Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2010., 12:19   #2441
Godišnji odmor pripravnika

Pozdrav,

treba informaciju u vezi prava na godišnji odmor...

počeo sam raditi od kraja 7. mjeseca 2010. godine (29.7.) i imam prpiravnički ugovor na godinu dana... u samom ugovoru piše da pripravnik ima pravo na godišnji odmor u trajanju od 4 tjedna (20 radnih dana) i ne spominje se 6 mjeseci neprekidnog rada kako bi se steklo pravo na isti...

pošto mi je ovo prvi posao, svjestan sam činjenice da do veljače 2011. godine ne mogu koristiti godišnji, no ono što mene zanima je da li onda u 2011. godini ostvarujem pravo samo na 4 tjedna godišnjeg ili ostvarujem pravo i na razmjerni dio godišnjeg odmora za 5 mjeseci koje sam radio u 2010. godini?

jer ukoliko nemam pravo na taj razmjerni dio za tih 5 mjeseci, što iznosi 8.3 dana, to bi značilo da zapravo imam pravo na četiri tjedna godišnjeg odmora u roku od godinu i 5 mjeseci...

malo sam zakomplicirao ali pitanje je jednostavno...

hvala na odgovoru...
IGoR_2803 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 12:12   #2442
Quote:
beba42 kaže: Pogledaj post
potpisala sam ugovor koji vrijedi do 31.03.2011.g. uz probni rok na 6 mjeseca do 20.10.2010. rekla sam poslodavcu da ću raditi do kraja probnog roka i poslije neću više raditi zbog neredovite i manje plaće od ugovorenih. poslodavac kaže da moram potpisati otkazni rok 30 dana od 20.09. do 20.10. kad istječe probni rok. moram li potpisati otkazni rok iako sam rekla da ću raditi do kraja probnog roka?
Nikakav otkazni rok se ne potpisuje - ako ti poslodavac hoće dati otkaz, dat će ga, a ti samo potpisuješ primitak otkaza. Kod ugovorenog probnog rada poslodavac ne mora čekati istek istog, dapače, kad otkazuje dok traje probni rad, situacija mu je olakšana jer je olabavljena strogost odredbi o navođenju opravdanog razloga - naime, u tom slučaju se može navesti kako radnik nije zadovoljio jer je radio to, to i to, odnosno ne mora se raditi o skrivljenom ponašanju kad radnik krši svoje obveze iz radnog odnosa. Kad istekne probni rad, postrožuju se uvjeti za davanje otkaza (odnosno, razlozi).

Kod probnog rada, otkazni rok je najmanje sedam dana, tako da si dobro prošla. Naravno, treba vidjeti u ugovoru jel se ugovor uopće smije otkazati - kod ugovora na određeno vrijeme mora biti ugovorena mogućnost otkazivanja, u protivnom se on ne može otkazati i mora se čekati istek ugovora.

Što te zapravo poslodavac traži, da potpišeš sporazumni raskid radnog odnosa?
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 12:22   #2443
Quote:
IGoR_2803 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

treba informaciju u vezi prava na godišnji odmor...

počeo sam raditi od kraja 7. mjeseca 2010. godine (29.7.) i imam prpiravnički ugovor na godinu dana... u samom ugovoru piše da pripravnik ima pravo na godišnji odmor u trajanju od 4 tjedna (20 radnih dana) i ne spominje se 6 mjeseci neprekidnog rada kako bi se steklo pravo na isti...

pošto mi je ovo prvi posao, svjestan sam činjenice da do veljače 2011. godine ne mogu koristiti godišnji, no ono što mene zanima je da li onda u 2011. godini ostvarujem pravo samo na 4 tjedna godišnjeg ili ostvarujem pravo i na razmjerni dio godišnjeg odmora za 5 mjeseci koje sam radio u 2010. godini?

jer ukoliko nemam pravo na taj razmjerni dio za tih 5 mjeseci, što iznosi 8.3 dana, to bi značilo da zapravo imam pravo na četiri tjedna godišnjeg odmora u roku od godinu i 5 mjeseci...

malo sam zakomplicirao ali pitanje je jednostavno...

hvala na odgovoru...
Pravo na godišnji stječeš za kalendarsku godinu. Ne možeš razmjerni dio za 2010. godinu prebaciti u iduću godinu, moraš ga iskoristiti ove godine. Dopušteno je prebaciti godišnji u iduću godinu samo ako nije korišten ili je prekinut iz opravdanih razloga.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 12:43   #2444
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Pravo na godišnji stječeš za kalendarsku godinu. Ne možeš razmjerni dio za 2010. godinu prebaciti u iduću godinu, moraš ga iskoristiti ove godine. Dopušteno je prebaciti godišnji u iduću godinu samo ako nije korišten ili je prekinut iz opravdanih razloga.
ok, da li to znači da imam pravo koristiti godišnji odmor ostvaren kroz 5 mjeseci rada u 2010. godini do kraja 2010. godine? znači ovako, imam pravo na 4 tjedna odnosno 20 radnih dana godišnjeg odmora u kalendarskoj godini... 1/12 toga iznosi 1.6 dana... recimo da se pola dana zaokruži na veći broj, a pola na manji to ispadne nekih 7 radnih dana... da li ja to mogu iskoristiti do kraja 2010. godine iako ću 6 mjeseci neprekidnog rada ostvariti tek krajem siječnja 2011. godine...

edit: na stranici moj posao se pravnik ne bi složio sa tobom... evo linka: http://www.moj-posao.net/jseeker_law...?entityId=Q486

dakle piše sljedeće:

Quote:
Radnik koji u godini u kojoj se zaposlio ne ispunjava uvjet šestomjesečnog neprekidnog rada ostvaruje pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora i to za svakih navršenih mjesec dana rada jednu dvanaestinu ukupnog broja dana godišnjeg odmora na koji ima pravo temeljem odgovarajućeg akta poslodavca ili ugovora o radu.
Budući ste prema navodima u pitanju u 2007. godini imali ukupno pet mjeseci neprekidnog rada imate pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora u trajanju od 5/12 ukupnog broja dana godišnjeg odmora koji Vam pripada po kolektivnom ugovoru.

U Vašem konkretnom slučaju to je devet radnih dana. Mišljenja sam da ste svoje pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora mogli iskoristiti u prethodnoj godini ali ako za to nije bilo mogućnosti, rok za korištenje godišnjeg odmora iz prethodne godine je do 30. lipnja tekuće godine.
e, sada jedino ako se nešto nije promijenilo u novom zakonu koji je na snazi od 1.1.2010... do zakona znam doći ali pošto nisam pravnik, a i sam zakon je valjda pisan s namjerom da bude što nerazumljiviji - ne mogu sam dokučiti što je na stvari...

Zadnje uređivanje IGoR_2803 : 21.09.2010. at 13:26.
IGoR_2803 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 14:23   #2445
Odgovor je: da.

Znam da tebi odgovara to tumačenje koje si naveo, ali to ne znači da je ono ispravno. Tvoja reakcija je tipična za laika - uhvatite se za tumačenje koje vama paše, makar bilo pogrešno.

Inače, dva su pravnika koji tamo odgovaraju - jednog uvaženog kolegu, velikog stručnjaka na području radnog prava, poznajem i ne vjerujem da je on to napisao. Štoviše, njegovo resorno Ministarstvo daje odgovor na sljedeći sličan upit (prenosim iz knjige Pravo na godišnji odmor, biblioteka Radno pravo, 2010.):

"Upit: Radnik je zaposlen u mjesecu rujnu 2009. godine, a prije tog zaposlenja je imao prekid staža duži od 8 dana. Radnik je stekao pravo na puni godišnji odmor u ožujku 2010. godine. Da li mu se na puni godišnji odmor koji je stekao 2010. godine pribraja i srazmjerni dio godišnjeg odmora iz 2009. godine ili on ima pravo samo na puni godišnji odmor za 2010. godinu?

Odgovor Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva (konkretno Krešimira Rožmana, državnog tajnika, dakle, jednog od pravnika na Mojposao, i Irene Cvitanović, više savjetnice): Radnik ima pravo na puni godišnji odmor za 2010. godinu, a za 2009. godinu je stekao pravo na razmjerni dio godišnjeg koji je trebao iskoristiti u prošloj godini."

Naime, u iduću godinu može se prebaciti, iznimno, cijeli g.o., ili, po novom, onaj dio od dva tjedna koji se mora iskoristiti u godini za koju se stječe (bivši ZOR: prvi dio g.o. u trajanju od 12 radnih dana) koji je neiskorišten zbog opravdanih razloga kao što je bolest i rodiljni dopust, a postoji i slučaj da poslodavac radniku nije omogućio korištenje tog (cijelog/dijela od 2 tjedna koji mu mora omogućiti) g.o. u godini u kojoj ga je stekao, pa mu onda mora dozvoliti prebacivanje istog u iduću godinu. Ali, to bi bio slučaj da si ti tražio i poslodavac je rekao da ti ga ne može omogućiti.



Zakon o radu

Korištenje godišnjeg odmora u dijelovima

Članak 62.

(1) Radnik ima pravo godišnji odmor koristiti u dva dijela, osim ako se s poslodavcem drukčije ne dogovori.
(2) Ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, mora tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor, iskoristiti najmanje dva tjedna u neprekidnom trajanju, pod uvjetom da je ostvario pravo na godišnji odmor u trajanju dužem od dva tjedna.

Prenošenje godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu

Članak 63.
(1) Neiskorišteni dio godišnjeg odmora u trajanju dužem od dijela godišnjeg odmora iz članka 62. stavka 2. ovoga Zakona, radnik može prenijeti i iskoristiti najkasnije do 30. lipnja iduće godine.
(2) Radnik ne može prenijeti u sljedeću kalendarsku godinu dio godišnjeg odmora iz članka 62. stavka 2. ovoga Zakona, ako mu je bilo omogućeno korištenje toga odmora.
(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine.
(4) Član posade broda, radnik na radu u inozemstvu ili radnik koji je vršio dužnost građana u obrani, može godišnji odmor u cijelosti koristiti u sljedećoj kalendarskoj godini.

Zakon je gotovo prepisan u ovom dijelu iz Direktive, tumačenje ostavi struci, kao što ja ostavljam struci npr. popravljanje kompjutera, i ne govorim informatičarima da se s njima ne bi složio informatičar koji odgovara na upite na kaj ja znam, Microsoftovoj stranici. Ne bih se usudila jer o tome ništa niti ne znam.

Zadnje uređivanje Suey : 21.09.2010. at 14:32.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 15:04   #2446
@ suey:

ok, zato i pitam, rekao sam da sam laik i da iako mogu doći do zakona, vjerojatno ga ne mogu samostalno pravilno interpretirati... u svakom slučaju imam pravo koristiti taj dio godišnjeg odmora u ovoj godini... kako stoji stvar sa zaokruživanjem... u zakonu piše da se najmanje polovica dana zaokružuje na cijeli dan... što to znači... 1/12 meni ispada 1.67 dana, a radit ću 5 mjeseci... to je nekih 8 dana...

kako funkcionira stvar ako mi poslodavac ne omogući korištenje tih dana u ovoj godini? imam li pravo na naknadu?
IGoR_2803 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 15:58   #2447
Listaj ovu temu unazad, dosta sam pisala o razmjernom dijelu, ali ponovit ću kako se računa:

Broj dana godišnjeg/12 x navršeni mjeseci rada u toj godini (npr. 29.12. bit će navršenih 5 mjeseci)=

1.66 x 5 = 8,3 = 8 dana

da je ispalo 8,5 bilo bi 9 dana, jer se polovina dana zaokružuje na cijeli dan.

Ako ti ne omogući, podigni zahtjev za zaštitu prava i traži da ti omogući korištenje istog - e sad, ako ti i dalje ne želi omogućiti, morao bi ga tužiti, dobio bi naknadu u visini iznosa naknade plaće za taj godišnji, ne isplaćuje se ona po defaultu, osim kod prestanka radnog odnosa.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 16:43   #2448
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Listaj ovu temu unazad, dosta sam pisala o razmjernom dijelu, ali ponovit ću kako se računa:

Broj dana godišnjeg/12 x navršeni mjeseci rada u toj godini (npr. 29.12. bit će navršenih 5 mjeseci)=

1.66 x 5 = 8,3 = 8 dana

da je ispalo 8,5 bilo bi 9 dana, jer se polovina dana zaokružuje na cijeli dan.

Ako ti ne omogući, podigni zahtjev za zaštitu prava i traži da ti omogući korištenje istog - e sad, ako ti i dalje ne želi omogućiti, morao bi ga tužiti, dobio bi naknadu u visini iznosa naknade plaće za taj godišnji, ne isplaćuje se ona po defaultu, osim kod prestanka radnog odnosa.
hvala na odgovoru, ne vjerujem da će doći do takvih drastičnih poteza (kao tužba) pošto se radi o državnoj agenciji...
IGoR_2803 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 19:23   #2449
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Nikakav otkazni rok se ne potpisuje - ako ti poslodavac hoće dati otkaz, dat će ga, a ti samo potpisuješ primitak otkaza. Kod ugovorenog probnog rada poslodavac ne mora čekati istek istog, dapače, kad otkazuje dok traje probni rad, situacija mu je olakšana jer je olabavljena strogost odredbi o navođenju opravdanog razloga - naime, u tom slučaju se može navesti kako radnik nije zadovoljio jer je radio to, to i to, odnosno ne mora se raditi o skrivljenom ponašanju kad radnik krši svoje obveze iz radnog odnosa. Kad istekne probni rad, postrožuju se uvjeti za davanje otkaza (odnosno, razlozi).

Kod probnog rada, otkazni rok je najmanje sedam dana, tako da si dobro prošla. Naravno, treba vidjeti u ugovoru jel se ugovor uopće smije otkazati - kod ugovora na određeno vrijeme mora biti ugovorena mogućnost otkazivanja, u protivnom se on ne može otkazati i mora se čekati istek ugovora.

Što te zapravo poslodavac traži, da potpišeš sporazumni raskid radnog odnosa?
neznam je li to sporazumni raskid radnog odnosa.poslodavac je rekao da potpišem ugovor o otkaznom roku.zapravo danas me je prisilio da potpišem otkazni rok jer želi " osigurati" sebe. rekla sam da neću potpisati bez tajnika iz udruge jer se ne razumijem u ugovora o otkaznom roku i da znam da netreba otkazni rok ako odradim do kraja probnog roka. poslodavac kaže da sam u krivu i ponovo me prisilio za potpis. i nisam potpisala. neznam šta ću sad jer sutra moram na posao i opet će me prisiliti. radim u zaštićenoj radionici za osobe s invaliditetom i ne želim više raditi poslije probnog roka zbog neredovitih i smanjenih plaća. i hvala na bilo kakvim odgovorima.
beba42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 01:59   #2450
Stvar je u tome da ne postoji nikakav ugovor o otkaznom roku, vjerojatno te sili na potpis sporazumnog raskida! Ništa ne potpisuj!!
Ako te opet bude silio, uzmi taj papir i reci da ćeš mu se javiti kroz par dana, da imaš svoje zakonsko pravo na razumni rok za razmišljanje i da ti to ne smije uskratiti, a i da to moraš odnijeti svom odvjetniku (malo da ga uplašiš, kaj on zna s kim se savjetuješ),
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 19:03   #2451
Zna li netko da li se mora raditi u smjenama tjedan ujutro i tjedan popodne. Radim u trgovini i prije smo radili jedan jedan dan tj. dan ujutro pa dan popodne i bilo je o.k. početkom ljeta došlo je u firmi da moramo raditi tjedan popodne tjedan ujutro kao to je po zakonu jer radnik mora imati pauzu od najmanje 12 sati izmedju smjena?? Meni to ne odgovara jer mala mi ide u prvi razred i onaj tjedan kad sam popodne ne mogu uopče raditi s njom jer se skoro i ne vidimo. Dal postoji ta stavka u zakonu ili se to može dogovoriti unutar firme?????
štefi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 19:45   #2452
Evo što kaže Zakon o radu...

Članak 50.

(1) Rad u smjenama je organizacija rada kod poslodavca prema kojoj dolazi do izmjene radnika na istom radnom mjestu i mjestu rada u skladu s rasporedom radnog vremena, koji može biti prekinut ili neprekinut, uključujući izmjenu smjena.

(2) Smjenski radnik je radnik koji, kod poslodavca kod kojeg je rad organiziran u smjenama, tijekom jednog tjedna ili jednog mjeseca na temelju rasporeda radnog vremena, posao obavlja u različitim smjenama.

(3) Ako je rad organiziran u smjenama koje uključuju i noćni rad, mora se osigurati izmjena smjena tako da radnik u noćnoj smjeni radi uzastopce najduže jedan tjedan.

Članak 53.

(1) Tijekom svakog vremenskog razdoblja od dvadeset četiri sata, radnik ima pravo na dnevni odmor od najmanje dvanaest sati neprekidno.

(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, punoljetni radnik koji radi na sezonskim poslovima ima pravo na dnevni odmor u trajanju od najmanje deset sati neprekidno, pod uvjetom da se tom radniku u svakom razdoblju od osam dana osigura zamjenski dnevni odmor, u trajanju jednakom propuštenim satima odmora iz stavka 1. ovoga članka.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 20:34   #2453
Dali postoji mogučnost da i dalje radimo kao i prije, jer ne piše da mora biti 12 sati nego da radnik ima pravo na to? Jer ovako tjedan popodne izgleda kao vječnost.
štefi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 15:54   #2454
bok,
molio bi Suey ili netko tko se razumije ako mi moze dati malo informacija u mom slucaju.
Radim u jednoj firmi malo vise od 1 god. , ugovor na neodredjeno.
Dali su mi neko pismeno upozorenje (ne znam da li se to moze protumaciti kao upozorenje pred otkaz iako se tamo ne spominje bas rijec otkaz, samo prvo pismeno upozorenje).
U tome pise da nisam zadovoljio neke njihove odredbe (ali ono jako jako genericne prirode kao npr. da ne podrzavam ciljeve kompanije (!?) i u tom stilu.)
Inace ja sam samo radnik operativac, nikakav manager ili netko tko je u eksternom kontaktu ili ugovara poslove itd.
U drugom dijelu tog pisma pise da sam se presetavao po uredu i takve stvari koje su isto jako genericne i nisu provjerljive.
Naravno, to su jednostavno lazi, jer to nije istina, ali da ne trosim na to rijeci u ovom trenutku...

Nikada u tih godinu dana nisam dobio neku pismenu opasku na neki element mojeg rada, nego neki genericni zapisnik sa sastanka u 2 navrata u koji oni ionako napisu sta god zele, ali napominjem, nikada prije nisam dobio nesto na sto me se konkretno upozorava ili naglasava kao moj minus.

Ja to pismo nisam potpisao da sam razumio i primio jer jednostavno ne razumijem.

Onda su mi to poslali na mail.

Inace, i meni je dosta te firme i njihovog ponasanja i zapravo jako gledam da nadjem neki drugi posao sto prije jer mi je jasno da cu dobiti otkaz uskoro.

Moje pitanje je:
-ako mi daju otkaz, da li mi na temelju ovog papira onda smiju dati izvanredni otkaz? Nikada nisam zakasnio, nikada nisam bio na bolovanju, nikada nisam iimao bilo kakav sukob sa nikim.
-ako da, da li onda imam pravo na otkazni rok?

-ako ne, i ako mi daju osobno uvjetovani otkaz, da li onda imam pravo na otkazni rok iz ugovora o radu? Dali u tom slucaju imam prava na novcanu naknadu na burzi?
-ako imam pravo na otkazni rok, koliiku mi onda placu moraju davati ako zele da odmah prestanem raditi i da budem u otkaznom roku doma...jer , u ugovoru o radu baza je jedna + stimulacija(koja je 50% place).
Pretpostavljao bi da dobijam samo taj bazni dio, ali vidio sam u pravilniku o radu da pise da u otk. roku se mora isplatiti placa kao da sam radio ako oni zele da vise ne dolazim na posao.
Hvala puno ako mi netko odgovori.
subcomandante is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 16:12   #2455
imam pitanje. Dakle radila sam u klubu kao konobarica, bez prijave ugovora, etc. Sef mi sada naravno ne da placu. Postoji li nacin da to istjeram na cisto? Ne bi se prijetila ni bilo sto tako, ali imam osjecaj da je to jedini nacin. Nije toliko do novaca (koji mi naravno itekako trebaju) nego i do dostojanstva. Jer njemu je to sto cu ja zavrsiti na ulici smijesno...
__________________
D, XD
a7v8xx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 22:34   #2456
Quote:
subcomandante kaže: Pogledaj post
molio bi Suey ili netko tko se razumije ako mi moze dati malo informacija u mom slucaju.
---
Moje pitanje je:
-ako mi daju otkaz, da li mi na temelju ovog papira onda smiju dati izvanredni otkaz? Nikada nisam zakasnio, nikada nisam bio na bolovanju, nikada nisam iimao bilo kakav sukob sa nikim.
-ako da, da li onda imam pravo na otkazni rok?
-ako ne, i ako mi daju osobno uvjetovani otkaz, da li onda imam pravo na otkazni rok iz ugovora o radu? Dali u tom slucaju imam prava na novcanu naknadu na burzi?
-ako imam pravo na otkazni rok, koliiku mi onda placu moraju davati ako zele da odmah prestanem raditi i da budem u otkaznom roku doma...jer , u ugovoru o radu baza je jedna + stimulacija(koja je 50% place).
Pretpostavljao bi da dobijam samo taj bazni dio, ali vidio sam u pravilniku o radu da pise da u otk. roku se mora isplatiti placa kao da sam radio ako oni zele da vise ne dolazim na posao.
Ovako, taj papir "pismeno upozorenje" jest to pisano upozorenje pred otkaz, ali bi te u istom barem trebali upozoriti da ukoliko nastaviš kršiti obveze iz radnog odnosa, da ti poslodavac može otkazati ugovor o radu. Protiv pisanog upozorenja, prema stajalištu Vrhovnog suda, ne može se podići tužba, pa ti ostaje samo da se na isto očituješ pisano, u obliku pisane obrane
, ali možeš isto nasloviti i zahtjev za zaštitu prava i moraš ga podnijeti u roku od 15 dana od dana dostave pisanog upozorenja. No, naglašavam i da poslodavac odbije taj zahtjev ili ne odgovori u roku 15 dana, pa ga tužiš u daljnjem roku od 15 dana, sud će ti odbaciti tužbu. (iako, Županijski sud ima čak dvije, tri presude u kojem su dopustili tužbu)

Nakon pisanog upozorenja može uslijediti jedino otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem i tada nemaš pravo na naknadu na HZZ-u - dakle, teško da će poslodavac dati osobno uvjetovani otkaz, jer takav otkaz se daje u pravilu kad radnik nije više sposoban obavljati posao zbog bolesti i sl.

Poslodavac se može odlučiti i za izvanredni otkaz ako radnik grubo krši obveze iz rada (prije toga ne mora niti dati pisano upozorenje) na način da uvažavajući okolnosti, nije više moguće nastaviti radni odnos (ovo zadnje je tu bitno, da ne možeš ostati raditi) - npr. radnik nije opravdao izostanak s posla 3 i više dana. Mora se raditi o teškoj povredi da bi izvanredni otkaz bio opravdan, i kod izvanrednog nema otkaznog roka.

Očituj se na to što si primio, napiši da to nije istina - što detaljnije, to bolje kasnije, jer nikad ne znaš hoće li ti poslodavac dati otkaz, pa će biti lakše poslije na sudu, kad budeš pobijao eventualni otkaz, da sudac vidi da se nisi slagao s tim upozorenjem obzirom će sud tada procjenjivati i osnovanost pisanog upozorenja, a ne samo otkaza.

Otkazni rok je pak kod redovitog otkaza uvjetovanog skrivljenim ponašanjem duplo manji, i ako ti poslodavac kaže da moraš biti doma, dobivaš naknadu plaće. Ne mora ti isplatiti stimulaciju, jer ona se daje za rezultate rada i obično je ugovorena na način da poslodavac odlučuje hoće li ti ju isplatiti ili ne. Naravno da osnovnu plaću moraš dobiti kao da si radio, ali treba vidjeti na koji je način određena/ugovorena stimulacija. Ne znam što točno piše u pravilniku pa ne mogu više reći o tome.

Quote:
a7v8xx kaže: Pogledaj post
imam pitanje. Dakle radila sam u klubu kao konobarica, bez prijave ugovora, etc. Sef mi sada naravno ne da placu. Postoji li nacin da to istjeram na cisto? Ne bi se prijetila ni bilo sto tako, ali imam osjecaj da je to jedini nacin. Nije toliko do novaca (koji mi naravno itekako trebaju) nego i do dostojanstva. Jer njemu je to sto cu ja zavrsiti na ulici smijesno...
Naravno da se može istjerati, ali za to će biti potreban odvjetnik i Državni inspektorat. Trebaš ga prijaviti inspekciji rada da si radila bez sklopljenog ugovora o radu te da ti nije izdao niti potvrdu o sklopljenom ugovoru, kao i obračune plaća. Na sudu treba utvrditi činjenicu postojanja ugovora o radu, te bi tu plaću trebalo utužiti, a ukoliko ti izda obračun (što bi trebao, u protivnom slijedi kazna), to je ovršna isprava i možeš direktno na ovrhu.

Quote:
štefi kaže: Pogledaj post
Zna li netko da li se mora raditi u smjenama tjedan ujutro i tjedan popodne. Radim u trgovini i prije smo radili jedan jedan dan tj. dan ujutro pa dan popodne i bilo je o.k. početkom ljeta došlo je u firmi da moramo raditi tjedan popodne tjedan ujutro kao to je po zakonu jer radnik mora imati pauzu od najmanje 12 sati izmedju smjena?? Meni to ne odgovara jer mala mi ide u prvi razred i onaj tjedan kad sam popodne ne mogu uopče raditi s njom jer se skoro i ne vidimo. Dal postoji ta stavka u zakonu ili se to može dogovoriti unutar firme?????
Je, ovo je sukladno Zakonu o radu, a poslodavac se očito odlučio na takav raspored i tu se radnik ne može protiviti tome.
Eventualno ako imate po kakvom pravilniku ili po kolektivnom zaštitu majki, pa da one ne smiju raditi smjene i slično...

Bez obzira što piše da radnik ima pravo na 12h odmora, to je i zakonska obveza poslodavca da mu taj odmor od 12h omogući.

Zadnje uređivanje Suey : 25.09.2010. at 22:43.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 00:17   #2457
Quote:
beba42 kaže: Pogledaj post
potpisala sam ugovor koji vrijedi do 31.03.2011.g. uz probni rok na 6 mjeseca do 20.10.2010. rekla sam poslodavcu da ću raditi do kraja probnog roka i poslije neću više raditi zbog neredovite i manje plaće od ugovorenih. poslodavac kaže da moram potpisati otkazni rok 30 dana od 20.09. do 20.10. kad istječe probni rok. moram li potpisati otkazni rok iako sam rekla da ću raditi do kraja probnog roka?
ne vidim problem,
uruči mu otkaz ugovora o radu danas i odradi otkazni rok, koji ti je unutar probnog vjerojatno 7 dana - vidi u ugovoru
croma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 18:54   #2458
Neobično računanje godišnjeg odmora...

Molila bih nekoga tko je uspio dešifrirati novi Zakon o radu, a vezano za godišnji odmor. Naime prema novom zakonu minimum je 20 dana. E sad moja firma kaže da je to minimum samo ako nemaš dodatne dane na radni staž. Ako imaš onda se ne računa 20 + broj dana od radnog staža nego 18 + broj dana radnog staža... Znači ja imam 3 dana na radni staž jel po zakonu onda imam 21 dan ili 23 dana pravo na godišnji?! I još jedno pitanje, ako sam cijelu 2009. godinu bila na porodiljnom, imam li pravo na godišnji za tu godinu? Pa ipak sam i dalje zaposlenik te firme šta ne?
__________________
Nemoj me slušat,čuj me!
Giove is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 21:04   #2459
Suey,
hvala puno na odgovoru.
Stvar je u tome da ja nisam potpisaoda sam primio i razumio taj papir upozorenje pred otkaz. Iskreno, ne bih htio to osporavati i s njima se natezati na taj nacin da pisem tu pisanu obranu. Bojim se da ce to samo mi jos vise otezati situaciju tamo.
Ali, po meni to je onda apsurdno - jer ispada da zapravo nikome ne moraju dati normalni otkaz. Jednostavno napisu u tom pisanom upozorenju hrpu gluposti i onda jos malo pricekaju i daju otkaz uvjetovan skrivljenim ponasanjem tako da mi prepolove otkazni rok i ispadne ih jeftinije da se rijese radnika.
Da li imam sanse u radnom sporu i ako nisam odreagirao na ovo njihovo pisano upozorenje, nego reagiram tek kad mi daju otkaz?

Posto ne zelim vise tamo raditi i znam da ce ionako to doci prije ili kasnije, zelio bi to rijesiti sto bezbolnije, ali mi apsurdno onda ispada da mi se ovako vise isplati da ja dam njima otkaz i time ostvarim pravo na puni otkazni rok.

Jos jedno pitanje - po ugovoru o radu mi je otkazni rok 8 tjedana. Radim tamo malo vise od 1 god.
U zakonu o radu pise da ako poslodavac otkazuje da je minimalni otkazni rok ako sam tamo 1 god. mjesec dana. Da li se onda u mom slucaju racuna ono sto je u ugovoru o radu (dulje) ili ono sto je u zakonu o radu?

Ovo vezano za placu- ovo pise u pravilniku o radu:
"Ako radnik na zahtjev Poslodavca prestane raditi prije isteka propisanog ili ugovorenoga otkaznog roka, Poslodavac mu je dužan isplatiti naknadu plaće i priznati sva ostala prava kao da je radio do isteka otkaznoga roka."

Dakle , dobijem samo ono sto je u ugovoru ili dobijem neki prosjek onoga sto dobivam mjesecno - sto sam dobivao zadnjih mjeseci?

Hvala puno na odgovoru o ovoj tuznoj situaciji :-(
subcomandante is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 22:35   #2460
tehnološki višak

Zanima me da li neka tvrtka mora otpustiti neki minimalan broj radnika kao tehnološki višak ili može samo jednog ili dva?
hobel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:39.