Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2016., 20:26   #61
Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post
Što onda, jel dobro prikazan kvart ili nije?

Ja bih rekla da nije, da tog kvartovskog druženja i nema više, to mi je kao neka relikvija u filmu.

Dalmatinsku učmalost eventualno vidim u onom besciljnom lutanju automobilom one trojice mladića.
Nije poanta, point i bit na kvartu ili mentalitetu "sidin i čekan". To je orvenstveno film o obitelji i tome, kako Hana kaže, obitelji koju ne možeš birati. Nitko od nas ne može birati obitelj. I na sreću i na nesreću.
Funny Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 20:35   #62
Quote:
Funny Queen kaže: Pogledaj post
Nije poanta, point i bit na kvartu ili mentalitetu "sidin i čekan". To je orvenstveno film o obitelji i tome, kako Hana kaže, obitelji koju ne možeš birati. Nitko od nas ne može birati obitelj. I na sreću i na nesreću.
Ha? Pa glavni lik je "sidin i čekan". A Hana, izuzev obitelji spominje i da film ne bi bio isti da ga je snimala u Zagrebu i zato mi ovdje pokušavamo definirati upravo kvart i mentalitet.
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 20:52   #63
Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post
Ha? Pa glavni lik je "sidin i čekan". A Hana, izuzev obitelji spominje i da film ne bi bio isti da ga je snimala u Zagrebu i zato mi ovdje pokušavamo definirati upravo kvart i mentalitet.
Glavni lik? A kakvi su ostali likovi onda? Mislim da glavni lik nije takav nego da je većini s obzirom na neke njene postupke, pogotovo onaj dio na plaži, ostao nejasan. Ili smatraju kako je redateljica to napravila nespretno. Mentalitet? Nikad film ne može biti isti. Ni Bavarci nisu isti k'o berlinski Nijemci.
Funny Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 21:05   #64
Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post
Što onda, jel dobro prikazan kvart ili nije?

Ja bih rekla da nije, da tog kvartovskog druženja i nema više, to mi je kao neka relikvija u filmu.

Dalmatinsku učmalost eventualno vidim u onom besciljnom lutanju automobilom one trojice mladića.
Ciljao sam na to da je dobro prikazan Marijanin ''zatvor'', taj osjećaj kad si ljeti sa svojima doma u Dalmaciji, oko tebe život buja, cvatnja, a ti si u tamnici sa svojima, bez perspektive, u kvartu... to je dobro prikazano, taj zatvor glavne junakinje, bezperspektivnost... jednostavno gdje si rođen te obilježi jako. Ne kvart kao kvart...
versilov is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 13:14   #65
Quote:
versilov kaže: Pogledaj post
Ciljao sam na to da je dobro prikazan Marijanin ''zatvor'', taj osjećaj kad si ljeti sa svojima doma u Dalmaciji, oko tebe život buja, cvatnja, a ti si u tamnici sa svojima, bez perspektive, u kvartu...
Sad ću ja ispasti tipični retardirani purger, ali tih jadikovki o dalmatinskoj besperspektivnosti i sveopćem beznađu i maslini koja je neobrana mi je malkice pun pimpač. Oh, jadni mi, živimo u getu na dvacet metar od mora, prokliti furešti ća nan u lito dolaze ovdi i zauzimaju plaže tako da se već trideset godina nisan okupa u more iz dišpeta, osin picigin bacit u studenon, jeben ti i ribu ća neće sama skočit na gradele, Gospe moja nosi mi se bila boja.

Trebala bi "Pliva" izbaciti laksativ naziva "Besperspektivnost mladih u Dalmaciji".

BTW, kad pričate o sceni seksa, nemojte je zvati "scena na plaži". Scena na plaži je kad s materom i bratom ode na Jadriju.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 13:23   #66
poprilično generaliziranje
Tore is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 13:25   #67
Quote:
Tore kaže: Pogledaj post
poprilično generaliziranje
Što, besperspektivnost mladih u Dalmaciji?
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 13:31   #68
sve šta si nabrojao. takav stav postoji ali uopće nije dominantan. kao i obično, stječe se dojam zbog onih koji su najglasniji. a oni koji ''kukaju'' su najglasniji.
Tore is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 13:35   #69
Quote:
Tore kaže: Pogledaj post
sve šta si nabrojao. takav stav postoji ali uopće nije dominantan. kao i obično, stječe se dojam zbog onih koji su najglasniji. a oni koji ''kukaju'' su najglasniji.
Na temelju ovog filma, da li je i Hana Jušić jedna od tih koja kuka? Ili su oni koji kukaju gledatelji koji film tumače besperspektivnošću mladih u Dalmaciji?

A kao drugo, koliko si ti uopće kompetentan govoriti o stavu koji je "dominantan"?
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 13:46   #70
film nisam gledao jer čekam da dođe u kino ali pratim temu i zanima me.

a ti si došao sa generalizirajućim stavom i prvo trebamo utvrditi jesi li ti kompetentan da o tomu govoriš kao da je to neko sveopće stanje ali... da odmah srežemo ad hominem, samo sam rekao da je tvoj post poprilično generaliziranje a to nisam rekao jer je post tvoj. molim te da uvažiš ovo zadnje da ne upadnemo u taj klasičan prividan duel da se raspravljamo radi samih sebe.

besperspektivnost mladih uvjetno rečeno postoji ali to je općenito kompleks manjih gradova poput Šibenika ako se gleda iz perspektive gradova poput upravo Zagreba.

za potvrditi ovo zadnje treba samo prošetati gradom van sezone. a je li kukanje opravdano ili su ljudi inertni u svojim foteljama, o tome se da raspraviti.
Tore is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 13:51   #71
Quote:
Tore kaže: Pogledaj post
a ti si došao sa generalizirajućim stavom
Ne, krivo. Ja sam parodiziranjem odgovorio na generalizirajući stav o besperspektivnosti mladih u Dalmaciji koji se počeo povlačiti po temi. Zašto ti nisi došao prije mene i prozvao stav o besperspektivnosti mladih u Dalmaciji generalizirajućim, nego sad tu nešto prozivaš mene? A film još nisi pogledao.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 14:00   #72
onda sam te krivo interpretirao ili nisam kvalitetno ispratio cijelu raspravu. sori.

da film nisam pogledao je u redu. ni prvi ni zadnji koji se interesira a nije pogledao. zato i nisam ni pisao ništa o filmu ali sam odgovorio na nešto šta sam mislio da je po meni krivi stav uzrokovan protokom samo dijela informacija. jel ok?
Tore is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 21:28   #73
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Sad ću ja ispasti tipični retardirani purger, ali tih jadikovki o dalmatinskoj besperspektivnosti i sveopćem beznađu i maslini koja je neobrana mi je malkice pun pimpač. Oh, jadni mi, živimo u getu na dvacet metar od mora, prokliti furešti ća nan u lito dolaze ovdi i zauzimaju plaže tako da se već trideset godina nisan okupa u more iz dišpeta, osin picigin bacit u studenon, jeben ti i ribu ća neće sama skočit na gradele, Gospe moja nosi mi se bila boja.

Trebala bi "Pliva" izbaciti laksativ naziva "Besperspektivnost mladih u Dalmaciji".
Ne, ne, nije to tako u filmu, zato sam i pohvalio, ova besperspektivnost je dublje prikazana a ne prvoloptaška kao što si spomenuo gore, zapravo više beznađe. Da si rođen u manjem dalmatinskom mjestu/gradu znao bi da kad dobiješ posao u ovakvoj instituciji ko naša Marijana znao bi da si tek tad zakopan... nema nazad nakon tog. Sve je dobro kad sezonski prodaješ sladolede il konobariš, al kad jednom uđeš u nešto državno, ti si gotov. Nemožeš dat otkaz otamo, izopćit ćete familija, prijatelji jer otale se ''ne miče''. Jedini rez s tog posla je pobjeć da te nitko nigdje više ne vidi u Kanadu il ne znam...

Imaš sinove koji očevi namjeste posao u državnoj firmi u kojoj su oni radili i to je to, kad uđeš gotovo je, tvoj život šta se tiče cv-a tu staje ili bar firme za koju radiš... Nemaš opcija...

Ali ne samo to, ovdje je univerzalno Marijanin ''zatvor'' dobro prikazan, uopće se nije išlo na patetičan prikaz nekih turista, maslina, ovdje bi to i funkcioniralo i bez Dalmacije u pozadini, samo šta da dalmatinska mama u obliku Čuline daje šarma... te mediteransko-dalmatinske relacije u obitelji su nevjerojatne, perverzne, nakaradne i kao takve uobičajene... majka, punica, dide, rođaci, svi se zgrnu u jednu kuću, svak nad glavom, svi se nešto žale da nema posla, al svi imaju lovu od nečeg, il od neke zemlje, il od iznajmljivanja...

Super je Dalmacija kad ti paše taj stil života psihički... al ako si malo kao Marijana, to je pakao i za depresiju...
versilov is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 23:58   #74
Quote:
versilov kaže: Pogledaj post
Ne, ne, nije to tako u filmu, zato sam i pohvalio, ova besperspektivnost je dublje prikazana a ne prvoloptaška kao što si spomenuo gore, zapravo više beznađe. Da si rođen u manjem dalmatinskom mjestu/gradu znao bi da kad dobiješ posao u ovakvoj instituciji ko naša Marijana znao bi da si tek tad zakopan... nema nazad nakon tog. Sve je dobro kad sezonski prodaješ sladolede il konobariš, al kad jednom uđeš u nešto državno, ti si gotov. Nemožeš dat otkaz otamo, izopćit ćete familija, prijatelji jer otale se ''ne miče''. Jedini rez s tog posla je pobjeć da te nitko nigdje više ne vidi u Kanadu il ne znam...

Imaš sinove koji očevi namjeste posao u državnoj firmi u kojoj su oni radili i to je to, kad uđeš gotovo je, tvoj život šta se tiče cv-a tu staje ili bar firme za koju radiš... Nemaš opcija...
Čekam da Tore prokomentira ovo. Najgora stvar koja ti se u Dalmaciji može dogoditi je da se zaposliš, isusatiboga! :klap::klap::klap:
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 00:38   #75
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Čekam da Tore prokomentira ovo. Najgora stvar koja ti se u Dalmaciji može dogoditi je da se zaposliš, isusatiboga! :klap::klap::klap:
Hahah, rugaj se ti al našoj Marijanici je tako... zamisli ju 20-30 godina s onim kolegicama, nikakvi međuljudski odnosi, uvijek isti ljudi u firmi, onda dođe doma, što je čeka? Retardirani lijeni brati i monstruozna mater koja bi valjda preživjela i treći svjetski rat, otac nepokretan u krevetu gdje tek sad otkriva koliko je ga na neki bolesni način voljela i poštovala makar je bio agresivac i autokrat(a to surove dalm. žene dosta podsvjesno cijene ma kolko bježale od tog, tu čvrstu ćaćinu ruku)... inače samo mala digresija, i to je recimo sjajno prikazano kad je otac se stiltao na kraju je Marijani najviše bilo stalo do njega kao osobe, ovi su nastavili ko oni podrumski štakori...jer su takvi kakvi su..

... prijateljice koje se nude su one koje glumi Karla Brbić, ne tolko loše, više ograničene u glavi, sputane okovima... malograđanke...

momci koji se nude su lokalci il redikuli... ako se i pojebe s kim sutra svi znaju... gradić je zimi mrtav... nekog kulturnog umjetničkog života ni nema, neke struje ljudi...

Nije lako Marijani... nema tu opcija smuđu... kao u Zg... doduše u Zg nešto malo više, al opet dovoljno da ako i radiš u drž firmi da možeš živit i nešto drugo uz to.. u malom dalm mjestu ne.
versilov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 00:54   #76
Quote:
versilov kaže: Pogledaj post
Hahah, rugaj se ti al našoj Marijanici je tako... zamisli ju 20-30 godina s onim kolegicama, nikakvi međuljudski odnosi, uvijek isti ljudi u firmi, onda dođe doma, što je čeka? Retardirani lijeni brati i monstruozna mater koja bi valjda preživjela i treći svjetski rat, otac nepokretan u krevetu gdje tek sad otkriva koliko je ga na neki bolesni način voljela i poštovala makar je bio agresivac i autokrat(a to surove dalm. žene dosta podsvjesno cijene ma kolko bježale od tog, tu čvrstu ćaćinu ruku)... inače samo mala digresija, i to je recimo sjajno prikazano kad je otac se stiltao na kraju je Marijani najviše bilo stalo do njega kao osobe, ovi su nastavili ko oni podrumski štakori...jer su takvi kakvi su..

... prijateljice koje se nude su one koje glumi Karla Brbić, ne tolko loše, više ograničene u glavi, sputane okovima... malograđanke...

momci koji se nude su lokalci il redikuli... ako se i pojebe s kim sutra svi znaju... gradić je zimi mrtav... nekog kulturnog umjetničkog života ni nema, neke struje ljudi...

Nije lako Marijani... nema tu opcija smuđu... kao u Zg... doduše u Zg nešto malo više, al opet dovoljno da ako i radiš u drž firmi da možeš živit i nešto drugo uz to.. u malom dalm mjestu ne.
ima li još koji klišej a da ga nisi spomenuo?
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 01:07   #77
Ne nastaju klišeji jer se nekom površnom ko Smuđu tako lakše odnositi prema stvarima koje ne pozna, nego jer su uglavnom istina.
Klišej o zapošljavanju u državnoj firmi je ultimativna mantra 95 posto mladih u Šibeniku.
Onih ostalih 5 posto dadu Arsen Dedića i tako tu zanimljivu ekipu.
Međutim, to mi sad uopće nije važno niti me dira, nego Smuđ, koji k. si mislio s onom urođenom sklonošću nekakvom autizmu kod Šibenčana zbog karbonata i ostalog što si nadrobio, pa sa tim 'argumentima' čak i objašnjavaš glavnu junakinju filma?
Te stvari o manganu i sličnim stvarima karakteristične su za insajdere u Šibeniku, pa me ne bi čudilo da je Smuđ zapravo naučio plivati u boćatoj vodi.
horatius is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 01:37   #78
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
ima li još koji klišej a da ga nisi spomenuo?
Ima. Nije ga spomenuo ali "pokondirena tikva" se da iščitati.
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 01:56   #79
Quote:
horatius kaže: Pogledaj post
Ne nastaju klišeji jer se nekom površnom ko Smuđu tako lakše odnositi prema stvarima koje ne pozna, nego jer su uglavnom istina.
Klišej o zapošljavanju u državnoj firmi je ultimativna mantra 95 posto mladih u Šibeniku.
Onih ostalih 5 posto dadu Arsen Dedića i tako tu zanimljivu ekipu.
ja se ispričavam ako je ova priča nužno vezana baš uz šibenik. ja sam odrasla u maloj dalmatinskoj sredini, koja doduše nije šibenik per se , ali moja su iskustva drugačija. ne osjećam niti se mogu identificirati s tom vrstom ogorčenosti i beznađa iz vaših upisa.
naravno da glavni grad nudi nešto više opcija od male sredine, ali to romantiziranje zagreba mi se čini besmislenim jer je i zagreb obična provincija s hrpom otprilike istih problema kakvi postoje na jugu.
što se klišeja tiče, oni ne nastaju jer su uglavnom istiniti, nego nastaju zbog potrebe da se kaže nešto mudro, a da pritom ne moraš baš jako razmišljati pa ponavljaš ono što si već negdje čuo. uglavnom, zbog lijenosti.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 02:01   #80
Šibenik je kroz rat sjeban više nego li iti jedan drugi grad u Dalmaciji, upravo iz razloga što je sjebana kompletna industrija od koje se prije rata jako dobro živjelo.
a kad nemaš dobrog posla u tvornici, bilo što u gradskoj upravi ili čak na naplatnim kućicama na autoputu čini ti se premija.
nažalost, u Šibeniku je trenutno takvo stanje uma prevladavajuće
horatius is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:42.