Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2004., 00:04   #1
neće da se dijeli

Rođak, rodica i ja jedini smo nasljednici bakine imovine. Najvrijednije od ostavštine je kuća u Splitu na izvrsoj lokaciji čija prodaja bi riješila stambeno pitanje rodice i mene dok je rođak već finacijski osiguran i eventualna prodaja mu ne utječe na financijsku situaciju. Međutim, rođak i rodica su u svađi pa se rođak inati i ne želi nikakvu podjelu. Uglavnom, neće da se dijeli i spreman je na svaki oblik opstrukcije. (Ah, možete li zamislit da ima takvih ljudi?)

Šta da radim? Da ga tužim? Da provalim u kuću? Da se urotim sa njim ili njom? Je li ko ima sličnih iskustava?

Navodno postoji neki člakak zakona prema kojem ako se dvoje dogovore za prodaju onda se onog trećeg i ne pita.
precjednik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 05:07   #2
Mozda bi on htio kupiti? Mislim, mozda ne zeli da se proda bakina kuca.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 09:03   #3
Kod nasljedstva - ako nije moguća naturalna podjela - tipa kuća ima tri stana pa svatko dobije jedan, onda se vrši novčana - kuća se proda, i kada se namire svi troškovi ostatak se dijeli...

S obzirom da ti je potreban sud u svemu tome, javi se odvjetniku i dogovori posao.

Naravno, ako se rođaku kuća sviđa - uvijek može vas dvoje isplatiti: gotovinski, kreditom, dati neku drugu nekretninu...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 09:31   #4
Ohhh, ljepote hrvatskog nasljednog zakona.........ahhhh

Od vec potencirane svadje napravi totalni razdor u obitelji ...ahhh i potpune strance......
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 10:47   #5
Quote:
happygoose kaže:
Ohhh, ljepote hrvatskog nasljednog zakona.........ahhhh

Od vec potencirane svadje napravi totalni razdor u obitelji ...ahhh i potpune strance......
A kako bi to neki drugi nasljedni zakon riješio? Imaš tri nasljednika i ako nema oporuke svakome po 1/3, to je bar jednostavno...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 11:08   #6
Quote:
Ohhh, ljepote hrvatskog nasljednog zakona.........ahhhh
ajd da čujemo kako se to u francuskoji i 'merici radi..
de nas prosvjetli..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 11:08   #7
Quote:
Vojky kaže:
A kako bi to neki drugi nasljedni zakon riješio? Imaš tri nasljednika i ako nema oporuke svakome po 1/3, to je bar jednostavno...
A da se recimo postuje oporuka i potencira pisanje oporuka, da nema famoznih nuznih dijelova.......opet bluzanim i sanjam....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 11:11   #8
Quote:
nn-st1 kaže:
ajd da čujemo kako se to u francuskoji i 'merici radi..
de nas prosvjetli..
Stvarno za fra bih dusu grijesila da idem nekaj pricat, a za ameriku necu ponavljati jer kao pravnici vjerojatno ste dobro upoznati sa temom, sta bi vam ja obicni laik isla pricat o svetoj oporuci u americi....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 11:11   #9
a tko reče da nema oporuke?
možda u oporuci piše na 3 dila..
a i inače, kad starci neće da dile dici nego svima jednako, onda jednostavno ne prave oporuku.. jer se onda ide po automatizmu, tj. prema zakonu na proporcionalne djelove..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 11:16   #10
Quote:
nn-st1 kaže:
a tko reče da nema oporuke?
možda u oporuci piše na 3 dila..
a i inače, kad starci neće da dile dici nego svima jednako, onda jednostavno ne prave oporuku.. jer se onda ide po automatizmu, tj. prema zakonu na proporcionalne djelove..
Aha......
E vis u rancuskoj, samo mi je to poznato iz jednog eksponiranog slucaja, ako se ne nadju nasljednici sve ide drzavi......
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 11:19   #11
Quote:
happygoose kaže:
A da se recimo postuje oporuka i potencira pisanje oporuka, da nema famoznih nuznih dijelova.......opet bluzanim i sanjam....
Pa nečija je slobodna volja da li će napisati oporuku ili neće (ima i propisano nekoliko oblika oporuke).

Da je ovdje primijenjen instutut nužnog dijela (koji nikako nije izum hrvatskog prava), onda imovina ne bi bila podijeljena na trećine, jer je nužni dio manji od zakonskog koji se primjenjuje kada nema oporuke.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 11:23   #12
Hmm....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 11:28   #13
Quote:
happygoose kaže:
Aha......
E vis u rancuskoj, samo mi je to poznato iz jednog eksponiranog slucaja, ako se ne nadju nasljednici sve ide drzavi......
I u Hrvatskoj. Istina ne državi - nego općini/gradu.

"Smrću ostavitelja koji nema nasljednika ostavina prelazi na općinu, odnosno grad određene ovim Zakonom, koji time dobivaju jednak položaj kao da su ostaviteljevi nasljednici, čega se oni ne mogu odreći."

To je inače pravilo još rimskog prava, imovina bez nasljednika bi pripala fiskusu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 11:29   #14
Quote:
E vis u rancuskoj, samo mi je to poznato iz jednog eksponiranog slucaja, ako se ne nadju nasljednici sve ide drzavi

pa to je i ovdje.. onda sve ide u gradsku imovinu tj lokalnoj upravi..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 11:34   #15
Quote:
nn-st1 kaže:
pa to je i ovdje.. onda sve ide u gradsku imovinu tj lokalnoj upravi..
Lokalnoj samoupravi, da budemo precizni!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 13:13   #16
Čini mi se da je tema pošla malo u krivom smijeru.
Naime, nisu mi toliko interesantni francuski i američki primjeri koliko praksa u nas. Svi znamo kako nam sudovi rade i koliko traju parnice.
Mene zanima ima li šanse da nakon tužbe dobijen ono šta mi pripada.
Neki su mi savjetovali da provalim u kuću (jer je ključ u "dragog" rođe) šta mi ima nekog smisla jer "provaljujem" u svoju trećinu.
Može li on jednostavno reć: "Meni se to ne prodaje, ja vas ne želim isplatit, a za vaše probleme me boli ona stvar!" i da to ostane nepodjeljeno do sudnjeg dana? Šta ako ja otkupim rodicinu trećinu i postanem večinski vlasnik?
Ima li ko kakav svoj primjer, nije valjda da samo ja iman rođaka debila?
precjednik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 13:23   #17
Quote:
precjednik kaže:
Čini mi se da je tema pošla malo u krivom smijeru.
Naime, nisu mi toliko interesantni francuski i američki primjeri koliko praksa u nas. Svi znamo kako nam sudovi rade i koliko traju parnice.
Mene zanima ima li šanse da nakon tužbe dobijen ono šta mi pripada.
Neki su mi savjetovali da provalim u kuću (jer je ključ u "dragog" rođe) šta mi ima nekog smisla jer "provaljujem" u svoju trećinu.
Može li on jednostavno reć: "Meni se to ne prodaje, ja vas ne želim isplatit, a za vaše probleme me boli ona stvar!" i da to ostane nepodjeljeno do sudnjeg dana? Šta ako ja otkupim rodicinu trećinu i postanem večinski vlasnik?
Ima li ko kakav svoj primjer, nije valjda da samo ja iman rođaka debila?
Dakle ja se stvarno izvinjavam za zacthatavanje teme i tvojeg originalnog pitanja.
Nadam se da ce decki naci pravi odgovor za tebe, ali trebas znati da ono sto cujes i procitas ovdje, nije savjet koji bi trebao doslovno prihvatiti, vec bi trebao uzeti odvjetnika koji ce te savjetovati.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 13:26   #18
Quote:
precjednik kaže:
Čini mi se da je tema pošla malo u krivom smijeru.
Naime, nisu mi toliko interesantni francuski i američki primjeri koliko praksa u nas. Svi znamo kako nam sudovi rade i koliko traju parnice.
Mene zanima ima li šanse da nakon tužbe dobijen ono šta mi pripada.
Neki su mi savjetovali da provalim u kuću (jer je ključ u "dragog" rođe) šta mi ima nekog smisla jer "provaljujem" u svoju trećinu.
Može li on jednostavno reć: "Meni se to ne prodaje, ja vas ne želim isplatit, a za vaše probleme me boli ona stvar!" i da to ostane nepodjeljeno do sudnjeg dana? Šta ako ja otkupim rodicinu trećinu i postanem večinski vlasnik?
Ima li ko kakav svoj primjer, nije valjda da samo ja iman rođaka debila?
Stvar ti je takva da imaš mogućnost civilne diobe nekretnine, odnosno sudske prodaje, a na kojoj se kao kupac može pojaviti bilo tko, a postignuta kupovnina se dijeli sukladno vlasničkim omjerima na nekretnini. Za takvu diobu potrebno je pokrenuti sudski vanparnični postupak diobe suvlasničke zajednice.

Moguća bi eventualno bila i uspostava etažnog vlasništva svakog od suvlasnika, ali to ovisi i o veličini nekretnine, a za to opet mora postojati suglasnost svih suvlasnika, dok prijedlog za razvrgnuće suvlasničke zajednice civilnom diobom (sudska prodaja nekretnine) može pokrenuti i samo jedan od suvlasnika.
starček is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 13:28   #19
Quote:
precjednik kaže:

Mene zanima ima li šanse da nakon tužbe dobijen ono šta mi pripada.
Neki su mi savjetovali da provalim u kuću (jer je ključ u "dragog" rođe) šta mi ima nekog smisla jer "provaljujem" u svoju trećinu.
Može li on jednostavno reć: "Meni se to ne prodaje, ja vas ne želim isplatit, a za vaše probleme me boli ona stvar!" i da to ostane nepodjeljeno do sudnjeg dana? Šta ako ja otkupim rodicinu trećinu i postanem večinski vlasnik?
Ako provališ - može te tužiti posjedovnom tužbom ako on tamo živi.

Ako otkupiš i 99% moraš ići na sud zbog onih 1%.

Dakle, kod odvjetnika pa neka pokrene postupak. Što prije krene, prije će biti gotov. Ako nisi u jednom od velika četiri hrvatska grada - ima šanse da bude relativno brzo rješeno. Problem sporosti sudova je problem sporosti u velikim gradovima.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 15:28   #20
Quote:
happygoose kaže:
Ohhh, ljepote hrvatskog nasljednog zakona.........ahhhh

Od vec potencirane svadje napravi totalni razdor u obitelji ...ahhh i potpune strance......
zakon je dobar
ali ljudi nisu

umjesto da poštuju zakon i fino se dogovore, podijele na svoje trećine, šestine, petnaestine i šta ti ja znam, oni se svađaju i inate
problem su ljudi, a ne zakon
Janjesce is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:33.