Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2016., 11:09   #441
Tko će ratovati, "lijevi ekstremisti"? Evo sve me strah od civilnog društva, udruga i slične ekipe. Veća je opasnost hrvatski tutlek koji zamišlja sebe kao običnog građanina "između ekstrema" i halucinira lijeve ekstremiste i nenarodne plaćenike. U rasponu od legitimizacije puzajućeg fašizma do uzimanja noža u ruke u danoj situaciji. NAROD je to. Jedina sreća što više ne može naći pravog neprijatelja osim da unutar sebe proizvodi ideološka strašila.
lišina od špadi is offline  
Old 02.02.2016., 18:03   #442
Hm, zanimljivo, baš sam se i ja neki dan sjetio ove teme, i shvatio da sam bio, kao i uvijek, u pravu, ne postoji ni ljevica ni desnica, postoje samo grebatori za državne pare...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 04.02.2016., 09:51   #443
"The whole modern world has divided itself into Conservatives and Progressives. The business of Progressives is to go on making mistakes. The business of the Conservatives is to prevent the mistakes from being corrected."
G. K. Chesterton
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 27.06.2016., 01:28   #444
hahah, važno je da nitko ne voli Srbe i Rome... haha

Ali mislim da si preradikalan. Ništa nije tako crno ili bijelo. U jednu ruku je i dobro što si tako napisao jer to ne umanjuje činjenicu, da koju god stranu odabrali, to nas neće izvući iz loše ekonomske situacije. Najvažnije je ipak, pljuvati po svima... to je jedino što politčke stranke i rade - prepucavaju se.

A realno gledano, ni mi koji nismo u saboru nismo ništa bolji.
Ipak su ti ljudi došli "od naroda", kak' bi se reklo. Mentalitet nam je ... predivan. A i ne samo "od naroda"... Određeni "miljei" ipak vrše svoje utjecaje, isto tako i ostatak svijeta.

Btw. više volim Junga, Jung je bio "optimističniji".
anna94 is offline  
Old 08.06.2017., 07:39   #445
I tako, svjetonazorski rat tek što nije postao oružani...
nitko drugi is offline  
Old 08.06.2017., 08:19   #446
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
I tako, svjetonazorski rat tek što nije postao oružani...
Može li mi autor ili netko drugi objasniti i nacrtati misao i namigivanje.
Meni ništa nije jasno ? Ja ne vidim da je rat blizu odnosno uvijek su neki sitni sukobi i ratovi tu ali ništa veličine rata u Hrv ili Bosni 1991-1995.

a) jel se to misli na nešto u Hrvatskoj
b) jel se to misli na sukob civilizacija?
parsifal is offline  
Old 08.06.2017., 08:40   #447
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Može li mi autor ili netko drugi objasniti i nacrtati misao i namigivanje.
Meni ništa nije jasno ? Ja ne vidim da je rat blizu odnosno uvijek su neki sitni sukobi i ratovi tu ali ništa veličine rata u Hrv ili Bosni 1991-1995.

a) jel se to misli na nešto u Hrvatskoj
b) jel se to misli na sukob civilizacija?
Pa, prilično je jasno... umjesto rata, Veliki Zagrljaj državnih grebatora...
cestar is offline  
Old 08.06.2017., 08:46   #448
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Može li mi autor ili netko drugi objasniti i nacrtati misao i namigivanje.
Može. Ja se to naslađujem u stilu "a šta san ti ja reka". Znam da je loš ukus i iritantno i sitnodušje, ali ne mogu si pomoći.

Dakle, kao što govorih cijelo vrijeme, kulturni rat je u velikoj mjeri bio potican od ljudi koji su od njega imali korist, prvenstveno političkih stranaka i medijskih djelatnika. U stilu "daj kakvog fašista da stvorimo privid da smo potrebni mi antifašisti", i slično s druge strane "daj kakvog Jugoslavena da stvorimo privid da smo potrebni mi branitelji Domovine". U trenutku kad je taj bipolarni poremećaj politički slomljen jednostavnom činjenicom da se lani u ovo doba dvanaestak ljudi nije prodalo, odustaje se od svjetonazorskog rata i na djelu je posvuda pragmatična trgovina. Ne odustaju doduše još neki koji nemaju ništa osim tih ideologija, kao i neki koji sporije shvaćaju.
nitko drugi is offline  
Old 08.06.2017., 09:04   #449
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post

Dakle, kao što govorih cijelo vrijeme, kulturni rat je u velikoj mjeri bio potican od ljudi koji su od njega imali korist, prvenstveno političkih stranaka i medijskih djelatnika. U stilu "daj kakvog fašista da stvorimo privid da smo potrebni mi antifašisti"

.
Borbu između fašizma i antifašizma možemo svrstati u kulturni rat samo ako kulturu shvatimo u vrlo, vrlo širokom rasponu.

Pogotovo ubrajanje fašizma u nekakvu kulturnu djelatnost ljudi iracionalno kada to vrše pripadnici onih koji nisu, po definiciji Hitlera, arijevci.

Naime fašizam kao *kultura* govori da se čovječanstvo dijeli na dvije rase, arijevsku i nižu rasu. Arijevska rasa ima pravo uzeti životni prostor nižoj rasi, ima pravo od nižih rasa učiniti robove i ima ih pravo istrijebiti.

Slaveni, uključujući Hrvate, prema definiciji fašizma, spadali su i spadaju u - nižu rasu.

Time hrvatski apologeti fašističke *kulture* drže ljestve vlastim robovlasnicima i ubojicama a borbom na strani fašizma bore se za vlastitu smrt u plinskim komorama.
mravac8 is offline  
Old 08.06.2017., 09:25   #450
Nisam znao da je HNS stranka s nekim svjetonazorom. Je li? Ako jest, možda bi se mogao sažeti na onu Vrdoljakovu izjavu od prije nekoliko godina sa skupa Hrvatske udruge poslodavaca:
"Hvala vam što nas hranite."

http://www.24sata.hr/news/vrdoljak-o...timizma-299578
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 08.06.2017., 09:52   #451
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Nisam znao da je HNS stranka s nekim svjetonazorom. Je li? Ako jest, možda bi se mogao sažeti na onu Vrdoljakovu izjavu od prije nekoliko godina sa skupa Hrvatske udruge poslodavaca:
"Hvala vam što nas hranite."

http://www.24sata.hr/news/vrdoljak-o...timizma-299578
HDZ s HNS-om
Vaso s Pupijem
Saucha za HDZ
ŽZ s HDZ-om
HDZ i Pupi dobitna kombinacija
SDP daje stranci s jedva 2-3%
6 sigurnih mandata za slijedeći saziv sabora.

Drugo, aktualni saborski zastupnici se kandidiraju za župane, gradonačelnike, načelnike....

Kakav je ovo cirkus?

==
To su već davno objasnili englezi..

Ne postoje vječni engleski prijatelji, niti vječni engleski neprijatelji.
Postoje samo vječni engleski interesi.
parsifal is offline  
Old 08.06.2017., 09:57   #452
Kako ne, stavovi oko niza neuralgicnih ideoloskih tocaka - obrazovna reforma, referendum o braku, braniteljski prosvjedi, cijeli sklop "antifasizma" - svugdje su bili na suprotnoj strani od HDZ-a. Osim toga, ako je i HDZ bez ideologije, gdje su te "duboke podjele"?
nitko drugi is offline  
Old 08.06.2017., 10:03   #453
Nisu sve suprostavljene strane iste. Po toj logici i robovlasnik i rob su na dvije strane "kulturnog rata" i time ekvivalentni.
Neki se bore da dobiju svoja prava.
Neki se bore da ih ne dobiju.

A neki se bore da obe strane ušute jer su im dosadne jer im ta prava ne trebaju.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Old 08.06.2017., 10:43   #454
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Kako ne, stavovi oko niza neuralgicnih ideoloskih tocaka - obrazovna reforma, referendum o braku, braniteljski prosvjedi, cijeli sklop "antifasizma" - svugdje su bili na suprotnoj strani od HDZ-a. Osim toga, ako je i HDZ bez ideologije, gdje su te "duboke podjele"?
Ako kažeš da su oni suprotno HDZ-u antifašisti, istovremeno govoriš da su HDZ-ovci fašisti.

I da su glasači i simpatizeri HDZ-a fašisti.

Moguće je da imaš pravo. Zaključujem to po stanju u kojem se nalazi država, takvo nešto mogu stvoriti samo fašisti.
mravac8 is offline  
Old 08.06.2017., 10:53   #455
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Kako ne, stavovi oko niza neuralgicnih ideoloskih tocaka - obrazovna reforma, referendum o braku, braniteljski prosvjedi, cijeli sklop "antifasizma" - svugdje su bili na suprotnoj strani od HDZ-a. Osim toga, ako je i HDZ bez ideologije, gdje su te "duboke podjele"?
Što se tiče braniteljskih prosvjeda Nova tv već neko vrijeme govori o školi u Vukovaru koja je u tako derutnom stanju da je opasna za život učenika.

Danas, više od dva desetljeća nakon završetka rata.

Unatoč činjenici da će svaki političar uzeti u usta Vukovar ako želi probuditi nacionalne osjećaje u Hrvata.

Pitanje je - kako braniteljima ne smeta takva škola u Vukovaru? Kako takvu školu upravo u Vukovaru ne doživljavaju kao narušavanje digniteta branitelja, Vukovaraca, domovinskog rata?

Kako to da su ugrozu identiteta domovinskog rata osjetili samo ako je bila i njihva guzica ugrožena?

Što je sa djecom Vukovara, jesu li oni zaslužiti takvu školu?

Takvu školu nije zaslužilo niti jedno dijete, s tom razlikom da tanzanijska sirotinja nema s čime napraviti bolju školu za svoju djecu, a Hrvati ne misle da je potrebno sanitrati školsku zgradu koja se urušava.
mravac8 is offline  
Old 08.06.2017., 10:58   #456
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post

A neki se bore da obe strane ušute jer su im dosadne jer im ta prava ne trebaju.
Ne razumijem ovo. Koja to točno prava ne trebaju? Misliš li, na primjer, da ženama više ne treba pravo na raspolaganje imovinom obitelji ili pravo glasa na izborima?
mravac8 is offline  
Old 08.06.2017., 11:16   #457
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Nisu sve suprostavljene strane iste. Po toj logici i robovlasnik i rob su na dvije strane "kulturnog rata" i time ekvivalentni.
Neki se bore da dobiju svoja prava.
Neki se bore da ih ne dobiju.

A neki se bore da obe strane ušute jer su im dosadne jer im ta prava ne trebaju.
Da, to je u osnovi to. I naravno da je drugoj strani u interesu da se borba za prava stavi u ladicu s natpisom 'tamo neki svjetonazori' o čemu se onda do sudnjeg dana mogu voditi dijalozi, izražavati mišljenja i prditi u prazno. Potom se to sve kodificira kao 'kulturni rat', jerbo samo pljačka smije biti klasna.

Ove treće ni ja baš nisam skužila, ali prvo mi je na pamet pao čuveni esej "Your politics are boring as fuck". Koji nikada nisam pročitala u cijelosti jer mi je bio dosadan u sto kuraca.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 08.06.2017., 11:19   #458
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Nisu sve suprostavljene strane iste. Po toj logici i robovlasnik i rob su na dvije strane "kulturnog rata" i time ekvivalentni.
Neki se bore da dobiju svoja prava.
Neki se bore da ih ne dobiju.

A neki se bore da obe strane ušute jer su im dosadne jer im ta prava ne trebaju.
Više je faza...

1.

Robovlasnik i rob su na "istoj strani" u smislu da niti jedan niti drugi ne mogu zamisliti drugačiji poredak od sadašnjeg.
Jedino je možda moguće da rob postane robovlasnik i obratno.

2.

Rađa se postepeno svijest o mogućnosti drugačijeg svijeta i odnosa među ljudima.
Dolazi i do ostvarenja (djelomično) drugačijeg svijeta, ne samo zbog borbe, niti robovlasnik niti rob nisu što su bili.

3.

Podjele se umnažaju u beskonačnost... svatko je donekle zakinut za neko pravo, zapravo za neku grupnu "idealnu sliku svijeta".
Netko lukav je otvorio dućan sa ratničkim bojama, potražnja je velika...

Možda pri tom najvećem broju ljudi nešto izmiče... od drveća ne vide šumu.
cestar is offline  
Old 08.06.2017., 11:21   #459
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Može. Ja se to naslađujem u stilu "a šta san ti ja reka". Znam da je loš ukus i iritantno i sitnodušje, ali ne mogu si pomoći.

Dakle, kao što govorih cijelo vrijeme, kulturni rat je u velikoj mjeri bio potican od ljudi koji su od njega imali korist, prvenstveno političkih stranaka i medijskih djelatnika. U stilu "daj kakvog fašista da stvorimo privid da smo potrebni mi antifašisti", i slično s druge strane "daj kakvog Jugoslavena da stvorimo privid da smo potrebni mi branitelji Domovine". U trenutku kad je taj bipolarni poremećaj politički slomljen jednostavnom činjenicom da se lani u ovo doba dvanaestak ljudi nije prodalo, odustaje se od svjetonazorskog rata i na djelu je posvuda pragmatična trgovina. Ne odustaju doduše još neki koji nemaju ništa osim tih ideologija, kao i neki koji sporije shvaćaju.
Dobro, i tko će tu onda oružano ratovati? Prividni fašisti protiv prividnih Jugoslavena?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 08.06.2017., 11:22   #460
Tu bi mozda opet mogao zalijepit ovo

[url]https://en.wikipedia.org/wiki/Master%E2%80%93slave_dialectic[url]
addx is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:13.