Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2020., 23:43   #1
Koronavirus epidemija

mislim da ovaj jedinstveni dogadjaj zasluzuje svoju temu na ovom pdfu.

meni se cini da nista vise nece biti isto. ovisi koliko potraje ovo cudno stanje, ljudi ce promijeniti navike u skoro svim aspektima zivota i to *globalno*. da li ce se vratiti gdje su bile, u kojoj mjeri?

drustvene navike, potrosacke navike, higijenske navike, radne navike, najveci eksperiment rada od doma, nestanak smoga, novi(stari) nacini kako se zabavljat, ili malo vise brinut o starim ljudima, babama, didama ili nekakve stvari tipa hoce li nakon ovoga svugdje biti vrata bez kvake i druga rjesenja da ima sto manje dodira?
druga stvar, pored nekakve ekonomske recesije koja bi mogla biti duboka, ali ne bih ovdje previse o tome, turizam ce primiti vrlo jak udarac, katastrofu tim vecu sto smo bili u eri overtourisma, ali mozda i karmicku. ne bih ipak da tema ide u tom smjeru da smo zasluzilo, to mi je bezveze, nego je zanimljiv aspekt koliko su gradovi i druge lokacije prilagodjeni turizmu i sta sad sa tim svim? hoce li to zjapiti prazno pa opet ozivjeti ili ce se promijeniti ili prenamijeniti.
sto vi mislite, kako ce izgledati drustvo poslije koronavirusa? pogotovo ako ovakva stanja karantene po drzavama potraju 3+ mjeseci? kakav efekt na kolektivnu svijest ili duh ce imati ova globalna korizma?


Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
addx is offline  
Old 19.03.2020., 04:11   #2
Da!

It's the end of the World as we know it ...
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Old 19.03.2020., 04:17   #3
Ja očekujem i nadam se da će se pojaviti sasvim novi interesi... nove potrebe .... nove aktivnosti .... i nova zanimanja.
(Sve manje od toga će me razočarati)


A što se tiče masovnog turizma, bog mu dao pokoj duši
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Old 19.03.2020., 08:37   #4
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
sto vi mislite, kako ce izgledati drustvo poslije koronavirusa?

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
Izgledat će isto kao i prije. Usput, rađe ću krepat nego promijeniti navike.
Trebale su mi godine da uspostavim navike koje mi osiguravaju maksimum komoditeta i zato ih nemam namjeru mijenjati. Ah da, kavu ću sad morati nositi u termosici... privremeno.
medonaodmoru is offline  
Old 19.03.2020., 08:43   #5
U vrlo kratkom roku odbacili smo sve suvišno i sad smo na hladnom pogonu.
Od komunikacije su ostale 3 globalne komunikacijske mreže.
Od kojih je Internet dizajniran da preživi termonuklearnu katastrofu.

Možemo komunicirati do besvijesti.

U budućnosti ljudi će više uložiti u hladni pogon, da ne bude tako hladan :-)
detoxhr is offline  
Old 19.03.2020., 08:48   #6
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Izgledat će isto kao i prije. Usput, rađe ću krepat nego promijeniti navike.
Trebale su mi godine da uspostavim navike koje mi osiguravaju maksimum komoditeta i zato ih nemam namjeru mijenjati. Ah da, kavu ću sad morati nositi u termosici... privremeno.
Navike vezane uz kulturu (naprimjer rukovanje) će opstati kakve su i bile, ali bojim se da će se stvar pomaknuti u smjeru države s totalnom kontrolom građana, dakle u nekom 'orwellovskom' smjeru. Poglupljenih ovaca koje to priželjkuju već je i do sad bilo podosta, a trenutno im broj drastično raste...
- Sizif - is offline  
Old 19.03.2020., 09:08   #7
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
sto vi mislite, kako ce izgledati drustvo poslije koronavirusa?
Isto kao i prije.

Quote:
addx kaže: Pogledaj post
kakav efekt na kolektivnu svijest ili duh ce imati ova globalna korizma?
Vjerojatno nikakav.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 19.03.2020., 10:11   #8
Meni je najzanimljivije pitanje što će biti u USA, hoće li tamošnje više-manje nepostojanje javnog zdravstva utjecati da zaraza bude gora... Drugo zanimljivo pitanje je kako će se međusobno ponašati članice EU, hoće li se tu vidjeti neka solidarnost ili su i dalje realno hrpa a ne kakva-takva cjelina. Također i hoće li se razni oblici nadzora povećavati (mada tu ne očekujem neko dramatično povećanje, možda još jedan mali korak u tom smjeru).
nitko drugi is offline  
Old 19.03.2020., 10:16   #9
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
meni se cini da nista vise nece biti isto. ovisi koliko potraje ovo cudno stanje, ljudi ce promijeniti navike u skoro svim aspektima zivota i to *globalno*. da li ce se vratiti gdje su bile, u kojoj mjeri?

dlk
Ja se slažem sa Sigmundom, kada ovo prođe sve će biti isto kao i prije. Promijeniti se može samo neki sitni i nevažni običaj recimo možda se više nećemo rukovati već ćemos e dodirivati laktovima kao što sam vidjela da ovih dana ljudi to rade.

Sve bitno ostati će isto, turizam, putovanja, povezanost država, ekonomija .....
mravac8 is offline  
Old 19.03.2020., 10:28   #10
Mda, prijeći če se na Ličko rukovanje.

Stvarno ako se ništa iz ovoga ne nauči, onda smo banana.
detoxhr is offline  
Old 19.03.2020., 10:36   #11
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
kakav efekt na kolektivnu svijest ili duh ce imati ova globalna korizma?
Kao i u svim ekstremnim situacijama - ljudi su najpre solidarni i saosećajni, a kad kriza dugo potraje - postaju sebični i surovi. Nadam se samo da će ovo što pre proći, a društvo se vratiti makar tamo gde je bilo pre nego što je počelo, jer mi se ne proživljava (ponovo) suočavanje s "ljudskim kanibalizmom" (koji je jednom detoxhr (mislim) fino opisao).
Enchantress is offline  
Old 19.03.2020., 10:46   #12
Nezahvalno je prognozirati jer puno toga ne znamo ni o samom virusu, a ni o mogućim posrednim i neposrednim utjecajima na društvo i ekonomiju. Ako se prođe određenu "točku bez povratka" sve može otići u katastrofu većih razmjera, ali ako ne prođe, moja neka slobodna procjena koju isisavam iz pete i iz onoga što sam o tome pročitao, tako da ajde neki educated guess je da će puno toga ostati po starom.

Jedan od optimističnijih scenarija je kada stvari odu u normalu, a to bi moglo biti negdje oko ljeta, dići će se i cijena nafte, čim se logistički lanac stabilizira i ubaci se novac u sustav.

U USA su izbori, to teško da Trump može izgubiti, UK se mora dokazati u post Brexit fazi, a Njemačka/EU bi mogli biti u nešto dužoj recesiji jer su previše spori i birokratizirani. Kina ionako rastura pa će joj odmor dobro doći.

Dakle bear territory do ljeta, kroz ljeto, a poslije ljeta ide business as usual.
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Old 19.03.2020., 10:55   #13
Quote:
Weekend Warrior kaže: Pogledaj post
Nezahvalno je prognozirati jer puno toga ne znamo ni o samom virusu, a ni o mogućim posrednim i neposrednim utjecajima na društvo i ekonomiju. Ako se prođe određenu "točku bez povratka" sve može otići u katastrofu većih razmjera, ali ako ne prođe, moja neka slobodna procjena koju isisavam iz pete i iz onoga što sam o tome pročitao, tako da ajde neki educated guess je da će puno toga ostati po starom.

Jedan od optimističnijih scenarija je kada stvari odu u normalu, a to bi moglo biti negdje oko ljeta, dići će se i cijena nafte, čim se logistički lanac stabilizira i ubaci se novac u sustav.

U USA su izbori, to teško da Trump može izgubiti, UK se mora dokazati u post Brexit fazi, a Njemačka/EU bi mogli biti u nešto dužoj recesiji jer su previše spori i birokratizirani. Kina ionako rastura pa će joj odmor dobro doći.

Dakle bear territory do ljeta, kroz ljeto, a poslije ljeta ide business as usual.
Kina će svakako, jer se praktički već sad u velikoj mjeri izvukla iz zdravstvene krize (a moguće i Rusija, ako ostane koliko-toliko izvan svega), napraviti korak naprijed u odnosu na Evropu.

SAD i UK su za sad u tom kontekstu velike nepoznanice... hoće li kod njih pandemija još jače i s još pogubnijim posljedicama buknuti ili će ju primjenom drugačijih metoda prvi suzbiti?
- Sizif - is offline  
Old 19.03.2020., 11:01   #14
Kina se izvukla jer su angažirali vojsku.
Dok EU ide na flattening the curve strategiju, cilj strategije je da se krivulja što više podulji, što u prijevodu znači da će izolacije i karantene dulje trajati.

Oni se čak i nadaju da što dulje kriza traje, jer alternativa je kraća kriza a više stradalih.
detoxhr is offline  
Old 19.03.2020., 11:03   #15
Quote:
detoxhr kaže: Pogledaj post
Stvarno ako se ništa iz ovoga ne nauči, onda smo banana.
A što bi se trebalo naučiti?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 19.03.2020., 11:09   #16
Quote:
detoxhr kaže: Pogledaj post

Oni se čak i nadaju da što dulje kriza traje, jer alternativa je kraća kriza a više stradalih.
Ili ipak manje stradalih...
...ako bi se pribrojile sve one smrti koje su očekivana posljedica radno-ekonomskog kolapsa...
- Sizif - is offline  
Old 19.03.2020., 11:12   #17
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
A što bi se trebalo naučiti?
Sad je vrijeme da se bilježi u tekicu što nam ustvari treba. A što ne.
A poslije se iz toga izvlače lekcije.
detoxhr is offline  
Old 19.03.2020., 11:14   #18
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ili ipak manje stradalih...
...ako bi se pribrojile sve one smrti koje su očekivana posljedica radno-ekonomskog kolapsa...
Radno ekonomski kolaps ne dovodi do smrti, do smrti dovodi kolaps zdravstvenog sustava. Zdravstveni sustav može se očuvati i za vrijeme radno ekonomskog kolapsa. Ili ga ne mora biti i u slučaju obilja kao u SAD-u.
mravac8 is offline  
Old 19.03.2020., 11:15   #19
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
A što bi se trebalo naučiti?
Možda, samo možda, SAD nauči da pristup zdravstvenom sustavu ne treba počivati na debljini novčanika i da zdravstvena osiguranja i zdravstvene usluge ne bi trebale počivati na profitu.
mravac8 is offline  
Old 19.03.2020., 11:16   #20
Quote:
detoxhr kaže: Pogledaj post
Sad je vrijeme da se bilježi u tekicu što nam ustvari treba. A što ne.
A poslije se iz toga izvlače lekcije.
Kad ovo prođe trebati će i više nego prije - prvo zato što si jedno vrijeme bio bez, a drugo - za svaki slučaj.
mravac8 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:50.