Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2010., 09:36   #181
Quote:
sunny_side kaže: Pogledaj post
a tema je trebaju li roditelji imati pravo preuzeti odgoj i obrazovanje svoje djece u svoje ruke i u kojoj mjeri? većina ljudi (koji se javljaju na ovoj temi) smatra da je država ta koja ima dužnost, a onda i pravo odgajati i obrazovati.
problem je što ne možeš jednima dozvoliti, a drugima braniti, bar kako se čini iz ovih dvaju primjera iz slovenije, a sigurno postoje uvjeti koje i tamo treba zadovoljiti.

bar ja ne vidim kako postaviti uvjete na način na je homeschooling dozvoljen samo roditelji koji smatraju da je "školski sustav loš i smatraju da je obrazovanje djece nakon završene škole nedovoljno", a ne i onima koji žele odgajati vjerske (ili kakve već) fanatike izolirane od ostalog iskvarenog svijeta.
ispast će da se nekima krše njihova elementarna prava na razgovore s isusom.


zato ja radije ne bih nikome dozvolila. djeca onda imaju priliku doma razgovarati s isusom, a u školi čuti i za neku drugu stvarnost, jednako kao što ona čiji roditelji nisu zadovoljni školskim sustavom imaju priliku kod kuće nadopunjavati znanje svoje djece.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 23:59   #182
Školovanje kod kuće

U nekim zapadnim zemljama postoji mogućnost školovanja djece kod kuće. Da se ne bi olako shvatilo, moram napomenuti da roditelji koji se odluče na takav korak djecu vode, bez obaveze da to čine, na brojne aktivnosti: u igraonice, na strane jezike, likovne radionice, glazbene radionice i škole, ples, sport, udružuju se pa djeci organiziraju druženja i zajednička učenja... Da bi se uključila na dalje školovanje, djeca polažu ispite.
Takav način obrazovanja roditelji najčešće primjenjuju zato da zaštite djecu od pretjeranoga stresa, zato da bi znatnije utjecala na njihov odgoj (pr. ako ih ne žele prepustiti odgoju za potrošače, ako ih žele usmjeriti na zdraviji i aktivniji život, ako se ne slažu s obrazovnim sustavom koji preferira obrazovanje nad odgojem i razvojem funkcionalnih sposobnosti i dr.).
To u tim zemljama (pr. Velikoj Britaniji) najčešće čine roditelji koji su visokoobrazovani i imućni.
Što mislite o takvoj mogućnosti?
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 06:43   #183
Mislim da roditelji imaju svako pravo odlucivati o skolvanju svog djeteta.Makar to znachilo i skolovanje doma.Treba ga omoguciti onima koji to zele.

Mene taj koncept ne privlachi, niti bih ga prakticirala da nisam prisiljena okolnostima, no mislim da nemam pravo reci nekome drugome da ne moze...svojevremeno sam bila zestoki protivnik te ideje uopce...no sa vremenom sam reformirala svoj stav.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 06:56   #184
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Što mislite o takvoj mogućnosti?
Nije li o tome već bila tema, razmjerno nedavno?

Osim u rijetkim i iznimnim situacijama (česta obiteljska seljenja, život u nekakvoj pustopoljini - čega kod nas baš i nema), "takva mogućnost" je teški fail - od djetetovog nesocijaliziranja s drugom djecom, pa do dvojbene kvalitete takvog obrazovanja.
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
Mislim da roditelji imaju svako pravo odlucivati o skolvanju svog djeteta.
Vrlo hrabra rečenica koja se, vjerujem, temelji na pretpostavci da su (svi) roditelji normalni i da (svi) roditelji znaju prepoznati stvarnu dobrobit svog djeteta.

"Svako pravo odlučivanja" omogućilo bi kojekakvim ekstremnim primjerima - od vjerskih fanatika, pa do onih koji školovanje smatraju beskorisnim gubitkom vremena (pa bi to kod kuće odrađivali po kratkom postupku, da dijete ima više vremena pomagati u poslu), da naprave djeci poprilično loše stvari.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 06:59   #185
Meni je to idealan način za sjebat dijete do kraja...
Fučka mi se za fensi šmensi fore i imučne koji to mogu.
Ja i da mogu - ne bi sigurno.
Sada sam se sjetila onog filma "mi nismo Anđeli 2"
"Uzet ću neverojatno ostarelog profesora pa nek dete uči"
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 07:30   #186
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Vrlo hrabra rečenica koja se, vjerujem, temelji na pretpostavci da su (svi) roditelji normalni i da (svi) roditelji znaju prepoznati stvarnu dobrobit svog djeteta.

"Svako pravo odlučivanja" omogućilo bi kojekakvim ekstremnim primjerima - od vjerskih fanatika, pa do onih koji školovanje smatraju beskorisnim gubitkom vremena (pa bi to kod kuće odrađivali po kratkom postupku, da dijete ima više vremena pomagati u poslu), da naprave djeci poprilično loše stvari.
svakako.

ali to je njihova odgovornost, ne odgovornost "krda"..isto kao sto ne mozes nekoga natjerati da dodje na informacije...njihova odgovornost...

no kao sto sam rekla...osobno ne bih, ali ako netko zeli, treba im se omoguciti.Naravno za to treba imati sustav skolovanja koji podrzava i takve stvari...sto znaci, nece se dogoditi skoro.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 09:22   #187
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
ali to je njihova odgovornost, ne odgovornost "krda".
Ovo je zanimljiva zasebna tema: odnos roditelja i zajednice.

Dakle, je li zajednica "krdo" koje manje-više sputava roditelja u roditeljstvu koje i kakvo je nejprimjerenije njegovom djetetu, ili dobrodošli korektiv za pogrešna roditeljstva?

Kad čovjek malo pogleda oko sebe, kad vidi svakojaka roditeljstva oko sebe, ozbiljno se prepadne i sâme mogućnosti da se roditeljstvo prepusti na milost i nemilost svim roditeljima, uz lakonsko "to je njihova odgovornost". Naime, svijet je bogat roditeljima-idiotima i idiotskim roditeljstvima - što točno znači da je roditeljski idiotizam "roditeljska odgovornost"? Kakva je to utjeha za dijete, a kakve posljedice čekaju takve roditelje? Nikakva utjeha, nikakve posljedice.

Mislim da je, pogotovo danas i ovdje, miješanje društva u prosječno roditeljstvo itekako dobrodošla prevencija ozbiljnih roditeljskih sranja. Nažalost, to nije moja pohvala društvu, nego zgražanje nad prosječnim roditeljstvom.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 09:24   #188
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Meni je to idealan način za sjebat dijete do kraja...
Fučka mi se za fensi šmensi fore i imučne koji to mogu.
Ja i da mogu - ne bi sigurno.
Sada sam se sjetila onog filma "mi nismo Anđeli 2"
"Uzet ću neverojatno ostarelog profesora pa nek dete uči"
Slažem se s tobom. Ovo navažanje na nekakve aktivnosti, samostalno učenje kod kuće itd. po meni stvara elitizam, a "smanjivanje stresa" dovodi do zamaha tzv. Zlatne mladeži koja cijeli život neće prstom mrdnuti, a sve će im biti servirano na pladnju. Budimo realni i iskreni, kvalitetno obrazovanje kod kuće koje bi sve navedeno u uvodnom postu uključivalo, nije za svačiji džep. Pa ispada da je "obična" škola za niže rangirane i seljake.

Prije nego se opet raspali iz svih raspoloživih sredstava po našem školskom sustavu, napisat ću još da sam itekako svjesna da učitelji nisu savršeni, dapače, ima ih dolzaboga aljkavih. Ali smatram da nije dobro isključivati djecu iz sustava radi njihovog psihosocijalnog razvoja, mislim, ako ih budemo štitili od svake vrste stresa, dobit ćemo nesposobnjakoviće koji su faks završili s 5,0, a ne znaju pošteno bonton, niti ophoditi se s agresivnim ili pasivno-agresivnim suradnicima, šefovima... Street smart treba cijeniti! A to ti mama kod kuće neće usaditi... Bar ne u cijelosti.
__________________
Bolje ispasti glup, nego ispasti iz aviona.
Cikla Oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 09:56   #189
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ovo je zanimljiva zasebna tema: odnos roditelja i zajednice.

Dakle, je li zajednica "krdo" koje manje-više sputava roditelja u roditeljstvu koje i kakvo je nejprimjerenije njegovom djetetu, ili dobrodošli korektiv za pogrešna roditeljstva?

Kad čovjek malo pogleda oko sebe, kad vidi svakojaka roditeljstva oko sebe, ozbiljno se prepadne i sâme mogućnosti da se roditeljstvo prepusti na milost i nemilost svim roditeljima, uz lakonsko "to je njihova odgovornost". Naime, svijet je bogat roditeljima-idiotima i idiotskim roditeljstvima - što točno znači da je roditeljski idiotizam "roditeljska odgovornost"? Kakva je to utjeha za dijete, a kakve posljedice čekaju takve roditelje? Nikakva utjeha, nikakve posljedice.

Mislim da je, pogotovo danas i ovdje, miješanje društva u prosječno roditeljstvo itekako dobrodošla prevencija ozbiljnih roditeljskih sranja. Nažalost, to nije moja pohvala društvu, nego zgražanje nad prosječnim roditeljstvom.
sasvim moguce.


no ovdje je drustvo cijepljeno u manjem ili vecem obimu od odgovornosti, zato stanje i jest kakvo je.

no kao sto rekoh gore...to se nece dogoditi jos skoro.mi bi trebali organizirati i izgraditi ono fundamentalno, sto vec sada stoji napola razrusheno i pri tome ne mislim samo na skolstvo...gdje smo mi od skolovanja kod kuce...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 10:05   #190
Quote:
Cikla Oraščić kaže: Pogledaj post
Slažem se s tobom. Ovo navažanje na nekakve aktivnosti, samostalno učenje kod kuće itd. po meni stvara elitizam, a "smanjivanje stresa" dovodi do zamaha tzv. Zlatne mladeži koja cijeli život neće prstom mrdnuti, a sve će im biti servirano na pladnju. Budimo realni i iskreni, kvalitetno obrazovanje kod kuće koje bi sve navedeno u uvodnom postu uključivalo, nije za svačiji džep. Pa ispada da je "obična" škola za niže rangirane i seljake.

Prije nego se opet raspali iz svih raspoloživih sredstava po našem školskom sustavu, napisat ću još da sam itekako svjesna da učitelji nisu savršeni, dapače, ima ih dolzaboga aljkavih. Ali smatram da nije dobro isključivati djecu iz sustava radi njihovog psihosocijalnog razvoja, mislim, ako ih budemo štitili od svake vrste stresa, dobit ćemo nesposobnjakoviće koji su faks završili s 5,0, a ne znaju pošteno bonton, niti ophoditi se s agresivnim ili pasivno-agresivnim suradnicima, šefovima... Street smart treba cijeniti! A to ti mama kod kuće neće usaditi... Bar ne u cijelosti.
mislim da bi se ljudi razcorali kad bi vidjeli da nema apsolutno nista elitno niti elitistichno u skolovanju kod kuce...

Majke i ocevi koji imaju discipline prije svega i organizacijske sposobnosti mogu vrlo dobro pouciti djecu....ta djeca dalje polazu drzavne ispite.

no za to se podrazumjeva da jedan od roditelja radi kod kuce i sa djecom.A drugi van kuce.

ljude koje ja povrshno znam su mahom australci, a koji prakticiraju skolovanje kod kuce...

rezultati istrazivanja u australiji idu u sjeru da djeca koja se skoluju kod kuce postizu jednako dobre razultate kao i vrshnjaci u drzavnim i inim skolama, pa chak i iznad prosjecno...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 10:08   #191
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Osim u rijetkim i iznimnim situacijama (česta obiteljska seljenja, život u nekakvoj pustopoljini - čega kod nas baš i nema), "takva mogućnost" je teški fail - od djetetovog nesocijaliziranja s drugom djecom, pa do dvojbene kvalitete takvog obrazovanja.

Vrlo hrabra rečenica koja se, vjerujem, temelji na pretpostavci da su (svi) roditelji normalni i da (svi) roditelji znaju prepoznati stvarnu dobrobit svog djeteta.

"Svako pravo odlučivanja" omogućilo bi kojekakvim ekstremnim primjerima - od vjerskih fanatika, pa do onih koji školovanje smatraju beskorisnim gubitkom vremena (pa bi to kod kuće odrađivali po kratkom postupku, da dijete ima više vremena pomagati u poslu), da naprave djeci poprilično loše stvari.
U potpunosti se slažem s ovim... dapače - mislim da bi čak prečesto to koristili "nekompetentni" roditelji, koji su eto - "pametniji od svih". I u tim rijetkim i iznimnim situacijama, ili - kad bi bilo odobreno svima - definitivno bih to školovanje kod kuće bilo izvedivo uz nadzor kompetentne osobe (učitelja i sl.), jer svatko ponaosob da "zaključuje" što je bitno a što nije za njegovo dijete da zna - je kriminal nad djetetom! Mene ne zanima npr. biologija, pa smatram da tu glupost moje dijete ne mora znati ni učiti...dovoljno mu je da zna zbrojiti 2+2 iz matematike... i time - ugušim potencijal jednog budućeg biologa! Jer možda je baš na tom polju, koje smatram nebitnim - on genije!
Školski sustav možda nije idealan, ali ipak pruža paletu nekih mogućnosti kroz koju možeš vidjeti afinitete djeteta i prema tome - usmjeravati, a ne prema vlastitim neodsanjanim snovima... Roditelj uvijek ima dovoljno prostora (ponekad - nažalost) kod kuće da "ispravlja krive Drine" koje se nauče u školi... i da svoja uvjerenja prenese i na dijete. Ili... ne. Ili - da mu dozvoli da IZABERE vlastita uvjerenja jednog dana... kao što je i roditelj birao svoja.
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 10:17   #192
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
Majke i ocevi koji imaju discipline prije svega i organizacijske sposobnosti
I... tu je taj "ključni" moment recimo... IMAJU li discipline i organizacijske sposobnosti, ili samo to MISLE? Ili su jednostavno - takvi da im "puhnulo u glavu" a totalno su nekompetentni ni da dresiraju psa, a kamo još odgajaju dijete? Možda postoji neki psihotest za roditelje, njihove osobnosti i sposobnosti prije takvog koraka?
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 10:19   #193
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
rezultati istrazivanja u australiji idu u sjeru da djeca koja se skoluju kod kuce postizu jednako dobre razultate kao i vrshnjaci u drzavnim i inim skolama, pa chak i iznad prosjecno...
ja sam čitala o homeschoolingu u SAD-u, tamo je bilo suprotno - djeca su većinom imala lošije rezultate na državnim testovima, kao i problema s upisima na fakultete.

povod čitanju je bio dokumentarac o evangelistima u SAD-u, koji mahom iz vjerskih razloga obrazuju djecu kod kuće (npr. oni ne žele da im djeca uče o teoriji evolucije).


pretpostavljam da onda u Australiji u većoj mjeri vrijedi ovo što je o školovanju kod kuće napisala buditedobro u uvodnom postu ("visokoobrazovni i imućni"), nego u SAD-u gdje je očito većinom stvar u indoktrinaciji.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 10:23   #194
Quote:
daru kaže: Pogledaj post
jer svatko ponaosob da "zaključuje" što je bitno a što nije za njegovo dijete da zna - je kriminal nad djetetom! Mene ne zanima npr. biologija, pa smatram da tu glupost moje dijete ne mora znati ni učiti...dovoljno mu je da zna zbrojiti 2+2 iz matematike... i time - ugušim potencijal jednog budućeg biologa! Jer možda je baš na tom polju, koje smatram nebitnim - on genije!
ne zelim se previse petljati u cijelu ovu raspravu i povuci cu se sa nakon ovog posta(tema je i inache kontroverzna svuda ne samo u RH), ali nekolicina postova na ovom tredu pokazuju fundamentalno ne znanje i podcjenjivanje skolovanja kod kuce.


roditelj, pa ni djete nemaju mogucnosti birati hoce li ili nece nesto uchiti, ako to drzava i drzavni ispiti zahtjevaju.

Jednako kao sto uchenik ili student nemaju mogucnosti uchiti nesto trece ili ne uchiti ono sto je predmet ispita.Ili netko tko je upisao techaj ili seminar. itd..

nije na odmet i spomenuti da svaka zemlja(one koje imaju to kao dio sustava obrazovanja) drugacije organizira i regulira skolovanje kod kuce.I da ljudi imaju razlichite motive zbog cega educiraju djecu doma.

vecina tih zemalja nema previshe zajednichkog sa skolskim sustavomu RH.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 10:28   #195
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
rezultati istrazivanja u australiji idu u sjeru da djeca koja se skoluju kod kuce postizu jednako dobre razultate kao i vrshnjaci u drzavnim i inim skolama, pa chak i iznad prosjecno...
"Postizanje rezultata" je tek dio razloga zbog kojeg se djeca kolektivno školuju. Postoji cijeli niz drugih aspekata koje je teško "izmjeriti", pa je teško i zaključiti o (ne)utjecaju koje bi imalo školovanje kod kuće.

BTW, spominješ australske primjere: nije li jedan od razloga za homeschooling izoliranost u ogromnoj zemlji?

Konačno, tu je i pitanje roditeljske kompetencije za poduku - evo, ovdje se okuplja nadprosječna struktura u odnosu na prosjek društva: za koliko se školskih predmeta osjećate kompetentni podučavati svoje dijete? Uzmite u obzir ne samo poznavanje materije, nego i didaktičke, pedagoške, metodičke i kojekakve još kompetencije.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 10:35   #196
rekla sam da se necu javljati....nisam neki advokat za skolovanje kod kuce...samo velim tema je siroka.

australci koji educiraju doma i koje povrshno poznajem su uvdje u UAE, ne u australiji.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 10:39   #197
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
australci koji educiraju doma i koje povrshno poznajem su uvdje u UAE, ne u australiji.
To nas još više udaljava od "naše" prosječne situacije .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 11:16   #198
Italija, Danska, Finska,Norveska, Francuska, GB, Belgija, Slovachka, Poljska, Madjarska..pa i susjedi slovenci...eto oni su blize valjda ljudi znaju nesto sto mi ne znamo...

odo ja.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 12:14   #199
Na stranu sve lose strane naseg obrazovnog sistema, na stranu i velika mogucnost precjenjivanja roditeljskih kompetencija i sposobnosti da svoje djete sami obrazuju, na stranu cak i ono da ta dijeca jednako sudjeluju u izvanskolskim aktivnostima i da im navodno ne nedostaje druzenja sa vrsnjacima... Ali skolsko obrazovanje (i odgoj) nisu samo puko sjedenje na nastavi i biflanje onoga sto namece skolski sistem. Tu su sadrzane i sve fine nijanse interakcije djece i raznih profesora, djece sa velikim brojem druge djece, tu se uci i toliko toga s cim se sve dijete moze i hoce susretati u zivotu, tu se dijete ucenjem na vlastitoj kozi priprema za samostalno snalazenje u svijetu...

Ne da ne bih nikada svom djetetu uskratila takvo raznoliko i opsezno iskustvo kakvo je skolsko obrazovanje, nego bih jos uvela i obavezni vrtic bar od 3,5-4 godine...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 14:08   #200
Ma meni bi bilo žao djeteta. Pa s kim bi se svađalo, mirilo, došaptavalo, smijalo?
Ja gledam da je to jedan debeli dio emotivnog razvoja djeteta tim načinom školovanja oduzet a taj dio je jako važan.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:18.