Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2017., 07:12   #641
Quote:
naljepnica kaže: Pogledaj post
...tražio službeno..odgovaraju da će javiti dok saznaju..odugovlače iako sve znaju..


Isti odgovor, odnosno izbjegavanje odgovora sam i ja dobila.
To je podatak koji obi moraju imati u internom sustavu i da je sve transpatentno dobili bismo broj na znanje kod odobravanja kredita.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ana7 is offline  
Old 06.09.2017., 08:08   #642
Pozdrav!

Ja sam u HPB-u, procjena je došla kroz 2 dana (odmah drugi dan me zvao čovjek da izađe na teren).

Jučer sam bila u banci i rekli su mi da su otprilike na 30% od svoje kvote tako da i ako sad pokrenete zahtjev, morate prolaziti njihove procedure, ali se stigne riješiti prije 4.10.
*lydia deitz* is offline  
Old 06.09.2017., 08:11   #643
..i sad o tim famoznim kvotama 20%..ministar ishitreno donio odluku uoći same predaje zahtjeva misleći da bi se mogao desiti slučaj da će neka banka..ili dvije tri imati ukupno više tisuća spremnih zahtjeva..pa da se ne desi slučaj da prva dva kurira (čitaj banke)..koji su došli u noći na 4.ruj...pokupe sve subvencije i da ostale banke..a time i klijenti iz drugih krajeva lijepe nam Hr..ne dobiju ni jednu subvenciju..
Tad bi došlo do poznatog nam jaza juga-sjevera..pobuna ovih onih..i općenito spika tipa 95 % subvencija dobio Zagreb..i sl.

No da je ministar prije donošenja ove odluke imao malo više mudrosti..i da ga ne uhvati panika..pričekao bi prvi dan prijava..i temeljem konkretnih podataka (čitaj broja zaprimljenih zahtjeva od koga i od kuda)..donio bi tada određene odluke, ako bi bilo potrebe. No kako se pokazalo nije bilo potrebe za odlukom o kvotama po bankama..samo su ga još dodatno zakomplicirali..

..i sada je samo pitanje da li je ta odluka u skladu s Zakonom..i Ustavom..

Ministar će se vjerojatno "čupati" na Čl.19.St.1 koji kaže: "Subvencioniranje kredita odobrava se do iznosa sredstava osiguranih za tu svrhu u državnom proračunu, prema radpodjeli sredstava koju će ministar utvrditi odlukom.

..no po meni je ta odluka u koliziji s Čl.18.St.1 Zakona koji kaže: "Subvencioniranje kredita odobravat će se prema vremenu zaprimanja potpunog zahtjeva u APN-u".

Po meni odluka iz Čl.19.St.1. mogla se odnosti samo na raspodjelu sredstava s gledišta koliko za stanove..kuće..nove stanove..i sl. a što je i učinjeno s odlukom 75/25 %..i što bi se moglo reći da je i u skladu s Zakonom pa recimo i pravično..

Mogla se recimo donesti i odluka tipa raspodjela sredstava po županijama i sl..i to bi bilo u skladu s Zakonom..također vjerojatno i pravično..no nije i sad je to posve nebitno..

No ova odluka o kvotama po bankama, s jedne strane kako rekoh moguće da je i protuzakonita, a s druge strane bi mogla biti i protiv-ustavna, budući je ista dovela u diskriminirajući položaj klijente pojedinih banaka..
naljepnica is offline  
Old 06.09.2017., 08:29   #644
Da se i ja ubacim, s obzirom da sam kasno naišla na temu. I mi smo "žrtve" zabe, suprug je sklon odlasku u drugu banku. S obzirom da za obradu kredita, bar u zabi, a ne vjerujem da je drukčije i u drugim bankama, traže potvrdu HROKa o kreditnim zaduženjima, mislite da je moguće da se samo tako "prelije" masa u drugu banku? U našem slučaju suprug bi na sebe dizao kredit u manjoj banci, jer sam ja sama nositelj u zabi i njegova je kreditna sposobnost čista. Zna li netko što se događa u primjerice suduznistvu? Kalkuliralm u glavi dal' da se krenemo opet oko toga maltretirati, jer iako smo sami sebi rekli prije da je subvencija samo dodatni plus na našu odluku o kupnji stana, ostala je gorčina razvojem događaja i iskreno, prisjelo mi je sve....

Sent from my PSP7557 using Tapatalk
matori_bambi is offline  
Old 06.09.2017., 09:05   #645
Quote:
matori_bambi kaže: Pogledaj post
Da se i ja ubacim, s obzirom da sam kasno naišla na temu. I mi smo "žrtve" zabe, suprug je sklon odlasku u drugu banku. S obzirom da za obradu kredita, bar u zabi, a ne vjerujem da je drukčije i u drugim bankama, traže potvrdu HROKa o kreditnim zaduženjima, mislite da je moguće da se samo tako "prelije" masa u drugu banku? U našem slučaju suprug bi na sebe dizao kredit u manjoj banci, jer sam ja sama nositelj u zabi i njegova je kreditna sposobnost čista. Zna li netko što se događa u primjerice suduznistvu? Kalkuliralm u glavi dal' da se krenemo opet oko toga maltretirati, jer iako smo sami sebi rekli prije da je subvencija samo dodatni plus na našu odluku o kupnji stana, ostala je gorčina razvojem događaja i iskreno, prisjelo mi je sve....

Sent from my PSP7557 using Tapatalk
HROK bi mogao biti problem "prelaska" u manju banku..
..zna li neko nešto više o tome..
naljepnica is offline  
Old 06.09.2017., 09:17   #646
Iskreno ja na to i računam, jer me baš iscrpila pod zadnje strka oko papirologije, a sve je trebalo ići glatko. Opet nekako razmišljam da su ipak u manjini parovi koji su na jednak način kreditno sposobni i mogu relativno brzo iskalkulirati drugi stambeni kredit.

Sent from my PSP7557 using Tapatalk
matori_bambi is offline  
Old 06.09.2017., 09:27   #647
Quote:
Fido-Dido kaže: Pogledaj post
Ponovno pitam jeli netko napravio kao ja kupoprodajni ugovor ili ste svi napravili predugovor?
Dobio sam od porezne da moram platiti porez u roku 15 dana.

Kako će oni provjeriti naše izjave da li imam na sebi nekretninu? Porezna ili Gruntovnice ili?
Ja sam potpisala ugovor 18.08., i zvala poreznu, rekli su mi da će mi uplatnica stići u 10.mj
monkica24 is offline  
Old 06.09.2017., 09:41   #648
Quote:
monkica24 kaže: Pogledaj post
Ja sam potpisala ugovor 18.08., i zvala poreznu, rekli su mi da će mi uplatnica stići u 10.mj
Po novome, nakon potpisivanja ugovora i ovjere kod javnog bilježnika, u roku od 15 dana javni bilježnik šalje poreznoj te oni šalju obavijest kupcu. Znači kupac nema obveze prijave.

Nama su rekli da pričekamo s potpisivanjem ugovora dok se sve u banci ne riješi

Zna li netko, ako meni procijene nekretninu na veći iznos, a ja kupim za manji, plaćam li porez na procijenjenu vrijednost ili ovu s kojom sam kupila?
*lydia deitz* is offline  
Old 06.09.2017., 09:44   #649
Quote:
*lydia deitz* kaže: Pogledaj post
Zna li netko, ako meni procijene nekretninu na veći iznos, a ja kupim za manji, plaćam li porez na procijenjenu vrijednost ili ovu s kojom sam kupila?
pa placas valjda na ono sto je u ugovoru...
curva-tamburello is offline  
Old 06.09.2017., 10:01   #650
Quote:
curva-tamburello kaže: Pogledaj post
pa placas valjda na ono sto je u ugovoru...
plačaš po njihovim tablicama koje su slične procjenama, a ne po ugovoru. jer ti možeš dogovorit cijenu 80000e za stan koji je procijenjen 120000e.
prle00 is offline  
Old 06.09.2017., 10:02   #651
Quote:
monkica24 kaže: Pogledaj post
Ja sam potpisala ugovor 18.08., i zvala poreznu, rekli su mi da će mi uplatnica stići u 10.mj
navodno ak se žališ možeš prolongirat i dobit dosta na vremenu. pogotovo ak si u zagrebu jer je tu guzva i prođe puno vremena dok ne odgovore na žalbu.
prle00 is offline  
Old 06.09.2017., 12:52   #652
Quote:
prle00 kaže: Pogledaj post
plačaš po njihovim tablicama koje su slične procjenama, a ne po ugovoru. jer ti možeš dogovorit cijenu 80000e za stan koji je procijenjen 120000e.
ali ako javni bilježnik ovjerava ugovor i šalje prijavu poreznoj, odkud njemu informacija na koliko je procijenjena nekretnina?
*lydia deitz* is offline  
Old 06.09.2017., 13:08   #653
Quote:
*lydia deitz* kaže: Pogledaj post
ali ako javni bilježnik ovjerava ugovor i šalje prijavu poreznoj, odkud njemu informacija na koliko je procijenjena nekretnina?
Kao i za automobile, porezna ima svoje tablice i ako je ta cifra približno onoj što je u ugovoru oni će na osnovu ugovorene cijene izračunati 4%.
Ukoliko nešto ne štima, cijena je npr. jako niska onda će porezna izaći na teren i odrediti porez.
sqwer is offline  
Old 06.09.2017., 13:09   #654
Quote:
*lydia deitz* kaže: Pogledaj post
ali ako javni bilježnik ovjerava ugovor i šalje prijavu poreznoj, odkud njemu informacija na koliko je procijenjena nekretnina?
ne gleda porezna procjenu tvoju, nego samo kažem da ti oderu porez 4% po cifri koja je slična procjeni. Porezna ima svoje tablice i ne zanima ih cifra u ugovoru. Možeš se žalit na odluku i cifru, priložiš fotke neke da je stan bio u lošem stanju, da si puno renovirao ili budeš. Često smanje onda malo cifru a i dobiješ na vremenu da skupiš lovu.
prle00 is offline  
Old 06.09.2017., 13:19   #655
Quote:
prle00 kaže: Pogledaj post
ne gleda porezna procjenu tvoju, nego samo kažem da ti oderu porez 4% po cifri koja je slična procjeni. Porezna ima svoje tablice i ne zanima ih cifra u ugovoru. Možeš se žalit na odluku i cifru, priložiš fotke neke da je stan bio u lošem stanju, da si puno renovirao ili budeš. Često smanje onda malo cifru a i dobiješ na vremenu da skupiš lovu.
ahaaa, hvala
*lydia deitz* is offline  
Old 06.09.2017., 13:52   #656
Iz prve ruke porezna ti točno udari 4% od cifre iz ugovora i može se se žaliti ali ne događa plaćanje...imaš 15 dana da platiš onda opomena 8 dana(zatezne kamate počinju računati) i onda ide odmah blokada računa.

Tako su mi rekli i napisali u poreznom rješenju. Ovjerio sam ugovor 21.7. a porezno rješenje došlo 28.8.
Fido-Dido is offline  
Old 06.09.2017., 14:02   #657
Quote:
Fido-Dido kaže: Pogledaj post
Iz prve ruke porezna ti točno udari 4% od cifre iz ugovora i može se se žaliti ali ne događa plaćanje...imaš 15 dana da platiš onda opomena 8 dana(zatezne kamate počinju računati) i onda ide odmah blokada računa.

Tako su mi rekli i napisali u poreznom rješenju. Ovjerio sam ugovor 21.7. a porezno rješenje došlo 28.8.
plaćanje na rate ili slično se ne odobrava?

mislim, 4%nije malo...
*lydia deitz* is offline  
Old 06.09.2017., 14:22   #658
Quote:
Fido-Dido kaže: Pogledaj post
Iz prve ruke porezna ti točno udari 4% od cifre iz ugovora i može se se žaliti ali ne događa plaćanje...imaš 15 dana da platiš onda opomena 8 dana(zatezne kamate počinju računati) i onda ide odmah blokada računa.

Tako su mi rekli i napisali u poreznom rješenju. Ovjerio sam ugovor 21.7. a porezno rješenje došlo 28.8.
ne udari ti sigurno 4% iz ugovora ako je po njima vrijednost 120 000e, a ti si dogovorio 56 000e. gleda se realna cijena, a ne kaj piše u ugovoru. isto je s autom.
prle00 is offline  
Old 06.09.2017., 14:23   #659
Quote:
*lydia deitz* kaže: Pogledaj post
plaćanje na rate ili slično se ne odobrava?

mislim, 4%nije malo...
na 24 rate može, kamata oko 7%, trebaš u poreznoj to zatražit, mislim da se zove upravni ugovor
prle00 is offline  
Old 06.09.2017., 14:45   #660
Quote:
prle00 kaže: Pogledaj post
ne udari ti sigurno 4% iz ugovora ako je po njima vrijednost 120 000e, a ti si dogovorio 56 000e. gleda se realna cijena, a ne kaj piše u ugovoru. isto je s autom.
Prle nisi u pravu. Moraš stajati iz svojih rečenica nekim dokazom a ne mišljenjem. Mišljenje je kao rit, svi je imaju.

Ne znam da li postoji tablica kao za aute ali sumnjam jer moj budući stan je procijenjen od strane banke za 2000€ više od cijene u ugovoru a kupujemo ga od rodbine koja ga je dala ispod tržišne cijene bar 5000€ a poslali su mi porez točno u lipu od 4% od cijene u ugovoru.

Još jedna razlika auto ne možeš prepisati na sebe dok ne platiš porez a stan možeš kupiti i uknjižiti se pa kada stigne uplatnica onda platiš. Ovisi s o brzini porezne
Fido-Dido is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:00.