Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2004., 08:49   #1
Izvanbračna zajednica

Evo tu je moja izvanbracna zajednica gdje se rodilo dva sinceka. Proslo je 4 godine odkako zivimo kod mojih roditelja. Sada se spremamo kupiti stan, pa cemo moci zivjeti sami zenica i decki i ja u velikom stanu.

Pitanje je postavljeno ovdje jer zelim se pravno osigurati da ne bude zezancije ukoliko doddje do raspada izvanbracne zajednice pa bi zenica koja u tu zajednicu nije ulozila nijednu kunu tako otme od mene pola. Istina je da je ulagala bilo odgojem djece bilo svojom ulogom majke. No ona ce dobiti nesto kao nuzni dio.

Imam zapravo jedan plan. Kupim stan za nas i zenica bi potpisala da je stan potpuno na moje ime i ne bi imala nista od tog stana ukoliko dodje do rastave izmedju nas. Za par godina nakon kupnje prvog stana bih onda "kupio" jedan manji stan koji bi onda pripalo njoj i glasio bi potpuno na njeno ime. Tako bih se oduzio njoj za ulogu majke nase djece. Ali ona bi na taj drugi stan sama otplacivala nakon sto bih dao neku manju kaparu i nesto bih malo uskocio ukoliko njoj zatreba pomoc u otplati.

A onaj prvi stan koji je predmet sadasnjeg interesa bih u potpunosti sam platio.
Kako rijesiti problem? Moze li zenica potpisati da stan bude samo moj i da ne moze zato prvi stan uci u izvanbrakorazvodnu parnicu?
Znam da je moguci drugi nacin, kupiti stan na ime mojih roditelja, i tako rijesiti ovu zavrzlamu, ali napomena stoji, stan je obiteljski i nije moguce da bude na ime mojih ili drugih roditelja.
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 08:55   #2
Ti ćeš njoj kupiti manji stan da joj se odužiš, al ona će ga sama otplaćivati.
Genijalno.
Jel vas ima još tako velikodušnih ili si ti unikatni izvod?
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 08:58   #3
Problem je u tome sto ona ima jako malu placu pa ni u kome slucaju ne bi mogla dizati bilo kakav sicusni kredit.
Ja bih bio njoj suduznik i dao bih ucesce, a ostalo ona bi sama otplacivala.
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 09:01   #4
U stvari, ne bi ona odmah pocela otplacivati, iznajmila bi stan podstanarima koji ce uplacivati odredjene rate, a ako se posvadjimo i nasa zajednica bude raspala, onda ce ona nadalje otplacivati stan jer ce eto imati gdje useliti se.

Samo sto ce biti ako se ne posvadimo do mirovine, nekako ce taj drugi stan biti "visak", hehe.
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 12:16   #5
a sto ak se zena ne zeli odreci prava na veci stan?
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 12:23   #6
E pa to je predmet interesa ovog topica. Kako najbolje regulirati da zenica odrekne prava na veci stan i da uopce ne dira veci stan? Potpisom na ugovor? Je li to moguce dok nam traje izvanbracna zajednica? Koliko se to meni cini, to kao da nitko ne radi po svijetu, nesto kao za vrijeme braka trazim od zene da se odrekne prava na stan? Hm, to je cudno, no ovdje su sami pravnici laici, pa nisam siguran da ce netko znati odgovoriti na ovo tesko pitanje...
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 14:09   #7
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 14:16   #8
Denys bi htjela pola mog stana, e ne moze tako....
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 14:17   #9
A zar ne bi bilo ljudskije da ona sa djecom (pretpostavljam da će djeca biti s njom) ostane u tom velikom stanu a ti da odseliš u taj manji stan ? Nisi razmišljao o toj opciji ?
Kupite jedan veliki i jedan mali stan i zajedno ih otplaćujete pa ako dođe do raskida zajednice svako ode u jedan a sve do tada možete iznajmljivati ovaj manji i time ga otplačivati i imati ga stalno u rezervi zlu ne trebalo.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 14:26   #10
Ma vec sam razmsiljao o toj opciji, vec je sigurno ono sto imam na znanje da kada dodje do raskida nase zajednice zenica s djecom ostaje u veci stan koji bi bio moj, a ja se onda uselim u manji stan koji bi bio njezin. Problem postaje jako veliki kada se ona pozeli udati za novog muskarca, ja pak ne zelim da nova obitelj ostaje u vecem stanu!

S druge strane, opcija da zajedno otplacujemo nije losa, ali je problem u tome sto ja u startu istresem lovu za cijeli veci stan i za neko ucesce za manji stan, pa to izgleda neravnopravna stvar, a nije li se mozda medju inim krije zenin interes za mojom lovom, pa tako jos ostaje u zajednici sa mnom bas radi toga?
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 14:44   #11
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže:
Denys bi htjela pola mog stana, e ne moze tako....
Denys ima malo vise od polovine tvoga stana "u mislima", ali svejedno, hvala ti jer si me podsjetio koliko mi je dobar muz.

Stavi se u poziciju svoje neudate zene i pogledaj na cijelu situaciju iz njene perspektive.
Da li ti se svidja?
Izuzev da ti je supruga alkoholicarka, narkomanka, da zanemaruje djecu i obitelj, sto ne mislim da je slucaj.

Pricas o duplom kreditu i drugom stanu a nemas jos ni prvi!
Nadam se da ti supruga nije naivna i da se nece sloziti sa tvojim zamislima.

U slucaju rastave prije nego sto se kupi "drugi manji stan" gdje bi trebala ziviti tvoja supruga s dvoje djece?
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 14:57   #12
Draga Denys,

Bez brige, na sve sam mislio. Nisam ja takav oduran tip da izbacim zenicu van iz veceg novog stana a prije nego sto njoj priskrbim manji stan. U svakom slucaju ako dodje do svadje, ja se selim, bilo svojim roditeljima, bilo kao podstanar, bilo kamo. Bez brige, najveca stvar koju cinim jest bezbjednost nase djece, neka djeca budu na toplome, ja nisam tako vazan u ovom lancu.

No ne svidja mi se ideja da ja istresem lovu za njezin hir. Zato bih se zelio osigurati.

Znam drugu stranu mracne misli, i to da si ti sretna jer tvoj muz i ti vodite slijepu ljubav koja ce trajati cijeli zivot i bla bla jednog dana pukne, pa sto onda vi ste ljudi pa mozete se dogovoriti oko podjele imovine i nikome nisi duzna (Hahaha!).

Mogu ti samo reci jedno da ti se divim vasoj slijepoj ljubavi.
Ja tu ljubav nemam, samo volim zenicu i djecu neimjerljivo na svijetu,ali to nije ta slijepa ljubav za koju bih dao zvijezde i mjesec naseg nebesa, pa niti da bih cijelu lovu spiskao za tu ljubav. Dzep i ljubav ne idu zajedno, no to ti nisi iskusila nego samo ja i neki nesretni ljudi. Ja se samo zelim osigurati, samo je problem naci na koji nacin.
Ja zivim dalje i zavidim ljudima koji imaju slijepu ljubav. Za to se zivi!
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 15:17   #13
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže:
Draga Denys,

Bez brige, na sve sam mislio. Nisam ja takav oduran tip da izbacim zenicu van iz veceg novog stana a prije nego sto njoj priskrbim manji stan. U svakom slucaju ako dodje do svadje, ja se selim, bilo svojim roditeljima, bilo kao podstanar, bilo kamo. Bez brige, najveca stvar koju cinim jest bezbjednost nase djece, neka djeca budu na toplome, ja nisam tako vazan u ovom lancu.
Za ovaj dio svaka cast!
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže:

No ne svidja mi se ideja da ja istresem lovu za njezin hir. Zato bih se zelio osigurati.
Pa stan nije hir. Stan je zivotna potreba, pogotovo ako se zivi u zajednickom domacinstvu s roditeljima.
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže:


Mogu ti samo reci jedno da ti se divim vasoj slijepoj ljubavi.
Ja tu ljubav nemam, samo volim zenicu i djecu neimjerljivo na svijetu,ali to nije ta slijepa ljubav za koju bih dao zvijezde i mjesec naseg nebesa, pa niti da bih cijelu lovu spiskao za tu ljubav.
A ja bi za svoga muza i djecu i zivot dala da treba!
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 15:24   #14
Quote:
Denys kaže:

Pa stan nije hir. Stan je zivotna potreba, pogotovo ako se zivi u zajednickom domacinstvu s roditeljima.
Sto ako zenica u medjuvremenu nadje ljubavnika (ili nakon razvoda uda se za drugog muskarca?!) i eto nevolje...zive u mom vecem stanu i odgajaju moju djecu, mislis li da to mogu dopustiti da sve to odgledam iz zeninog manjeg stana? To je jedna mala zavrzlama koju jos nisam uspio rijesiti.

No ono sto smo pricali, to je samo zivotna ili ljubavna stvar, ali to nema veze s pravnom stranom ovog topica.

Mene zanima kako se osigurati da sve bude kako treba. Predizvanbracni ugovor? Normalni ugovor o odricanju stana u neciju korist? Ugovor o uzdrzavanju vlasnika stana?
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 19:06   #15
...Kao i u slučaju partnera koji su sklopili brak, tako i izvanbračni partneri mogu sklopiti bračni ugovor.
Za valjanost tog ugovora, da bi bio važeći, potrebno je da je zajednica potrajala najmanje 3 godine, osim u slučaju rođenja zajedničkog djeteta ( može i kraće ).
E, sad je stvar žele li obje strane taj ugovor i kako će dogovoriti podjelu imovine u slučaju razlaza..sve ovisi o međusobnom povjerenju ...
Za ugovor je potrebna pisana forma i ovjera kod javnog bilježnika.
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 19:13   #16
I zaboravih reći, ugovorom možete dogovoriti i drugačije nego to određuje Obiteljski zakon, jer u kasnijem eventualnom sudskom postupku primjenjivat će se odredbe tog ugovora, a ne Zakona.

I ja bih u svakom slučaju sklopila ovakav ugovor, i to dok ljubav traje što bi se reklo, jer čisto sumnjam da se može normalno i konstruktivno razgovarati kada dođe do sloma...
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 09:07   #17
zuba,

ti si mozda govorila o buducem stanju, a ja ti kazem da moja izvanbracna zajednica funkcionira vec 4 godine i vec imamo dva sinceka. Pa kako se onda regulira potpisivanje ugovora?
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 11:27   #18
Legendarni, tvoja velicina ne bi trebala gledati na takve sitnice kao sto je stan. Ta sto je to doli samo gomila puustog gradjevinskog materijala?! Ja nikad nisam dopustao emotivno se vezati za nesto tako krhko, obicno i prolazno! Kad zavrsi ono bespredmetno, vrhunaravno izmedju dvoje ljudi, onda mi ne treba ni ta gomila opeka. Razumijes? A ako su tu jos i djeca, MOJA i NJENA djeca, a ja nepokolebljivo vjerujem da su ta "stvorenja" jedino za sto se isplati zivjeti, jer ako nista drugo, oni su nosioci nekakve nade u bolje, humanije, premenitije, mudrije "sutra"(!), e onda meni pitanje stana postaje minorno! Zasto, ako ima alternative, a dok je covjek, da ne kazem "muskarac" ziv, ima uvijek, zasto da ja svojoj djeci radim probleme i oduzimam DOM! Nek uzivaju, a ja cu pokazati da ZNAM, HOCU i MOGU! (Jebiga, kad volim izazove! He,he.. ) Eto, imam u vidu jednu kucu, malo je losijeg stanja, ali sve se to da urediti, samo da mene i starog mog posluzi zdravlje! Napravili smo jednu, (ja imal 15 godina, stari moj! Drugi u "Ben" a ja mešam mort! i, vjeruj, nije to samo isprazna patetika!) napravit cemo i drugu! Jedino treba na jednom objektu srediti ostavinsku i to je to! (To mi je, inace rodjo, ali.. jebiga, bolje da je sve "čisto", nee..! )
Dakle, ostaneš gentelman, ne stvaras djeci "neugodnosti", ostat ce im neki vrag, pa mogu prodat danas-sutra, haha.., a s druge strane das im mogucnost da uvide stvarno znacenje onog gore: "znam-hoću-mogu"!
A i nek vide da nije njihov stari, božemiprosti, nekakvav Moliereov - Harpagon!!
Necu vise duljit, jer bi izašla cijela filozofija, no to je samo moje glediste! I znam da ti nisam puno pomogao, možda je ovo čak i off-topic, ali mi smo "forum-buddys", pa sam siguran da nećeš zamjeriti!
(Uuuf, sav sam se preznojio od ozbiljnosti, nisu ovi forumi za mene.. Ajmo se malo osvjezit na LJES.. )
.
Plik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 11:51   #19
Ah, najdrazi legendarni zlocesti decko!
Vidim da si se odlucio uprljati ovaj cudesni svijet povuci-potegni veze, ali kao sto sam znas, nisi mi uopce smetao, dakako bilo mi je drago sto si se javio
jer ti uvijek mene bacas u orbite slavljenja mojeg svetog imena!
Zbog tebe hormoni prostruji kroz moj mozak i hipotamus mi proradi vise nego nenormalno tako proizvodeci opojne sokove koje mi blokiraju svaki zdravi razum glede izbora daljnjih pravaca mojeg djelovanja kroz zivot!
Ali to je bolje engo da uzimam drogu da se osjetim koliko sam ja vazan u svemu ovome!

Haha!

Ovak, sve sto kazes, ma u tom pogledu JAKO se slazem s tvojom megavelicinom!
Najdrazi velicanstveni decko, jedini mi je problem sto po tvom pogledu moram stan dati zenici.

Djecu je tu najmanji problem, ali morat cu malo pripaziti jer tko zna, mogli bi biti jako razmazeni, uci u sivjet droge i kurvarsluka, mozda ce im veci stan posluziti, a to ja ne volim! Volim da mi se djeca dobro zabavljaju i dobro izabere put u pravi zivot. ne mora biti cestit, ali nek bude pravedan. Nek se razuzdano zabavljaju, ali na pravedan nacin! No to cu bolje procijeniti tek kada budu presli preko grancie punoljetnosti, a onda cu im pripisati stan pa nek bakcu s time kako znaju. ja cu onda ici dlaje siriti svoju poznatu legendarnosti. Eto tu je problem gdje ce onda biti mjesto za zenicu. Ne smijem njoj dati stan osim ono sto je ona zasluzila i nista vise. Ako je zasluzna zbog toga sto je majka nase djece, to ce ona dobiti kamo spada. Ali da mi ona prigrabi i jednu kunu vise, e dobit ce udarac ravno u nos i nista vise. Nemilosrdan sam, ali sam i pravedan. Nitko mene nece zajebati.

No kada rijesim ovo pitanje, poslije ce mi se otvoriti cijelo nebo i mogucnosti su vise nego neslucene! Vjeruj mi!

Zivjela nasa legendarnosti. No sto se tice ovog povuci-potegni veze, meni se cini da ovdasnji pravnici pojma nemaju, no nisu oni krivi, jer ono sto ja zivim, to je velika posebnost kakvu nema nitko na Zemlji na ovoj nasoj kugli!
zasto njih razumijem sto ne mogu rijesiti ovaj zapetljani cvor, ali nista zato, imam i ja mozga za razmisljanje i za rjesavanje ovog problema, no htio bih neki maleni poticaj da si prigrabim malo vise naprijed. Samo na ovaj poticaj cekam i cekam evo me do sada ovdje...
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 13:20   #20
zasto je jedina tema tvojeg razmisljanja mogucnost da zena dovede ljubavnika u stan koji si joj TI kupio?pa na cemu se bazira vas zajednicki zivot?
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:34.