Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2023., 18:20   #621
Možda malo naopako, ali mjesto koje smo odabrali kao bazu, TLV, smo ostavili za kraj. I nismo pogriješili. Dan i pol lutanja po gradu koji, službeno, ima oko 400 000 stanovnika, no, kad se u obzir uzme da granica unutar konurbacije nema te da se TLV preljeva u Ramat Gan, Ramat Gan u Petah Tikvu itd..., to je jedna ogromna površina ispunjena autocestama, gomilom nebodera, parkova, šetališta, igrališta... Negdje sam pročitao podatak da se, trenutno, gradi oko 50 nebodera od 30 na više katova. Nekakav spoj Miamija, Frankfurta, Beiruta... Svega. Multimulijunska metropola koja ne spava. U kojoj u 3 ujutro ekipa radi na baušteli dok do njih druga mota joint.

Grad je nastao pred stotinjak godina uz Jaffu, najstariju luku na svijetu. Jaffa je danas dio TLV i službeno je ime grada Tel Aviv-Yafo. Predio oko Jaffe je i dalje predominantno arapski. Prvi kvatrovi do (a mi smo bili smješteni u neposrednoj blizini) su nastali na način da su se Židovi doseljavali u vremenu pred kraj Osmanskog carstva i, slično kao pioniri u SAD, na lutriji dobivali plotove za gradit kuće. Ti kvartovi (Neve Tzedek i Florentin) su sada možda i najzanimljiviji u gradu. Neve Tzedek, zbog blizine mora, polako postaje elitni kvart i grade se mnoge zgrade, a Florentin je ostao kao neka kombinacija velike place i skvota gdje se miris trave osjeti na svakom koraku, ekipa je opuštena i potpuno je nevjerojatno da je 60-ak km dalje Jeruzalem sa svojim extremima, sa obje strane. Na ta dva kvarta se veze „White city” – dio grada pod zaštitom UNESCO-a. Nastao je neposredno nakon ova dva kvarta u kombinaciji Bauhausa i Ekletike, financiranje od strane bogatih Židova iz Europe. Nekoliko tisuća zgrada, od kojih je dobar dio uređen zadnjih godina, lijepi vrtovi (praktično svaka biljka u Izraelu ima svoj sustav navodnjavanja). Tu je, u blizini, i trg Yitzaka Rabina koji je na istome ubijen od strane izraelskog desnog fanatika.

Posebna priča je promenada duga nekoliko kilometara koja vodi od Stare luke (radi se o židovskoj luci napravljenoj 30-tih godina koja je sad puna kafića i trgovina, a pred par godina su tu bile kurve i narkomani) do Jaffe. Svaka uvala je posebna plaža. Od zatvorene vjerske plaže, preko plaže za kućne ljubimce do plaže popularne među gayevima i plaža za surfere.

Taj dan smo, bez da smo skužili, napravili 25 km. Kako je u Jeruzalemu Mehane Yehuda centralna placa, tako je u TLV Carmel market. Službeno radi od 7 do 19, no rijetko tko se udostoji pojavit prije 10:00. To sa radim vremenom je top. Dojam je da svako radi kad mu se radi i radno vrijeme je tek orijentacijsko. Meni se ipak više dopala placa na Levisnki St. koja je i jeftinija i autentičnija. U moru skupih stvari u Izrealu, tamo smo uboli šafran za 10 NIS.

Vezano uz hranu, manje više smo se hranili po placi i malim kvartovskim lokalima. Meso smo malo jeli (osim u shawarmi i prvi dan kad smo jeli shishlik), ali niti ne primjetiš da ga ne jedeš. Nigdje nismo jeli loše. Gdje god smo došli sve je bilo odlično. Hrana je čisto bliskoistočna i nema puno utjecaja Europe, za razliku od recimo židovske hrane u NYC. Falafel, sabich (falafel od pohanih balancana, ne slanutka), razne shawarme, pa pekarski proizvodi pod utjecajem Židova koji su došli sa Balkana (bourekas, naravno, od sira , nekakav kalzone sa bugarskim kačkavaljem,), pa pita bread sa Za'atarom, shakshouka (jaje u umaku od pomidora, praktično isto jelo kao anzaluzijski – huevos ala flamenca), hummus, baba ganoush, laffa bread, razne salate, a od slatkog kanaef, baklava... Prosječno bi nas, po obroku, ispadalo oko 70, 80 NIS za troje. Bez pića.

U svakom slučaju, godišnji kao ni jedan do sada. Masa kontradiktornosti, država, praktično u ratu, a opet izrazito opušteno i prijateljski, sa svih strana. Kako je Ottu Bariću uvijek falilo 2 igrača, tako je i nama falilo bar 2 dana. Ili dva tjedna. Recimo, žao mi je da nam ANU - Museum of the Jewish People nije bio bliži (na drugoj strani grada, kraj Univerziteta je) jer, iako nisam od muzeja, taj, kao i Muzej holokausta, bi rado posjetio.
tripice is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 18:26   #622
Quote:
tripice kaže: Pogledaj post
Prosječna kupovina u dućanu (mlijeko, hummus, par piva, vino..) 30-50% skuplja nego kod nas. I rijetko gdje piše cijena. Pa i u dućanima.
Ovo je blago rečeno. Odnos šekela i sad već bivše kune je 2.3.
Takav je i odnos cijena. Znači skuplje 100 % i još malo više.

Quote:
tripice kaže: Pogledaj post
Kod Arapa, ako su muslimanke su, većinom, obučene tradicijski, muškarci su glasni (za razliku od Židova),
Moj dojam prema iskustvu boravka je da su Židovi jednako glasni. Par puta su se ubacivali preko reda pa sam ja morao zagalamiti. Budući da rijetko imaju cijene u dućanima, to ih čini dosta sličnima muslimanima.

Zašto ste uopće bili bazirani u Tel Avivu?
__________________
Podijelio bih s tobom otkrivenje koje sam ovdje doživio. Došlo mi je dok sam klasificirao vašu vrstu i shvatio sam...da vi zapravo niste sisavci. Svaki sisavac na ovom planetu nagonski razvija prirodnu ravnotežu s okolišem oko sebe. Ali vi ljudi ne. Dođete na neko područje i razmnožavate se...i razmnožavate dok ne potrošite sve prirodne resurse. Preživljavate jedino tako da se širite u novo područje. Na ovom planetu postoji još jedan organizam koji se isto ponaša. Znaš koji je to? Virus.
-doom is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 22:37   #623
Quote:
-doom kaže: Pogledaj post
Ovo je blago rečeno. Odnos šekela i sad već bivše kune je 2.3.
Takav je i odnos cijena. Znači skuplje 100 % i još malo više.
Možda je bio prije. Zadnji odnos je 1:2, tj. da budem precizniji, 1:2,03.

1 euro dobiješ 3,70 NIS.

Za odnos cijena se slažem da sam malo premali stavio. Možda ne 100%, ali nije ni 30%. U globalu bi rekao da je 50-60% sve skuplje u prosjeku.

Opet, ovisi i di nešto kupuješ. Shawarmu smo u Akri platili 25NIS, u Nazaretu 30, a u TLV je bila 35. Za usporedbu, kod nas je kebab oko 5-6€ (cca. 20 NIS).

U Betlehemu pak, je bila 20 NIS, a falafel 8 NIS.

Quote:
-doom kaže: Pogledaj post
Moj dojam prema iskustvu boravka je da su Židovi jednako glasni. Par puta su se ubacivali preko reda pa sam ja morao zagalamiti. Budući da rijetko imaju cijene u dućanima, to ih čini dosta sličnima muslimanima.
Za ubacivanje preko reda se slažem. Tu su izrazito neugodni i nepristojni.

Više sam ciljao na generalno ponašanje di su bliže zapadnoj Europi, a Arapi Balkanu. I to istočnije dijelu

Židova stvarno ima svakavih "boja i oblika". Šta je i razumljivo obzirom da su se doseljavali sa svih strana, ali na većini njih, kad su u "civilki", baš jako teško možeš reć dal je Arapin ili Židov.

Ne znam dal si ti primjetio jedan detalj kojeg sam se sad sjetio. Kad izlaze iz WC-a skoro nikada ne peru ruke.

Quote:
-doom kaže: Pogledaj post
Zašto ste uopće bili bazirani u Tel Avivu?
Prvenstveno jer smo htjeli, na večer, izać prošetat do Jaffe, uz more, po Florentinu. To sa Jeruzalemom nismo mogli imat.

Vagao sam i različite smještaje koje sam tražio u oba grada. Sa Jeruzalemom kao bazom bi imali više vremena pa bi stigli i one stvari koji nismo uspjeli sa bazom u TLV, ali onda bi trip bio "prepovijesno-religiozni", a izgubio bi i onaj dio di smo ipak bili opušteniji.

U svakom slučaju, vibra grada mi u TLV više paše od Jeruzalema koji mi je, razumljivo, malo prenapet i zadovoljan sam odlukom da budemo smješteni u TLV.
tripice is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2023., 13:43   #624
Quote:
tripice kaže: Pogledaj post
Možda ne 100%, ali nije ni 30%. U globalu bi rekao da je 50-60% sve skuplje u prosjeku.
Ma ispod 100 % nema ništa jeftinije. Nisam bio u Tel Avivu, ali sumnjam da je (puno) jeftiniji od Jerulazema. Najjeftinija piva u dućanu koju sam uspio naći je 10 šekela u azijskom dućanu (hint za one koji idu tamo). Znači, piva najjeftinija 21-22 kune. Jedina zemlja u kojoj sam isključivo bukirao smještaj u hostelima i to krevet u spavaonici. Zbog cijena, naravno.

Quote:
tripice kaže: Pogledaj post
Ne znam dal si ti primjetio jedan detalj kojeg sam se sad sjetio. Kad izlaze iz WC-a skoro nikada ne peru ruke.
S obzirom da muslimani ne koriste toalet papir, dolazi skoro na isto.

Btw kako si plaćao gorivo na benzinskoj, keš ili kartica? Jesi primjetio što čudno?
__________________
Podijelio bih s tobom otkrivenje koje sam ovdje doživio. Došlo mi je dok sam klasificirao vašu vrstu i shvatio sam...da vi zapravo niste sisavci. Svaki sisavac na ovom planetu nagonski razvija prirodnu ravnotežu s okolišem oko sebe. Ali vi ljudi ne. Dođete na neko područje i razmnožavate se...i razmnožavate dok ne potrošite sve prirodne resurse. Preživljavate jedino tako da se širite u novo područje. Na ovom planetu postoji još jedan organizam koji se isto ponaša. Znaš koji je to? Virus.
-doom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2023., 16:11   #625
Quote:
-doom kaže: Pogledaj post
Ma ispod 100 % nema ništa jeftinije. Nisam bio u Tel Avivu, ali sumnjam da je (puno) jeftiniji od Jerulazema. Najjeftinija piva u dućanu koju sam uspio naći je 10 šekela u azijskom dućanu (hint za one koji idu tamo). Znači, piva najjeftinija 21-22 kune.
U TLV sam plaćao Goldstar 3 za 25 NIS s tim da stekao dojam da je na alkoholu najdrastičnija razlika u cijeni. Vino je bolesno skupo. Uzeli smo jednu butelju nekog caba sa Golana čisto da probamo.

Najbolje pivo mi je ipak bio palestinski Taybeh. Našao sam ga u Beltehemu po 8 NIS.

Quote:
-doom kaže: Pogledaj post
Jedina zemlja u kojoj sam isključivo bukirao smještaj u hostelima i to krevet u spavaonici. Zbog cijena, naravno.
Nama je smještaj došao 800€ za 7 noći. Iskreno, i ja sam pao u nesvijest kad sam vidio ponudu i cijene po Izraelu. Ovo smo imali masu sreće. Lik se bavi samo time. Ima 3 app i četvrti u kojem živi. Zeru niže cijene, ali je zato stalno pun. I ima odlične recenzije. Ostalo, di god sam gledao, je bilo ful skuplje, a recenzije dno. Kad sam u jednom trenu gledao capsule hotel onda ti je sve jasno


Quote:
-doom kaže: Pogledaj post
S obzirom da muslimani ne koriste toalet papir, dolazi skoro na isto.
True that


Quote:
-doom kaže: Pogledaj post
Btw kako si plaćao gorivo na benzinskoj, keš ili kartica? Jesi primjetio što čudno?
Kartica. Bio sam spreman na to jer je poznanik relativno nedavno bio dole.

Ali je, čudan je osjećaj kad procijeniš koliko bi uzeo goriva, a uzmeš manje, pa ti blokira karticu na određen iznos, a onda, čekaš da vidiš koliko će ti skinut. Sve je prošlo ok. Čak sam i dobro procjenio. Unutar 20 NIS
tripice is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2023., 16:42   #626
Quote:
tripice kaže: Pogledaj post
Ali je, čudan je osjećaj kad procijeniš koliko bi uzeo goriva, a uzmeš manje, pa ti blokira karticu na određen iznos, a onda, čekaš da vidiš koliko će ti skinut. Sve je prošlo ok. Čak sam i dobro procjenio. Unutar 20 NIS
Da. Za one koji ne znaju, kad se plaća inozemnim karticama na benzinskim crpkama, one rezerviraju puno veći iznos (jednom duplo veći, drugi put tri puta veći) od iznosa koji je potrošen na gorivo. Zbog toga sam doživio šok i završio na policiji da prijavim krađu. Tek tamo sam saznao da je to njihova praksa. Kad naplata prođe kroz sustav, onda vrate višak.

Da ne kažem da mi je jedan lik dao ponudu od 800$ za jednodnevni izlet u Betlehem i Jerihon iz Jeruzalema. Jedan je na 30, drugi na 50ak km udaljenosti. Da ne bi. Toliko o pohlepi.
__________________
Podijelio bih s tobom otkrivenje koje sam ovdje doživio. Došlo mi je dok sam klasificirao vašu vrstu i shvatio sam...da vi zapravo niste sisavci. Svaki sisavac na ovom planetu nagonski razvija prirodnu ravnotežu s okolišem oko sebe. Ali vi ljudi ne. Dođete na neko područje i razmnožavate se...i razmnožavate dok ne potrošite sve prirodne resurse. Preživljavate jedino tako da se širite u novo područje. Na ovom planetu postoji još jedan organizam koji se isto ponaša. Znaš koji je to? Virus.
-doom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2023., 16:57   #627
Quote:
-doom kaže: Pogledaj post
Da. Za one koji ne znaju, kad se plaća inozemnim karticama na benzinskim crpkama, one rezerviraju puno veći iznos (jednom duplo veći, drugi put tri puta veći) od iznosa koji je potrošen na gorivo. Zbog toga sam doživio šok i završio na policiji da prijavim krađu. Tek tamo sam saznao da je to njihova praksa. Kad naplata prođe kroz sustav, onda vrate višak.
Auuuu. To je dosta nezgodno.

Mene je samo tražio procjenu koliko mislim da ću točit (jer sam točio do vrha). Rekao sam, oba puta, 200 NIS, koliko mi je i blokiralo na kartici, a natočio sam oko 180, 185NIS.


Quote:
-doom kaže: Pogledaj post
Da ne kažem da mi je jedan lik dao ponudu od 800$ za jednodnevni izlet u Betlehem i Jerihon iz Jeruzalema. Jedan je na 30, drugi na 50ak km udaljenosti. Da ne bi. Toliko o pohlepi.
Ovo je baš krajnje drsko.

Meni je teško davat savjete vezano uz izlete jer smo svi različiti.

Jasno, postoje mjesta na kojima je nužno uzeti vođenu turu iz x razloga (manjak vremena, nepostojanje komunikacija, sigurnost...), no i to je opet sve subjektivno. Pratim super blog dečka iz Banja Luke koji je pol svijeta i to onaj istočni dio, prešao stopom i couchsurfom. Od Irana, Pakistana do base campa na Everestu.

Mi, npr., prakticiramo da u svakom "bitnijem" mjestu kamo idemo uzmemo "Free" turu (princip da platiš koliko smatraš da je ok, za one koji ne znaju, a redovno se radi o odličnim turama sa top vodičima koji idu van svog puta jer im plaća ovisi o tome koliko su dobri), a onda ostalo idemo sami.

Isto tako, pripremimo se maksimalno koliko je to moguće prije puta.

Tako samo ovaj put znali točno kako doć do Betlehema bez tih tura koje izuvaju iz nanulica. Princip za ostatak West banka je potpuno isti. Busna stanica u Ist. Jeruzalemu kraj Damascus gate, loviš bus ili sherut za Ramallah, Jerihon, Hebron...

U slučaju da budemo nekada opet odlučili ić, a politička i sigurnosna situacija ne bude promjenjena, velika je šansa da ćemo se zaputit u neka od navedenom mjesta.

No kako rekoh, netko će u shopping u Palmanovu ić sa agencijom, a netko će se pojavit preksutra na Krimu. Fala Bogu da smo različiti.
tripice is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2023., 19:21   #628
Quote:
tripice kaže: Pogledaj post
Jasno, postoje mjesta na kojima je nužno uzeti vođenu turu iz x razloga (manjak vremena, nepostojanje komunikacija, sigurnost...), no i to je opet sve subjektivno.
Ma to je jedina tura koju sam uzeo dok sam bio tamo. Samo zato što je palestinski teritorij. A nije mi se dalo tramakavat busevima. Jer Betlehem i Jerihon nisu povezani međusobno pa bih se morao vraćat u grad između. Onda to oduzima previše vremena. Uglavnom putujem solo pa idem bez vodiča i agencije. Postoje izuzeci kao što je ovo bilo.
__________________
Podijelio bih s tobom otkrivenje koje sam ovdje doživio. Došlo mi je dok sam klasificirao vašu vrstu i shvatio sam...da vi zapravo niste sisavci. Svaki sisavac na ovom planetu nagonski razvija prirodnu ravnotežu s okolišem oko sebe. Ali vi ljudi ne. Dođete na neko područje i razmnožavate se...i razmnožavate dok ne potrošite sve prirodne resurse. Preživljavate jedino tako da se širite u novo područje. Na ovom planetu postoji još jedan organizam koji se isto ponaša. Znaš koji je to? Virus.
-doom is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2023., 19:12   #629
Quote:
tripice kaže: Pogledaj post
.

Tako samo ovaj put znali točno kako doć do Betlehema bez tih tura koje izuvaju iz nanulica. Princip za ostatak West banka je potpuno isti. Busna stanica u Ist. Jeruzalemu kraj Damascus gate, loviš bus ili sherut za Ramallah, Jerihon, Hebron...
i.

S tim da neki busevi voze do zida a neki preko zida.
Na povratku iz Betlehema išli taxijem do zida za 40 NISa, prošli kontrolu i onda čekali bus za Jeruzalem.
A busevi su im odlični, imaju free WiFi.
I da, dvije su busne stanice kod Damascus gate, s one malo dalje voze za Betlehem, linije 231 i 234.
Možda info nekome dobro dođe
nyla is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2023., 08:34   #630
Quote:
nyla kaže: Pogledaj post
S tim da neki busevi voze do zida a neki preko zida.
Na povratku iz Betlehema išli taxijem do zida za 40 NISa, prošli kontrolu i onda čekali bus za Jeruzalem.
A busevi su im odlični, imaju free WiFi.
I da, dvije su busne stanice kod Damascus gate, s one malo dalje voze za Betlehem, linije 231 i 234.
Možda info nekome dobro dođe
Napisao u jednom od prethodnih postova koji je ostao na ranijoj stranici.
tripice is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2023., 19:37   #631
Putujem u Eilat sutra i palo mi napamet da nisam nikad bil van Europe pa me zanima kak se tamo plaća u dućanu?
Chocolate Thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2023., 20:20   #632
Quote:
Chocolate Thunder kaže: Pogledaj post
Putujem u Eilat sutra i palo mi napamet da nisam nikad bil van Europe pa me zanima kak se tamo plaća u dućanu?
u šekelima
Aciha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2023., 22:14   #633
Quote:
Aciha kaže: Pogledaj post
u šekelima
Uzmem onda eure pa tamo promijenim... Se mozda moze s nasom visom placati isto (zaba)?
Chocolate Thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2023., 00:54   #634
E da, i zanima me kak je tam kaj se tiče sigurnosti ako tko bio nedavno? Jel sigurno noću bit u gradu, ima li džepara i slično?
Chocolate Thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2023., 19:06   #635
po meni je to najsigurnija država na svijetu: u svakoj javnoj zgradi (kao i u bankama), prolaziš kroz detektore metala, na kolodvorima stalno vojska s dugim cijevima... na aeodrom po odlasku moraš doći najmanje tri sata prije, jer te toliko iskontroliraju i ispremeću ti stvari (meni su listali knjigu Dobri vojak Švejk ) da na knap stigneš na avion. najbolje ti je odmah u HR dio novaca promjenit u njihovu valutu, a dio plaćaj karticom jer su im mjenjačnice lihvarske.
ne znam za džepare, al znam da ne moš kupit alkohol iza neke ure, tipa 18h (?). e da, trebaš pazit i na šabat (od petka popodne do subote popodne), jer tada nemaš javni prijevoz nego samo one Arape i njihove taxije. oni su doslovno najveći trošak tamo.
Aciha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2023., 09:34   #636
Iako su vojska, detektori etc. na svakom koraku, ja se uopće nisam osjećala sigurno u Izraelu. Eventualno Yafo, Eilat tako tako.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2023., 14:11   #637
U Izraelu sam bio više puta. U nekoliko navrata poslovno, a jednom i privatno s familijom neposredno prije izbijanja pandemije. Obišao sam mnogo država na nekoliko kontinenata, ali Izrael je po mome mišljenju poseban i iz više razloga specifičan. Zemlja je to bogate povijesti i turbulentne sadašnjosti, a o religijskom značaju vjerujem da ne treba posebno pisati. Posjetio sam Nahariyya-u, Caesarea-u, Tel Aviv, Jeruzalem, Betlehem, tvrđavu Masada, Mrtvo more i Jerihon. Najviše me se dojmio Tel-Aviv Yafo o kojem su forumaši već dosta pisali. Kozmopolitski grad u punom smislu te riječi s predivnim četvrtima u kojima dominira Bauhaus stil gradnje, modernim neboderima koji paraju nebo, luksuznim hotelima, živopisnom obalnom promenadom koja vrvi životom, kafićima, restoranima i sl. U studenom je more bilo poprilično toplo i ugodno za kupanje. Posebno mi se urezao u sjećanje večernji pogled sa starog grada Jaffe na moderni Tel Aviv uz miris mora i šum valova. Ispijanje propisno rashlađenog izraelskog piva Goldstar samo je upotpunilo taj doživljaj. Jeruzalem zauzima posebno mjesto u povijesti čovječanstva i praktički na svakom koraku je neka posebnost vezana uz 3 najveće monoteističke religije (kršćanstvo, islam i judaizam). Obišao sam ih više manje sve i najviše mi se svidjelo u Getsemanskom vrtu na obroncima Maslinske gore. Osim zanimljivosti da su ga od muslimana otkupili Hrvati iz BiH u 17. stoljeću, Getsemanski vrt i čitava Maslinska gora naprosto odišu nekim spokojem i mističnošću. Sve ostalo u Jeruzalemu mi je previše hektično, a pogotovo kalvarija odnosno Via Dolorosa koja zbog brojnih štandova i poprilično agresivnih trgovaca liči na loše organizirani buvljak. Posjet Betlehemu, koji se nalazi u palestinskom dijelu i odaje dojam geta, također ne bih izdvojio kao nešto posebno unatoč golemom religijskom značaju. Izlet na tvrđavu Masada bio je pun pogodak. Iako smo bili upozoreni da su gore česte pustinjske oluje, vrijeme je oba puta bilo savršeno te smo uživali u pogledu s uzvisine i pričama o ovom herojskom i tragičnom mjestu koje je važan simbol za Židove. Posjet Mrtvome moru i plutanje u njemu mi nije predstavljalo ne znam kakvu avanturu. Ok mjesto za jednom vidjeti, kratko se zadržati plutajući na površini, eventualno namazati ljekovitim blatom, otuširati i to je to. Hrana mi u Izraelu savršeno odgovara jer volim bliskoistočnu kuhinju, a ima tu i utjecaja iz raznih internacionalnih kuhinja koji je posljedica useljavanja židova iz praktički cijelog svijeta. Hummus, falafel i shawarmu bih mogao jesti svaki dan i to je nešto što često konzumiram doma, pogotovo nakon prvog posjeta Izraelu prije 10-ak godina. Cijene su poprilično "paprene", a to se, naravno, najviše odnosi na Tel Aviv i Jeruzalem. Da ne bih previše zadirao u tu temu, lijepo je bilo objašnjeno u nedavnom Milićevom dokumentarcu tko je gledao. Spominjala se na ovom topicu prisutnost vojske na svakom koraku, detektora metala i ostalih sigurnosnih aspekata zbog kojih su se neki osjećali nesigurno a drugima je pak to ulijevalo sigurnost. Osobno sam se osjećao sigurno i vrlo ugodno tijekom svakog boravka, ali naravno imajući na umu da se radi o državi povećanog rizika iz razloga koji su općepoznati. Još za kraj nešto o stanovnicima Izraela. Moj je subjektivni dojam da su židovi poprilično rezervirani, strogi, glasni i direktni, dok su s druge strane muslimanski žitelji čak pretjerano srdačni, agresivni u pokušajima prodaje suvenira i lukavi u pokušajima raznih trgovačkih smicalica. Zaključno, Izrael je država koju bih definitivno volio još koji puta posjetiti ako se ukaže prilika. Prvenstveno se to odnosi na Tel-Aviv Yafo, a također bih volio posjetiti Haifu i Galilejsko jezero gdje još nisam bio.
Narator is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2023., 11:12   #638
Quote:
Chocolate Thunder kaže: Pogledaj post
Uzmem onda eure pa tamo promijenim... Se mozda moze s nasom visom placati isto (zaba)?
Da, visa prolazi normalno, nema nikakvih skrivenih troškova
Quote:
Chocolate Thunder kaže: Pogledaj post
E da, i zanima me kak je tam kaj se tiče sigurnosti ako tko bio nedavno? Jel sigurno noću bit u gradu, ima li džepara i slično?
Za NG sam bila i u palestini i izraelu. Jeruzalem i Betlehem po noći smo hodali vani, sve puno ljudi, nisam zalazila u ne turističke kvartove. Skroz sigurno sam se osjećala. Jeruzalem stari grad sve puno vojske s dugim cijevima.
Tel Aviv mi je najgori bio po noći, možda je takav kvart bio, sve puno koreanaca i afrikanaca, narkići i fiksanje po cesti, sumnjivi tipovi...
nyla is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:31.