Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2003., 14:34   #1
Question Sve o grijanju - iskoristivost, izračuni...

Pozdrav.

Uskoro planiram srediti potkrovlje u kući da se može stanovati (kuhinja, dnevna soba i spavaca).
Koje bi se grijanje najvise isplatilo? Plin jos nije uveden u ulicu (niti ce biti tako skoro) tako da to otpada. Inace, u kuci imamo centralno na loz-ulje, no to bas i nije toliko isplativo. Da li se isplati kupiti pec na drva i postaviti ju na npr. sredini ili se ipak vise isplati prikljuciti na to centralno i postaviti radijatore?

Grijalica/kamin na struju?

molim iskustva i savjete. Hvala.
timmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 15:29   #2
ako nije preveliki prostor možda klima uređaj - ljeti hladi, zimi grije .....


nisam baš siguran, sve ovisi o veličini, zidovima, izolaciji, cijeni, kvaliteti .....
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 16:25   #3
ukupna povrsina bi bila oko 50 kvadrata. od toga na spavacu bi sobu otpalo oko 20.
sorrysto nisam napomenuo. ne znam da li bi klima mogla to kvalitetno ugrijati, i opet postavlja se pitanje koliko bi struje potrosila...
timmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 16:36   #4
Kaljeva pec se isplati ako je netko kod kuce stalno tko ce ubacivati drva u vatru. I cistiti i nositi i cijepati i slagati ista.

Takodjer ti treba drvarnica za spremiti negdje te silne kubike bukovine ili grabrovine.

za taj prostor ako je dobro izoliran ti treba 10 do 12metara ili 300 do 400eura po sezoni.

Vrlo ugodna toplina, isplativa ali trazi puno rada oko nje.
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 16:46   #5
Quote:
Roko kaže:
Kaljeva pec se isplati ako je netko kod kuce stalno tko ce ubacivati drva u vatru. I cistiti i nositi i cijepati i slagati ista.

Takodjer ti treba drvarnica za spremiti negdje te silne kubike bukovine ili grabrovine.

za taj prostor ako je dobro izoliran ti treba 10 do 12metara ili 300 do 400eura po sezoni.

Vrlo ugodna toplina, isplativa ali trazi puno rada oko nje.
ja imam kaljevu peć i grije nekih 110 kvadrata dosta solidno, samo je velika muka s drvima i ako si u satnu zaboravi na to.

Treba napomenut da je trošim 16-18 kubika drva na zimu u tri peći (velika kaljeva/mala kaljeva/ i na tavanu mala trajnožareća)

klima ti jako puno struje troši

termoakumulacionu danas dobiješ poklonjenu, no upitno je kolko se to isplati, mislim da manje od klime, samo je prednost kaj ju dobiješ za manje love od klime.

Sad ti ostaje još, da kupiš one električne s cijevima, u veliku prostoriju dvije i u malu jedna, cijena tih peći je oko 300 kuna svaka, mislim
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 21:37   #6
Ja imam kalijevu peć i klimu! Kalijeva peć (velika) je super stvar. Jedina je zezancija oko spremanja drva i nošenja drva u stan (na drugom smo katu). Ipak - kalijeva peć je toplina i mi smo već godinama zadovoljni (imamo je 10-tak godina - jednom smo je presložili, a to košta kao da se slaže iz početka - dosta skupo!

Quote:
SETRA Samoborček kaže:
klima ti jako puno struje troši
Imamo i klimu - njome se hladimo i ponekad grijemo (recimo ujutro prije nego založimo kalijevu peć). Klima ne troši previše struje (moj model 1040 W na sat na grijanje i 1080 W na sat na hlađenje). To nije previše, ako se uzme u obzir da poput termo peći ukopčava i iskopčava, ali se ne mora puniti (po 10-tak sati!


Doći će vrijeme kada će 1W energije iz bilo kojeg izvora koštati jednako!
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 08:12   #7
Re: Grijanje, potkrovlje u kuci

Quote:
timmy kaže:
Inace, u kuci imamo centralno na loz-ulje, no to bas i nije toliko isplativo.
Zašto nije isplativo?
Sve imaš, samo koja cijev do potkrovlja i radijator/i?
A lož ulje ionako kupuješ. Meni izgleda najisplatljivije,štajaznam.

Možeš i konvektore?
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 10:53   #8
Nije kuca samo moja. Brat i mama bi se grijali na loz ulje, a ja trazim alternativni nacin. Ako ima, isplativijeg...

A vidjet cemo...
timmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 12:51   #9
Quote:
Roko kaže:
Kaljeva pec se isplati ako je netko kod kuce stalno tko ce ubacivati drva u vatru. I cistiti i nositi i cijepati i slagati ista.
I još je prednost da onome koji cijepa drva ne treba grijanje za to vrijeme!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 14:55   #10
Hej društvo!

Digla sam ovu prastaru temu iz razloga što me muči sličan problem.
Uselila sam u stan u visokom potkrovlju (cca 80 kvadrata) te danima mozgam koja bi solucija za grijanje bila najpogodnija. Grijala bih boravak, spavaću i dječju sobu. U boravku je postavljena klima, ali sumnjam da bi bila dovoljna da zagrije pola stana. Stan je u novogradnji, bez plina i (za sada) mogućnosti ugradnje istog. Peć na drva isključujem, čisto jer sam lijena cijepati i prenašati drva. Što ima danas u ponudi? Što se najviše isplati? Zahvaljujem na bilo kakvoj informaciji!
Maggie81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2004., 10:06   #11
Grijanje na struju

Prošle godine kupila sam stan u kojem je centralno na struju, međutim kako je te godine došao i plin pred zgradu mislila sam kako ću to lako promijeniti i grijati se na plin jer sam se bojala potrošnje struje. Prošlu zimu grijala sam se na struju i očekivala sam grozan obračun ali ništa od toga. Rata mi je bila 290 kn a sada su mi je smanjili na 270 kn jer sam bila u pretplati. Grijala sam stalno od 11. do 3. mjeseca i to po danu i po noći (nisam gasila grijanje već sam samo tremostatom smanjila na 17 preko noći).
Stan je 48 kvadrata i mislim da to i nije tako strašno jer struju koristim i za grijanje vode pa je tu još i suđerica, vešmašina, mikrovalna i drugi potrošači (jedino kuham na plin iz boce).
Kada sam se informirala koliko bi me koštalo uvođenje plina i kupnja novog bojlera ispalo je da se za te novce mogu još ovako grijati skoro 10 g (samo priključak me izađe skoro 15 000 kn jer samo 3 stana u našoj zgradi žele priključiti plin).
Kakva su vaša iskustva sa centalnim na struju i da li sam ja to dobro iskalkulirala ?
__________________
Nikad ne reci nikad !

Zadnje uređivanje duda : 30.09.2004. at 10:51.
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2004., 10:42   #12
Eh, baš sam krenuo postavit topic o centralnom na struju. JA mislim to uvest, čuo sam za neke norveške električne radijatore koji su totalno OK i da je potrošnja mala. I ja imam stan od 48 kvadrata . Znači, tvoja su iskustva dobra? Koja je firma tvojih radijatora? Molim te, ako imaš još kakvih zaniljivosti vezano uz to napiši jer mislim uskoro to kupit. Čuo sam da ima u ABC Interijerima na Velesajmu.
Ciao


P.S. da, cijena im je po komadu oko 950 kuna, plus po komadu termostata oko 200-250 kuna
Prvi Vozač is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2004., 10:50   #13
Ja ti imam obične (lipovica) radijatore ali imam onu centralnu jedinicu (nije bojler nego tamo gdje se samo grije voda koju pumpa pumpa u radijatore, kako god se to zvalo)
Grije dobro i ja sam zadovoljna. Nema nikakvog mirisa, ne treba priključak na dimnjak (tako da se može postaviti bilo gdje u stanu) i radi vrlo tiho.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2004., 11:34   #14
Vidiš sjajno
ja sam prošle godine uvela centralno na struju, isto s lipovicinim radijatorima, kotao na struju i još i bojler od 80 L koji ima kombinirano zagrijavanje, ljeti je na struju a zimi se grije vodom iz centralnog.
Stan mi je cca 75 m2 a rata struje mi je cca 500 kn mjesečno

Ove godine kod mene u provinciji uvode plin. Međutim kad sam stavila na papir cijenu priključka, cijenu plina koja nije više tako mala kao što je bila nekad, te svotu koju svake godine trebaš odvojiti za kontrolu i servis instalacija i peći... te tome dodala činjenicu da imaš tempiranu bombu u stanu:

tnx, but no tnx
__________________
Voli vas moni....
monique is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2004., 12:52   #15
Ja se grijem na ložu i mislim da je to najskuplji oblik grijanja. Imam kuću od 75+75 kvadrata, 120 rebara lipovice i skurim skoro 3000 l preko zime. To me košta nešto oko 10 000 kn godišnje.

Grozno!

Dajte neke podatke o snazi električne peći i njezinoj cijeni jer i ja ozbiljno razmišljam o prelasku na struju

MAda, mislim da si ti DUda nekaj sjebala...rata ti nemre biti tak mala, osim ak kradeš struju!

Zadnje uređivanje ROAD RUNNER : 30.09.2004. at 15:10.
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 08:09   #16
RUNNER, duda je u pravu.. za manje stanove struja je, za sada najjeftiniji način grijanja.. Zaboravljaš da strujni kotlovi imaju stupanj iskorištenja skoro 100%, plača se na otplatu, postoje jeftine tarife struje i sl.. Što ti misliš, koliko je stupanj iskorištenja tvojega kotla za centralno grijanje?
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 08:11   #17
Čuj i meni je to malo čudno ali tako je (valjda znam koliko mjesečno plaćam struju ) Postoji jedimo mogućnost da su stanari prije mene nešto muljali ali i to je malo vjerojatno jer je elektra u međuvremenu mjenjala brojilo i vjerojatno bi skužili da nešto nije u redu.
Jučer sam zvala elektru da provjerim kakvo je stanje sa plaćanjem i opet sam 3 rate u pretplati ali to mi je OK jer je bilo ljeto i normalno da nisam trošila toliko struje. Vidjet ću koliko će mi biti obračun u 2. mjesecu.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 09:34   #18
GArantiram ti da je grijanje spojeno mimo brojila!!!

To ćeš provjeriti tako što ćeš pogledati brzinu vrtnje brojila pri ugašenom i upaljenom grijanju!
Kod upaljenog grijanja, brojilo se moravrtjeti ko blesavo!
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 10:00   #19
Baš sam to i provjeravala i stvarno kada termostat uključi grijanje počne se, nažalost, puno brže vrtiti. Isto tako se brže vrti i kada uključim bojler za grijanje vode.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 10:16   #20
Quote:
duda kaže:
Baš sam to i provjeravala i stvarno kada termostat uključi grijanje počne se, nažalost, puno brže vrtiti. Isto tako se brže vrti i kada uključim bojler za grijanje vode.



UNFUCKINGBELIVEABLE!!!

Ja imam ratu struje istu ko ti a ne grijem se na struju"!!!!
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:07.