Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2016., 15:13   #7201
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Veliko slovo je stvar poštovanja, lokalni šerif napišemo malim slovom, a sam Bog kao pojam je meni ipak imperosnalan, kao što ću ja i Nirvana napisati velikim slovom, ne toliko zbog gramatičkih pravila koliko da naglasim veličinu tog stanja... inače na sansktru recimo nema velikih i malih slova, pa tamo rečemo nema tih problema.
Eto, sanskt majka svih jezika nema toga ... kažem da su kod nas bogovi malim slovima pisani i da ih se ne poštuje a bBog velikim i da je to kulturološki uvjetovano jer naša je kultura judeokršćanski postrojena i boli je kuki za neku Shivu, Shakti i sijeset drugih bogova.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 15:53   #7202
Kolko je poznato svi redom izmišljeni bogovi imali su svoje početno veliko slovo,
npr. Ra, Tamuz, etc. kad bi se nabrajalo premalo bi bilo stranica, recimo samo u starom Egiptu
bilo je preko tisuću bogova, ne mislimo valjda da su im se imena pisala malim početnim.

Dokazuje što ustvari? Ništ.
Dal je Tamuz ikad potvdrio svoje postojanje? Nije.

Ali dal je JHVH potvrdio svoje postojanje? Je.

Pitate se kako? Eto tako što Tamuz nije stvorio planetu Zemlju i svemir.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 12:51   #7203
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post

Ali dal je JHVH potvrdio svoje postojanje? Je.

Pitate se kako? Eto tako što Tamuz nije stvorio planetu Zemlju i svemir.
O, da i još da povjerujemo u to da je Bog Jahve pravi a bog Tamuz krivi.

Vjerovanje u judeo-kršćanske bajke stvorilo je mentalno okruženje u kojem je samo jedan Bog a svi ostali su bogovi. Stvar je duha vremena jer je nekad i Tamuz bio Bog a sad je zbog dominacije drugačijeg mišljenja samo bog.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 05:13   #7204
Question Dokaz da Bog postoji?

Evo ovako, ovo je pitanje za one superreligiozne koji su veliki katolici i 100% su uvjereni da Bog postoji. (pošto je u Hrvatskoj 80% ljudi religiozno, nadam se da postoji bar jedan takav )
Pitanje je: kako znate? koji vam je dokaz? koje vam je objašnjenje?
Ps. molim bez onoga: "vjera je bez dokaza i ne preispituje se" jer ja tako isto mogu reći da je moja mačka Bog i da se to ne preispituje.
Znači, zdravorazumski ljudi koji vjeruju u Boga moraju imati i logičan dokaz da on postoji.
Također i ako postoji Bog, koji dokaz imate da je tog Boga uopće briga za nas i da će nas spasiti od smrti?
Ovo pitam jer kad god uđem u dublji razgovor s ljudima shatim da ni oni najreligiozniji ne vjeruju 100% u njegovo postojanje, već im je eto tako laše/boje se smrti/bliski su im umrli pa se tako tješe...postoji li itko da zna da Bog postoji i kako to zna, koji su mu dokazi?

I da, nadam se da nećete spominjati halucinacije, crne sjene, kliničke smrti i ostale polušizofrenične pojave jer su one dokazano proizvod kemije mozga.

Hvala svima na odgovoru.
Mimose is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 06:44   #7205
Quote:
Mimose kaže: Pogledaj post
Znači, zdravorazumski ljudi koji vjeruju u Boga moraju imati i logičan dokaz da on postoji.
Mogao/la si barem pročitati nešto o nekim osnovnim argumentima za postojanje boga: arguments for the existence of God. Pa ova tema ne bi bila ni potrebna.

Quote:
Ovo pitam jer kad god uđem u dublji razgovor s ljudima shatim da ni oni najreligiozniji ne vjeruju 100% u njegovo postojanje, već im je eto tako laše/boje se smrti/bliski su im umrli pa se tako tješe...
Dakle vjerovanje nije stvar binarne logike, nego možeš u nešto 23%, 55%, 76% recimo vjerovati? što to znači?

Nije li vjerovanje tip propozicijskog stava, prihvaćanje i držanje nečega npr. neke propozicije kao istinite?

Da li ti ljudi koji se po tebi samo tješe prihvaćaju propoziciju 'Bog taj ili taj onakav ili onakav postoji' kao istinitu ili ne?

Quote:
postoji li itko da zna da Bog postoji i kako to zna, koji su mu dokazi?
To su po definiciji tkzv. gnostici koji imaju 'gnozu'. To je za neke kao 'duhovno znanje' ili spoznaja iz osobnog, mističnog iskustva.

Čemu raspravljati o hipotetskoj mogućnosti postojanja vode i misliti da ona postoji ako su ti ZA argument/i dovoljno uvjerljivi, kada si ju kao osobno pio. Nakon toga, ako si toliko uvjeren da kao jednostavno znaš čemu onda uopće gubiti vrijeme samo na vjerovanje i na filozofske argumente.

Quote:
I da, nadam se da nećete spominjati halucinacije, crne sjene, kliničke smrti i ostale polušizofrenične pojave jer su one dokazano proizvod kemije mozga.
To su sve podvrste subjektivnih argumenata za postojanje boga.

Ne znam o kakvim točno halucinacijama govoriš, no za crne sjene znam. Ja sam ih recimo vidio u budnom stanju, a o iskustvima sa tim 'sjenama' u paralizi sna koji neki znaju doživjeti da i ne govorim.

Kako je to relevantno za pitanje postoji li Bog ili ne? nekima to može biti toliko uvjerljivo da to interpretiraju kao nešto natprirodno, pa ako po njima nešto natprirodno postoji, a Bog spada u tu kategoriju, možda i on postoji.

Ili, i ovakav jedan primjer smo imali i na ovom forumu, netko to interpretira ne samo kao natprirodno, nego kao demonsko odn. da su u pitanju demoni. Možda su se onda snažno borili i molili se čemu su god znali, u tom slučaju recimo Isusu i nakon nekog vremena naravno paraliza sna je prestala a s njom i 'sjene' i ta njihova aura čistog zla, and off into the Christian worldview you go

Za NDE nije dokazano da je proizvod mozga. Predloženi su neki hipotetski fiziološki uzroci za koje se može raspravljati da li su valjani, ali korelacija još nije uspostavljena, a kamoli kauzalnost.

Postoje i argumenti za to da su u pitanju halucinacije, recimo filozof Keith Augustine se je pogotovo dobro sa time pozabavio. Isto tako i postoje argumenti za suprotnu stranu, pa sada ti biraj i procjeni.

Koliko je NDE relevantan? dosta malo. Neki dožive nešto za što tvrde da je bilo Bog, i tu je kraj. Anegdota, nešto što se nikako ne može provjeriti - za razliku od naturalistične faze NDEa gdje ljudi imaju OBE u fizičkoj okolini, pa se je to pokušavalo provjeriti. Ali još ništa.

No čak i da je točno da svijest može napustiti tijelo i postojati bez njega, postojanje zagrobnog života je samo kompatibilno sa postojanjem boga - samo zato što jedno postoji ne znači da postoji i drugo. No ako bi se saznalo da to iskustvo nije halucinacija več stvarno napuštanje tijela itd - i ako neki tvrde da su doživjeli boga - onda bi se moglo argumentirati da je i to bilo stvarno. Osim ako je zagrobni život vječna(?) halucinacija netjelesnog uma.

Čisto da bude jasno, ja samo ispravljam ono za što mislim da nije točno u tvojem komentaru, nisam teist.

Zadnje uređivanje Empyreus : 27.02.2017. at 07:57.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 11:25   #7206
Quote:
Mimose kaže: Pogledaj post
Pitanje je: kako znate? koji vam je dokaz? koje vam je objašnjenje?
Drugo pitanje u nizu je potpuno promašeno; dokaza nikada nije bilo. Kako stvari stoje, nikada ni neće biti.

Točno je da određeni dio vjernika nastoji zaogrnuti svoju vjeru plaštem racionalnog argumenta, i to argumenta ne u prilog ideji da je Bog moguć, već u prilog ideji da Bog postoji. Ali, uzalud trud sviračima. Bolje bi bilo povesti se za Tertulijanom.

Pitanje znanja je u biti baš ovo što Empyreus naznačava:

Quote:
To su po definiciji tkzv. gnostici koji imaju 'gnozu'. To je za neke kao 'duhovno znanje' ili spoznaja iz osobnog, mističnog iskustva.
ur-faust is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 13:07   #7207
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Ne znam... imaš li neke prijedloge ?
Da.

Ne umišljati da je Univerzum slao Spasitelja Isusa preko vazda Djevice da većinu ljudi pošalje u pakao, a svoje istomišljenike posadi u raj.

To je samo prijedlog. Ako netko ustraje u vjerovanju u Mojsija, Nou i Isusovo hodanje po vodi, pljosnatu Zemlju ... nek vjeruje.

Quote:
Nemoj samo... poslati ga u školu, ili barem izolirati djecu od takvih predodžbi... nije nikada prolazilo a niti neće... probaj dokučiti razloge.
Jedini način je obrazovanje, širenje vidika ... ali nema jamstva. Praznovjerja će, nažalost, uvijek kolati ljudskim umovima. Ali svatko ima slobodu trošiti svoj život na način kako želi, ako pri tome ne ugrožava one oko sebe.

Quote:
Da ti pomognem, ne radi se o "snazi neprijatelja" već o "mangupima u vlastitim redovima"... drugim riječima, o slabostima sekularizma.
"Slabosti sekularizma" su naše slabosti. Ako sekularizam omane, propast ćemo kao civilizacija u međusobnim ratovima oko iracionalnih stvari tipa vjera ili nacija.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 18:09   #7208
Sigurno je da ja postojim i ta činjenica stoji bez da ju dokazujem. Nešto sigurno postoji, pa ti to nazovi svemirom, prirodom, Bogom ili univerzalnom sviješću. Možda je sve iluzija, ali onda iluzija postoji.

Pravo je pitanje jel egzistencija bezlična ili ima osobine
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 19:29   #7209
Ja sam doživio neopisivo čistu Božansku ljubav i razne nadnaravne pojave kojima mi se objavio Isus, ali samo zato jer sam se nekoliko dana vatreno trudio u svetosti, onda sam ohladio i ispao iz milosti u koju ću se vratiti.
Dakle jedan sam od rijetkih koji ZNA da postoji Bog.
Ali kako sam doživio Ljubav osjetio sam u srcu i Božanski gnjev, samo djelić koliko sam mogao podnijeti jer je bio tako žestok da mi je razdirao utrobu u prsima kao nož.
Sa Bogom se nije igrati, strpljiv je ali ne beskrajno, i strašno je upasti u njegove ruke.
A za Boga ima i puno jasnih naravnih dokaza, a Biblija je povijesna knjiga.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 20:07   #7210
Quote:
Mimose kaže: Pogledaj post
Evo ovako, ovo je pitanje za one superreligiozne koji su veliki katolici i 100% su uvjereni da Bog postoji. (pošto je u Hrvatskoj 80% ljudi religiozno, nadam se da postoji bar jedan takav )
Pitanje je: kako znate? koji vam je dokaz? koje vam je objašnjenje?
Ukoliko je pitanje samo za katolike onda je pitanje moglo biti postavljeno na temi "katoličanstvo" (znaš, postoji ta tema na ovom pdf).


Rimljani 2:11 tvrdi "kod Boga nema pristranosti."

A kod ljudi ima. Zato, dokaz je da Bog ipak postoji, i nema veze što ga ne vidiš jer pa kako bi vidio kad je Mojsiju rekao "zakloni svoje lice" jer da je Mojsije pogledao - zasigurno bi oslijepio, stoga od sljepila ga sačuvao tko ako ne upravo Bog Stvoritelj.

No, to su već neke vrlo duboke stvari promišljanja/razmišljanja.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 20:25   #7211
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post

Dakle jedan sam od rijetkih koji ZNA da postoji Bog.
Rijetki neki ljudi a kad ono na milione njih znaju da Bog postoji.

Izaija 46:4 tvrdi da je Bog uvijek isti, nikad se ne mijenja.

Ljudi su ti koji se mjenjaju, danas ovako sutra onako, na čovjeka se teško može računati/osloniti.


(uzmi prilike slobodnog vremena pa pročitaj Izaija 46:4-13 ; govori nadasve zanimljivo)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 20:26   #7212
Ja znam da postoji ljubav, a ako postoji ljubav postoji i Bog
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 20:36   #7213
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ja znam da postoji ljubav, a ako postoji ljubav postoji i Bog
Jer pa kako bi drugačije, u Svetom pismu nit na enoj stranici nit enim citatom nikad ne piše da Bog mrzi ljude.
Ali,
u 2.Mojsijevoj 34:14 piše "Bog je ljubomoran."

?
treba li nas to sad pomesti ko vjetrom pometeni zbunjeni (?) Ne.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 20:43   #7214
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Jer pa kako bi drugačije, u Svetom pismu nit na enoj stranici nit enim citatom nikad ne piše da Bog mrzi ljude.
Ali,
u 2.Mojsijevoj 34:14 piše "Bog je ljubomoran."

?
treba li nas to sad pomesti ko vjetrom pometeni zbunjeni (?) Ne.
Kako ne, Isus kaže da njegovi učenici moraju mrziti svoje roditelje (Luka 14.62)

Što naravno nije istina jer je Sveto pismo bućkuriš kojeg je sklepala Crkva kako joj je pasalo, tko zna što je tu točno a što nije
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 22:04   #7215
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Kako ne, Isus kaže da njegovi učenici moraju mrziti svoje roditelje (Luka 14.62)
Luka?, čuj nebumo pričali o nepostojećim stavcima.


(moguće si proizvoljno htio naglasiti 'djeca osuđuju svoje roditelje'?, istina zapisana Biblijom (pronađi stavak jer meni se nekako ne da ), svi svima sude, roditelji djeci djeca roditeljima sveopće familijarno pa onda sudi se sudu višem pa nižem na koncu i vrhovnom... i svesvašta, reč će pametan, odoh ja odavdje)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 10:10   #7216
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Ja sam doživio neopisivo čistu Božansku ljubav i razne nadnaravne pojave kojima mi se objavio Isus, ali samo zato jer sam se nekoliko dana vatreno trudio u svetosti, onda sam ohladio i ispao iz milosti u koju ću se vratiti.
Dakle jedan sam od rijetkih koji ZNA da postoji Bog.
Ali kako sam doživio Ljubav osjetio sam u srcu i Božanski gnjev, samo djelić koliko sam mogao podnijeti jer je bio tako žestok da mi je razdirao utrobu u prsima kao nož.
Sa Bogom se nije igrati, strpljiv je ali ne beskrajno, i strašno je upasti u njegove ruke.
A za Boga ima i puno jasnih naravnih dokaza, a Biblija je povijesna knjiga.
Nezahvalno je govoriti o nečijem subjektivnom osjećaju, ali...

Misliš da si poseban zbog toga?

Otvorile su ti se čakre (ili što drugo) i odmah si doživio Ljubav, poslije su se zatvorile i doživio "Gnjev", to prati razočaranje i osjećaj krivnje i nije znak postojanja Boga već odraz duhovne prirode.

Ušao si na nepoznati teren i ostao si frapiran - to je dobar početak no nije nikakvi dokaz za ništa je si samo odškrinuo vrata sobe te nisi vidio tko je ili što je unutra.

Ne samo da si ispao iz "Milosti" već te razdire i nemoć da to ponovno doživiš. Bez iskustva u duhovnoj praksi i pogrešnog tumačenja doživljaja nekima je to "mistično" iskustva dokaz bogova a radi se samo o dokazu naše prave naravi.

Doživjela sam slična iskustva i ne tumačim ih kako ih ti tumačiš.
Životno me iskustvo naučilo da je osobna percepcija događaja bitna jer je u njoj istkano svo naše dosadašnje iskustvo, znanje, spoznaja, težnje, ono što smo pokupili socijalizacijom, kulturom, običajima,....itd.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 11:52   #7217
Dakle govorim da mi je jasno obznanjeno tko je Bog, nema onda mjesta za tumačenje, a što se tiče gnjeva to sam doživio pomislivši na osobu koja me pokušala prevariti za novac, to je bila kušnja ali sam je odbacio jer sam znao da nije na meni da se ljutim, ma da je nije bilo baš lagano odbaciti, osjetio sam kako je Bog gnjevan na tu osobu, ne vjerujem da će jadnik dobro proći ako se ne promijeni.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 12:16   #7218
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Dakle govorim da mi je jasno obznanjeno tko je Bog, nema onda mjesta za tumačenje, a što se tiče gnjeva to sam doživio pomislivši ...
Nisi obznanio ni tko smo to MI kad postam a kamoli da si jasno obznanio tko je bog.

Tumačiš svijet po špranci, onako kako si prihvatio uobičajen softver za religijsko tumačenje realnosti.

No, big deal...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 12:21   #7219
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Dakle govorim da mi je jasno obznanjeno tko je Bog,
A tko je On? Ima ih jako puno. Je li Alah, Isus, Manitu, Ra, Krishna, Zeus...?

Quote:
a što se tiče gnjeva to sam doživio pomislivši na osobu koja me pokušala prevariti za novac, (cut)
osjetio sam kako je Bog gnjevan na tu osobu, ne vjerujem da će jadnik dobro proći ako se ne promijeni.
Ti si uvjeren da će Bog brutalno kazniti toga što te pokušao prevariti za novac?
To je neki financijski Bog, utjerivač novčarskih Dugova?

Svemoguć Kreator Univerzma (s milijardama galaksija, ili bez njih kako ti neuko vjeruješ), bavi se tričarijama tipa Alatničara je netko išao pravariti za šaku kuna i Bijesan je zbog toga?

__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 16:08   #7220
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Dakle govorim da mi je jasno obznanjeno tko je Bog, nema onda mjesta za tumačenje, a što se tiče gnjeva to sam doživio pomislivši na osobu koja me pokušala prevariti za novac, to je bila kušnja ali sam je odbacio jer sam znao da nije na meni da se ljutim, ma da je nije bilo baš lagano odbaciti, osjetio sam kako je Bog gnjevan na tu osobu, ne vjerujem da će jadnik dobro proći ako se ne promijeni.
Kao i mome prijatelju: https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=114

Ali: Ovaj je doživljaj na njemu ostavio duboki trag, te je počeo sumnjati da lstvarno ima još nečega osim ovog što vidimo. Ali vjernik nije postao, iako mu žena liže oltare. A on to i dalje smatra ludorijama.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:20.