Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2016., 21:08   #161
Na žalost nema prijevrmene,samo invalidska.

čl.182 http://www.zakon.hr/z/91/Zakon-o-mirovinskom-osiguranju
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 23:25   #162
Kao sto vam je kolega sivkic napisao nazalos uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu prema vazecem mirovinskom zakonu nemate, obratite se vasem doktoru opce prakse i porazgovarajte o pokretanju postupka za invalidsku mirovinu, jer sve krece od vaseg izabranog ljecnika.
Nazalost postupak je dugotrajan i prethodi mu obilazak specijalista i prikupljanje friske dokumentacije, samo da vas upozorim kolega predao na invalidsku komisiju dokumente u 3 mjesecu prosle godine i jos nije dobio nikakav odgovor.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 13:05   #163
Nešto ću morati napraviti po tom pitanju svakako. A medicinsku dokumentaciju uredno skupljam od početka. Imam je toliko, da mi je već dugo, registrator formata A4 teško nagurati u njegovu kutiju. A biti će toga još jako puno, jer su mi trenutno u dogledno vrijeme izvjesne još 3 kirurške intervencije. Kako god, zahvaljujem vam na odgovorima.
JustVeselka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2016., 20:01   #164
Lijepi pozdrav,molim Vas za odgovor.Radila sam u Hr.23.g i oko 15 g. u susjednoj državi.Imam li uvjete za prijevremenu jer imam 57 g.navršenih.Također me zanima ako je zadnje zaposlenje bilo vani i iskorišten je zavod za naknadu,mogu li se prijaviti u Hr na zavod za zapošljavanje i možda dobiti koju naknadu ili se treba zaposliti i koliko vremena.Zavaljujem na odgovoru.
Tesa1959 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 10:21   #165
Postoje uvjeti
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=4305
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=224

uz
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=226
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 12:56   #166
Hvala na odgovoru.Znači inozemnu mirovinu mogu očekivati u 65-toj g.starosti.
Tesa1959 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 13:17   #167
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=96
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=97
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 13:49   #168
Danas sam bila kod službenice na mirovinsko.Rekla je da nemam pravo na inozemnu(SLO)do navršenih 63 g.života ,ali se u Hr.uzima radni staž iz obe države.Po tome dobila bi mirovinu ostvarenu u Hrvatskoj,a inozemnu kad navršim 63.
Tesa1959 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 14:07   #169
Da.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 14:13   #170
Eto.Hvala Vam na objašnjenju.
Tesa1959 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 23:26   #171
Quote:
Tesa1959 kaže: Pogledaj post
Danas sam bila kod službenice na mirovinsko.Rekla je da nemam pravo na inozemnu(SLO)do navršenih 63 g.života ,ali se u Hr.uzima radni staž iz obe države.Po tome dobila bi mirovinu ostvarenu u Hrvatskoj,a inozemnu kad navršim 63.
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Da.
Quote:
Tesa1959 kaže: Pogledaj post
Eto.Hvala Vam na objašnjenju.
Nazalos ima netocnih dijelova,
- za HR mirovinu u 2016 imate navrsene uvjete za prijevremen starosnu mirovinu po prijelaznom periodu uz penalizaciju od 0,15% po mjesecu koji se racunaju do navrsenih 61 godinu i 6 mjeseci zivota (uvjet za starosnu mirovinu po prijelaznom periodu), znaci da ce vas penalizirati sa za cca 3,5 godine sto iznosi umanjenje za cca 5,25%
- Nazalost nije tocno da cete dobiti razmjerni dio starosne Slovenske mirovine kad navrsite 63 godine zivota, taj uvijet ne ovisi samo od godina zivota nego se i povecava iz godine u godinu za daljnih 6 mjeseci, tako da cete razmjerni dio Slovenske mirovine dobiti tek kad navrsite 65 godina zivota.
To bi vrijedilo da u 2016. godini imate navrseno 63 godine zivota ali vi to nemate.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 23:49   #172
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Kao sto vam je kolega sivkic napisao nazalos uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu prema vazecem mirovinskom zakonu nemate, obratite se vasem doktoru opce prakse i porazgovarajte o pokretanju postupka za invalidsku mirovinu, jer sve krece od vaseg izabranog ljecnika.
Nazalost postupak je dugotrajan i prethodi mu obilazak specijalista i prikupljanje friske dokumentacije, samo da vas upozorim kolega predao na invalidsku komisiju dokumente u 3 mjesecu prosle godine i jos nije dobio nikakav odgovor.
Prvi puta sam bio na invalidskoj uz preporuku da "je još prerano" prije dvije godine a lani sam zamolio svoju LOM i čekam da mi se smiluje i pošalje prijedlog za novu komisiju. Prošlo je 7 mjeseci i ona me izluđuje i mrlja da je previše posla, a dokumentacije imam doslovno za kutiju od banana a cd-a za videoteku Svi se specijalisti križaju da još nisam u mirovini. Štovani Clim ili Sivkić što mi preporučate osim bijelog telefona ili odem kod vještakinje nenajavljen?

Zadnje uređivanje kanjar : 06.02.2016. at 00:27.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 08:09   #173
2018. ispunjavam uvjete za prijevremmenu starosnu mirovinu. Trenutno mi teče trideset i šesta godina mirovinskog osiguranja i uredno uplačujem poljoprivredno mirovinsko. Cijeli moj radni staž, sve godine , je poljoprivredni.
Zanima me, obzirom da po trenutno važećim propisima već sada imam i više nego dovoljno radnoga staža (uvjet u 2018 je 33), trebam li ja još ovih dvije i pol godine uplačivati mirovinsko, obzirom da mi godine staža neće utjecati na iznos mirovine. Naime, koliko sam informirana, iznos poljoprivredne mirovine je ispod zajamčene najniže pa mi poljoprivrednici dobivamo dodatak koji pokriva taj minimalni iznos. Ili će taj "višak" uplačenoga radnog staža ipak imati kakav povoljan učinak na iznos mirovine?
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 09:33   #174
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Prvi puta sam bio na invalidskoj uz preporuku da "je još prerano" prije dvije godine a lani sam zamolio svoju LOM i čekam da mi se smiluje i pošalje prijedlog za novu komisiju. Prošlo je 7 mjeseci i ona me izluđuje i mrlja da je previše posla, a dokumentacije imam doslovno za kutiju od banana a cd-a za videoteku Svi se specijalisti križaju da još nisam u mirovini. Štovani Clim ili Sivkić što mi preporučate osim bijelog telefona ili odem kod vještakinje nenajavljen?
Uvjeti su u čl.48 st.2 http://www.zakon.hr/z/192/Zakon-o-ob...nom-osiguranju a pozitive ima u čl.6 st.1 Uredba o metodologiji vještačenja NN 153/14 http://narodne-novine.nn.hr/default.aspx
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 12:07   #175
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
2018. ispunjavam uvjete za prijevremmenu starosnu mirovinu. Trenutno mi teče trideset i šesta godina mirovinskog osiguranja i uredno uplačujem poljoprivredno mirovinsko. Cijeli moj radni staž, sve godine , je poljoprivredni.
Zanima me, obzirom da po trenutno važećim propisima već sada imam i više nego dovoljno radnoga staža (uvjet u 2018 je 33), trebam li ja još ovih dvije i pol godine uplačivati mirovinsko, obzirom da mi godine staža neće utjecati na iznos mirovine. Naime, koliko sam informirana, iznos poljoprivredne mirovine je ispod zajamčene najniže pa mi poljoprivrednici dobivamo dodatak koji pokriva taj minimalni iznos. Ili će taj "višak" uplačenoga radnog staža ipak imati kakav povoljan učinak na iznos mirovine?
Utjecu na postotak penalizacije, naime pretpostavljam 2018 (uvjet u 2018. godini – 57 godina života i 32 godine mirovinskog staža) kad steknete uvjet godina starosti za prijevremenu starosnu mirovinu sa 36 godina staza penalizirali bi vas sa 0,30% po mjesecu do navrsenih 61 godinu i 6 mjeseci (uvjet godina zivota za starosnu mirovinu po prijelaznom periodu), sto bi iznosilo umanjenje mirovine za 16,2%.
Ako bi placali mirovinsko jos dvije i pol godine imali bi ukupno cca 38 i pol ( mozda i 39 ?)godina staza i penalizacija bi iznosila 0,15% po mjesecu (0,10% na navrsenih 39 godina staza) sto bi penalizacija - umanjenje mirovine u ovom slucaju iznosila 8,1% ( ili na navrsenih 39 godina staza cca 5,4%)
Umanjenja se odnose i na iznios minimalne mirovine (zajamceno najnize).
Konacna odluka je ipak na vama, treba podatke staviti na papir i sve lijepo izracunati.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 12:37   #176
Hvala na odgovoru, zanima me još nešto.
Prije odprilike dvije godine jedna je gospođa otišla u mirovinu, prije toga neuredno je uplačivala mirovinske obaveze i kada je po godinama starosti stekla uvjet za umirovljenje falilo joj je pet godina neuplačenih doprinosa. Dobila je mogućnost doplate tih pet godina, no, po pričanju njezine najbolje prijateljice, moje susjede, uplatila je samo tri. Naime, po njezinoj tvrdnji, dvije godine staža su joj priznali zbog dvoje rođene djece, sada već odraslih ljudi, koje je rodila u vrijeme kada poljoprivrednici nisu dobivali dječji doplatak za djecu, i za te dvije nije morala ništa platiti.Bile su joj , navodno, priznate kao uplačeni radni staž.
Možete li mi reći ima li temelja tome, ili su to samo koularske priče, netočne informacije.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 13:36   #177
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Uvjeti su u čl.48 st.2 http://www.zakon.hr/z/192/Zakon-o-ob...nom-osiguranju a pozitive ima u čl.6 st.1 Uredba o metodologiji vještačenja NN 153/14 http://narodne-novine.nn.hr/default.aspx
Da , slažem se sa člankom 48 st. 2 ali moja "odabrana liječnica" ne stiže napisati zahtijev. Dat ću joj do 1.3. rok , a onda će biti "performansa"
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 14:00   #178
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, zanima me još nešto.
Prije odprilike dvije godine jedna je gospođa otišla u mirovinu, prije toga neuredno je uplačivala mirovinske obaveze i kada je po godinama starosti stekla uvjet za umirovljenje falilo joj je pet godina neuplačenih doprinosa. Dobila je mogućnost doplate tih pet godina, no, po pričanju njezine najbolje prijateljice, moje susjede, uplatila je samo tri. Naime, po njezinoj tvrdnji, dvije godine staža su joj priznali zbog dvoje rođene djece, sada već odraslih ljudi, koje je rodila u vrijeme kada poljoprivrednici nisu dobivali dječji doplatak za djecu, i za te dvije nije morala ništa platiti.Bile su joj , navodno, priznate kao uplačeni radni staž.
Možete li mi reći ima li temelja tome, ili su to samo koularske priče, netočne informacije.
Na rekla kazala tesko se ocitovati, treba vise podataka, a kako su stvari oko mirovina sa novim mirovinskim zakonom od 01.01.2014. godine dosta poostrene bojim se da takvih zavrzlama nebi smjelo biti.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 16:23   #179
Ma da, iako, meni to zvuči pomalo nestvrno, valjda je nekome ostalo u sjećanju najava statusa- majka odgojiteljica - koje bi za , više se ne sjećam - petero, sedmero il koliko djece bile imale pravo na plaću i radni staž. Ali, to se bilo pričalo, pa zamrlo.

Hvala na trudu.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 17:11   #180
A isto tako se svojevremeno pricalo o drzavnim mirovinama za one koji imaju vise od 65 godina zivota a nemaju minimalno 15 godina staza sto u konacnici nikad nije sazivjelo.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:26.