dobro de...albanci su potomci ilira...kao rumuni potomci dacana
sto mislite...sto se auto dacia bas tako zove
Pa šta ako im se marka automobila tako zove!? Koja logika.

Bez uvrede, ali baš si Srbin, tj. tipično vaše ponašanje.
Praznina is offline  
Old 10.09.2008., 09:29   #78
dakle idemo ovako


prvo na podrucju hrvatske bili neandertalci
onda na njih dosli mediteranidi
onda na njih svih dosli indo-europski iliri (dominiraju na dinaridima)
onda na njih svih dosli kelti (dominiraju s. hrv. primorijem i istrom)
i nesto indo-europskih grka po otocima
onda na njih dosli u gradovima indo-europski latini te ostala romanizirana plemna iz italije kao i ne indo-europski etruscani

sad se cekaju hrvati koji dolaze
iz indo-europske perzije, te dolaze do kijeva gdje se slaveniziraju (uzimaju slavenski jezik)

te na sve ono gore dolaze na cijelo podrucje danasnje hrvatske i hercegovine

hercegovina se mješa sa ltajskim turcima

zagorje sa provalom mongola sa altajskim mongolima koje je bilo njihovo glavno skloniste



i to je to, uglavnom dominiraju slaveno-hrvato-keltsko-ilirski geni, iznendujuce je koliko je keltski genom prisutan, ravnopravan sa ilirskim

slavenskih gena ima u slavoniji sta i ime govori
normal88 is offline  
Old 12.09.2008., 23:47   #79
Quote:
normal88 kaže: Pogledaj post
dakle idemo ovako


prvo na podrucju hrvatske bili neandertalci
onda na njih dosli mediteranidi
onda na njih svih dosli indo-europski iliri (dominiraju na dinaridima)
onda na njih svih dosli kelti (dominiraju s. hrv. primorijem i istrom)
i nesto indo-europskih grka po otocima
onda na njih dosli u gradovima indo-europski latini te ostala romanizirana plemna iz italije kao i ne indo-europski etruscani

sad se cekaju hrvati koji dolaze
iz indo-europske perzije, te dolaze do kijeva gdje se slaveniziraju (uzimaju slavenski jezik)

te na sve ono gore dolaze na cijelo podrucje danasnje hrvatske i hercegovine

hercegovina se mješa sa ltajskim turcima

zagorje sa provalom mongola sa altajskim mongolima koje je bilo njihovo glavno skloniste



i to je to, uglavnom dominiraju slaveno-hrvato-keltsko-ilirski geni, iznendujuce je koliko je keltski genom prisutan, ravnopravan sa ilirskim

slavenskih gena ima u slavoniji sta i ime govori
Od kud si ovo izvadio majke ti?
Keltoi is offline  
Old 13.09.2008., 22:14   #80
re

Šta se čudiš,ima toga koliko hoćeš...prije svih...na prostoru slavonije goti...pa grci kažu njihovi preci...s dunava....nevjerojatno..a istinito...povijest je duga...preduga...
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:36.