Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2003., 23:02   #1
Skupna tema:Grijesi

Zašto misao može biti grijeh, tj. kako misao postaje grijeh? Kako misao može nekomu štetiti?

Zadnje uređivanje VeronikaN : 08.03.2011. at 23:43.
mimimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2003., 23:10   #2
Vjerovatno zato sto od pomisli pa do realizacije nema mnogo prostora.

Ali moje je misljenje Isusovih rijeci da ako pomislis na preljubu vec si je pocinio u srcu svom:
Primjer se odnosi na ozenjene/udate.
Pomisli na nekoga sa zeljom, vec si ucinio preljubu/nevjerstvo prema partneru samo sto tvoj partner to ne zna.
Partner to ne zna ali posto bog zna svacije misli, e to je druga stvar. A da partner zna da smo pomislili na preljubu, bila bi druga prica.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2003., 23:24   #3
Misao je energija. Otuda treba početi. Misao zapravo uobličuje ideju. Ideja kao takva ne postoji još. Ona lebdi negdje u eteru. Kada je uobličimo u misao, to je već put ka materijalizaciji. To je materijalizirana ideja. I kao takvu odašiljamo je dalje u eter.

Ali ovdje treba početi od toga da čovjek nije samo tijelo.
Recimo, ako povučemo paralelu prema istoku, Taittirya upanišada opisuje čovjeka ovako:

čovjek je hrana(tijelo) od hrane mu je glava, od toga mu je desna strana, od toga mu je lijeva strana, od toga mu je trup, donji dio i noge.
Od toga čovjeka treba razlikovati onoga kjoji je od daha; ljudsko tijelo ispunjeno je dahom..
Od toga čovjeka daha treba razlikovati onoga koji je od osjećaja i želja, onaj je čovjekoliki i baš zato je i ovaj čovjekoliki.
Od toga čovjeka osjećaja i želja treba razlikovati onoga koji je od misli ; ljudsko tijelo ispunjeno je mislima; onaj je čovjekoliki i baš zato je i ovaj čovjekoliki.
Od toga čovjeka misli treba razlikovati onoga koji je od sjajna blaženstva; ljudsko tijelo ispunjeno je sjajnim blaženstvom; onaj je čovjekoliki i baš zato je i ovaj čovjekoliki.

Eto, već su vede znale da je čovjek jedinstvo tijela, duha, osjećaja, želja, misli i duše. I da je sve to međusobno isprepleteno.
Tako da ako pomisliš nešto, to se prenosi i na druge razine, sve do tijela.
__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2003., 23:40   #4
Re: Grijeh mišlju

Quote:
mimimi kaže:
Zašto misao može biti grijeh, tj. kako misao postaje grijeh? Kako misao može nekomu štetiti?

A, sta je to grijeh?
Moze stetiti ali , mislim da nije pravilo.
Ako je neko stalno pod utjecajem losih misli recimo nekakvi problemi onda mu se nakon nekog vremena sve cini jos gore, bezizlaznije i sl. znaci moze nam stetiti jer nam siri negativne vibre i sl. S druge strane neke misli ostaju samo to nikad ih ne provedemo u djelo jer znamo da u biti to ne zelimo , nego nam samo tako dodje koji put.
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 00:30   #5
Znači ako vidim mcdonalds,pomislim na hamburger--bit ću gladan ili će mi ruka sama okrenuti volan?
Ne bih baš rekao.
Nije poanta u misli već u volji.



zagor:

Pomisli na nekoga sa zeljom, vec si ucinio preljubu/nevjerstvo prema partneru samo sto tvoj partner to ne zna.

Pitanje( vjerovatno bolje pristaje na ljes,ali )

Da li se se ikad u životu tako zaljubio da jednostavno nisi vidio nijedno drugo žensko biće oko sebe,pa makar ako bi ti se i za tebe najljepša žena bacila oko vrata --odbio bi je?
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 01:03   #6
Ma nisam ja svetac, normalno da bih je primjetio, ali bih nastojao da je odbijem.
Osjecao bih griznju savjesti ako bi pokleknuo zarad seksa bez ljubavi kada vec imam seks+ljubav. I ovako osjetim griznju ako pogledam nekada golisavu sliku na internetu, ali tjesim se ipak su to slike, a u stvarnosti ne bih zelio ni pomisliti.
Polazim od one Isusove, sto zelim drugom to zelim i sebi.
Ali nisam svetac vec grijesan covjek, bitno je truditi se.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 01:13   #7
ali bih nastojao da je odbijem

ovime si sve rekao.
Ja mislim da je bitno upravo to --truditi se ne griješiti(voljom),a kad se i pogriješi ,naučiti i ne griješiti opet.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 15:25   #8
Misli su živa bića!

Kad ih čovjek jednom pokrene, one ga neprestano sile da ih ostvari, materijalizira.

I sad pokušaj zamisliti što se događa kada netko nekome poželi zlo.
Navajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 15:51   #9
Ali ako nema volje da ih materijalizira-ostaju samo misli.
A kad netko nekom poželi zlo -ne desi se ništa-dešava se tek kad taj odluči nešto poduzeti po tom pitanju.

uzmi npr. Busha--eno čovjeku dobro,a koliki su mu poželjeli zlo.
Ili ta spika ne vrijedi za političare?
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 16:11   #10
Navajo: Misli su živa bića! Kad ih čovjek jednom pokrene, one ga neprestano sile da ih ostvari, materijalizira.
I sad pokušaj zamisliti što se događa kada netko nekome poželi zlo.

Velika istina. Iako su nasa vjerovanja razlicita, oko ovih elementarnih stvari cemo se, vjerujem, sloziti. Misao moze biti ubojita, njome se moze ozdravljati.
Da ne govorim o tome da neke zivotinje komuniciraju telepatijom, nešto što mi uopće ne možemo razumjeti, a njihov oblik komuniciranja smatramo nizim. Boze, kako smo smijesni!

Misli mogu pokrenuti dogadjaje koji mozda i nece krenuti putem kojim smo planirali. Misli su energija i misticna veza koja se ne prekida, vec se samo pretace.

Rijec, djelo i propust su nam jasni, a misao je nejasna, maglovita, slabasna, nestalna, ne shvacamo je ozbiljno. Mislim da smo u krivu ako to cinimo.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 16:15   #11
Da ne govorim o tome da neke zivotinje komuniciraju telepatijom

Koje su to životinje?
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 16:56   #12
Pa ne moram ti valjda nabrajati. Zivotinje redovito komuniciraju na taj nacin - dakle, prijenosom misli na daljinu. Ako to hoces nazvati elektromagnetskim valovima, isto je OK. Zapravo sam krivo rekla, to je uobicajeni nacin komuniciranja u zivotnjskom svijetu. Daj se samo sjeti delfina.

Cak je dokazano da i biljke komuniciraju na taj nacin. Ne razumijem sto je tu tako cudno.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 22:01   #13
koliko se sjećam iz dokumentaraca( tipa odabrao đelo haliselimović) delfini komuniciraju zvukom a ne telepatijom.
Kao i sve ostale životinje.
Uostalom kao i mi.(samo možda na drugim frekvencijama?)

I da, bilo bi lijepo kad bi nabrojala životinje koje komuniciraju telepatijom.

Što se tiče biljaka--
nisam čuo da je dokazano da uopće komuniciraju,uostalom kako bi se to moglo dokazati?(ako tu misliš na muzika i rast--to nema veze sa telepatijom)
Čak kad bi to bilo i točno(što se tiče biljaka)--kakve to ima veze s telepatijom(po definiciji koju upotrebljavamo)?
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 22:16   #14
Da, zivotinje komuniciraju i zvukom i kretnjama, bojama, mirisima, ali i telepatijom. Dakle, prenose poruke na daljinu bez kontakata na gore navedene nacine. To rade i ptice i sisavci.

Sad me tu tjeras - kako ptice rasporedjuju jato, kako se mijenjaju i dogovaraju koja je najjaca i najodmornija pa ce biti na celu?

Za biljke sam negdje citala da, ako jednu napadnu neki nametnici, salje nekakve valove ostalima. Pretpostavlja se da je to neka komunikacija.

Ti vjerujes samo u ono sto mozes opipati (ispricavam se ako sam krivo shvatila). Kaj je s intuicijom?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 22:38   #15
Quote:
Navajo kaže:
Misli su živa bića!

Kad ih čovjek jednom pokrene, one ga neprestano sile da ih ostvari, materijalizira.

I sad pokušaj zamisliti što se događa kada netko nekome poželi zlo.
A što s mislima koje čovjek ne želi pokrenuti?

I postoji li razlika između misli i osjećaja?
Poželjeti (tuđu) ženu - je li žudnja misao?

Nije mi baš sve jasno kod ovoga.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 01:06   #16
Sad me tu tjeras - kako ptice rasporedjuju jato, kako se mijenjaju i dogovaraju koja je najjaca i najodmornija pa ce biti na celu?

Možda zvukom?
Možda su unaprijed dogovorile raspored?
nemam pojma-ali bilo bi guba čuti ako netko točno zna.


Svaka životinja na svijetu prirodno ima razvijen sistem komunikacije. Tu se slažemo,zar ne?
Ok,ali ako malo bolje pogledaš-priroda je dala(razvila) samo jedan oblik komunikacije(po glavi,vrsti).
Sve životinje komuniciraju zvukom(uključujući čovjeka).Alternativni oblik vidljive kom. ne postoji.Ili drugim riječima rečeno-nemoguće ga je na bilo koji način dokazati-pa iz toga slijedi da pretpostavljamo da ne postoji.


Komuniciranje biljaka(ako postoji) ne bi mogli strpati u telepatiju--jer to je samo onda drukčiji oblik komunikacije(prema mogučnosti).
(za biljke ne možemo reći da misle).

Što se tiče telepatije(po definiciji) nikad nije dokazana kod čovjeka(Postoji jedna američka zaklada( nemrem se sad nikako sjetiti kako se zove) koja već par godina nudi 1 (brojkom) JEDAN (slovima) milijun dolara (i brojkom i slovima) BILO KOME se u laboratorijskim uvjetima dokažu bilo kakve paranormalne sposobnosti (naravno oni rade testove)(tu se ubraja i telepatija).
Naravno onaj koji se prijavi na to unaprijed mora nagovijestiti što će se desiti--znači nema "slučajnih pogađanja".
Uvjet je i da se testovi mogu objaviti(javno).
Dosad još nitko nije uzeo novce.
Stoje i čekaju "sretnog" dobitnika.)


Intuicija i slične pojave su sasvim druga tema(npr. jedna mama u strahu za dijete podigne auto od tonu etc.) i nemaju veze sa nazovimo paranormalnim pojavama i djelovanjima.
Potencijalne mogučnosti ljudskog mozga su opet nova (i to široka)tema.
Dosad se sve svodi na klimave pretpostavke,tvrdnje pojedinaca da su napravili to i to ili da mogu to i to ili da je to što oni znaju toliko moćno da se ne usude primjenjivati ali mogu etc.(ali naravno ne u kontroliranim uvjetima).

Sve što postoji mjerljivo je(npr. elektricitet etc.) u dimenziji postojanja.(ili drukčije rečeno između uzroka i posljedice postoji događaj-koji je mjerljiv).-pa i misao (kao impuls).
Uostalom ovaj svijet je postavljen na taj način( o dimenzijama možemo drugi put).


malo puno dug post,pardonček!
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 02:12   #17
Kineska: "pazi sto pozelis da ti se nebi ostvarilo"
Eto tolko o grjehu mislju. Nasa misao najvise naskodi nama samima i to je valjda najbolji azlog zasto ne mislit na zlo prema nekom.
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 11:49   #18
Quote:
Navajo kaže:
Misli su živa bića!

Kad ih čovjek jednom pokrene, one ga neprestano sile da ih ostvari, materijalizira.

I sad pokušaj zamisliti što se događa kada netko nekome poželi zlo.

Ne bih se složila. Misli mogu čovjeku služiti i kao ispušni ventil. Svašta je u stanju čovjek pomisliti, ali do realizacije uopće ne mora doći. To se može nazvati maštom. Jel i mašta može (mora) biti nazvana grijehom? Treba li je onda "onemogućiti"? Mislim da ne. Valja ipak suditi prema djelima, ne prema mislima.
__________________
Pes mater kosti oglabal!
idy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 14:07   #19
Joj ljudi dajte!
Pa kaj sad hoćete ovdje reći da su vaša djela neovisna od vaših misli?
Moš si misit. Mislim ak djelujete neovisno od vaših misli onda ili ste umno poremećeni ili ste ne znam ni ja kaj..robovi instikata?

Djela su važna, a ne misli. Bullshit!

Kao prvo, sva naša djela posljedica su naših misli. Ajmo ovako; ide mi netko na živce. Iz tog, tog i tog razloga. Ne znam, iritira me boja glasa, način oblačenja, način ophođenja whatever. Kaj ja mislim o toj osobi? Da je dosadna, nekulturna, nema ukusa u odijevanju i sl. Čim se sretnemo, odmah se ogradim. E sad, ak mi je to šef, onda bum se smješkala, mahala rukicom(jer treba mi dati povišicu, ne?) i tak. Ak mi nije, poslala bum ga k vragu ili ako sam dobro odgijena ne bum ni to.

Sijeva?

Kada naši postupci nisu u skladu s našim mislima onda je to grijeh. To je poanta Isusovog učenja o grijehu mislima. No prije toga, ako naše misli nisu u skladu s univerzalnim zakonima, koji su postojali i prije Krista, tipa ne čini drugome ono kaj nećeš da tebi čine, onda smo tek u gabuli.

Onda smo dvolični, licimjerni i svakakvi. I nemojte mi sad samo lupetat kak se vi ponašate u skladu s vašim mislima i kak su samo djela važna.

Eto, jednostavno objašnjenje; čak ne moramo ulaziti ni u metafizičko poimanje misli, niti u prirodu misli, niti u telepatiju, kam ste svi lijepo zalutali.

Npr. meni se neko sviđa, ali taj je oženjen. Moje misli prema tom čovjeku mogu biti požuda, a postupci mi mogu biti sasvim pristojni. Ali moji postupci nisu u skladu s mojim djelima. Moje misli mogu na kraju dovesti do fizičke boli(ako su jako intenzivne). Ne živim u skladu sa sobom. I to je grijeh.

Što ja mogu učiniti? Mogu se svladati. To ne znači potisnuti svoje misli. A ne, ne. Nije to svladavanje; svladavanje znači ući u sukob s mislima i razriješiti ga.

Dovesti svoja djela u sklad s mislima.

Ako živim u skladu s višim moralnim normama, koje postoje od vajkada, npr. u skladu s time da ne činim drugome što ne bih željela da se meni čini(nije Krist prvi došao do toga), odustat ću od tog oženjenog tipa i izvojevat još jednu pobjedu nad sobom.

Ako ne, onda neću samo zgriješit mislima, nego i djelom.


Ovo bi se sada moglo razviti u još dublje i veće polemike koje bi zahvatile i pokajanje i što je to i tralalala, ali ona je htjela objašnjenje što znači griješiti mišlju pa to onda nema smisla.
__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 14:49   #20
Quote:
eowyn kaže:
Mislim ak djelujete neovisno od vaših misli onda ili ste umno poremećeni ili ste ne znam ni ja kaj..robovi instikata?
to.

.....

Moje misli prema tom čovjeku mogu biti požuda, a postupci mi mogu biti sasvim pristojni. Ali moji postupci nisu u skladu s mojim djelima...
Molim?
Veliš prvo da bi ljudi (normalni) trebali reagirati u skladu s mislima, a onda daješ primjer kak se ponašaš prema šefu. Što bi onda trebalo izrecitirat sve osobi drito u facu? I onda to ne bi bio grijeh? Naravno, prema samome sebi ne bi. Oke, može se i tak filozofirat, ali na što bi svijet ličio kad bi se svi tak ponašali? Jest da bi svi u raju bili , al bi zato ovaj svijet bio nepodnošljiv.
Naravno jednostavno je na taj način razmišljati. Ajde da vidim na primjerima iz prakse da li to djeluje. Ono što želim reći jest da teorija štima. Nemoj misliti "krivo" iliti ne čini drugome ono što ne želiš da se tebi čini. Ali svi smo mi ljudi i ne možemo se samo tako ograditi od ovozemaljskih stvari bez obzira koliko bi one trebale biti manje važne od duhovnog. Ono što htjedoh reći je da je bitno ono što radiš, ako radiš u skladu sa svojom savjesti. Ak radiš protiv sebe i znaš da ti to ne odgovara,onda to jest grijeh.
__________________
Pes mater kosti oglabal!
idy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:46.