Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2017., 12:16   #2981
Quote:
karabaja4 kaže: Pogledaj post
Da, riječ je o hostingu (amerika) i uopće mi nije jasno tko onda na kraju plati taj PDV. Znači oni meni izdaju račun bez PDV-a (jer ga izdaju iz USA prema EU), i sad ispada da je samo na moju savjest da platim taj PDV?
Ispravite me ako sam u krivu ali ovo mi zvuči presmješno
Ukoliko si se registrirao kao obrt i ostavio svoj VAT (PDVID), da...ti bi trebao sam na sve te transakcije plaćati PDV ovdje.

Ukoliko si se registrirao kao osoba i tako plaćaš hosting, PDV je njihova briga. Trebali bi ti naplatiti naš PDV i oni moraju brinuti za plaćanje tog PDV-a prema državi članici EU iz koje korisnik dolazi. Doduše, mnoge tvrtke izvan EU, a i unutar EU ne drže se te nakaradne regulative...što iz inata, što iz neznanja. Puno je stvari smiješno u toj regulativi, ali mijenjat će se... doduše, tek 2018.

Ukratko, za sve hosting potrebe i slične elektronički isporučene usluge najjednostavnije ti je koristiti privatne podatke, dakle ne se registrirati kao obrt. Time sve obveze oko PDV-a padaju na tvrtku koja ti nudi uslugu.
łvek is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 14:14   #2982
Quote:
zamantana kaže: Pogledaj post
Jutro svima, može li mi netko reći gdje mogu pronaći račune na koje trebam uplatiti sva potrebna davanja (doh. obrt.pauš, doh.trg, put)? Ne znam je li to važno, ali obrt je otvoren u ZG. BTW, javlja mi se stavka doh. trg. put, ali ne znam što je to točno. Javlja li se to i drugima? Puno hvala.
Pronašla sam odgovor. Hvala.
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 15:06   #2983
Quote:
zamantana kaže: Pogledaj post
Pronašla sam odgovor. Hvala.
I? Što znači "doh. trg. put"?
Možda bude korisno i drugima.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 15:08   #2984
Quote:
turboCRO kaže: Pogledaj post
Koristim varijantu b za Upwork i uopće se ne sekiram, pišem na Upwork USA dok god Upwork ne pruži sve podatke za račun.. Kada jednom omoguće uvid u račune i status klijenta idemo na varijantu a...
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 15:08   #2985
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
evo jos nesto: ne bi smjela imati istovremeno pausalni i primati autorske honorare
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Smiješ i to...
Može li mi molim vas netko potvrditi što je od ovoga točno... Nemam obrt, radim tu i tamo samo preko autorskog, ali pratim forum i informiram se jer možda nešto otvorim... Zanima me kako to funkcionira za osobe koje nigdje nisu stalno zaposlene, konkretno za prevoditelje? Ako otvorim obrt za prevođenje (npr. radim za firme i agencije) za koji bi porez plaćao paušalno (i sve doprinose) znači li to da paralelno smijem prevoditi preko autorskog ugovora (npr. knjige i sl.) i da za taj dio mogu podnijeti poreznu prijavu i eventualno dobiti povrat poreza?

U Pravilniku o paušalnom oporezivanju za obrtnike piše: "...da po osnovi te djelatnosti u poreznom razdoblju ne ostvaruje ukupan godišnji primitak veći od...". Po toj logici onda primitak od autorskih ne bi trebao ulaziti u one limite za paušalce?

Kako će Porezna to evidentirati kad će isti OIB biti za obrt i za mene kao privatnu osobu koja prevodi preko autorskog? Mora li obrt imati onda svoj posebni žiro-račun obrta, a za autorske mogu koristiti dosadašnji privatni ž.r.?

Hvala na odgovorima.
Adriaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 15:39   #2986
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
I? Što znači "doh. trg. put"?
Možda bude korisno i drugima.
Dohodak trgovačkog putnika, samo što nisam nikad radila kao trgovački putnik :-D
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 15:48   #2987
Quote:
zamantana kaže: Pogledaj post
Dohodak trgovačkog putnika, samo što nisam nikad radila kao trgovački putnik :-D
Ček, to je onda greška?
Odi u Poreznu da ti to isprave.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 15:51   #2988
Lp svima,imam par pitanja.
Muz je vlasnik obrta,pausalac takoder i jedini zaposlen u tom obrtu,radi kao dimnjacar e sad se neki dan ozljedio na poslu danas je bio kod dok koji sumnja na napuknuce rebra i poslao ga je na hitnu kirurgiju da vide sto je...da ne duljim puno zanima nas dali on ima ikakva prava sto se tice bolovanja jer ako bude morao mirovati a nema tko raditi kako sa tom situacijom? Ja bih molila ako ima tko iskustva s tim da se javi,moze i u pm da ne zatrpavam temu.
Hvala i lp.
__________________
Žalostan je čovjek u kojemu nije ostalo ništa dječje.
Lauf is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 15:55   #2989
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Ček, to je onda greška?
Odi u Poreznu da ti to isprave.
U zagrebackoj poreznoj su mi to rekli da mi je trosak nastao u mjestu prebivalista (obrt mi je u mjestu boravista), a kad sam nedavno trazila izlist u mjestu prebivalista mi nisu spomenuli da dugujem taj porez.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 16:11   #2990
Smile

Obrt paušalni je zatvoren odnosno odjavljen. Ostalo je nešto računa koji nisu naplaćeni od kupaca, da li u PO SD idu i ti računi ili idu samo oni koji su samo naplaćeni ? Puno hvala na odgovoru...
MARY2001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 16:16   #2991
U PO-SD ide samo ono što je sijelo na račun.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 16:25   #2992
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
U PO-SD ide samo ono što je sijelo na račun.
Pišem onda samo ono što je sijelo..Puno ti hvala na odgovoru!!
MARY2001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 16:50   #2993
Quote:
zamantana kaže: Pogledaj post
U zagrebackoj poreznoj su mi to rekli da mi je trosak nastao u mjestu prebivalista (obrt mi je u mjestu boravista), a kad sam nedavno trazila izlist u mjestu prebivalista mi nisu spomenuli da dugujem taj porez.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Ako ti je zaduženje vidljivo u PKK, onda formalno duguješ novce. Nitko u Poreznoj se neće pitati da li je zaduženje ispravno ili nije sve dok im netko ne skrene pažnju na to. Ako je nastalo u mjestu prebivališta, odi tamo i sredi si to.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 23:06   #2994
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Iako tu ima puno finesa, sve se svodi na to gdje je registrian posrednik (UpWork, Freelancer, whoever, ...):
Što bi napravio u sljedećim slučajevima:

Fiverr - baziran u Izraelu, o klijentu doslovno poznat samo njegov nadimak. Pisao bi račun naslovljen na Fiverr i to je to? Usputno pitanje, budući da se na Fiverru uglavnom radi o zbroju manjih uplata (10 po 10 dolara...) može li se izdati jedan račun (na Fiverr) i povući odjednom novce na PayPal kada se skupi?

99designs - baziran u Australiji, iako ima ured u Njemačkoj. Na PayPalu je vidljivo samo da je uplatio 99designs, a o klijentu imam sve potrebne informacije. U tom slučaju bih trebao pisati račun na klijenta na iznos koji je on uplatio 99designsu? Ti iznosi se mogu drastično razlikovati, jer je provizija koju 99designs uzima velika. Recimo, klijent uplati 300 dolara, ja dobivam 200.
ImpeccableBlahs is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 00:20   #2995
Može pomoć molim Vas !!!!!

Ostvarili smo kao paušalci promet od 220.000,00 kn u prošloj godini i nismo znali da smo trebali predati obrazac PO-SD u onom mjesecu kada smo prešli prag od 150.000 kn. Što sad?????
ik1907 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 02:28   #2996
Quote:
ImpeccableBlahs kaže: Pogledaj post
Što bi napravio u sljedećim slučajevima:

Fiverr - baziran u Izraelu, o klijentu doslovno poznat samo njegov nadimak. Pisao bi račun naslovljen na Fiverr i to je to? Usputno pitanje, budući da se na Fiverru uglavnom radi o zbroju manjih uplata (10 po 10 dolara...) može li se izdati jedan račun (na Fiverr) i povući odjednom novce na PayPal kada se skupi?

99designs - baziran u Australiji, iako ima ured u Njemačkoj. Na PayPalu je vidljivo samo da je uplatio 99designs, a o klijentu imam sve potrebne informacije. U tom slučaju bih trebao pisati račun na klijenta na iznos koji je on uplatio 99designsu? Ti iznosi se mogu drastično razlikovati, jer je provizija koju 99designs uzima velika. Recimo, klijent uplati 300 dolara, ja dobivam 200.
Nisam li ti ja već jednom odgovorio na pitanje o Fiverru i 99designsu?

Fiverr: Izrael nije u EU => varijanta 1
99designs: Australija nije u EU => varijanta 1

Ako nisi siguran uvijek pogledaj na invoice koji ti izdaje posrednik za svoje usluge - tamo bi trebala pisati adresa.
Ako ti posrednik ne izdaje invoice (99designs mi smrdi na tako nešto), onda definitivno radiš za njih, a ne za klijenta => varijanta 1. ili 2.b ovisno gdje je posrednik.

Ako izdaješ račun na posrednika onda izdaješ jedan račun po isplati. Dakle, možeš si napraviti isplatu "kada se skupi".

Problemi nastaju kada preko istog posrednika radiš za "poznate" i "nepoznate" klijente, tj. kada izdaješ račune malo na klijente, malo na posrednika, a uplata na PayPal dolazi uvijek od posrednika. E, tu sivilo počinje tamniti , jer ako će itko (inspekcija) ići "uparivati" uplate na PayPal i račune, onda će s pravom postaviti pitanje zašto je to tako ...
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 02:53   #2997
Quote:
ik1907 kaže: Pogledaj post
Može pomoć molim Vas !!!!!

Ostvarili smo kao paušalci promet od 220.000,00 kn u prošloj godini i nismo znali da smo trebali predati obrazac PO-SD u onom mjesecu kada smo prešli prag od 150.000 kn. Što sad?????
U Poreznu kod svog referenta i biti manji od makovog zrna kako vam ne bi naplatili kaznu. Referent će vam reći što od vas očekuje.

Netko ovdje sa foruma je već imao sličan problem. Vidi ovdje, ovdje i ovdje.
Probaj kontaktirati Buraza na PM za detalje.

Prilično sigurno vam treba knjigovođa koji će vam srediti knjige.

Biti će interesantno vidjeti da li će vam omogućiti ostanak u paušalu obzirom da je za ovu godinu limit 230k. (Ne bi trebali, ali ...)

Javi kako ste prošli!
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 09:10   #2998
i jos jedno pitanje? dali treba svake god nova knjiga prometa? stare nismo pola ispunili jer sve ide gotovinskim uplatama neš sitno preko računa.-
__________________
Žalostan je čovjek u kojemu nije ostalo ništa dječje.
Lauf is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 10:53   #2999
Pozdrav!

Otvaram paušalni obrt pa imam nekoliko pitanja ako mi možete pomoći..

1) Kontaktirao sam svoje računovodstvo vezano za mjesečne paušalne troškove, pa mi je rekla da se ulaskom u 2017 davanja nešto povečala, zanima me koliko iznose mjesečna davanja za jednu zaposlenu osobu kojoj je ovo druga djelatnost? (p.s. dali kao invalid imam ikakve dodatne pogodnosti?)

2) Pošto ću spadati u 1. skupinu do 85 tisuća kn godišnje, dali iznos od 12.750,00 plačam u mjesečnim obrocima ili sve odjednom na kraju godine?

3) pitanje poticaja, po kojoj osnovi i za što se dodjeljuju poticaji i dali je to još aktivno u 2017. godini? Isključivo me zanima ako otvaram to kao neku drugu djelatnost i drugi prihod dali svejedno mogu dobiti kakve poticaje (opet igra li tu moja invalidnost od 100% ikakvu ulogu?
lvugrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 11:20   #3000
Pozdrav svima,

Jel Osnovica u 2017. g smanjena na 3.095,60 kn ili ja nešto krivo razumijem:

http://www.hok.hr/press/novosti/novi...za_2017_godinu
ShortCutter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:16.