Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2015., 18:21   #601
Quote:
Julesa kaže: Pogledaj post
Zamolila bih vas za info. Ima li informacija iz gornjeg posta veze s uracunavanjem varijabilnog dijela plaće u R1 obrascu za utvrđivanje visine porodiljne naknade? Danas prilikom otvaranja porodiljnog su mi naime rekli da se obračuni prosjeka plaće s vidljivom devijacijom šalju na reviziju, te da bonus ne spada u placu i zbog toga se ne bi trebao uvrstiti na R1 obrazac?
Također, nije mi jasno zbog čega se onda na taj varijabilnog dio/dodatak/bonus uredno uplaćuju svi doprinosi, uključujući onaj za zdravstveno?
Hvala.
U prosjek ulazi onaj dio koji je plaća za stvarno obavljeni rad.... redovan rad, prekovremeni rad, dodaci na smjenski rad, ...... a sve ono što nije naknada za stvarni rad već je neki drugi oblik oporezive naknade (oporezivi iznos dijela regresa, razni bonusi , i slično) ne ulazi u prosjek.

http://www.hzzo.hr/obvezno-osiguranj...jeme-bolovanja

obrati pažnju na ovaj dio:

"Redovna mjesečna plaća osiguranika, te naknada plaće isplaćena za vrijeme odsutnosti s rada (godišnji odmor, plaćeni dopust i privremena nesposobnost za rad) koja se isplaćuje na teret pravne ili fizičke osobe kod koje je osiguranik zaposlen.

U naknadu plaće ne uračunavaju se povremeni primitci kao što su regres, bonus, nagrade ili božićnice koji se isplaćuju primjerice jedanput ili više puta godišnje odnosno oni primitci koji se ne isplaćuju redovito svaki mjesec.
"

Sve što je HZZO-u sumnjivo i upućuje na namjerno naštimavanje prosjeka ide na reviziju.
Npr. teško je povjerovati da je nekome minimalna bruto plaća odjednom skočila na 6000,00 kuna samo tako i onda puf... odjednom porodiljni.

To što se neki primici radnika koji su iznad propisanih svota smatraju oporezivima i na njih idu doprinosi i porez, to je vezano za zakon o porezu na dohodak, i nema veze s osnovicom za obračun naknade plaće za vrijeme bolovanja ili porodiljnog.

Zadnje uređivanje Darsey : 19.03.2015. at 18:39.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 09:08   #602
Dobar dan, imam jedno hipotetsko pitanje. Naime uzmimo u obzir da osoba ima 18 mjeseci radnog staža u zadnje dvije godine ali ima ugovor na određeno. Ta osoba ode na komplikacije u trudnoći ali joj poslodavac ne produži ugovor dok je ona na komplikacijama. Drugi poslodavac je prijavi isti dan (dakle nema prekida radnog staža) i prijavi je kao trudnicu na komplikacijama uz neku izjavu da je upoznat sa situacijom i da se slaže da osoba kod njega nastavi komplikacije i porodiljni. Može li se to i tko onda plaća doprinose, poslodavac ili država?
Puno hvala
allinone is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 18:18   #603
Quote:
allinone kaže: Pogledaj post
Dobar dan, imam jedno hipotetsko pitanje. Naime uzmimo u obzir da osoba ima 18 mjeseci radnog staža u zadnje dvije godine ali ima ugovor na određeno. Ta osoba ode na komplikacije u trudnoći ali joj poslodavac ne produži ugovor dok je ona na komplikacijama. Drugi poslodavac je prijavi isti dan (dakle nema prekida radnog staža) i prijavi je kao trudnicu na komplikacijama uz neku izjavu da je upoznat sa situacijom i da se slaže da osoba kod njega nastavi komplikacije i porodiljni. Može li se to i tko onda plaća doprinose, poslodavac ili država?
Puno hvala

Ne postoji nešto "prijava kao trudnica".
Postoje ugovori o radu na određeno i neodređeno vrijeme.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 16:28   #604
Ali što ako npr osobi ne produlje ugovor a ona odmah prijeđe kod drugog poslodavca kod kojeg nastavi koristiti bolovanje odnosno komplikacije u trudnoći. Kako to funkcionira, kome je na teret, poslodavcu ili državi?
allinone is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 17:14   #605
Državi, ali i poslodavac ima obaveze vezane uz takve slučajeve. Od JOPPD obrasca pa dalje.

Pretpostavljam da taj drugi poslodavac radnici daje ugovor na NEODREĐENO vrijeme, jer nema smisla sklapati ugovor na određeno s obzirom da u takvom ugovoru mora stajati konkretan i točan razlog zašto se ugovor sklapa na upravo na određeno vrijeme. A koji konkretan razlog može poslodavac imati za sklapanje ugovora na određeno vrijeme s nekim tko neće raditi niti jedan jedini dan, nego ide odmah na bolovanje? I koji razlog može imati radnica za sklapanje takvog ugovora ako već zna da, prema preporuci ginekologa ne smije raditi nego mora mirovati i čuvati trudnoću?

U praksi se to može tumačiti (u slučaju neke kontrole, naravno,) i kao nepoštivanje odluke liječnika i, u krajnjoj liniji može rezultirati i ukidanjem prava koja iz toga proizlaze.

Dakle, samo ugovor o radu na NEODREĐENO vrijeme nije sumnjiv.

Inspekcija rada osobito voli kontrolirati ugovore o radu na određeno vrijeme, jer se tu najviše mulja i, ako se takvi ugovori i sklope, oni moraju biti u skladu sa ZOR-om i moraju biti objašnjeni konkretno (npr. zamjena odsutnog radnika , povećan obim posla radi turističke sezone, povećani obim posla radi ugovorenog posla prema narudžbi od kupca x i slično).

Dok nitko niš ne kontrolira sve prolazi i svašta se može, ali u slučaju, eventualne kontrole inspekcije rada (iz bilo kojeg razloga), ili kontrole HZZO-a (opet, iz bilo kojeg razloga u skladu sa propisima ) svašta se može izroditi.

Da sumiram, ugovor na neodređeno s novim poslodavcem je sasvim ok, al na određeno..... svašta može iz toga ispast (u slučaju kontrole).
Tak da....tko voli, nek izvoli.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 15:44   #606
Quote:
mrvica8 kaže: Pogledaj post
gdje se sve očitava kada je netko na bolovanju il porodiljnom? HZZO, HZMO..?
?
mrvica8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 15:57   #607
U koju svrhu?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 15:02   #608
Bok,


Dakle, supruga i ja imamo curicu od 2 godine i htjeli bi drugo dijete. Ona je zaposlena na određeno do 30.6. i uvijek su joj dosad produživali ugovor. Sveukupno radi neprekidno duže od godine dana.

Njena šefica joj je rekla da će dat sve od sebe da dobije stalni ugovor od 1.7. i ako to bude, onda pitanja nemam.

Nama se baš ne da čekati još dvije godine dok ona bude obavezna dobit za stalno, a načula je da u njenoj firmi djelatnicama na porodiljnom ne produžuju ugovore pa je moje pitanje sljedeće (ili više pitanja):

Šta se događa ukoliko ona ode na porodiljni tj. komplikacije npr. u 8. mjesecu a ugovor joj istekne 31.12 i oni joj ne produže? Točnije, koliku naknadu prima do rođenja djeteta, do navršenih 6 mjeseci djeteta i do navršenih godinu dana?

Pretpostavljam da drugih 6 mjeseci od rođenja djeteta prima 1663kn, ali nigdje ne mogu pronaći, niti protumačiti zakone, što s naknadama ukoliko u tijeku bolovanja zbog komplikacija ostane nezaposlena istekom ugovora.

Iskreno se nadam da bi do rođenja primala prosjek plaće te do prvih 6mj. djetetovih.

Hvala unaprijed.
Maverick25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 17:58   #609
Quote:
Maverick25 kaže: Pogledaj post
Bok,


Dakle, supruga i ja imamo curicu od 2 godine i htjeli bi drugo dijete. Ona je zaposlena na određeno do 30.6. i uvijek su joj dosad produživali ugovor. Sveukupno radi neprekidno duže od godine dana.

Njena šefica joj je rekla da će dat sve od sebe da dobije stalni ugovor od 1.7. i ako to bude, onda pitanja nemam.

Nama se baš ne da čekati još dvije godine dok ona bude obavezna dobit za stalno, a načula je da u njenoj firmi djelatnicama na porodiljnom ne produžuju ugovore pa je moje pitanje sljedeće (ili više pitanja):

Šta se događa ukoliko ona ode na porodiljni tj. komplikacije npr. u 8. mjesecu a ugovor joj istekne 31.12 i oni joj ne produže? Točnije, koliku naknadu prima do rođenja djeteta, do navršenih 6 mjeseci djeteta i do navršenih godinu dana?

Pretpostavljam da drugih 6 mjeseci od rođenja djeteta prima 1663kn, ali nigdje ne mogu pronaći, niti protumačiti zakone, što s naknadama ukoliko u tijeku bolovanja zbog komplikacija ostane nezaposlena istekom ugovora.

Iskreno se nadam da bi do rođenja primala prosjek plaće te do prvih 6mj. djetetovih.

Hvala unaprijed.
ako supruga otvori komplikacije te nakon toga ostane bez posla, ima pravo biti osigurana preko HZZO-a po posebnoj osnovi i za cijelo vrijeme trajanja bolovanja prima naknadu kao da je jos uvijek u radnom odnosu.to dakle moze trajati sve do otvaranja obveznog rodiljnog( 45 ILI 28 dana prije rodenja).
Nakon toga prima naknadu od rodenja djeteta i to 1600kn-godinu dana.
ako supruga otvori obvezni rodiljni te nakon toga ostane bez posla, takoder ide po punoj naknadi(placa) do 6 mj starosti bebe, a nakon toga ide na min.iznos od 1600.

Po punoj placi ide naravno uz uvjet min dvije isplate na potvrdi o placi te UZ UVJET STAZA - za komplikacije 9 mj. neprekinuto ili 12 u 2 godine, a za rodiljni 12 mj, neprekinuto ili 18 u dvije godine.
dragicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 20:31   #610
Pozdrav.

Radim na određeno u državnoj službi već 5 godina. Svakih godinu dana potpisujem ugovor na godinu dana. Sada sam ostala trudna. Ugovor mi ističe u 1mj. 2016 godine. Ginekolog me šalje na čuvanje trudnoće od idućeg tjedna.

Dok sam na čuvanju trudnoće - da li mi mogu dati otkaz? I kada rodim kako je predviđeno u 11mjesecu, da li onda i dalje imam pravo ne dobiti otkaz sve dok mi ne istekne ugovor u 1mj. 2016. godine?
Svjesna sam toga da mi neće produžiti ugovor poslije 1.mj. 2016. godine ali me zanimaju moja prava koja imam do tada?

Hvala na odgovirma
misspiglet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 08:08   #611
draga moja ak imas ugovor do 1/2016 nema tih para kojim ti mogu dati otkaz, tako da ne brines
kad istekne ugovor mogu samo ne produljiti i to je to
iako ak mene pitas ak delas vec 5 god na istom mjestu, znaci da ocito ima potreba za osobom na tom mjestu i sramota je kaj te nisu na neodredeno primili
da su fer, mogu ti produljiti ugovor i nekog uzet na odredeno do tvog povratka
ako ne bar to onda ti mogu produljiti bar toliko koliko si na porodiljnom da ne padnes na 1660 jer iskreno njih to ne kosta ni lipe
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 11:37   #612
snjeska hvala na odgovoru
da, to oni namjerno tak rade da svake godine produzuju ugovor to valjda zato da mlade cure ne bi slucajno ostale trudne pa da im lakse daju otkaz.
evo ja sam im danas predala papire od ginekologa i otvorila cuvanje trudnoce i nitko nije nista rekao.
hvala puno na pomoci
misspiglet is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 16:22   #613
zanima me sljedece
dakle, počela sam radit u jednoj firmi prije 2 mjeseca,ugovor mi je na određeno,saznam da sam trudna ali ako bude sve u redu planiram radit do kraja trudnoce,znaci to bi bilo nekih 8 mjeseci rada,da li ja imam onda ikakvu naknadu tijekom porodiljnog s obzirom da nemam neprekidnog rada 12 mjeseci niti 18 s prekidima ?
0hara is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 13:40   #614
Pozdrav. Radila sam 10 godina na neodredjeno u 1 firmi od toga zadnje 3 i pol God.sam bila doma najprije na cuvanju trudnoce a kasnije na por.dopustu sve do 3.godine djeteta( zbog alergije djeteta). Nakon povratka na posao dobila sam otkaz, bila 2 mj.na burzi i onda se zaposlila u drugoj firmi ali na određeno. Da li ću moći primati kakvu naknadu ako ostanem opet trudna ( ako odem na čuvanje trudnoce)? Hvala
ivor6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 06:22   #615
Quote:
0hara kaže: Pogledaj post
zanima me sljedece
dakle, počela sam radit u jednoj firmi prije 2 mjeseca,ugovor mi je na određeno,saznam da sam trudna ali ako bude sve u redu planiram radit do kraja trudnoce,znaci to bi bilo nekih 8 mjeseci rada,da li ja imam onda ikakvu naknadu tijekom porodiljnog s obzirom da nemam neprekidnog rada 12 mjeseci niti 18 s prekidima ?
ukoliko ne ostvarujete uvjet staza, primate naknadu od 1600 kn.
dragicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 06:26   #616
Quote:
ivor6 kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Radila sam 10 godina na neodredjeno u 1 firmi od toga zadnje 3 i pol God.sam bila doma najprije na cuvanju trudnoce a kasnije na por.dopustu sve do 3.godine djeteta( zbog alergije djeteta). Nakon povratka na posao dobila sam otkaz, bila 2 mj.na burzi i onda se zaposlila u drugoj firmi ali na određeno. Da li ću moći primati kakvu naknadu ako ostanem opet trudna ( ako odem na čuvanje trudnoce)? Hvala
Ukoliko ste u radnom odnosu,uvijek mozete otvoriti komplikacije i uvijek se prima naknada, razlika je samo u iznosu.

Uvjet za isplatu po Vasoj satnici (prosjek plaće) je uvjet staza (9mj.neprekinuto ili 12mj. u 2 godine) te minimalno dvije isplate na potvdi o plaći.
Ukoliko nemate staza,primate min. naknadu od 831kn, a ukoliko imate staza, a nemate dvije isplate, osnovica Vam je 2224 kn te se od nje računa Vaša satnica.
dragicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 19:09   #617
Trenutno sam na komplikacijama, poslije komplikacija, porodiljni.
Ugovor je svake godine od 1.01 do 31.12, potpisuje se na godinu dana, ne potpisujemo za stalno, poslodavac nas prebacuje iz firme u firmu.
On bi meni bez problema produžio ugovor u 12 mjesecu ove godine sam tad 3 mjeseca na porodiljnom.
Ali ja sam trudna s blizancima dakle bila bi 3 godine na porodiljnom.
Dali mi on i tokom porodiljnog može produžavati ugovor? Prvo jos jednu godinu pa onda u drugu firmu? Dali je to sumnjivo HZZO i dali se to smije po zakonu?
calecaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 09:34   #618
Quote:
dragicak kaže: Pogledaj post
Ukoliko ste u radnom odnosu,uvijek mozete otvoriti komplikacije i uvijek se prima naknada, razlika je samo u iznosu.

Uvjet za isplatu po Vasoj satnici (prosjek plaće) je uvjet staza (9mj.neprekinuto ili 12mj. u 2 godine) te minimalno dvije isplate na potvdi o plaći.
Ukoliko nemate staza,primate min. naknadu od 831kn, a ukoliko imate staza, a nemate dvije isplate, osnovica Vam je 2224 kn te se od nje računa Vaša satnica.

E upravo to, zanima me da li ću moći primati tih 2000 i nešto ili samo 831 kn. Znaci sad sam u radnom odnosu od 1.2. Znaci 4 mjeseca. Prije toga sam bila 2 mjeseca na burzi uslijed otkaza koji sam dobila kad sam se vratila na posao nakon sto sam bila 3 godine na porodiljnom. Da li se računa taj staž koji sam bila sa djetetom doma ili ? Sveukupno imam 11 godina radnog staza ( od toga 3 godine porodiljnog ) , onda prekid od 2 mjeseca i onda sad opet 4 mj.rada
Hvala na odgovoru
ivor6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 18:37   #619
Quote:
ivor6 kaže: Pogledaj post
E upravo to, zanima me da li ću moći primati tih 2000 i nešto ili samo 831 kn. Znaci sad sam u radnom odnosu od 1.2. Znaci 4 mjeseca. Prije toga sam bila 2 mjeseca na burzi uslijed otkaza koji sam dobila kad sam se vratila na posao nakon sto sam bila 3 godine na porodiljnom. Da li se računa taj staž koji sam bila sa djetetom doma ili ? Sveukupno imam 11 godina radnog staza ( od toga 3 godine porodiljnog ) , onda prekid od 2 mjeseca i onda sad opet 4 mj.rada
Hvala na odgovoru
staz si mozete sami provjeriti na nacin da od dana kada otvarate neko pravo(kompl., rodiljni) racunate dvije godine unazad.

Npr. otvarate komplikacije 18.06.2015., postavite si razdoblje od 18.06.2013.-17.06.2015. te u tom periodu morate ostvariti 12 mj. staza.
dok ste bili na roditeljskom dopustu, staz Vam je isao..tako da taj uvjet zadovoljavate.

sto se tice isplata,ako otvarate kompl. npr. 18.06. racunaju Vam se place u razdoblju od 11-04.mj. sto prema ovome imate, dakle naknada za komplikacije isla bi po satnici. (ne bi pali na 2200 niti na 831).

potvrdu o placi donosite za to razdoblje od SVIH poslodavaca kod kojih ste radili u tom periodu.

ako nesto nije jasno, slobodno pitajte!
dragicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 21:18   #620
Pozdrav svima!
Molim vas za pomoć, trebaju mi informacije oko porodiljne naknade.
Imam ovakvu situaciju. Imam svega 2 mjeseca prijavljenog radnog staža (sezonski posao ovo ljeto). Nisam prijavljena na burzu niti sam ikada to bila jer sam do sada studirala. E sad, moje studiranje je od početka bilo izvanredno, a razlog zašto nisam se prijavila na burzu od početka studija je taj što sam se kod svojih roditelja vodila kao uzdržavani nezaposleni član obitelji. Novost je da ću studij sada od jeseni staviti u mirovanje pa eto informacija čisto ako ima ikakve veze sa situacijom.
Ugl, imam li ja ikakva prava na porodiljnu naknadu, makar onu minimalnu, s obzirom na sve navedeno i zanima me kakve sve papire i formulare moram priložiti za dobivanje iste? Također vidjela sam da se daje i jednokratna porodiljna naknada pa me zanima da li se može dobiti i ta jednokratna ili se bira između jednokratne i ove normalne mjesečne...?
Ukoliko netko zna odgovore molim vas za pomoć
nicap is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:44.