Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2004., 14:13   #1
krađa ili "dobitak"

evo jedne hipotetske situacije... pronađem novčanik na cesti.. novce uzmem, a ostalo bacim u smeće.. jesam li ja počinio krađu ili vrijedi "tko je prvi pronašao, njegovo je"
Spawn is offline  
Old 13.06.2004., 14:21   #2
prvo što ovdje treba sagledati je faktor odgoja i morala.
__________________
no comment
fakin is offline  
Old 13.06.2004., 14:33   #3
ne, ti si nepošteni posjednik tuđe stvari.
prvo zadržao si tuđu imovinu.
drugo bacanjem ostalog u smeće, gdje će propast (a u novčaniku su se nalazili i iskaznica i slično) - počinio si kažnj. djelo uništavanja služb. dokumenata RH.
dakle, 1 pravno nevaljala radnja i 1 kriv djelo.
nn-st1 is offline  
Old 13.06.2004., 22:23   #4
na stranu odgoj i moral, a i dokumenti.. ono što zanima, i što mi se čini logično, je ne bi li se takav "dobitak" trebao smatrati krađom.. recimo, vidi te policajac kad nađeš novčanik i uzimaš lovu iz njega (bez obzira bili dokumenti unutra ili ne).. ne bi li te on trebao prijaviti zbog prisvajanja tuđe imovine bez vlasnikove dozvole iliti krađe? zanima me što točno zakon kaže u vezi toga
Spawn is offline  
Old 13.06.2004., 22:53   #5
meni to ne izgleda kao hipotetsko pitanje..
aj priznaj što je bilo?
nn-st1 is offline  
Old 14.06.2004., 00:27   #6
Re: krađa ili "dobitak"

Quote:
Spawn kaže:
evo jedne hipotetske situacije... pronađem novčanik na cesti.. novce uzmem, a ostalo bacim u smeće.. jesam li ja počinio krađu ili vrijedi "tko je prvi pronašao, njegovo je"
točno počinio si krađu.
hxc is offline  
Old 14.06.2004., 00:29   #7
odmah si me pročitao, a? ... ma nije ništa, nego raspravljam sa čovjekom na Televiziji o Severininim snimkama, pa sad izvlačimo kojekakve opake analogije kao argumente

dakle, može li se uzimanje tuđe izgubljene imovine tumačiti kao krađa, pogotovo ako joj se zna vlasnik?
Spawn is offline  
Old 14.06.2004., 00:31   #8
Re: Re: krađa ili "dobitak"

Quote:
hxc kaže:
točno počinio si krađu.
jel' je to po osjećaju ili ima neko uporište u zakonu?
Spawn is offline  
Old 14.06.2004., 00:39   #9
Kazneni Zakon RH
hxc is offline  
Old 14.06.2004., 00:40   #10
slično ti je kao da npr nađeš neki povijesni artefakt tipa rimsku kovanicu.. ona po defaultu pripada Republici Hrvatskoj...makar ju i iskopao. NIJE TVOJA
hxc is offline  
Old 14.06.2004., 00:41   #11
hvala hxc
Spawn is offline  
Old 14.06.2004., 00:54   #12
Quote:
hxc kaže:
slično ti je kao da npr nađeš neki povijesni artefakt tipa rimsku kovanicu.. ona po defaultu pripada Republici Hrvatskoj...makar ju i iskopao. NIJE TVOJA
ovo nije točno!

samo RH ima pravo imati ju, ako hoće, ako je velika vrijednost... ali ona pripada tebi i dobiješ naknadu...

Ove naknade znaju biti jako velike... 100 000 kuna i slično.
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Old 14.06.2004., 01:05   #13
Netočno.
Probaj izroniti amforu
hxc is offline  
Old 14.06.2004., 09:57   #14
ne miješaj kruške i jabuke!

amfora se ne smije izroniti zbog toga što ti neovlašteno i nestručno vršiš arheološka istraživanja!!! a ne zato što amfore pripadaju RH!

osim toga, more nije tvoje nego državno.

ako ti na svojoj zemlji izoreš rimski novčić (ili amforu!) onda je ona tvoja, a tio je možeš (i ne moraš!) pre(o)dati državi.

Jedino ako je ona iznimno vrijedna, onda država ima pravo uzeti ju, ali uz pravičnu naknadu, koja zna biti povelika...

ovo se čak odnosi i na predmete ne nađene kod tvoje zemlje... npr. rimska vojna diploma, izvađena iz šljunka rijeke save kod šamca, odvezena na radilište kod Vinkovaca, gdje ju je našao potpuno nevezani radnik, koji živi u Požegi, ponudio ju je požeškom muzeju, koji je skužio da govori o naselju Marsvnnia, obavijesto brodski muzej, koji je ponudio otkup, a svota je navodno za komad bronce, od 500 grama, dvije pločice, plaćena oko 50 000 kuna.

Salve!
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Old 14.06.2004., 10:05   #15
Quote:
Commodus kaže:
ako ti na svojoj zemlji izoreš rimski novčić (ili amforu!) onda je ona tvoja, a tio je možeš (i ne moraš!) pre(o)dati državi.
To je netočno, novac i dragocjenosti su u smislu ZV-a blago koje postaje vlasništvo RH ukoliko nema vlasnika, a nalaznik i vlasnik nekretnine, ukoliko nisu ista osoba, imaju pravo na primjerenu naknadu
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 14.06.2004., 10:12   #16
Re: krađa ili "dobitak"

Quote:
Spawn kaže:
evo jedne hipotetske situacije... pronađem novčanik na cesti.. novce uzmem, a ostalo bacim u smeće.. jesam li ja počinio krađu ili vrijedi "tko je prvi pronašao, njegovo je"
Krađu, ako iz dokumenata znaš tko je vlasnik, a ako ne, dužan si stvar predati nalaznom uredu, tada imaš pravo na nalazninu
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 14.06.2004., 14:23   #17
i tebi, baobab, hvala.. a i ostalima
Spawn is offline  
Old 14.06.2004., 17:54   #18
Re: krađa ili "dobitak"

Quote:
Spawn kaže:
evo jedne hipotetske situacije... pronađem novčanik na cesti.. novce uzmem, a ostalo bacim u smeće.. jesam li ja počinio krađu ili vrijedi "tko je prvi pronašao, njegovo je"

Nije krađa!
Izgubljene ili zaboravljene stvari na otvorenim prostorima ne mogu biti predmet krađe, jer je nad njima izgubljena detencija.
To je utaja!
Radi se o stvari koju je vlasnik izgubio ili se ne zna tko je njen vlasnik. Zadržavanje takve stvari nije dopušteno! U Kaznenom zakonu to je čl. 220.st. 5.
zuba is offline  
Old 14.06.2004., 23:38   #19
OK, razumio... hvala zuba
Spawn is offline  
Old 15.06.2004., 21:39   #20
Quote:
Commodus kaže:
osim toga, more nije tvoje nego državno.
Ispravak - more, morsko dno i morsko podzemlje je opće dobro, nije u vlasničkom režimu, pa stoga nije ni državno. Država vodi brigu za opća dobra, ali nije njihov vlasnik.
Vojky is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:17.