Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2016., 01:58   #1
PDV na izvoz robe u Svicarsku

Bok svima!

Moja HR firma (u sustavu PDVa, nazavimo je X) ce uskoro izvozit hranu u Svicarsku. Moja firma X ce od HR firme Y (isto u sustavu PDV-a) kupit robu i izvest je u Svicarsku firmi Z (Z je firma sa sjedistem u CH). Sada me zanima, sto sve placam, pogotovo na koji iznos PDV placam?

racunica:

X kupuje hranu za 100 hrk od firme Y
- PDV 20 HRK (25%)
Totalno bez PDV-a 80 hrk

X prodaje hranu za 200 hrk firmi Z
- PDV 40 HRK (25%)
Totalno bez PDV-a 160 hrk

Nasoj drzavi dugujem 20 HRK PDV-a zar ne? U CH imam ili cak i nemam carinu i imam na iznos izdanog racuna Svicaski PDV.

Dali sada recimo drzavu zanima koji je tocno trosak spedicije (izrada papira), trosak kamiona,benzina, spavanje, jela, pica itd? Ili je HR poreznoj dosta kranji izdan racun firmi Z u Svicarskoj? Pitam vise radi PDV-a, a jasno mi je da moram sve troskove vezane za izvoz uknjizit.

Hvala vam puno.

lp
Basilista
BASILISTA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2016., 07:13   #2
Quote:
BASILISTA kaže: Pogledaj post
Bok svima!

Moja HR firma (u sustavu PDVa, nazavimo je X) ce uskoro izvozit hranu u Svicarsku. Moja firma X ce od HR firme Y (isto u sustavu PDV-a) kupit robu i izvest je u Svicarsku firmi Z (Z je firma sa sjedistem u CH). Sada me zanima, sto sve placam, pogotovo na koji iznos PDV placam?

racunica:

X kupuje hranu za 100 hrk od firme Y
- PDV 20 HRK (25%)
Totalno bez PDV-a 80 hrk

X prodaje hranu za 200 hrk firmi Z
- PDV 40 HRK (25%)
Totalno bez PDV-a 160 hrk

Nasoj drzavi dugujem 20 HRK PDV-a zar ne? U CH imam ili cak i nemam carinu i imam na iznos izdanog racuna Svicaski PDV.

Dali sada recimo drzavu zanima koji je tocno trosak spedicije (izrada papira), trosak kamiona,benzina, spavanje, jela, pica itd? Ili je HR poreznoj dosta kranji izdan racun firmi Z u Svicarskoj? Pitam vise radi PDV-a, a jasno mi je da moram sve troskove vezane za izvoz uknjizit.

Hvala vam puno.

lp
Basilista
Izvoz roba je oslobođen pdv-a, dakle ne obračunavaš pdv.
Zbog toga poreznu najviše zanima CMR i JCD.
Za dokumentaciju dogovori sa špediterom, najbolje da provjeri prije izvoza.
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2016., 09:40   #3
Hvala puno. Znaci u mom konkretnom primjeru ne placam ovu razliku od HRK 20 pdv-a? A idem za tim da ne mogu ni preporez odbit, jeli tako? Ili kako bi racunica u mom primjeru izgledala? I normalno Svicarska nije u EU. Dali to igra ulogu? Hvala!!
BASILISTA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2016., 09:51   #4
Quote:
BASILISTA kaže: Pogledaj post
Hvala puno. Znaci u mom konkretnom primjeru ne placam ovu razliku od HRK 20 pdv-a? A idem za tim da ne mogu ni preporez odbit, jeli tako? Ili kako bi racunica u mom primjeru izgledala? I normalno Svicarska nije u EU. Dali to igra ulogu? Hvala!!
Predporez možeš odbiti.Radiš mjesečni obračun pdv-a.
Što se tiče papirologije pri izvozu najbolje se konzultiraj sa špediterom,
provjeri EORI broj.......
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2016., 10:21   #5
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Predporez možeš odbiti.Radiš mjesečni obračun pdv-a.
Što se tiče papirologije pri izvozu najbolje se konzultiraj sa špediterom,
provjeri EORI broj.......
Puno hvala!!
BASILISTA is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:43.