Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2014., 23:15   #4641
Quote:
Kseniska kaže: Pogledaj post
Znam da je ovo nezakonito, ali što sudska praksa kaže? Ima li smisla tužakati se s njima? Čula sam negdje da su sudovi od krize više neskloni radnicima, nego poslodavcima...
Ne znam samo odakle ti takva informacija, jer zaista nema veze sa stvarnošću.
Osim što sud po defaultu staje na stranu radnika, kao "slabije" strane u sporu, sam ZOR kompletan teret dokazivanja opravdanosti otkaza stavlja na poslodavca.

Inače, poslodavac je dužan radniku, koji je koristio rodiljjni dopust, po prekidu istog omogućiti povrat na staro radno mjesto i to najkasnije u roku mjesec dana nakon što ga radnik obavijesti da se vraća. Ukoliko to radno mjesto više ne postoji, dužan ti je naći drugo radno mjesto, na kojem ćeš imati bar jednake uvjete.
Znači, mjesec dana prije nego ti istekne porodiljni, obavijesti poslodavca (najbolje pismeno) da se vraćaš - jednostvno ignoriraj činjenicu o ovom što su ti rekli.
Kad se vratiš - tek 15 dana nakon toga ti smiju dati otkaz. Ako ti daju, u roku 15 dana napravi prigovor i ako te odbiju - onda dižeš tužbu.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2014., 09:12   #4642
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ne znam samo odakle ti takva informacija, jer zaista nema veze sa stvarnošću.
došapnula mi osoba iz HUP-a

hvala, znači da se pravim luda ne znam kako će to završiti, but two can play that game
Kseniska is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2014., 22:12   #4643
Onda ti tom iz hup-a prišapni natrag da poslodavci gube sporove u preko 90% tužbi... teško da to i sam ne zna.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2014., 16:59   #4644
U ugovoru mi piše da je otkazni rok kad ga daje radnik određen prema ZOR-u, a kada ga daje poslodavac da je 2 mjeseca.

U ZOR-u piše da se otkazni rok koji daje radnik može mjenjati, ne spominje se poslodavac.

U privatnoj firmi radim godinu dana. I hipotetski da sutra dam otkaz da li je važeći taj rok od 2mjeseca ili mogu otić za mjesec dana?

Hvala na odgovorima
bijeli međed is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2014., 21:30   #4645
Ako tebi više odgovara mjesec dana, onda je mjesec dana - odstupanja od ZOR-a su prihvatljiva jedino ako idu u korist radniku.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 15:53   #4646
Poštovanje

zanima me da li vrijedi otkazni rok u slučaju isteka ugovora o radu. Konkretno moja situacija je da mi ističe ugovor na kraju mjeseca a poslodavac mi prijeti da će me prisilit da odradim otkazni rok ili ću platit kaznu. Još me zanima da li ja njemu mogu zaprijetit sa inspekciom, ako će muljat s plaćom za 9. mjesec, jer u ugovoru pišu stavke o radnom vremenu i danu odmora koje nemaju veze sa stvarnošću.

hvala

Zadnje uređivanje hin1987 : 23.09.2014. at 16:11.
hin1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 17:34   #4647
Ako sam dobro shvatila ugovor o radu na određeno ističe?
Ako je tako, nema tu otkaznog roka. Zna se unaprijed dokle ugovor traje.

Ako stavke iz ugovora nemaju veze sa stvarnošću, zašto do sada nisi ništa poduzeo? Zašto već nisi prijavio? Koja korist od toga sada, kad ugovor ističe?

Možeš prijetiti svim i svačim, al sve dok samo prijetiš i ništa konkretno ne poduzmeš kaj ti to vrijedi?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 19:21   #4648
Pozdrav svima.

Dakle imam ugovor na određeno i radim 3 mjeseca u firmi, no našao sam bolji posao. Pretpostavljam da je otkazni rok 2 tjedna (znači 10 radnih dana????), no ja bi odmah želio krenuti raditi za drugu firmu. Da li je to moguće, znači jednostavno da se ne pojavim na tom otkaznom roku? U ugovoru piše da ako se ne pojavim na poslu više od 3 dana da je to teško kršenje radne discipline zbog koje poslodavac MOŽE tkazati ovaj ugovor. Šta mi se točno može desiti jer nemam vremena biti 2 tjedna u toj firmi raditi "ništa"...

Dakle mene zanima kako sa što manje posljedica što brže prekinuti radni odnos sa poslodavcem.

Hvala.
courage-wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 07:16   #4649
Quote:
courage-wolf kaže: Pogledaj post

Dakle mene zanima kako sa što manje posljedica što brže prekinuti radni odnos sa poslodavcem.

Hvala.
Najbezbolnije ćeš to riješiti tako da se sa sadašnjim poslodavcem dogovoriš. Kažeš da želiš dati otkaz i pitaš može li bez otkaznog roka. Vjerujem da neće biti problema.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 21:43   #4650
Pozdrav
sestra ima VSS radi na puno radno vrijeme na poslovima SSS, pruza joj se prilika da radi na VSS uz stalan posao na nepuno radno vrijeme do 8 sati tjedno ( po novom zakonu o radu ). E sada, imamo dva pitanja. U zakonu o radu piše da joj poslodavac gdje radi na puno radno vrijeme mora dati pisanu suglasnost za zaposljavanja na još jednom radnom mjestu u nepuno radno vrijeme. Da li postoji neka špranca ili poslodavac broj jedan sam piše tu suglasnost? I pitanje broj dva kako se bilježi radno iskustvo u nepunom radnom vremenu ( ako će raditi godinu dana na poslovima VSS ali nepuno radno vrijeme jer se to računa kao godina dana iskustva na poslovima VSSa prilikom javljanja na natječaje za posao? ).
Znam puno pitanja
Hvala svima koji nešto znaju i probaju pomoći
__________________
*Gazing through the window at the world outside.
Wondering will Mother Earth survive.
Hoping that mankind will stop abusing her, sometime.*
ChienSaintHuber is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 19:32   #4651
Pozdrav forumaši , molio bi za vasu pomoc ako netko zna .
Uglavnom , radnik sam Mercatora vec 12 godina , sad nas je kupio Konzum !
Konzum mi nudi novi poslovni ugovor na NE određeno koji je " isti "kao i moj stari ugovor iz Mercatora koji je bio na neodredeno . Ja ne zelim radit u Konzumu , zelim otić svojim putem . Ja bi volio uzest svoju otpremninu , međutim naša kadrovska sluzba meni govori ukoliko ja NE potpisam taj ugovor od Konzuma kojeg mi oni nude da ja NIKAKVA prava nemam i da se to smatra kao " sporazumni" raskid ugovora i odlazim na biro bez otpremine i bez prava na naknadu sa biroa. Sad , sve je moguce u ovom neoliberalnom kapitalistickom drustvu , ali opet nekako mi je to sumnjivo. Ne kazem da nije istina i da sam ja u pravu , ali opet.. volio bi cut misljenje nekog tko se razumi u to ? Ako ima takvih ovdje !
__________________
Figli di una vecchia mentalità...
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 19:54   #4652
Na otpremninu imaš pravo samo onda kad je poslodavac taj koji otkazuje ugovor o radu (osim u slučaju da si svojim ponašanjem skrivio otkaz).
Ako poslodavac nije strana koja ugovor otkazuje , nemaš pravo na otpremninu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 20:06   #4653
Pozdrav svima.

U petak sam potpisao sporazumni otkaz ugovora na određeno. Ovaj tjedan potpisujem ugovor na određeno kod drugog poslodavca. Da li će postojati neki problem kod ove pauze između poslova? Često čujem da nije dobbro imati pauzu između poslova, no zašto je to tako, nisam uspio naći odgovor?

Također me zanima šta je potrebno novom poslodavcu da me prijavi na mirovinsko/zdrastveno? Koliko znam, to se mora napraviti unutar 24 sata od kad ugovor počinje vrijediti?

Isto tako, nova firma me šalje u Njemačku na terenski rad od mjesec dana. Da li mi je potrebna dozvola za rad u tom slučaju?

Hvala.

Zadnje uređivanje courage-wolf : 29.09.2014. at 20:21.
courage-wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 20:16   #4654
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Na otpremninu imaš pravo samo onda kad je poslodavac taj koji otkazuje ugovor o radu (osim u slučaju da si svojim ponašanjem skrivio otkaz).
Ako poslodavac nije strana koja ugovor otkazuje , nemaš pravo na otpremninu.
Zasto onda radnici Croatia osiguranja koji nisu htjeli potpisat novi ugovor od Adris grupe koja ih je kupila , imaju pravo na otpremninu.
__________________
Figli di una vecchia mentalità...
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 21:15   #4655
Pa njima je vjerovatno ponuđen otkaz s ponudom izmjenjenog ugovora, pa su mogli prema zakonu birati hoće li prihvatiti poslovno uvjetovani otkaz ili će prihvatiti izmjenjeni ugovor o radu.
Je li tebi poslodavac ponudio mogućnost izbora ili si sam odlučio otići?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 21:51   #4656
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Na otpremninu imaš pravo samo onda kad je poslodavac taj koji otkazuje ugovor o radu (osim u slučaju da si svojim ponašanjem skrivio otkaz).
Ako poslodavac nije strana koja ugovor otkazuje , nemaš pravo na otpremninu.
Ali ako on ne potpise taj novi ugovor o radu sa Konzumom ostaje mu na snazi stari ugovor o radu sa Mercatorom, poslodavcu ako taj stari ugovor ne odgovara trebao bi mu ponuditi vjerovatno otkaz s ponudom izmjenjenog ugovora, ako ne potpise takav izmjenjeni ugovor pocinje mu teci zakonski otkazni rok i trebao bi dobiti najmanje zakonsku otpremninu i mogucnost naknade na burzi.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 22:14   #4657
Ja sam skužila da mu poslodavac nije ponudio otkaz s ponudom izmjenjenog ugovora .
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 22:23   #4658
Quote:
Kseniska kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav svima, prvi put pišem na ovoj temi.

Problem ide ovako: dva mjeseca prije isteka porodiljnog (regularnog, jednogodišnjeg za drugo dijete) iz tvrtke u kojoj radim 9 godina i imam ugovor na neodređeno me obavještavaju da je moje radno mjesto ukinuto. Radim u tvrtki koja posluje s profitom, i to kakvim, gdje je na moje radno mjesto zaposlen honorarac s minimalcem, a tijekom mog porodiljnog tvrtka je zapošljavala na to isto moje radno mjesto osobu s ugovorom na određeno.
Naravno, tvtke je "jako fer" i obavještava me već sad, tako da si ja, jel, mogu naći novi angažman na vrijeme.

Znam da je ovo nezakonito, ali što sudska praksa kaže? Ima li smisla tužakati se s njima? Čula sam negdje da su sudovi od krize više neskloni radnicima, nego poslodavcima...

Hvala lijepa!
Teoretski ti ne mogu dati otkaz tj. mogu uz otpremninu itd.. ali te mogu staviti na drugo radno mjesto, npr. ako si do sad radila u Zagrebu, a firma ima poslovnicu u Đakovu, mogu te poslati u Đakovo i posao ne mora nužno biti u tvojoj struci npr. mogu u opis tvog radnog mjesta dodati uređenje radnog prostora, znači pereš podove, bojaš zidove itd..
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 22:49   #4659
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Ali ako on ne potpise taj novi ugovor o radu sa Konzumom ostaje mu na snazi stari ugovor o radu sa Mercatorom, poslodavcu ako taj stari ugovor ne odgovara trebao bi mu ponuditi vjerovatno otkaz s ponudom izmjenjenog ugovora, ako ne potpise takav izmjenjeni ugovor pocinje mu teci zakonski otkazni rok i trebao bi dobiti najmanje zakonsku otpremninu i mogucnost naknade na burzi.
Meni se nudi ugovor isti kao sta je bio u Mercatoru , isti uvjeti , isto radno mjesto ..sve isto samo sta je za Konzum !! Ja ga ne zelim , ja zelim otić .. i sad me zanima jel imam pravo na otpremninu ako odbijem potpisat taj njihov Konzum ugovor. Oni ( Kadrovska sluzba ) tvrde da nemam pravo na nissta ako ja to odbijem potpisat i da sam defakto sam sebi dao otkaz . A ja se pitam kako sam ga dao kad imam vazeci stari ugovor na NE odredeno od Mercatora, a novi ugovor od Konzuma ne zelim potpisat. U kakvoj sam poziciji po vama ?
__________________
Figli di una vecchia mentalità...
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 23:03   #4660
Po meni ako ne potpise novi vrijedi ti stari ugovor, a ako poslodavcu ne odgovara neka ti da otkaz, a onda ti mora dati i otpremninu. Kadrovska te samo plasi, pa onda plasi i ti njih, reci im da to nejde tako kako su ti rekli, priprjeti im inspektoratom rada.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:03.