Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2011., 00:18   #1
Kraj videoteka!

Nisam odlazio neko vrijeme u videoteku, odem jučer i vidim rasprodaje se inventar 5-15 kn/DVD. Zašto pitam gazdaricu. Slab promet, veli, ne isplati se. Pred godinu-dvije pričao sam s gazdom i tad mi je rekao - da to nije moj prostor, već da moram plaćati najam i ja bih zatvorio. Radi se o videoteki Dugave, kraj Oktogona.

Zabrinut, odem danas do susjedne Sloboštine. Tamo su bile dvije videoteke. Na jednoj piše "Zatvoreno radi preuređenja" (ne djeluje da se preuređuje, stoje prazne prašnjave police), a na drugoj stoji "Zatvoreno radi godišnjeg odmora" (!?).

Dakle, s videotekama je definitivno gotovo.

Kad bolje promisliš, nestanak tog distribucijskog kanala će odnijeti sa sobom jedan segment filmova koji će zauvijek biti nedostupan (legalno). Neki distributeri su znali objavljivati klasike, kult i art filmove koji ne idu u kina. Sjetih se filma Petera Bogdanovicha Last Picture Show. Ovo je depresivnije.

Nekad je u Hrvastkoj radilo 600 videoteka.

Ono što mene osobno muči su dječji sinhronizirani filmovi. A ubijen je i Blu-ray kanal, prije nego je uopće zaživio.

Kako stoje stvari s videotekama u vašem kvartu, gradu? Koji vam je prvi izvor filmova(download, kino, TV, DVD iz videoteke, kupljeni...)?
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 00:27   #2
U Vukovaru mislim da je ostalo 2 ili 3 videoteke, a ni sam se ne sjećam kada sam bio zadnji put u nekoj (prije možda 5-6 godina).
Glavni izvor; download.
Ord Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 00:32   #3
Quote:
Anderlon kaže: Pogledaj post
Kad bolje promisliš, nestanak tog distribucijskog kanala će odnijeti sa sobom jedan segment filmova koji će zauvijek biti nedostupan. Neki distributeri su znali objavljivati klasike, kult i art filmove koji ne idu u kina.
Ono što mene osobno muči su dječji sinhronizirani filmovi. A ubijen je i Blu-ray kanal, prije nego je uopće zaživio.

Kako stoje stvari s videotekama u vašem kvartu?
sve to ima globalna videoteka

btw. u mom gradu ih nema več godinama.. osim jedne, koja ionako služi za pranje novca
farc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 00:32   #4
Ne zaboravi i da na maxtv imas videoteku
svrsko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 00:39   #5
Meni je bas zao sto propadaju.

Bio je poseban gust otici do videoteke, pa dugo, dugo birati film, popricati i prokomentirati sta se gledalo sa zaposlenicima, pokupiti preporuku, pa i platiti pokoju zakasninu, jer bas pada kisa i ne da ti se ici vratiti film... i za one malo starije, platiti kaznu za nepremotanu kazetu ...

Ja sam odustala od videoteka prije par godina, ne zbog dostupnosti filmova na netu, vec zbog cestih incidenata sa izgrebanim DVD-ima i upropastenim gledanjem filma.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 586 - Livada
Sabaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 00:40   #6
Kod mene je zatvorena prije neke dvije godine te sad u krugu od oko sto kilometara nema nijedne. Ali, bez obzira na net i download, ljudi su išli u nju, nešto kao vikend šetnja po gradskim ulicama, pa podigneš i koji film, ali je dobava bila loša, hitovi su dolazili po nekoliko mjeseci zakašnjenja, reizdanja starih naslova uopće nisu dolazila... tako da, u ovom slučaju vlasnik si je sam presudio.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 01:06   #7
Vrijeme videoteka je prošlo, uz sav izbor tv programa, download, filmova po 10-15 kn na kioscima i trgovačkim lancima... Jednostavno neisplativo.
mr.c4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 01:11   #8
da.... žalosno gdje ću sada posuđivati filmove i pržiti ih doma za kućnu kolekciju

najviše mi je žao zbog crtića.... a taman sam bila pri kraju sa popisom svoje kolekcije
__________________
Žene nisu objekti, i kad se postaviš prema njima kao osobi, onda dobiješ onu "Dama na ulici, kurva u krevetu, samo za tebe!" by sused
Man er ikke norsk med mindre man kan navngi fem typar snø :D
Say goodbye to my John Cocke!—John Locke
roga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 01:16   #9
@Anderlon

Dobro jutro, propast videoteka nije samo hrvatski fenomen - bankrotirao je i americki Blockbuster. Jos u travnju prosle godine, Vecernji list nazvao je videotekarstvo 'poslom bez buducnosti', s naslovom clanka: 'Videoteke izumiru – od 1500 prije pet godina, danas ih radi 150!' Podatak iz prosle godine, danas ih je puno manje (tko se zna snaci, ni u WCu nije gladan - u mojoj kvartovskoj gazda uz filmove prodaje i drogu, laku).

Videoteke su mrtve, buducnost videotekarstva streamanje je filmova online. BTW, nedavno ste na Monitoru prenijeli vijest:

Quote:
Netflix stiže u Europu 2012.

Uspješna američka online videoteka Netflix planira proširiti poslovanje i na europsko tržište. Već početkom iduće godine prvo će teren iskušati u Španjolskoj i Velikoj Britaniji. U Europi Netflix čeka konkurencija u obliku Amazonovog Lovefilma i Playstationovog Mubija.

http://www.monitor.hr/vijesti/netfli...u-2012/173943/
Ostaje pitanje hoce li (i kada) uopce stici u Hrvatsku (s kompletnom, lokaliziranom uslugom, ukljucujuci i hrvatske titlove).

Quote:
Anderlon kaže: Pogledaj post
Kad bolje promisliš, nestanak tog distribucijskog kanala će odnijeti sa sobom jedan segment filmova koji će zauvijek biti nedostupan (legalno). Neki distributeri su znali objavljivati klasike, kult i art filmove koji ne idu u kina. Sjetih se filma Petera Bogdanovicha Last Picture Show. Ovo je depresivnije.
Pametni znaju cemu sluzi Mubi (www.mubi.com), koristim ga vec 12 mjeseci i prezadovoljan sam uslugom (odlicna kvaliteta streama, dusu dalo za pogledati film na kucnom projektoru). Cijene rentanja filmova i vise su nego povoljne (cak i za hrvatske prilike), "pri čemu su neki besplatni (većina kratkih i eksperimentalnih filmova, ali i mnogi cjelovečernji), a ostale treba platiti 2 USD po gledanju odnosno 8 USD u slučaju da se odlučimo za mjesečnu pretplatu i neograničeno gledanje svih dostupnih sadržaja."

Iscrpnije.

Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
dobro, svašta sam mislila da ću doživjeti, ali manjak revnosti, i to u trenutku kad se na ovom pdf-u bezobzirno duplira još jedna tema, to nikada!
Istina, u arhivi pdfa Film postoji nekoliko varijacija na temu. Uputi Zeljka na novu trazilicu, funkcionira savrseno.

Zadnje uređivanje La Familia : 07.11.2011. at 01:33. Reason: varijacije na temu
La Familia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 01:30   #10
Meni je žao starijih ljudi.

Nit znaju engleski nit raditi s torrentima,pa ovise o djeci i unucima.

Filmovi u Konzumu su malo skuplji od videoteke,pa i oni u max tv videoteci.

Sve u svemu,videoteke su propale preko noći,nitko nije ni skužio,ali nema ih više maltene
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 01:32   #11
Quote:
Ord Mantel kaže: Pogledaj post
U Vukovaru mislim da je ostalo 2 ili 3 videoteke, a ni sam se ne sjećam kada sam bio zadnji put u nekoj (prije možda 5-6 godina).
Glavni izvor; download.
Gdje to?
Cross u centru je zatovren, i ona na Slaviji, i ona preko puta INA-e gdje je sada computer shop.

Osim njih imalo smo par u Borovu, ne znam što je s njima,ali pretpostavljam da su i one zatvorene
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 02:19   #12
Quote:
Anderlon kaže: Pogledaj post
Kako stoje stvari s videotekama u vašem kvartu, gradu? Koji vam je prvi izvor filmova(download, kino, TV, DVD iz videoteke, kupljeni...)?
Kod mene u Sopotu su videoteke odavno zatvorile vrata (neke ovakvim "prirodnim" odumiranjem a neke nisu ni zaživjele), dok se u susjednom Središću još drži videoteka "Središće" koja je oduvijek imala promet.
Ne znam kakav promet ima sada u odnosu na ranije godine kada su harali, no vidim da tamo ljudi još dolaze. No nekako se sve bojim da to nije više kao prije.

Pa i ja osobno sam često prije odlazio u vidoeteke jer volim filmove i stvarno sam odgledao more filmova. A danas? Dosta rjeđe nego prije. Otiđem još uvijek tu i tamo te posudim par filmova. No nije to više to kao nekad, ipak se danas prije služim kinom ili MaxTv (+HBO) videotekom nego ovom klasičnom.

Sad kad promislim, i meni bi bilo žao da ih više nema.
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 02:27   #13
Svojedobno, tamo negdje 2007-8. i sam sam bio pomalo uključen u biznis stranu videotekarstva. Po meni za sve ovo su u najvećoj mjeri krivi distibuteri koji su videotekama jedan DVD naplaćivali između 100 i 180 kn. Trebaš ti iznajmiti prilično DVD-a da bi pokrio trošak nabave, a moraš uzeti dovoljno kopija jer se zarađuje u prvim tjednima po izlasku filma, a ako nemaš film ljudi odu drugom. Teško isplativo. I tada je bilo jeftinih filmova u kioscima, ali videotekar ne smije te kupovati. Distributeri su cijedili videotekare dok eto nisu porikavali. Nisu htjeli čut za neki revenue share i podjelu rizika, jedino bitno im je bilo da uvale što više DVD-a.

Da, istina, videoteke umiru već duže vrijeme, ali jedno je kad znaš da je čovjek star i bolestan, a ipak drugačije kad čuješ da je fakat umro. Za mene su videoteke jučer umrle. Stvarno, znate li neku koja radi?

Inače, Dugave imaju dobru knjižnicu i solidnu kolekciju DVD filmova, ne puno, kao videoteka, ali zato jako dobar izbor. Nije mi jasan pravni deal, jer se radi o materijalu koji se ne smije posuđivati, ali podržavam. Sudjelovao bih u donacijama ako treba. Tri filma na tjedan dana, besplatno.

Evo jedna nostalgičarska tema iz 2003. Kakve su vaše videotekarke?
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 02:56   #14
100 do 180kn po DVD-u? Onda se ne čudim što se zatvaraju. Prevelika je to cijena za nabavu i nije jednostavno pokriti sve te troškove. Ako uzmemo u obzir da vidoeteke u prosjeku imaju nekih 500 filmova da bi uopće mogli govoriti o nekom dobrom izboru u videoteci, to je velika cifra koju videoteka mora pokriti. I na većinu tih filmova se može računati da su sigurno uzimali po dva, tri DVD-a istog naslova da bi osigurali moguću potražnju, onda to ispadne još glomaznija cifra.
S druge strane, u pravilu je veća potražnja jedino za hit naslovima koji se kao takvi napumpaju ili filmovi koji pucaju na Oscara te jedino oni i donose neku povećanu potražnju dok za dobar dio filmova ostatka vidoeteke i nema neke potražnje.
Sad mi je donekle jasnije zašto propadaju, priznajem da nisam znao za ovakve visoke cijene koje traže distributeri. Ima itekako logike u tome ako tražimo jedan od razloga propadanju videoteka.

No vjerujem da nije jedino to, valja uzeti još nešto u obzir. To je ljudski faktor iliti vrijeme kada se ljudi nečega zasite ili im isto to postane dostupnije na neki lakši i brži način. Vjerujem da su iste takve ili slične "lihvarske" cijene distributeri nabijali i prije, kada su videoteke sasvim dobro poslovale. A danas? Pa danas je lakše iz kauča uzeti film u MaxTv vidoteci ili skinuti sa neta. Prizanjem da se nekad ne da ni meni otići do videoteke već mi je ovo jednostavnije. Prije nije bilo ove dostupnosti filma na ekranu bez da mrdneš iz udobnosti doma pa su u videoteke išli svi, i stariji i mlađi.

A sad? Imaš film za manje od minute. Uzmi daljinski i pregledaj izbor. I samo stisni i gledaj. Ili skini s neta. Zvuči jednostavnije i lakše od polusatnog pregledavanja polica u nedoumici što bi posudio. Pa kad i nešto nađeš, shvatiš da je film vani. Pa posudiš nešto što ti se ni ne gleda, ali eto, kad si već tu, uzet ćeš. Ili čekati danima na hit film jer imaju samo 3 DVD-a. Tako da možda možemo pričati i o "prirodnom" umiranju.
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 09:17   #15
Istovrsan topic već postoji. Opcija Search je čudesna stvar.
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 09:43   #16
http://www.youtube.com/watch?v=vaDvSbLRL3s
Ronnie147 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 09:57   #17
Quote:
general Martok kaže: Pogledaj post
Istovrsan topic već postoji. Opcija Search je čudesna stvar.
nek moderatori povežu dvije teme, nije teško...

ontopic, lokalna videoteka je propala nažalost... nisam tražio drugu jer potrebu za filmom rješavam preko neta...

primjetio sam da dućani koji prodaju dvdove naizgled ne obnavljaju ponudu, smanjuje se broj naslova, a ne vidim ni da se nudi povećani broj bluerayova, dapače, manje je i njih za vidit...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”

Zadnje uređivanje Basta : 07.11.2011. at 10:03.
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 10:06   #18
Najmanje mi je žao sinhronizovanih crtića
__________________
Pješčani sat: Daj si operi ta moderatorska usta sapunom. Kakvo je to ponašanje? || makyca: Radije sama, nego ženica. || QuercusRobur: Žirko niti kao beba nije baš kakao u pelenu, nego odmah na WC. || hours: JPK nije napisao ništa nečuveno pametno
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 10:22   #19
..kad sam ja prestao raditi u vidoteci (krajem 2003.) več tada je gazda spremao teren za to da će videoteku zatvoriti u slijedećih 5 godina zbog nerentabilnosti. Cijena koju je Andi spomenuo je bila za "jače" videoteke koje uzimaju više komada DVD-ova ili cijele pakete. Manje vidoteke su imale čak i veće cijene, za neke filmove i duplo. I sad dodajte takve cijene + sva davanja državi + tornete = pošteno (bez rentanja pirata) - jednostavno ne možete opstati. A "mladima" je danas puno jednostavnije skinuti film (de facto badava) nego davati 10-15 kuna za rentanje....
__________________
"All these worlds are yours except Europa. Attempt no landing there."
mirrorball is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 10:39   #20
posljednji film koji sam digao iz videoteke je bio japanski Ringu 2003 ili 2004
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:12.