Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2013., 10:36   #2161
Imam pitanje ( iako mi se čini da gnjavim, jer ZON to prilično dobro definira, ali svejedno ću pitati ):
ostavitelj nije imao ni bračnog/izvanbračnog druga ni djecu, samo braću& sestre,i nećake&nećakinje ( i šogore/šogorice ).

U rješenju o nasljeđivanju su kao nasljednici, osim nećaka&nećakinja, navedeni i šogor/šogorica ( jer su braća i sesetre umrli ).

Članak 12. Zakona o nasljeđivanju kao drugi nasljedni red navodi braću i sestre i njihove potomke.

U ZON baš nešto nema šogora i šogorica kao nasljednika , ukoliko postoje zakonski nasljednici - krvno srodstvo ... ( i ako nisu nešto nasljedili oporukom, darovnim ugovorima, doživotnim i sl, a to ovdje nije slučaj! )

Kako su onda šogori i šogorice ( pokraj svoje žive djece - živih svih ostavitreljevih nećaka i nećakinja! ) postali nasljednici? Sutkinja baš nije obraćala pažnju na Zakon o nasljeđivanju?

Žalba, jel' tak?

Hvala!
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 09:42   #2162
Bratova ostavština

Pozdrav,

mamin brat je umro prije nekoliko godina. Iza sebe je ostavio ženu, bez djece.
Njegova žena je na ostavinskoj (vjerojatno) izjavila da on nema nikoga od rodbine, tako da je sva imovina pripala njoj.
Ima li moja mama pravo na neki dio ili ne?

I kako provjeriti što je izjavila kod bilježnika, ima li neki opći registar ili tako nešto.

Ona sama ne želi ništa reći tako da je nemoguće saznati (a i pitanje je bili to bila istina).
ostoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 22:28   #2163
Quote:
ostoja kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

mamin brat je umro prije nekoliko godina. Iza sebe je ostavio ženu, bez djece.
Njegova žena je na ostavinskoj (vjerojatno) izjavila da on nema nikoga od rodbine, tako da je sva imovina pripala njoj.
Ima li moja mama pravo na neki dio ili ne?

I kako provjeriti što je izjavila kod bilježnika, ima li neki opći registar ili tako nešto.

Ona sama ne želi ništa reći tako da je nemoguće saznati (a i pitanje je bili to bila istina).
jesu li roditelji vaše majke umrli prije brata Vaše majke? u slučaju da jesu vaša majka nema pravo na nasljeđivanje...sve je objašnjeno u čl. 11. i 12. Zakona o nasljeđivanju...LP
eseker69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2013., 13:57   #2164
Quote:
eseker69 kaže: Pogledaj post
jesu li roditelji vaše majke umrli prije brata Vaše majke? u slučaju da jesu vaša majka nema pravo na nasljeđivanje...sve je objašnjeno u čl. 11. i 12. Zakona o nasljeđivanju...LP
Jesu, umrli su. Znači, ništa.

Iskreno, izgubim se u tim člancima.
Hvala na odgovoru!
ostoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 18:53   #2165
E ovako, radi se o mom bratu-40-ak god.nezenjen, bez djece, dobrog financijskog stanja, sa par vlastiti nekretina. Sad je u vezi sa 39-ogodisnjom udovicom koja ima punoljetnu kcerku, a zbog zdravstvenih razloga nemoze vise rodit.
Sad je najavio da bi je zenio i nastao rat u kuci. Meni osobno zenska se svida ali roditeljima ne dolazi u obzir sve zbog to sto se boje da bi njena kcerka mogla nasljedit imovinu ocuha.
Kad bi se on ozenio, i bio bez svoje djece, ko bi bio njegov nasljednik?
caja2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 22:58   #2166
Njegova supruga i roditelji.
Njena kćer nije njegov zakonski nasljednik.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 08:26   #2167
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Njegova supruga i roditelji.
Njena kćer nije njegov zakonski nasljednik.
A npr. On prvi umre, supruga ga nasljedi, nakon smrti supruge, jeli njena kcer nasljwdnik njenog djela ili?
caja2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 17:10   #2168
Naravno, njena kćer je njen zakonski nasljednik.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 20:35   #2169
Pomoc !

Preminula mi je majka ,ostala je iza nje nekretnina, obiteljska kuca u kojoj sam zivjela sa svojim roditeljima. Nakon smrti oca, ona se preudala, u braku su bili nepune 2 godine. Zanima me da li njen suprug ima ikakva prava na kucu u kojoj on nikad nije ni bio, nista nije ulagao itd . Zahvaljujem na odgovoru
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 22:34   #2170
Dodatak : ja sam prijavljena tamo sa svojom obitelji on nije bio prijavljen
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2013., 12:24   #2171
naravno da ima, ako žena nije pustila oporuku koja drukčije kaže. nebitno je tko gdje živi ili koliko su u braku. on ima pravo na pola kuće.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2013., 14:37   #2172
Grozno mi je tu i pisati jer sam tu zato što netko meni poseban otišao.
Umro mi je otac. Majka je još živa. Imam sestru.
Mama i tata imaju malecni stan koji glasi pola na mamu a pola na pokojnog tatu.
E sada nastaje jedan problem a vezan je uz moju sestru.
Ona se doslovno odrekla tate kada je obolio.
Ne bih sada o detaljima jer su mi prebolni ali nije bila ni na sahrani.
Majka inzistira da meni pripadne od tatinog dijela moj dio i njezin dio od tate, te bi ona odmah htjela i svoj dio ostatka stana (koji glasi na nju) prepisati meni.
Sestra je kada je saznala da je tata smrtno bolestan rekla samo da je zanima novac odnosno dio koji će dobiti od tate
Ja se u taj dio apsolutno ne razumijem i teško mi se trenutno baviti s time jer materijalno mi je bljak. Čak sam rekla mami neka sestri sve ostane samo da imam duševni mir ali mama ne pristaje.
Ostavinska će biti nemam pojam kada budući je ljeto ali majka traži da pitam koja je procedura...
E da - tata je imao zemljišta i od svoje mame udio u nekoj kući iz sentimentalnih razloga. Ja bih se toga odrekla.
Grobno mjesto je isto na pola - mama, tata
Jel ja imam veze s tim?
Joj ljudi dala bih sva materijalna sredstva ovog svijeta - samo da još jednom zagrlim i poljubim mog tatu....

Jel može moja sestra temeljem svog djela koji joj ostaje od tate mamu tužiti da ju isplati?
Jer od nje mogu svašta očekivati - na žalost...
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2013., 14:51   #2173
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
naravno da ima, ako žena nije pustila oporuku koja drukčije kaže. nebitno je tko gdje živi ili koliko su u braku. on ima pravo na pola kuće.
Nekako sam bila uvjerena da se broji bracna stecevina izmedju njih dvoje, a ta kuca NIJE bracna stecevina vec nasa djedovina. Sigurno mora biti negdje nesto, jer ovako ispada da tu polovicu kuce jednog dana nasljedjuju njegova djeca ... Da li i ja nasljedjujem onda nesto njegovom smrcu? Glupost . Fakat molim nekog tko je dobro upucen u zakon o nasljedjivanju i obiteljski zakon za pomoc
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2013., 16:06   #2174
Edit : njena nekretnina nije prenesena na nju vec sve glasi na dedu i sukunbabu, sve je na sudu zbog raspodjele. Zapravo, u ostavinu to ne ulazi zar ne? Jer nasljedjujem po djedu i praprabaki .
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2013., 21:01   #2175
Kod mene je to dosta komplicirano jer je sve na sudu zbog nerjesenih imovinsko pravnih odnosa, ne zna se sta je cije,uglavnom ni mama nije upisana nigdje kao vlasnik
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2013., 21:45   #2176
lips, nije bitno je li bračna stečevina, naslijeđeno od roditelja ili pokojnog muža, na ono što je na njeno ime ili kod bi kod prethodnog nasljeđivanja postalo njeno, muž ima na to pravo kao i na bračnu stečevinu.
kažeš da glasi na djeda i šukunbaku. po tvom tati ili po mami? je li bar djed živ?
ako su po mami, on nasljeđuje pola njenog dijela, ako su po tvojem tati, ne. ako je djed živ, to lako rješite oporukom na vas unuke.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2013., 21:47   #2177
ribež, tvoja sestra može tražiti svoj dio. a da ga izračunate, ti ju isplatiš, stan ide na tebe, a mami ostane doživotno plodouživanje? to mi se čini najčišće.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2013., 22:52   #2178
Po mami naravno . Zagnjavit cu malo , ako to sto bi ona nasljedila nije njeno ( nije nitko ziv) svi se sude, kako ce onda na ostavinskoj raspravi raspodjeliti nesto sto nije njeno? Pogotovo njenom muzu?

( pise u naslovu teme : kako i zasto, pa sam vrlo radoznala)
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 12:18   #2179
Dogovorili smo se sve
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2013., 22:45   #2180
Ako netko zivi s nevjencano s nekim vise od 10 god, iz nepoznatog razloga nije nikada rastavljen od prvog bracnog partnera, iznenada pogine, nema oporuke.
s obzirom da se nesreca dogodila nakon zakonom "izjednacavanja vanbracne i bracne zajednice", koliko i tko naslijedjuje: onaj partner s kojim je ipak jos u dugogodisnjem braku ili ovaj, takodjer dugogodisnji, nevjencani partner?
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:10.