Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2010., 00:15   #41
Quote:
rakijetina kaže: Pogledaj post
Dapače i za automat i višenamjensku hrvacku pušku.
puškostrojnica?
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 13:03   #42
Puškomitraljezi su laka pješačka oružja namijenjena za upotrebu od strane jednog vojnika, bez potrebe za poslužiteljem - nosačem municije. To bi, recimo, bio CZ M-74, ili američki M-249, francuski MINIMI, singapurski Ultimax i slično...

Laki mitraljezi su oni koji se postavljaju na nožice - dakle CZ M-84, američki M-60 ili legendarni MG - 34 i MG - 42 - KADA SU NA VLASTITIM NOŽICAMA.

Kada se isti postave na postolje, onda se klasificiraju kao mitraljezi, jer gube svojstvo mobilnosti. Istovremeno su i precizniji i imaju dalji (efektivni) domet, a i posada se ne sastoji više od 2 člana kao kod lakih, već uglavnom (ali nije pravilo) od 3 člana.

Naravno, sva đubrad od 12,7 mm na gore su teški mitraljeti. A za superteške...Moram priznati da nisam čuo!!
dennis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 13:47   #43
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
puškostrojnica?
Puškostrojnica = puškomitraljez.
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 14:29   #44
Quote:
dennis kaže: Pogledaj post
Puškomitraljezi su laka pješačka oružja namijenjena za upotrebu od strane jednog vojnika, bez potrebe za poslužiteljem - nosačem municije. To bi, recimo, bio CZ M-74, ili američki M-249, francuski MINIMI, singapurski Ultimax i slično...

Laki mitraljezi su oni koji se postavljaju na nožice - dakle CZ M-84, američki M-60 ili legendarni MG - 34 i MG - 42 - KADA SU NA VLASTITIM NOŽICAMA.
Nije li puškomitraljez i laki mitraljez ista stvar ?
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 16:20   #45
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Nije li puškomitraljez i laki mitraljez ista stvar ?
Potpuno ista stvar, neznam zašto ih kolega izdvaja kao različite vrste

EDIT: zapravo, možda bi se i mogla napravit neka mala razlika, vjerojatno on misli njih po težini usporedit, npr, nije ista stvar MG-42, i M72... ali mislim da bi se u tom kontekstu za M72 reklo da je laki, a MG-42 srednji mitraljez, ili pak ne ?
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 23:28   #46
Quote:
dennis kaže: Pogledaj post
Puškomitraljezi su laka pješačka oružja namijenjena za upotrebu od strane jednog vojnika, bez potrebe za poslužiteljem - nosačem municije. To bi, recimo, bio CZ M-74, ili američki M-249, francuski MINIMI, singapurski Ultimax i slično...

Laki mitraljezi su oni koji se postavljaju na nožice - dakle CZ M-84, američki M-60 ili legendarni MG - 34 i MG - 42 - KADA SU NA VLASTITIM NOŽICAMA.

Kada se isti postave na postolje, onda se klasificiraju kao mitraljezi, jer gube svojstvo mobilnosti. Istovremeno su i precizniji i imaju dalji (efektivni) domet, a i posada se ne sastoji više od 2 člana kao kod lakih, već uglavnom (ali nije pravilo) od 3 člana.

Naravno, sva đubrad od 12,7 mm na gore su teški mitraljeti. A za superteške...Moram priznati da nisam čuo!!
koja je funkcija, odnosno primjena puškomitraljeza naspram lakih mitraljeza koji se postavljaju na postolje i zašto se postavljaju - samo radi preciznosti? i kako to radi postavljanja na postolje dobivaju na dometu?
Koja je funkcija/primjena srednjih i teških mitraljeza? Odnosno za šta se koriste?
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 01:11   #47
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
koja je funkcija, odnosno primjena puškomitraljeza naspram lakih mitraljeza koji se postavljaju na postolje i zašto se postavljaju - samo radi preciznosti? i kako to radi postavljanja na postolje dobivaju na dometu?
Koja je funkcija/primjena srednjih i teških mitraljeza? Odnosno za šta se koriste?
ukoliko postoji laki mitraljez i puškomitraljez (ovisno koju podjelu gledamo) kao zasebne kategorije unutar te podjele. razlika u upotrebi se zasniva na njihovoj vatrenoj moći. dakle vatrena moć lakog mitraljeza je veća i najvjerojatnije se zasniva na metku većeg kalibra i većeg dometa te samim tim širi područje njegove primjene. u prevodu, dobro postavljen laki mitraljez je mnogo ubojitija stvar nego na istom mjestu postavljen puškomitraljez.
problemi najčešće dolaze iz mobilnosti i logistike jer teža kategorija ( u ovom slučaju laki mitraljez) traži više ljudi da ga opslužuju, guta više streljiva i često podrazumjeva neke dodatke kao što je na primjer postolje. a sve to traži čovjeka viška koji će snositi dio logističke 'odgovornosti' na terenu.

postolje izbacuje iz 'igre' neke stvari kao što su čvrstina ramena strijelca, kvaliteta oslonca nožica te uređenost cijelog položaja pri izvođenju djelovanja.
drugim riječima, mnogo je lakše djelovati sa mitraljezom koji je na postolju nego sa onim koji se oslanja samo na vlastiti bipod. ovo je čisto tehnički princip jer omogućava stijelcu 'urednije' djelovanje i kroz povećanje mogućnosti strijelca povećava se i efektivni domet.
domet je i sa postoljem i bez isti, ali je efektivni domet veći obzirom da je mitraljez na postolju fiksiran za kruto postolje tako da faktor nepreciznosti koji unosi strijelac se svodi na minimum (trešnja ramena, gibanje mišića, opterećenje oka je manje i dr...)


funkcija/primjena ja najlakše razlučiva iz energije zrna. u obzir treba uzeti mnogostruke pogotke jer se radi o rafalnoj paljbi.
određene energije zrna (puškomitraljezi) su dovoljne za efikasno djelovanje samo po pješadiji ili neoklopljenim ciljevima...
veća energija zrna ( mitraljezi, teški mitraljezi i sl...) u stanju su djelovati i po zaštićenim ciljevima do određenog nivoa zaštite (probojnost je određena konstrukcijom i energijom zrna) tako da se može djelovati i po ciljevima koji su iza zaklona ili u oklopnim kolima koja su za tu vrstu djelovanja nedovoljno zaštićena. mogu se uništavati i materijalno-tehnička sredstva (vozila, transformatori, skladišta itd...itd...)


eh, sada kad vidiš da nismo čmaro*i i želimo ti objasniti abecedu iako sigurno imaš preko 20 godina,želim ti preporučiti da pogledaš barem jedan film o upotrebi mitraljeza na youtube ili neki iz holiwoodske produkcije tako da ne gubimo vrijeme banalnosti tipa: čemu mitraljezi služe?
jer meni je neugodno na vojnom podforumu objašnjavati čemu služe mitraljezi jer za to služe škole za radoznale i wikipedia.
slično bi bilo da na nekom 'materinskom' forumu ja pitam: čemu služi sisa?
__________________
silent killer
klonirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 17:18   #48
@ klonirani - jako dobar post. Nemam baš Bog-zna-šta dodati.
dennis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 21:01   #49
Quote:
klonirani kaže: Pogledaj post

postolje izbacuje iz 'igre' neke stvari kao što su čvrstina ramena strijelca, kvaliteta oslonca nožica te uređenost cijelog položaja pri izvođenju djelovanja.
drugim riječima, mnogo je lakše djelovati sa mitraljezom koji je na postolju nego sa onim koji se oslanja samo na vlastiti bipod. ovo je čisto tehnički princip jer omogućava stijelcu 'urednije' djelovanje i kroz povećanje mogućnosti strijelca povećava se i efektivni domet.
domet je i sa postoljem i bez isti, ali je efektivni domet veći obzirom da je mitraljez na postolju fiksiran za kruto postolje tako da faktor nepreciznosti koji unosi strijelac se svodi na minimum (trešnja ramena, gibanje mišića, opterećenje oka je manje i dr...)?
ovo što sam boldala, naravno...nego je gore netko napisao da se postavljanjem na postolje povećava domet...pa sam zato pitala jer nema logike...
Quote:
klonirani kaže: Pogledaj post
eh, sada kad vidiš da nismo čmaro*i i želimo ti objasniti abecedu iako sigurno imaš preko 20 godina,želim ti preporučiti da pogledaš barem jedan film o upotrebi mitraljeza na youtube ili neki iz holiwoodske produkcije tako da ne gubimo vrijeme banalnosti tipa: čemu mitraljezi služe?
jer meni je neugodno na vojnom podforumu objašnjavati čemu služe mitraljezi jer za to služe škole za radoznale i wikipedia.
slično bi bilo da na nekom 'materinskom' forumu ja pitam: čemu služi sisa?
hvala na uloženom trudu i energiji, kad meni nije problem postavit idiotsko banalno pitanje, ne treba ni tebi biti neugodno na njega odgovoriti. Svakako ću potražiti neku odgovarajuću literaturu koja odgovara na sva banalna pitanja koja imam.
Ovo mi je prvi izlaz na Vojni podforum pa ne znam kakva se vrsta rasprava ovdje vodi, dal samo čavrljate i postavljate slike ili....štagod...
Al jako ste svi ljubazni i susretljivi.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 22:35   #50
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
ovo što sam boldala, naravno...nego je gore netko napisao da se postavljanjem na postolje povećava domet...pa sam zato pitala jer nema logike...


hvala na uloženom trudu i energiji, kad meni nije problem postavit idiotsko banalno pitanje, ne treba ni tebi biti neugodno na njega odgovoriti. Svakako ću potražiti neku odgovarajuću literaturu koja odgovara na sva banalna pitanja koja imam.
Ovo mi je prvi izlaz na Vojni podforum pa ne znam kakva se vrsta rasprava ovdje vodi, dal samo čavrljate i postavljate slike ili....štagod...
Al jako ste svi ljubazni i susretljivi.
Što se pak ne bi moglo reći za oružje..xd..
termit84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 12:50   #51
Ja sam napisao da se postiže veći efektivni domet. A zašto - objasnio je klonirani - postavljanjem na postolje oružje manje trza, preciznije je itd. itd., pa pošto je preciznije, gađanjem "sa nožica" efektivni domet (domet u kojem možeš računati da ćeš nešto i pogoditi - pojednostavljeno) je, recimo, 600m, a sa postolja raste i na 1000m. Eto.
dennis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 13:14   #52
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
ovo što sam boldala, naravno...nego je gore netko napisao da se postavljanjem na postolje povećava domet...pa sam zato pitala jer nema logike...
Max. domet i efikasni nije istina.
Evo dat ću za primjer tandžaru(m-48). Njen max. domet je oko 5 kilometara(hitac ispaljen pri savršenim uvjetima pod kutom od 45stupnjeva).
M-48 je ustvari kopija k-98. Metak ispaljen iz ove puške ima dovoljnu snagu za ubit čovjeka s 2500-3000metara. Ali efektivni domet bez optike je oko 500m, a sa optikom(snajper) oko 1000(pa i preko 1000)m.

Vidiš postoji max domet-koliko metak može letit u savršenim uvjetima.
Zatim imaš domet na kojoj je daljini metak ubojit i domet do kojeg možeš računat da ćeš nešto pogodit.
Efektivni domet puške možeš povećat optikom i nogarama.
Dok mitraljezu efektivni domet povećavaš postoljem.
Mitraljez na postolju-manje trza pa lakše nišaniš(vladaš s njim)
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 21:36   #53
Quote:
dennis kaže: Pogledaj post
Ja sam napisao da se postiže veći efektivni domet. A zašto - objasnio je klonirani - postavljanjem na postolje oružje manje trza, preciznije je itd. itd., pa pošto je preciznije, gađanjem "sa nožica" efektivni domet (domet u kojem možeš računati da ćeš nešto i pogoditi - pojednostavljeno) je, recimo, 600m, a sa postolja raste i na 1000m. Eto.
a efektivni, ok, sad mi jasnije. E sad ću postavit jedno glupo /banalno pitanje, nemojte mi se smijat . Da bi pogodio cilj na recimo 600-1000m, u kakvim bi se uvjetima morao hipotetski nalaziti - na čistini nekoj, polju? Ili si u nekom polju pa gađaš u brda i obratno....u brdima si pa gađaš u polje? Ne znam da li mi je pitanje dovoljno jasno?
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 14:11   #54
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
a efektivni, ok, sad mi jasnije. E sad ću postavit jedno glupo /banalno pitanje, nemojte mi se smijat . Da bi pogodio cilj na recimo 600-1000m, u kakvim bi se uvjetima morao hipotetski nalaziti - na čistini nekoj, polju? Ili si u nekom polju pa gađaš u brda i obratno....u brdima si pa gađaš u polje? Ne znam da li mi je pitanje dovoljno jasno?
Odnosi se na gađanja na ravnom zemljistu naravno. Domet zavisi i od broja mitraljeza koji dejstvuju tako da se susređenom vatrom vise mitraljeza po jednom cilju cilj moze gađati na vecim daljinama nego sa jednim mitraljezom. Za gađanju na vecim se mogu na oruzje montirati i opticki nišani ali cak i sa ugrađenom optikom mitraljezi kalibra 7.62 mm se ne mogu po dometu meriti sa teskim mitraljezima tako da se za gađanje na velikim daljinama najcesce koriste teski mitraljezi kalibra 12.7 mm koji imaju efikasan domet od 2000 m.

Zadnje uređivanje 1979 : 12.03.2010. at 15:04.
1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 15:38   #55
Ako je mitraljez na postolju i ima posadu koja zna što radi, učinkovit domet može biti vrlo velik, čak i za srednje kalibre. Primjer:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...&postcount=721
https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...&postcount=725
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 20:33   #56
Thumbs up Terminologija???

Gdje ste nasli tu podjelu na lake, teske i super-teske mitraljeze? U kojoj literaturi?
Postoje puskomitraljezi i mitraljezi. Puskomitraljezi ispaljuju puscanu municiju,znaci nije usko vezan za kalibar. Famozni M72 koristi istu municiju kao i AK-47 i ostale kopije, 7,62x39. Modifikacijom cijevi i plinske komore su poboljsane karakteristike preciznosti gadjanja i brzine paljbe.
Dalje, PKT, M 84 (7,62x54R) i slicno su mitraljezi, znaci orudja ne oruzja. Ni u kome slucaju se ne uvrstavaju medju puskomitraljeze, ne ovisno da li su montirani na postolja ili ih posluzuje samo jedan strelac.
Orudja kalibra preko 15mm su topovi. Optika se ne "montira", vec se oruzje ili orudje naoruzava optikom.
Matrox is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 20:34   #57
Mitraljez ima promjenjivu cijev za razliku od puškomitraljeza!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 00:50   #58
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
a efektivni, ok, sad mi jasnije. E sad ću postavit jedno glupo /banalno pitanje, nemojte mi se smijat . Da bi pogodio cilj na recimo 600-1000m, u kakvim bi se uvjetima morao hipotetski nalaziti - na čistini nekoj, polju? Ili si u nekom polju pa gađaš u brda i obratno....u brdima si pa gađaš u polje? Ne znam da li mi je pitanje dovoljno jasno?

ono što ti pitaš je zapravo kinematika zrna određena sa newtonova tri zakona.
to je u principu kosi hitac gdje je uračunata varijacija putanje koju unosi nepreciznost uzrokovana raznim faktorima.

kosi hitac prouči iz klasične mehanike. pa će ti postati jasno zašto se koristi mnogostruki hitac (rafalna paljba) kod mitraljeza.
(gustoća vatre)
za kosi hitac nije bitno da li se cilj nalazi na brdu ili je pozicija strijelca na brdu a cilj je u dolini. kosi hitac je trajektorija zrna ispaljenog iz puščane (mitraljeske) cijevi. sve je stvar parametara takvog hitca.

no ipak, intuitivno je lakše za strijelca 'iskalkulirati' nišanjenje ako ne postoji visinska razlika, ili u drugom slučaju, ako je cilj viši u odnosu na strijelca.
iako (na primjer) kod kalkulacija koje obavlja balističko računalo u tenku a koje se temelje takođe na kosom hitcu i newtonovim zakonima razlika u visinama ne igra ulogu (u okviru dometa topa).
__________________
silent killer

Zadnje uređivanje klonirani : 13.03.2010. at 00:56.
klonirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 00:11   #59
Quote:
Matrox kaže: Pogledaj post
Gdje ste nasli tu podjelu na lake, teske i super-teske mitraljeze? U kojoj literaturi?
Postoje puskomitraljezi i mitraljezi. Puskomitraljezi ispaljuju puscanu municiju,znaci nije usko vezan za kalibar. Famozni M72 koristi istu municiju kao i AK-47 i ostale kopije, 7,62x39. Modifikacijom cijevi i plinske komore su poboljsane karakteristike preciznosti gadjanja i brzine paljbe.
Dalje, PKT, M 84 (7,62x54R) i slicno su mitraljezi, znaci orudja ne oruzja. Ni u kome slucaju se ne uvrstavaju medju puskomitraljeze, ne ovisno da li su montirani na postolja ili ih posluzuje samo jedan strelac.
Orudja kalibra preko 15mm su topovi. Optika se ne "montira", vec se oruzje ili orudje naoruzava optikom.
piše u wikipediji...
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 00:26   #60
Quote:
klonirani kaže: Pogledaj post
ono što ti pitaš je zapravo kinematika zrna određena sa newtonova tri zakona.
to je u principu kosi hitac gdje je uračunata varijacija putanje koju unosi nepreciznost uzrokovana raznim faktorima.

kosi hitac prouči iz klasične mehanike. pa će ti postati jasno zašto se koristi mnogostruki hitac (rafalna paljba) kod mitraljeza.
(gustoća vatre)
za kosi hitac nije bitno da li se cilj nalazi na brdu ili je pozicija strijelca na brdu a cilj je u dolini. kosi hitac je trajektorija zrna ispaljenog iz puščane (mitraljeske) cijevi. sve je stvar parametara takvog hitca.

no ipak, intuitivno je lakše za strijelca 'iskalkulirati' nišanjenje ako ne postoji visinska razlika, ili u drugom slučaju, ako je cilj viši u odnosu na strijelca.iako (na primjer) kod kalkulacija koje obavlja balističko računalo u tenku a koje se temelje takođe na kosom hitcu i newtonovim zakonima razlika u visinama ne igra ulogu (u okviru dometa topa).
e, kakve veze ima kad gađaš pravo il s visinskom razlikom...nišaniš valjda jednako u obe situacije....oprosti, kakvo ti je to 'intuitivno kalkuliranje nišanjenja'...šta se moraš naći u nekoj paničnoj situaciji pa gađaš bez razmišljanja, ili si u pokretu-trčiš pa gađaš/voziš pa gađaš? I sa kolike udaljenosti hitac postaje kosi hitac?
Ili da ne skrećem temu previše sa teških mitraljeza pozabavit ću se fizikom i kosim hicem...
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:04.