Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2010., 16:01   #121
mene zanima smije li policija nakon što traži nekog osobnu zahtijevat da ti pregleda torbu novčanik ili bilo što bez nekog naloga, mislim znam da može ona zahtijevat to moram li ja to njima dati
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 16:11   #122
Mene je uvik zanimalo šta ako nemaš osbnu, privedu te, i ti se i dalje prviš mutav i šutiš.
Znam da bi malo tko sebe toliko zajebavao, ali šta da se nađe netko sa viškom vremena i jednostavno im odbija dati bilo kakvu informaciju o sebi, osobnu nema, a nema kod sebe nikakvih zabranjenih sredtava, droge, oružja i sl.
Do kad ga smiju držati i po kojem zakonu?
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 16:14   #123
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Mene je uvik zanimalo šta ako nemaš osbnu, privedu te, i ti se i dalje prviš mutav i šutiš.
Znam da bi malo tko sebe toliko zajebavao, ali šta da se nađe netko sa viškom vremena i jednostavno im odbija dati bilo kakvu informaciju o sebi, osobnu nema, a nema kod sebe nikakvih zabranjenih sredtava, droge, oružja i sl.
Do kad ga smiju držati i po kojem zakonu?
jel ima ona provjera sa otiskom prstiju ili sam ja previše gledao filmove
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 16:27   #124
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
mene zanima smije li policija nakon što traži nekog osobnu zahtijevat da ti pregleda torbu novčanik ili bilo što bez nekog naloga, mislim znam da može ona zahtijevat to moram li ja to njima dati
smije

8. Pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava

Članak 75.
(1) Policijski službenik može obaviti pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava kad:
1. treba spriječiti bijeg počinitelja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti,
2. je potrebno otkriti tragove kaznenog djela ili druge dokaze,
3. je to potrebno radi zaštite opće sigurnosti.
(2) Pri obavljanju pregleda na odgovarajući način se primjenjuje članak 71. stavka 2. i 3. ovog Zakona.

Članak 76.
(1) Pregled osobe obavlja osoba istoga spola. Iznimno, kad je nužan žuran pregled osobe radi oduzimanja oružja ili predmeta prikladnih za napad ili samoozljeđivanje, pregled može obaviti osoba drugog spola.
(2) Prilikom pregleda policijski službenik može koristiti tehnička sredstva i službenog psa.
(3) Ako drukčije nije propisano posebnim zakonom pri poduzimanju pregleda policijski službenik može nasilno otvoriti zatvoreno prijevozno sredstvo ili rastaviti predmet kojeg osoba nosi sa sobom, samo ako postoji neposredna opasnost za život ljudi ili imovinu. Prema potrebi pozvat će se stručna osoba koja će omogućiti pregled.


10. Pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava

Članak 49.
Policijski službenik ovlašten je obaviti pregled osobe, predmeta kojeg osoba nosi sa sobom i prometnog sredstva kada je to nužno radi pronalaska predmeta podobnih za napad ili samoozljeđivanje.
Pregledom osobe u smislu stavka 1. ovoga članka, smatra se uvid u sadržaj odjeće i obuće.
Pregledom prometnog sredstva u smislu stavka 1. ovoga članka, smatra se pregled svih otvorenih i zatvorenih prostora prometnog sredstva i predmeta koji se prevoze.
Pregled predmeta koji osoba nosi sa sobom obuhvaća pregled predmeta koje su kod osobe ili u njezinoj izravnoj blizini ili predmeta osobe po čijem se nalogu u njezinoj pratnji oni prevoze.

Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Mene je uvik zanimalo šta ako nemaš osbnu, privedu te, i ti se i dalje prviš mutav i šutiš.
Znam da bi malo tko sebe toliko zajebavao, ali šta da se nađe netko sa viškom vremena i jednostavno im odbija dati bilo kakvu informaciju o sebi, osobnu nema, a nema kod sebe nikakvih zabranjenih sredtava, droge, oružja i sl.
Do kad ga smiju držati i po kojem zakonu?
Članak 33.
(1) Utvrđivanje identiteta poduzima se prema osobi:
1. koja ne posjeduje ispravu iz članka 31. stavka 1. ovog Zakona ili se sumnja u vjerodostojnost te isprave,
2. koja je sumnjiva da je sudjelovala u kaznenom djelu za koje se progoni po službenoj dužnosti.
(2) Ako drukčije nije propisano posebnim zakonom, utvrđivanje identiteta se provodi primjenom znanstvenih metoda i sredstava (biometrija i druge metode).
(3) Ako drukčije nije propisano posebnim zakonom, u cilju utvrđivanja identiteta osobe policija je ovlaštena objaviti crtež, snimku ili opis osobe.
(4) Kad okolnosti nalažu, policija je ovlaštena objaviti fotografiju nestale osobe, te osobe koja o sebi ne može ili ne želi dati istinite podatke i fotografiju mrtvog tijela nepoznate osobe.

Članak 27.
Ovlast utvrđivanja identiteta osobe primijenit će se prema osobi koja ne posjeduje ispravu iz članka 26. stavka 1. ovoga Zakona ili kada se sumnja u vjerodostojnost takve isprave.
Identitet se utvrđuje korištenjem metoda i sredstava kriminalističke taktike i tehnike, medicinskim ili drugim odgovarajućim vještačenjima.
U cilju utvrđenja identiteta osobe Ministarstvo je ovlašteno javno objaviti fotorobot, crtež, snimku ili opis osobe.
Kada identitet nije moguće utvrditi na drugi način, Ministarstvo je ovlašteno objaviti fotografiju osobe koja o sebi ne može dati podatke ili mrtvog tijela nepoznate osobe.

Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
jel ima ona provjera sa otiskom prstiju ili sam ja previše gledao filmove
Ima a i kad si napravio osobnu tvoja slika je stavljena na mjesto odakle se u svakom trenutku pokažu tvoji podaci i slika
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.

Zadnje uređivanje File : 15.05.2010. at 17:18.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 16:34   #125
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
3. je to potrebno radi zaštite opće sigurnosti.
uvijek mogu reći da su napravili pregled radi ovog a ti ne možeš dokazat suprotno

još zanima pošto ja ne znam taj zakon i ja policajca pitam na temelju čega on mene pregledava jeli on meni dužan reći taj zakon i objasniti ukratko to ili može samo reći što te briga

Zadnje uređivanje File : 15.05.2010. at 17:19.
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 17:04   #126
Koliko ja znam pregled nije isto što i pretres.
Pregled je npr. pregledavanje prtljažnika nakon što ga ti doborovljno otvoriš. Policija te može zamoliti da otvoriš prtlajžnik, ali to ne može napraviti na silu, pritv tvoje volje i naloga suda.
Pretres je nešto drugo.

Dakle, ako te policajac zaustavi i kaže izvadi što imaš u džepovima, nisi dužan pokazati. Ali riskiraš privođenje i čekanje naloga.


A što se tiče ovlasti MUP-a, pitanje je bilo usmjereno koliko me dugo mogu zadržati. Jer mene zanima po kojem zakonu sam ja dužan čekati da oni izvrše sve provjere, po ZKP-u bez ikakvih uvjeta mogu držati osobu 24 sata, mislim. Ne znači da sam kriminalc ako im ne želim reći ime, pogotvo ako se radi o rutinskoj provjeri i nisu me uhvatili pri počinjenju.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 21:06   #127
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
uvijek mogu reći da su napravili pregled radi ovog a ti ne možeš dokazat suprotno

još zanima pošto ja ne znam taj zakon i ja policajca pitam na temelju čega on mene pregledava jeli on meni dužan reći taj zakon i objasniti ukratko to ili može samo reći što te briga
kako ne znaš pa pročitao si ga u postu prije.Može ti reći oboje i to ništa ne menja u postupanju prema tebi.

Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam pregled nije isto što i pretres.
Pregled je npr. pregledavanje prtljažnika nakon što ga ti doborovljno otvoriš. Policija te može zamoliti da otvoriš prtlajžnik, ali to ne može napraviti na silu, pritv tvoje volje i naloga suda.
Pretres je nešto drugo.

Dakle, ako te policajac zaustavi i kaže izvadi što imaš u džepovima, nisi dužan pokazati. Ali riskiraš privođenje i čekanje naloga.


A što se tiče ovlasti MUP-a, pitanje je bilo usmjereno koliko me dugo mogu zadržati. Jer mene zanima po kojem zakonu sam ja dužan čekati da oni izvrše sve provjere, po ZKP-u bez ikakvih uvjeta mogu držati osobu 24 sata, mislim. Ne znači da sam kriminalc ako im ne želim reći ime, pogotvo ako se radi o rutinskoj provjeri i nisu me uhvatili pri počinjenju.
Ne moraš ti nikad nigoga poslušat bez obzir da li ti daje upozorenje ili zapovjed ali je krivica daljeg postupka samo tvoja.Ne moraš s nikom niti razgovarat.Ne potpadaš pod ZKP ako nemaš osobnu.Postoji pretraga ne pretres.Dosta im je 24 sata da saznaju tko si a sa taktikom i duže.24 sata od kad si uhićen a uhićen nećeš bit isti tren.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.

Zadnje uređivanje File : 16.05.2010. at 11:45.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 22:20   #128
možeš biti uhićen i po Zakonu o prekršajima, a ne samo po ZKP-u, a možeš biti i zadržan tj. smješten u posebne prostorije do prestanka djelovanja opojnog sredstva na 12 sati (to kad si pijan ili pod utjecajem droga)...
nuša is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 12:48   #129
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
mene zanima smije li policija nakon što traži nekog osobnu zahtijevat da ti pregleda torbu novčanik ili bilo što bez nekog naloga, mislim znam da može ona zahtijevat to moram li ja to njima dati
Može zahtijevati i moraš dati. U tom slučaju je pregled, a ako odbiješ, a postoji dovoljna razina sumnje da si nešto počinio i da posjeduješ predmete koji se traže, možeš biti uhićen. Uglavnom, u slučaju svake nesuradnje, postupak se komplicira. Ako je sve u redu, bolje surađivati. Prije ćeš biti gotov, a i nikad ne znaš što se traži. Možda tvoje kompliciranje omete u hvatanju pravog počinitelja.


Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
... još zanima pošto ja ne znam taj zakon i ja policajca pitam na temelju čega on mene pregledava jeli on meni dužan reći taj zakon i objasniti ukratko to ili može samo reći što te briga
Dužan ti je reći, ali dovoljno je reći, npr. "Ličite na osobu za kojom se traga.". Tebi to ne govori ništa posebno, ali tehnički si upoznat s razlogom.


Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam pregled nije isto što i pretres...
Dovoljno dobro si objasnio, samo što su termini "pregled" i "pretraga".


Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
... A što se tiče ovlasti MUP-a, pitanje je bilo usmjereno koliko me dugo mogu zadržati. Jer mene zanima po kojem zakonu sam ja dužan čekati da oni izvrše sve provjere, po ZKP-u bez ikakvih uvjeta mogu držati osobu 24 sata, mislim. Ne znači da sam kriminalc ako im ne želim reći ime, pogotvo ako se radi o rutinskoj provjeri i nisu me uhvatili pri počinjenju.
Ako nemaš osobnu iskaznicu ili ne želiš reći svoje podatke, počinio si prekršaj i time si uhvaćen na počinjenju. U tom slučaju se postupa po Prekršajnom zakonu, a vrijeme zadržavanja je također do 24 sata.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 15:12   #130
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Može zahtijevati i moraš dati. U tom slučaju je pregled, a ako odbiješ, a postoji dovoljna razina sumnje da si nešto počinio i da posjeduješ predmete koji se traže, možeš biti uhićen. Uglavnom, u slučaju svake nesuradnje, postupak se komplicira. Ako je sve u redu, bolje surađivati. Prije ćeš biti gotov, a i nikad ne znaš što se traži. Možda tvoje kompliciranje omete u hvatanju pravog počinitelja.
......

... cekaj... radi se o "ili-ili" ?

Ako im kazes nesto (sto oni nemoraju prihvatiti kao istinit podatak) oni su te duzni pustiti - ili obaviti biometricku procjenu (otisci, vizualno prepoznavanje, sarenica oka, DNK...) u najblizoj p.p. ?... ako je raspisana medjunarodna tjeralica za Arkanom ili Glavasem ?

... ili ovaj, vrlo izgledan slucaj : osobnu sam izgubio/ukradena/izgorila u autu/kuci/pojela mi krava... zaustavi me policija -i ja sam automatski u prekrsaju ? Da li (nije Salvador) to dakle znaci da su ti dokumenti sami po sebi svrha, ili samo jedno od sredstava za utvrdjivanje identiteta ? Koji birokrat je prepisao bez razumijevanja ? Sta kazu ustavni strucnjaci ? ... jebemu izbori !

Zadnje uređivanje File : 19.05.2010. at 15:34.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 15:30   #131
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... cekaj... radi se o "ili-ili" ?...
Ne znam u čemu se nismo razumjeli. Dužan si uz sebe nositi osobnu iskaznicu (ili bilo koji drugi dokument kojim bi dokazao svoj identitet) i čim ju nemaš uz sebe, u prekršaju si. Tu nije bitno kažeš li ti svoje podatke policajcu ili ne, u prekršaju si samim time što nemaš dokument.


Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... ili ovaj, vrlo izgledan slucaj : osobnu sam izgubio/ukradena/izgorila u autu/kuci/pojela mi krava... zaustavi me policija -i ja sam automatski u prekrsaju ?...
Ako nisi prijavio gubitak/krađu/oštećenje, onda si u prekršaju. Automatski.


Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... Da li (...) to dakle znaci da su ti dokumenti sami po sebi svrha, ili samo jedno od sredstava za utvrdjivanje identiteta ?...
Po toj logici i semafor na raskrižju je sam sebi svrha. Mi ćemo i bez njega znati proći kroz raskrižje.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 16:16   #132
Ne.

Nisam ja kriv sto sam ziv, ni iko drugi (ni cimpanza, ni neandertalac )

Quote:
Ako nisi prijavio gubitak/krađu/oštećenje, onda si u prekršaju. Automatski
... cekaj, u kom roku ? jel to negdje pise ? mene mogu odjeparit pet minuta prije kontrole, il mi ubit djecu (jebemu to vise nema veze) pa jel neko mislio o tome ? mora se razmisliti o svemu... a ne samo o... pametni smo, valjda...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 16:35   #133
Pise u Zakonu o osobnoj iskaznici, a o istoj postoji citava tema
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 20:42   #134
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... cekaj, u kom roku ? jel to negdje pise ? mene mogu odjeparit pet minuta prije kontrole, il mi ubit djecu (jebemu to vise nema veze) pa jel neko mislio o tome ? mora se razmisliti o svemu... a ne samo o... pametni smo, valjda...
Članak 16.
Osoba je dužna bez odgode prijaviti nestanak ili pronalazak osobne iskaznice najbližem nadležnom tijelu.

Članak 25.

Novčanom kaznom od 1.500,00 do 2.500,00 kuna kaznit će se za prekršaj osoba:

3. koja bez odgode ne prijavi nestanak ili pronalazak osobne iskaznice (članak 16. stavak 1
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 08:37   #135
Bez odgode? Novu osobnu sam podizao valjda pola godine nakon isteka stare i nikom ništa...
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 09:43   #136
Nikom nista kad dodjes vaditi novu osobnu, no ako te uhvate bez nje mozes dobiti kaznu. Tema o osobnoj iskaznici postoji, molim vas da raspravu nastavite tamo.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 14:39   #137
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Zato što je ovo forum o pravu, a ne o moralu.
Upravo to, a nažalost, to dvoje jedno s drugim nema veze.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 22:18   #138
Question ZET Kazne

Zagrebparking je protuustavno pičio kazne za neplaćanje parkinga itd.. itd... i
sada su to promijenili u dnevnu kartu da bude po PS-u.

Dali isto tako ako te kontrolor ZET-a uhvati bez karte, nesmije naplatiti kaznu već dnevnu kartu?
Smije li te kontrolor tražiti osobnu? i smije li te fizički zadržati ako odlučiš otići sa mjesta događaja?
__________________
Jedina mana Dacia-i je to što moreš živjeti sa činjenicom da će te drugi zajebavati da si kupio DACIU!
HerrOtto is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 01:24   #139
Quote:
HerrOtto kaže: Pogledaj post
Zagrebparking je protuustavno pičio kazne za neplaćanje parkinga itd.. itd... i
sada su to promijenili u dnevnu kartu da bude po PS-u.

Dali isto tako ako te kontrolor ZET-a uhvati bez karte, nesmije naplatiti kaznu već dnevnu kartu?
Smije li te kontrolor tražiti osobnu? i smije li te fizički zadržati ako odlučiš otići sa mjesta događaja?

Smije,ali ti ne moras dati.
Ice_Cube is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 03:29   #140
evo jedno pitanje,malo je glupo ali eto,zanima me..neki dan mi se dogodilo da sam krenuo na bankomat,iza mene je stao covjek(policajac u civilu) i cekao,kad sam se okrenuo,izvadio je znacku,pitao me osobnu,a kasnije i da mu dam bankovnu karticu(ili po njegovom citiram:"to sto si izvadio iz bankomata")..neki frendovi mi govore da me to ne smije pitati nista osim osobne i eventualno vozacke..pa smije li?
Prefix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:08.