Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2012., 16:54   #2001
ja se ni malo ne razumijem u pravne stvari a nemam koga pitat pa ću evo ovdje.
sigurno se o tom već raspravljalo ali ima puno stranica i previše za čitati...
ovako...
1) zanima me koliko točno iznosi nužni dio? ( pola, 1/3...?)
2) što ako roditelji sklope dogovor o dosmrtnom uzdržavanju sa sinom ( a kćer- tj. ja za to nemam pojma), imam li nakon smrti roditelja pravo na išta u vezi nekretnina?
za sad toliko. kad se opet sjetim nekih pitanja pišem, a do tada hvala unaprijed.
zgode3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 17:15   #2002
1. Nuzni dio je polovica zakonskog dijela.
2. Nacelno ne.

Molim te da procitas malo temu (a ima i drugig vezanih za tematiku) jer je na ova pitanja odgovoreno vec jako puno puta i lako ces pronaci odgovor
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 14:26   #2003
Molim malu pomoć
Tetka ( 2. koljeno) mi želi prepisati zemlju koja sad glasi na nju i muža. Davno je sve pripadalo mojoj baki i dogovoreno je da ja dobijem to zemljište. Da li potpisivanjem darovnog ugovora ja postajem jedina vlasnica te zemlje, tj, ima li itko prava nakon što tetka i tetak umru da zatraži tu zemlju nazad?
Molim vas ako netko zna da mi kaže točan odgovor. Nemam para za javne bilježnike i porez koji ću sigurno morat platiti, pa ako nekako skrpam za to, ne bih željela da mi netko kasnije to zemljište uzme.... I plaća li se po sadašnjem zakonu kakav godišnji porez na zemljište koje nije jedina nekretnina (dakle, imam kuću) i koliko?
Hvala svima koji mi malo pojasne ovo.
lukalucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 09:56   #2004
Imam par pitanja pa ako netko može pomoći .
Svekar je preminuo prije 20-tak godina , u to vrijeme ja i suprug nismo bili skupa pa nemam sve informacije kako i što se dešavalo na samoj ostavinskoj raspravi .
Iza sebe ostavio je mirovinu koju je dobila njegova supruga /svekrva , stan nad kojim je imao stanarsko pravo ..dobio ga je od željeznice i jednim djelom platio a ostalo je išlo na otplatu . Što se dešavalo na samoj ostavinskoj raspravi neznam ...suprug se ne sjeća da je išta potpisivao , a ni njegova sestra .
Svekrva je poslije preuzela stanarsko pravo nad stanom koji je dobila na otplatu na 30 godina ( 200 kn mjesećno) .

Pitanje : Da li moj suprug i njegova sestra imaju pravo po preminulom ocu na polovicu tog stana , tj 1/4 svako , ako je svekar bio nosioc stanarskog prava na tom stanu i jednim dobrim djelom je stan bio isplačen , ostalo je nekih 7000 bivših maraka , koje su dane na otplatu svekrvi a i stanarsko pravo je stavljeno na nju .
Meni to ništa nije jasno , suprug kopiju ostavinske raprave nema , a niti njegova sestra . Suprug i njegova sestra su bili punoljetni u to vrijeme bili .
Gdje treba otići da se podigne kopija ostavinske rasprave ? Kako uopće doći do nje da vidimo što je napisano ? Da li njih dvoje mogu tražiti nužni dio od tog stana iako je svekrva dobila stanarsko pravo .
Da li se stan pod otkupom uopće smatra vlasništvom preminulog . Stan je dobio od željeznice prije nekih 30 -tak godina i jednim djelom ga je platio vlastitim novcem .


Hvala na odgovoru
Anabella08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2012., 12:14   #2005
Dvojbena polovica

Dobar dan.

Dogovorno nije ta polovica navedena prilikom prve ostavinske rasprave pred javnim bilježnikom jer je postojala jedna dioba (temeljem ugovora, nešto kasnije o tome) te kuće u 3 dijela u korist troje djece. Nekretnina se sastoji od obiteljske kuće koja je stjecajem okolnosti uknjižena u z. knjige na: 1/2 majku i 1/2 najstarije dijete.

Diobeni ugovor je sačinjen dok je majka bila živa (u dijelovima koji su dogovoreni, dakle, ne u dijelovima koji bi bili predviđeni Zakonom o nasljeđivanju). Taj ugovor je imao neke pravne propuste i vraćen je s napomenama dorade. Jedna od primjedbi zašto diobeni ugovor nije bio provediv: 1)kuća nije etažirana (nije bila, a nije ni sada), kao i primjedba da pokojna majka nije mogla darovati niti svoju polovicu jer se nije znalo što ulazi u tu polovicu. Pravnik je sastavio taj ugovor!

U međuvremenu je majka umrla (od toga je nešto više od 4 godine) i sada ostaje na troje djece da se sami dogovore oko diobe.
Troje djece ima različite zahtjeve u odnosu na ranije spomenuti ugovor (npr. jedan zahtijeva veći dio okućnice,...) a i odnosu na korištenje prostora u stvarnosti – što ne odgovara drugom djetetu koje koristi u stvarnosti dio kuće (garaža, vrt...) koji je u očitom nesrazmjeru s njegovim potencijalnim nasljednim dijelom. Dioba (dogovor) zbog toga nije moguća. Da li to dijete ima temelja za osvarivanje većih prava (npr. da na temelju posjeda nešto stekne iako sumnjam da se radi o posjedu, al' ipak...)?

Treće dijete želi ostvariti samo svoje zakonsko nasljedno pravo na polovici suvlasničkog dijela svoje majke , a taj dio, po procjeni (a vršena su i mjerenja nekretnine koje tome idu u prilog), skoro odgovara prostoru koji on koristi u stvarnosti odnosno to je trećina od majčine polovice ili otprilike 1/6 cijele kuće.

Znam da se može otvoriti druga ostavinska rasprava. Da li se na 2. ostavinskoj raspravi može konačnim rješenjem ostvariti nasljedno pravo svo troje djece u jednakim dijelovima? Ukoliko se ostalo dvoje djece ne usuglasi s ostvarivanjem istih nasljednih dijelova koji im pripadaju Zakonom o nasljeđivanju (što je realno za očekivati) da li se predmet pretvara u neki spor?

- nije bilo ugovora o doživotnom niti dosmrtnom uzdržavanju
- jedno je dijete sa svojom obitelji živjelo s majkom u jednom stanu obiteljske kuće, 2. dijete u drugom, a treće u trećem što je i danas tako osim naravno činjenice što je majka umrla

Da li postoje okolnosti kojima bi jedno ili dvoje djece koji nisu zadovoljni jednakom diobom mogli tražiti više? Da napomenem, nema razloga isključenja nasljednika, razloga za nedostojnost, nije bilo izjava o odricanju od nasljedstva i sl.

Dakle, glavna pitanja:
1. kako se tretira polovica suvlasničkog dijela umrle majke s obzirom da je na prvoj ostavinskoj raspravi neslužbeno javni bilježnik znao za postojanje predmetnog vlasništva i neprovedenog ugovora i stranke (tj. djecu) „savjetima informirao“ o mogućnosti dogovora diobe te polovice jer se dogovorno, već tada, nije željelo dijeliti polovicu sukladno dijelovima koje predviđa ZoN-u. Bi li se ta polovica, pravno gledano, koja je pripadala majci mogla smatrati naknadno pronađenom imovinom? Također, da li ta nepodijeljena imovina predstavlja nasljedničku zajednicu?
2. Što očekivati u slučaju pokretanja 2. ostavinske rasprave s ciljem definitivne podjele majčine polovice i vrlo vjerojatnog neslaganja ostalo dvoje djece u:
- pogledu troškova onoga koji pokreće raspravu,
- dugotrajnosti i složenosti postupka,
- eventualnih prigovora ostalo dvoje djece...

Postoji li opasnost zastare ukoliko se ne podnese zahtjev za ostvarivanje svog nasljednog dijela? Pretpostavljam da ne, ali pretpostavka je...

Hvala unaprijed.
Earl's Jam is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 17:51   #2006
Question P: Prava djeteta iz prvog braka?

Prije svega pozdrav svima.

Imam problem za koji trebam informacije i nadam se da ce se naci neka dobra dusa ovdje da mi pomogne kako god je moguce.

O cemu se radi?

Naime, moja djevojka je dijete iz prvog braka, otac je preminuo kad je ona imala 4 godine, majka se ponovo udala i sad ima troje djece iz drugog braka, tj polubracu moje djevojke. Prije sklapanja drugog braka, dok je zivjela i radila, kao udovica, u Austriji, majka je napravila kucu u Hrvatskoj. Otac je takodjer radio krace vrijeme u Austriji gdje je i preminuo, no kuca je napravljena par godina poslije.

Sada nas zanima kakva su prava moje djevojke na tu kucu, s obzirom na maminog drugog muza i njihovo troje djece?

Situacija je poprilicno zamrsena jer stric moje djevojke kaze da je ta kuca napravljena od novaca sa svadbe oca i majke moje djevojke i od njihovih ustedjenih novaca, no ta informacija je neprovjerena. Svejedno, moja djevojka se osjeca zakinuto, posto je majka uvijek govorila da je to ona pravi za da bi njih dvije imale gdje zivjeti, no sada nam se nekako cini da je to drugacije. Djevojka nezna kakva prava ima, nit joj itko zeli sta reci.

Da napomenem jos da moja djevojka prima nekakav novac, neznamo tocno od cega, mislimo da je to oceva mirovina iz Austrije, u iznosu od 130 eura mjesecno, dok pohadja fakultet, tj dobivala je to i dok je isla u srednju skolu. Da li ona ima pravo na jos nekakvu naknadu ili samo na tih 130 eura?

U sustini to je nas problem i nadamo se nekakvom savjetu sto da napravimo i da li je netko imao slicnih ili istih problema.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
djco is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 18:14   #2007
Pretpostavljam da je iza smrti njenog oca provedena ostavinska rasprava i da je tvoja cura naslijedila dio njegove imovine.
A sad, dok je majka još živa, cura ti nema nikakvo pravo na toj kući. Jednog dana u slučaju mamine smrti, imovina se može zakonski podijeliti između njenog supruga i djece u istim dijelovima. Naravno, mama može oporukom to drugačije razdijeliti, gdje bi onda tvoja cura, u najgorem slučaju da joj mama ništa ne ostavi, mogla tražiti svoj nužni dio sudskim putem. Mama može to i prije smrti darovati po svojoj želji ili prodati, al onda ta kuća ne ulazi u razdjelu nasljedstva, naravno.

Zapravo, ono što te najviše zanima: to što je cura iz prvog braka, ne daje joj u ovom slučaju nikakav primat pred drugim sestrama. Sve su one kćeri iste majke i dobiti će najvjerojatnije (ako majka drugačije ne odluči) isti dio.

Ovih 130 eura su najvjerojatnije tatina penzija ( ne pada mi na pamet što bi drugo moglo biti). Osim toga, nema pravo na neka druga primanja sama po sebi. Može tražiti stipendije ako se redovito školuje, raditi preko sc-a, itd.
June is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 18:22   #2008
Hvala na brzom odgovoru. Znaci ukoliko mama naprimjer tu kucu prepise, tj daruje u cijelosti svom muzu, ili nekom od djece iz drugog braka ili pak proda, moja cura nema pravo ni traziti ni nuzni dio a ni dio novca od eventualne prodaje?

EDIT: Po nekoj logici, ili imam krivu logiku, onda cura ima pravo i na dio imovine od očuha? tj, da li se nuzni dio, laicki receno, povecava? Naravno ukoliko on ima nekakvu imovinu? ili sam totalno u krivu? :/
djco is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 18:25   #2009
Svatko sa svojom imovinom moze raditi sto hoce i nije nikom duzan ostaviti bilo sto u nasljedstvo.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 18:29   #2010
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Svatko sa svojom imovinom moze raditi sto hoce i nije nikom duzan ostaviti bilo sto u nasljedstvo.
Znam da moze, ali ako je kojim slucajem cura naslijedila dio kuce u ostavinskoj raspravi, iako je bila maloljetna, a sad ima 22 godine, da li ima ikakvo pravo osim nuznog dijela? Naravno ukoliko je otac ostavio sve majci, onda razumijem da nema prava.
djco is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 18:33   #2011
Kako bi naslijedila dio kuce ako je kuca sagradjena nakon oceve smrti?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 18:37   #2012
U pravu si, vec sam izgubljen u problemima, pa nemogu zdravo ni razmisljati. Znam da ne postoji nacin da se dokaze porijeklo novca kojim je to sagradjeno. Svejedno puno hvala na pomoci. Ispada da je mama osigurala sebe i sadasnju obitelj a ne moju curu, kako je govorila zbog ceg odlazi i zbog cega cijeli zivot nema majke kao majke.

Jos jednom hvala na pomoci.
djco is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 18:42   #2013
Ne ispada jos, to ce vidjeti s vremenom. Ljudi cesto racunaju na nasljedstvo i ocekuju neki dio koji im 'pripada', pa se osjecaju prevareno kad to ne dobiju, a zapravo je povlastica (ako ne gledamo zakonsko nasljedjivanje bez oporuke) dobiti nesto u nasljedje.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 18:44   #2014
Quote:
djco kaže: Pogledaj post
Hvala na brzom odgovoru. Znaci ukoliko mama naprimjer tu kucu prepise, tj daruje u cijelosti svom muzu, ili nekom od djece iz drugog braka ili pak proda, moja cura nema pravo ni traziti ni nuzni dio a ni dio novca od eventualne prodaje?

EDIT: Po nekoj logici, ili imam krivu logiku, onda cura ima pravo i na dio imovine od očuha? tj, da li se nuzni dio, laicki receno, povecava? Naravno ukoliko on ima nekakvu imovinu? ili sam totalno u krivu? :/
Cura ne nasljeđuje očuha osim ako ju on nije posvojio nakon smrti oca. A nekako mi se čini da nije.
Uglavnom, dignite ruke od toga da postoji neka caka kojom će cura dobiti cijelu kuću. U najboljem slučaju će dijeliti sve sa sestrama, a nekako mi se čini da odnosi u obitelji baš i nisu najbolji.
Majka je vlasnica kuće i ona može s njom što god želi. A vi ste punoljetni pa se snađite sami.
June is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 18:46   #2015
Quote:
djco kaže: Pogledaj post
da li se nuzni dio, laicki receno, povecava?
Nuzni dio je polovica zakonskog, u tom smislu se ne povecava.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 18:49   #2016
Uredu to, iako govorimo o pravnom problemu, tim dijelom sam mislio na moralne stvari Jer ako vec cijeli zivot da si bez oca i majke i trpis nerazumjevanje od odgajatelja (bake i djeda) i nadas se da ce ti se to sve vratiti kroz neku sigurniju stambenu buducnost kao sto ti je rijecima obecano.. onda nesmatram to povlasticom. Uglavnom, da ne spamamo topic, jos jednom se zahvaljujem na brzim odgovorima i razjasnjenju problema.
djco is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 14:52   #2017
Molim pomoć!

Baka ima stan za koji bi napravila oporuku na dvije unuke. Sinovima ne želi ostaviti ništa. . ako netko zna koliko poreza plaćaju unuci na stan?. . I da li kasnije ima problema sa sinovima iako njih ne navede u oporuci?. . Hvala
bekannte is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 14:54   #2018
Jel imam pravo na dio bakine kuce

Imam jedno pitanje, moja baka je nedavno preminula, imala je mog oca i moju tetku, oboje vise ne zive. Imam jednog bratica i dvije sestre. Ne znam dali je napisala oporuku ili ne. Mi sumnjamo da ako je napisala da ce moj bratic dobit cijelu kucu. Posto cu moji roditelji puno novaca ulozili u kucu drago bi mi bilo da i mi nesta nasljedimo. Jel bi imala u tom slucaju mogucnosti pobiti tu oporuku?
HRkarolina86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 20:08   #2019
Quote:
bekannte kaže: Pogledaj post
Molim pomoć!

Baka ima stan za koji bi napravila oporuku na dvije unuke. Sinovima ne želi ostaviti ništa. . ako netko zna koliko poreza plaćaju unuci na stan?. . I da li kasnije ima problema sa sinovima iako njih ne navede u oporuci?. . Hvala
Unuci ne plaćaju porez.

Sinovi, kao zakonski nasljednici, bi imali pravo na nužni nasljednici dio.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 20:10   #2020
Quote:
HRkarolina86 kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje, moja baka je nedavno preminula, imala je mog oca i moju tetku, oboje vise ne zive. Imam jednog bratica i dvije sestre. Ne znam dali je napisala oporuku ili ne. Mi sumnjamo da ako je napisala da ce moj bratic dobit cijelu kucu. Posto cu moji roditelji puno novaca ulozili u kucu drago bi mi bilo da i mi nesta nasljedimo. Jel bi imala u tom slucaju mogucnosti pobiti tu oporuku?
Koji bi ti bio razlog za pobijanje oporuke? Je li baka poslovno nesposobna, na samrti.... Kao bi mi na forumu mogli znati je li ti imaš mogučnosti pobiti tu oporuku, a nisi ni navela razlog iz kojeg bi ti pobijala oporuku.

Svakako imaš pravo na svoj nužni nasljedni dio.
File is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:29.