Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2004., 20:08   #1
Uzemljenje

Provodim si el.instalacije u kući.Dakle sve uredno po standardu,no zapeo sam kodu uzemljenja na koji način se ono vrši ?
pavkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 20:12   #2
Dobro je da si zapeo na uzemljenju, zato si uzmi majstora, jer ak zapneš na fazama u najboljem slučaju imat će posla vatrogasci a možda i
__________________
For sale - cattle & horses
For rent - horses and rigs
Goats and donkeys neither bought nor sold
We don´t rent pigs!
Frame is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 20:39   #3
pa zapikneš u zemlju, ne?
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 20:51   #4
kako zapeo?
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 21:09   #5
Razvukao sam instalacije,spojio na razvodnu kutiju i osigurače,utičnice sam nulovao na nulti vod i sad da bih taj vod uzemljio.E taj dio mi je nepoznat ?!
pavkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 21:10   #6
Pikneš žicu u teglu
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 21:11   #7
Si čul za nulovanje, ne?
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 21:13   #8
mislim da sam rekao da sam nulovao ali i taj vod mora ići u zemlju zar ne.Samo kojim načinom nemogu izvući van žicu i zabit je u zemlju.Zanima me samo na koji način da to izvedem
pavkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 21:17   #9
Elektra obićno u kućama provodi nulovanje (nuliranje).
To znaći sva uzemljenja i nule u utičnicama (mase kućanskih aparata) spojene su na nul vodič.
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 21:25   #10
Onda ispada da više tu nemam šta vrdat oko uzemljenja ,da je to sad to ?
pavkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 21:59   #11
jel mi pričamo o kući ili stanu?
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 07:50   #12
Nulovanje se radi tamo gdje ne mozes izvesti "pravo" lokalno uzemljenje (uglavnom u stanovima po gradu), i to se radi tako da u uticnici zakratis tocku uzemljenja i nulu. Ako nesto probije na uredaju nece se zatvoriti krug preko covjeka na zemlju vec preko nul-voda.

U kucama uzemljenje radis tako da zakopas debeli plosnati vodic (namjenjen upravo tome) u zemlju, dovedes ga u razvodni ormaric i na njega spojis kucne kabele uzemljenja. Duzina plosnatog vodica ovisi o tlu i vlaznosti, u svakom slucaju provjeri standarde za kraj u kojem se kuca nalazi. Nije lose pozvati profesionalca da ti na kraju instrumentom provjeri kvalitetu uzemljenja (kvalitetno uzemljenje je jedan od uvjeta za dobivanje priključka za struju). U uticnicama u tom slucaju ne kratis nulu i uzemljenje, vec svaki kabel ide na svoju tocku spajanja u razvodnom ormaricu.

Kvaliteta uzemljenja se mjeri u sto manjem otporu prema zemlji. Nula jest uzemljenje uzeto iz trafostanice i ako ti je kuca uz trafostanicu, nulovanje i uzemljenje ti dodu skoro na isto, ali ako nije bolje izvedi lokalno uzemljenje, puno je kvalitetnije. I obavezno stavi FID sklopku, ona ti cuva glavu.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 09:27   #13
Sve bitnije kućanske naprave stavi pod FID sklopku (bojler, el. pećnica, perilice itd.)
voyager is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 08:20   #14
Quote:
voyager kaže: Pogledaj post
Sve bitnije kućanske naprave stavi pod FID sklopku (bojler, el. pećnica, perilice itd.)
samo sto nit elktra nit elktricari nemaju uredaje s tocno mjerenje uzemljenja nit bi se zezalis time.. tako kad proveli tes 90 posto kucanstava nema dobro izvedenu instalciju. ali cini mi se da elektra ne mari bas puno za to... a nit slicni ovlastani

to je sve tipa ''stavi'' pa sta bude
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 09:16   #15
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
samo sto nit elktra nit elktricari nemaju uredaje s tocno mjerenje uzemljenja nit bi se zezalis time..
A ti si valjda prošao puno gradilišta, obrtnika i pogona Elektre, pa najbolje znaš da nemaju potrebne instrumente...

Svaki ozbiljniji obrtnik za el. instalacije ima uređaj s kojim može izmjeriti otpor uzemljenja, specifični otpor tla, otpor izjednačenih potencijala
i veze sa uzemljenjem, otpor izolacije i impedanciju petlje u kvaru. Pogoni Elektre imaju i odjel - grupu za mjerenje, sa hrpom instrumenata,
uključujući i mjerna kola. Prije puštanja bilo koje mreže u pogon, oni naprave hrpe mjerenja, i o tome naprave izvještaje-protokole.

O fušerima se pisalo nešto prije, ali ljudi koji uzimaju takve "majstore", morali bi biti svjesni i posljedica i opasnosti, za koje su si sami krivi.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 19:46   #16
Thumbs up

Quote:
champ kaže: Pogledaj post
A ti si valjda prošao puno gradilišta, obrtnika i pogona Elektre, pa najbolje znaš da nemaju potrebne instrumente...

Svaki ozbiljniji obrtnik za el. instalacije ima uređaj s kojim može izmjeriti otpor uzemljenja, specifični otpor tla, otpor izjednačenih potencijala
i veze sa uzemljenjem, otpor izolacije i impedanciju petlje u kvaru. Pogoni Elektre imaju i odjel - grupu za mjerenje, sa hrpom instrumenata,
uključujući i mjerna kola. Prije puštanja bilo koje mreže u pogon, oni naprave hrpe mjerenja, i o tome naprave izvještaje-protokole.

O fušerima se pisalo nešto prije, ali ljudi koji uzimaju takve "majstore", morali bi biti svjesni i posljedica i opasnosti, za koje su si sami krivi.
Instrument popularno zovu revitester , i model koji zadovoljava VDE normu 100 može testirati fidovke , mjeriti otpor izolacije , petlje, uzemljenja , smjer okretnog polja (vrtnje motora , redosljed faza) , moze koristiti pomocnu sindu kod mjerenja otpora uzemljenja , moze se opremiti i strujnim kljestima za mjerenje otpora gromobrana bez rastavljanja spojnice itd , zavisno od opreme cijena je od 10000 do 20000 kuna , a to je cijena instrumenta sa potvrdom o umjeravanju . Postoje i jeftini kineski instrumenti za mjerenje otpora izolacije , te teseri za pojedine fidovke ali nemas podatak o naponu dodira , otporu petlje i vremenu iskljucenja FID sklopke.
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 19:50   #17
Talking

da zaboravih napisati da moze mjeriti otpor sa malim naponom izmjenicnim koji sam generira za dokazivanje povezanosti metalnih dijelova , izjednacavanje potencijala , a moze se dokazati i neprekinutost vodica. Moze mjeriti sve sto trazi Pravilnik o tehničkim normativima za električne instalacije niskog napona (“Sl. list” br. 53/88).
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 10:18   #18
mestar ti je najbolje odgovorio! Za zaštitu od previsokog napona dodira (strujnog udara), koristi FID sklopku, koja se spaja na uzemljivač preko posebnog vodiča koji vodi do razvodne kutije na fasadi objekta u kojoj je izveden spoj sa uzemljivačem. Za uzemljivača ti je najbolje nabaviti bakreno uže za uzemljenje, 50 mm2, položeno u sloj sitne zemlje sa što manje šljunka i kamenja, dakle sa što više humusa.
Ako koristiš FID sklopku, u šuko utičnicama moraš imati i treći vodić - uzemljenje!!! Na tvome mjestu ja se ne bih igrao s nulovanjem, jer u slučaju da nekad netko zamjeni negdje te dvije žice, tebi će kučišta aparata direktno biti priključena na napon..
NULOVANJE SE NE KORISTI U OBITELJSKIM KUČAMA!
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 10:44   #19
FID sklopka ne radi u sistemu nulovanja!!!!!!

Ako igdje u stanu imaš izvedeno nulovanje, FID stalno izbacuje čim spojiš trošilo na tu utičnicu!!!!

Ako si napravio nulovanje, zaboravi uzemljenje! Jednosatvno stavi dobre automatske osigurače i to je to
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 11:40   #20
Quote:
Ako si napravio nulovanje, zaboravi uzemljenje! Jednosatvno stavi dobre automatske osigurače i to je to
Ako ti je na prvome mjestu SIGURNOST, zaboravi nulovanje i stavi FID-sklopku, jer za veće potrošaće moraš imati jače osigurače, pa je pitanje dali će baš uvijek u slučaju nekog kvara oni na vrijeme, tj. ODMAH isključiti trošilo!!!
champ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:12.