Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2008., 19:26   #1
Ajeti iz Kur'ana

Cini mi se da je ova tema vec bila, ali evo opet cu je otvoriti, za razliku od drugih gdje se samo svadja i prepire da imamo ovdje postirati lijepe i poucne ajete iz Casnog Kurana.

Pogotovo mi se sivdjaju oni koji potanko opisuju Allaha Dz.S (njegove atribute) , prije sam citajuci Kuran piso ajete papiru , ajete koji opisuju Allaha, jer sam htjeo na osnovu Kurana da sastavim tekst "Allah Dz kroz kuranske ajete" da nam da bar neku sliku ili pojam o Allahu, ali nazalost nisam bio pazljiv i to mi je negdje nestalo, pocecu ponovo kad budem imao vremena akobogda. Ima na kraju Kurana register gdje pise u koji ajetima se spominje Allah Dz tako da bi to mogo nabrzinu uradti, ali je sladje kad moras poctitati citav Kuran.



_______________________________________________

Sura Junus:

37. Ovaj Kur’an nije izmišljen, od Allaha je - on potvrđuje istinitost prijašnjih objava i objašnjava propise; u njega nema sumnje, od Gospodara svjetova je!

38. A oni govore: "On ga izmišlja!" Reci: "Pa, dajte vi jednu suru kao što je njemu objavljena, i koga god hoćete, od onih u koje mimo Allaha vjerujete, u pomoć pozovite, ako istinu govorite."

39. Oni poriču prije nego što temeljito saznaju šta ima u njemu, a još im nije došlo ni tumačenje njegovo; tako su isto oni prije njih poricali, pa pogledaj kako su nasilnici završili!
________________________________________________
adinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 19:31   #2
Sura Hud:

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!


1. Elif Lam Ra. Ovo je Knjiga čiji se ajeti pomno nižu i od vremena do vremena objavljuju, od Mudrog i Sveznajućeg,
2. da se samo Allahu klanjate - ja sam vam od Njega, da opominjem i da radosne vijesti kazujem,

3. da od Gospodara svoga oprosta tražite i da se pokajete, a On će vam dati da do smrtnoga časa lijepo proživite i svakom čestitom daće zasluženu nagradu. A ako leđa okrenete - pa, ja se, zaista, bojim za vas patnje na Velikom danu.

4. Allahu ćete se vratiti, a On sve može!

5. Eto, oni grudi svoje okreću sa željom da se od Njega sakriju. A i kad se u ruho svoje umotavaju, On zna ono što skrivaju i ono što pokazuju - On, uistinu, zna misli svačije.

6. Na Zemlji nema nijednog živog bića, a da ga Allah ne hrani. On zna gdje će koje boraviti i gdje će sahranjeno biti. Sve to ima u jasnoj Knjizi.

7. On je u šest vremenskih razdoblja nebesa i Zemlju stvorio - a Njegov prijesto je iznad vode bio - da bi vas iskušao koji će od vas bolje postupati. Ako ti rekneš: "Poslije smrti bićete doista oživljeni", nevjernici će, sigurno, reći: "Ovo nije ništa drugo do očita varka!"

8. Ako im Mi kaznu do roka određenog odgodimo, oni će, sigurno, reći: "Zašto je zadržava?" A onoga dana kad im dođe, neće biti od njih otklonjena i sa svih strana biće okruženi onim čemu su se rugali.

9. Ako čovjeku milost Našu pružimo, pa mu je poslije uskratimo, on pada u očajanje i postaje nezahvalnik.

10. A ako ga blagodatima obaspemo, poslije nevolje koja ga zadesila, on će, sigurno, reći: "Nevolje su me napustile!" On je doista umišljen i razmetljiv,

11. a samo strpljive i oni koji dobra djela čine čeka oprost i nagrada velika.

12. Nemoj ti ništa od onoga što ti se objavljuje izostaviti, što tišti grudi tvoje, zato da oni ne bi rekli: "Zašto mu nije poslano kakvo blago, ili, zašto s njim nije došao melek?" Tvoje je da opominješ, a o svemu se samo Allah brine.
adinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 19:56   #3
Quote:
adinho kaže: Pogledaj post
Sura Hud:


3. da od Gospodara svoga oprosta tražite i da se pokajete, a On će vam dati da do smrtnoga časa lijepo proživite i svakom čestitom daće zasluženu nagradu. A ako leđa okrenete - pa, ja se, zaista, bojim za vas patnje na Velikom danu.


Jel moze neko ovo da nam objasni. ko se boji? cega se boji?
dushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 20:58   #4
Naprimjer:

25. I Nuha poslasmo narodu njegovu. "Ja sam tu" - govorio je on - "da vas otvoreno opominjem,

26. da se ne klanjate nikome drugom osim Allahu; ja se, zaista, plašim za vas patnje na Nesnosnom danu."

27. Glavešine naroda njegova, oni koji nisu vjerovali, rekoše: "Koliko mi vidimo, ti si čovjek kao i mi, a vidimo i da te bez ikakva razmišljanja slijede samo oni koji su niko i ništa među nama; ne vidimo da ste vi imalo od nas bolji, štaviše, mislimo da ste lažljivci."

28. "O narode moj," - govorio je on - "da vidimo! Ako je meni jasno ko je Gospodar moj i ako mi je On od Sebe dao vjerovjesništvo, a vi ste slijepi za to, zar da vas silimo da to protiv volje vaše priznate?





Svim poslanicima je tesko padalo da su ih ljudi u laz tjerali, jer su dobro znali kako ce zavrsiti nevjernici i kakve ih kazne cekaju, a razlog da im je tesko padalo je to da su oni milosrdni bili. Ispred svakog ajeta mozes staviti rijec reci: (Muhamede) jer on je samo ponavljo ono sto mu je melek Djirbil as govorio. Tako da je to sto stoji je govor Allaha DzS a odnosi se na kako se Muhamed saw osjecao radi toga sto oni nevjeruje, jer Allah zna svacije misli.

(reci) ja sam vam od Njega, da opominjem i da radosne vijesti kazujem,

3. da od Gospodara svoga oprosta tražite i da se pokajete, a On će vam dati da do smrtnoga časa lijepo proživite i svakom čestitom daće zasluženu nagradu. A ako leđa okrenete - pa, ja se, zaista, bojim za vas patnje na Velikom danu.



Tako da naprimjer na drugome mjestu imas isto ajeta gdje Allah govori, nesto uvezi Muhameda saw, naprimjer pise negdje "Mi znamo sta oni o tebi govore, ali Tebi je dosta Allah i vjernici,
adinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 22:46   #5
Quote:
dushica kaže: Pogledaj post
Jel moze neko ovo da nam objasni. ko se boji? cega se boji?
mislim da se ovo zove upravni govor.

Kur'an jeste Riječ božija u kojoj se navodi i ono što su poslanici govorili svome narodu.

inače mislim da je lijepo početi od Bismille
Bismillahir-Rahmanir-Rahim

ona se obično prevodi kao "U Ime Allaha Milostivog Samilosnog"
ovaj put skrnut ću pažnju jedino na podatak da se "bismillah" može shvatiti i shvata se i kao "S imenom Allaha"

ovo je jako bitno jer skreće pažnju na tzv. point of view

dobar su prijemr baš ovi ajeti u kojim se radi o rijčima poslanika
ali još je bolji primer primjer Fatihe koja je ujedno dova vjernika, ali i riječi od Boga.

Da se Fatiha shvati kao samo što je nešto "u ime" ostaje nam uskraćena božanska tačka gledišta međutim, Ako počnemo " S imenom" onda su obje tečke gledišta ( vjernika i Boga) obuhvaćene i naoko prividna kolizija u prvom slučaju je izbjegnuta
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 13:01   #6
Quote:
dushica kaže: Pogledaj post
Jel moze neko ovo da nam objasni. ko se boji? cega se boji?

Poslanik Muhamed se boji,
boji se patnje na Velikom (sudnjem) danu.
qwertybajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 13:58   #7
Quote:
qwertybajt kaže: Pogledaj post
Poslanik Muhamed se boji,
boji se patnje na Velikom (sudnjem) danu.
Cemu ta patnja? Da li ta patnja nekoga ispunjava?
dushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 16:18   #8
Zapravo, boji se za svoj narod (komu se objava i upućuje) tj. strahuje za njih da li će ga prihvatiti ili odbaciti.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 18:13   #9
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Zapravo, boji se za svoj narod (komu se objava i upućuje) tj. strahuje za njih da li će ga prihvatiti ili odbaciti.
Aha, dobro. jes' ovo ti na avataru?
dushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 18:26   #10
Quote:
dushica kaže: Pogledaj post
Aha, dobro. jes' ovo ti na avataru?
...ja stalno mislim da je to na avataru Sheikh Shady Alsuleiman iz Australije
tek sam sad pogledala u slicku - al nisam vise sigurna... nego sam po nicku stalno mislila da se o njemu radi..
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 03:53   #11
U ime Boga, Milostivog, Samilosnog
1. Kada Božija pomoć i pobjeda dođu,
2. i kada vidiš ljude kako u skupinama u Božiju vjeru ulaze,
3. ti veličaj Gospodara svoga hvaleći Ga,
i zamoli Ga da ti oprosti jer On je uvijek pokajanje primao.
Kur'an časni, poglavlje An-Nasr (110)
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 12:40   #12
čemu služe ti ajeti?
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 14:43   #13
Imaju različite namjene, SF. Neki ajeti imaju namjenu da muslimanima daju podršku i učvrste ih na pravom putu; neki da nemuslimanima pomognu da nadju pravi put i upozore ih na posljedice suprotstavljanja Istini; neki da vjernike drugih vjera podsjete na izvore i upozore na ono što nije od Boga, a neki da pokažu zajedništvo sa njima u onome gdje je njihovo vjerovanje dobro... Neki imaju oblgacioni, pravni karakter; neki sadrže principe viteškog ratovanja i kodekse u ratnim okolnostima uopće... Zatim, neki imaju moralni karakter, dok neki upoznaju ljude sa eshatološkim istinama, etc.

Uglavnom, ajet predstavlja jednu numeriranu rečenicu ili pasus. Oni se grupišu u sure (poglavlja) kojim ima 114., od kojih su neka veoma kratka (poput ovog kojeg sam prethodno naveo) a neka duga. Tih 114 poglavlja sačinjavaju Kur'an Časni. Cijela Knjiga ima namjenu da razdvoji istinu od neistine i time uputi ljude pravom putu, kako bi obožavali jednog Boga i kako bi na zemlji stvorili pravednu zajednicu i situaciju mira u kojoj ljudska bića suradjuju na temeljima morala i dostojanstvenog življenja, humanosti i samilosti za svako biće. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 23:26   #14
Quote:
DrSigmundFreud kaže: Pogledaj post
čemu služe ti ajeti?
Ajet - znak.
Znaci sluze da ti pokazu kojim smerom da ides kako bi najlakse stigao do pravog cilja, odnosno da ne bi zalutao na nekoj od mnogobrojnih raskrsnica.
Naravno, ne mozes odmah sam znati citati i razumeti znakove, vec ih moras nauciti kod nekog instruktora.
(Eto, to bi bilo to, na jedan, banalan, svakodnevan nacin.)
__________________
Šta je bilo, bilo je.
Šta će biti, tajna je.
Sadašnjost nam bitna je, i obaveza teška je.
M.Č.
Putnick is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 19:59   #15
Quote:
Putnick kaže: Pogledaj post
Ajet - znak.
Znaci sluze da ti pokazu kojim smerom da ides kako bi najlakse stigao do pravog cilja, odnosno da ne bi zalutao na nekoj od mnogobrojnih raskrsnica.
Naravno, ne mozes odmah sam znati citati i razumeti znakove, vec ih moras nauciti kod nekog instruktora.
(Eto, to bi bilo to, na jedan, banalan, svakodnevan nacin.)
...mislim da su ti ajeti samo Muslimanima interesantni, za prosječnog zapadnjaka su dosta čudni
(...da ne kažem dubiozni)
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 01.03.2008., 11:28   #16
može biti..
međutim i tu imaš selekciju
ima ajeta koji se obraćaju vjernicima npr :
"O vjernici, brinite se o sebi , ako ste na pravom putu nece vam nauditi onaj koji je zalutao! Allahu cete se svi vratiti i On ce vas obavijestiti o onome što ste radili" (Prijevod znacenja - El-Maide, 105.)

oni koji se obraćaju sljedbenicima Knjige ( židovi i kršćani)
Reci: "O sljedbenici Knjige, dođite da se okupimo oko jedne riječi i nama i vama zajedničke: da se nikome osim Allahu ne klanjamo, da nikoga Njemu ravnim ne smatramo i da jedni druge, pored Allaha, bogovima ne držimo!" (3:64)

oni koji se obraćaju ljudima:

"O ljudi, dosao vam je dokaz od vaseg Gospodara, i Mi vam spustamo jasno svjetlo." (Prijevod znacenja,En-Nisa, 174.)
ili džnima

“O skupe dzinski i ljudski, zar vam iz redova vas samih poslanici nisu dolazili koji su vam ajete Moje kazivali i upozoravali vas da cete ovaj vas dan docekati?” (El-En’am, ajet, 130)

i naravno nevjernicima

Reci nevjernicima da ako prestanu, oprostiće im se ono što je prošlo. Ako li iznova počnu, nek se tada sjete primjera Predaka. (8:38)

ajeti koji su upućeni vjernicima se apriori odnose na iste.
ajeti koji se obraćaju ljidima općenito nose univerzalne poruke itd itd
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 00:03   #17
Quote:
DrSigmundFreud kaže: Pogledaj post
...mislim da su ti ajeti samo Muslimanima interesantni, za prosječnog zapadnjaka su dosta čudni (...da ne kažem dubiozni)
Pa nije baš tako prijatelju. Evo ni ja nisam iz arabije, relativno se računam evoropljaninom... ali i meni ajeti Kur'ana interesantni i nisu mi 'dubiozni'. Postoje i amerikanci, njemci, francuzi, itallijani, hrvati... kojima oni nisu dubiozni. I mnogi od njih su veoma visokog obrazovanja, ljekari, znanstvenici, umjetnici, sportisti... Nije to sve onako kako se nama čini, dragi SF. Jer, kako će neka osoba reagirati na Kur'an - to ovisi samo o tomu što ona od života traži. Ako istinski traži smisao života, moralnu pouku i istinu o svijetu, i ako se iskreno trudi dokučiti realnost, Bog će se smilovati toj osobi i otvorit će joj srce za islam i vodiće je ka tom putu. Evo kako kaže naša časna knjiga:
''Onome koga Bog želi uputiti,
On mu srce prema islamu zagrije.
A onome koga želi u zabludi ostaviti,
On srce njegovo stegne i umornim učini,
kao kada čini napor da uzleti ka nebu.

Eto, tako Bog one koji ne žele vjeruju bez podrške ostavlja.
To je pravi put Gospodara tvoga!

A mi objašnjavamo ove dokaze onima koji žele primiti savjet.
Njih čeka Kuća blagostanja kog Gospodara njihova;
On će biti zaštitinik njihov zbog onoga što su činili.''
(Kur'an časni, 6:125-127)

Vidiš... kad se čovjek iskreno potrudi, Bog obećava Njegovu pomoć. Pozdrav.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 17:29   #18
Quote:
DrSigmundFreud kaže: Pogledaj post
...mislim da su ti ajeti samo Muslimanima interesantni, za prosječnog zapadnjaka su dosta čudni
(...da ne kažem dubiozni)
B]Istinito[/B[ mi odgovorite bilo ko na ovoj planeti da neće ništa osjetiti nakon ovog ajeta navezano koje vjeroispovijesti svetonazora itdd:

Bog je onaj osim kojeg nema drugog boga.
On zna i nevidljivo i vidljivo.
On je Sveopći Dobročinitelj Milostivi.
Bog je onaj osim koga nema drugog boga.
On je apsolutni vladar,
čist od svih nedostataka daje mir svima stvorenjima
, Onaj koji daje sigurnost. Onaj pod čijim je nadzorom sve.
Silni, Onaj čija je veličina moć neograničena
Onaj koji je iznad svih nedostataka.
On je uzvišen i čist od svega onoga što mu nevjernici pridružuju.
On je onaj koji stvara prema svsishodnosti,
koji sve uspostavlja u najboljem skladu koji svemu daje oblik.
On ima najljepša imena. Njega slavi i uzdiže iznad svih nedostataka sve što je na nebesima i zemlji. On je silni i mudri




svako dobro svim ljudima dobre volje
Aries is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:43.