Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2008., 10:36   #1
Question Peć za centralno - lijevano željezo/lim

Upravo sam u fazi nabavke peći za centralno i dvoumim se između CENTROMETAL 30 kcal (limena) ili VIADRUS 26 30kcal (giza). Prva ima veće ložište u odnosu na ovu drugu. Znam da bi giza trebala duže držati ali sam čuo da imaju i nedostataka (pucanje članaka). Puno su skuplje od gize, koliko manje troše itd. Otvaram ovaj forum da prikupim vaša iskustva koja će mi dobro doći pri donošenju odluke
brunosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 11:43   #2
po meni je bolja centrometalova ako bas biras jedan od ta dva kotla.....
jesi razmisljao o pecima na pirolizu (vitolig 150 (sjedi u podrumu) ili buderus logano)
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 20:09   #3
To mi je rekao i majstor jer da su Centrometalove jako kvalitetne i priznate a da sa peći od gize neću ništa više uštedjeti a ima puno manje ložište. Čak je imao slučaj da je jednom čovjeku pukao članak peći stare 2 godine a rez. djelova nigdje. Što se tiče peći na pirolizu to da su puste priče jer da je ona efikasna samo ako ugradiš rezervar od 1000 lit. minimalno a kod običnog rezervoara od 100 lit. da se učinak smanji za 50 % jer ona radi na principu da najprije zagrije vodu a tek onda je pusti odnosno ona je predviđena za grijanje bez gašenja a ne kako mi svi radimo malo pali pa malo gasi ovisno o vanjskoj temperaturi.
brunosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 09:01   #4
Quote:
brunosa kaže: Pogledaj post
Što se tiče peći na pirolizu to da su puste priče jer da je ona efikasna samo ako ugradiš rezervar od 1000 lit. minimalno a kod običnog rezervoara od 100 lit. da se učinak smanji za 50 % jer ona radi na principu da najprije zagrije vodu a tek onda je pusti odnosno ona je predviđena za grijanje bez gašenja a ne kako mi svi radimo malo pali pa malo gasi ovisno o vanjskoj temperaturi.
Zasto to mislis????

dali ti mislis svoj buduci kotao naloziti pa za 2 sata ugasiti vatru?
ja svoju pec viessman vitolig 150(sa laddomatom,bez spremnika!) ujutro nalozim u 6.00h i popodne kad dodjem s posla oko 15-16h temperatura je zadana tj.72stupnja!
iskljucivo radi toga sam je kupio,da djeca ne moraju ici u podrum svaka 2-3h bacati drva u kotao....
do sada nisam pozalio niti kn koju sam investirao u taj kotao


ali jos jednom kazem,odluka je tvoja,izmedju one dvje ponudjene peci odabrao bi centrometalovu ako su one iskljucivi izbor
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 22:32   #5
Peći od ljevanih elemenata se ne isplate kupovati.
Košta puno, iskoristivost je nešto bolja, ali kad pukne ili procuri članak..
Jedino ako ju dobiješ na poklon ili nabaviš na otpadu ispravnu!
A, piroliza je dobra, ako imaš uvjete koje traži, samo tko ih može postići?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 11:55   #6
da prvo resim da ne navijam niti za jednu firmu

centrometal ima vece loziste ali ima mana na racun njihovih vrata ona jesu velika ali ne omogucuju ljepo tovarenje drv u nju
vidarus je po tom pitanju bolji
a zanimljivost je u tome da ista firma ljeva clanke i za buderus
prednost centrometala je jedino to sto je limena i njezina odazivnost je brza napram gusene
pucanje clanaka se moze dogodit i na renomiranim kotlovima ali u 20 godina susretanja sa svakojakim kotlovima nisu bas toliko cesta da bi to trebalo uzimat ko parametar
do sad sam vise puta susreto pustanja limenih kotlova nego gusenih
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 09:23   #7
Kao prvo, kučište kotla nijedne peči nije napravljeno od lima, nego od kotlovskog čelika (pločevine). Prednost tog materijala je da se može i rezati, mijenjati (eventualno puknute) dijelove kotla i ponovno ih zavarivati.

U spomenutom slučaju, ja bih odabrao Centrometal.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 13:16   #8
Lim se računa do 10-tak mm poslije je ploćevina
Ne postoji kotlovski čelik to je trgovački naziv za Č XYWQ
A koji lim/pločevina se ne može rezati, variti ,motati..........
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 20:35   #9
Quote:
ZOsvald kaže: Pogledaj post
Lim se računa do 10-tak mm poslije je ploćevina
Ne postoji kotlovski čelik to je trgovački naziv za Č XYWQ
A koji lim/pločevina se ne može rezati, variti ,motati..........
gde bi se dalo kupit kaj od toga
Č.1202,Č.1204,Č.1206)
P265GH.
debljine 3 i 5mm
i cjevi
Č.1214 (St35.8 č 1215 (St45.8
fi40mm
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 16:37   #10
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
gde bi se dalo kupit kaj od toga
Č.1202,Č.1204,Č.1206)
P265GH.
debljine 3 i 5mm
i cjevi
Č.1214 (St35.8 č 1215 (St45.8
fi40mm
Probaj u Belom Manastiru, možeš i u Puli, ima toga u Imotskom
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 09:10   #11
Quote:
ZOsvald kaže: Pogledaj post
...Lim se računa do 10-tak mm poslije je ploćevina ...
Krivo!!!
A zakaj onda u brodogradnji koriste limove od 50 mm?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 14:14   #12
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
A zakaj onda u brodogradnji koriste limove od 50 mm?
Zamisli da dođeš u željezariju i pitaš: imate li lim?

- Kako debelog trebate?

- 50 mm, gradim oklopno vozilo!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 19:02   #13
Talking

Molim cjenjene Forumaše za pomoč.Razmišljam o ugradnji vodenog rezevara cc 100litara u kamin. Ložište je dovoljno veliko.:

Zadnje uređivanje Majstor : 25.01.2015. at 08:31.
vugrins4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 20:25   #14
Viadrus U22 29kw ili Centrometal EKO-CK P 25

Molim vas za savjet pri odabiru peći na drva (potrošnja drva, održavanje i sl.).
Lokacija je Slavonija, a kuća je zidana blokom na 29cm bez žbuke + pvc stolarija.
Dvoumim se između Viadrus U22 29kw i Centrometal EKO-CK P 25 kw.
Grijala bi se jedna etaža kuće tlocrtno 9x10M, visina 2,60M.
Da li je to previše kw?
Još je i problem smještaj peći pošto je prostorija jako mala (1x2M) pa mi se dimenzijama više uklapa U22.
Što biste vi kupili?
pizzonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 13:42   #15
OK, ovo je definicija iz strojarstva, inače u domaćinstvu se sve što je deblje od nekoliko mm smatra pločevinom, dok je lim stvarno lim..

Prvi etažni atmosferski plinski kotao kod mene je bio stvarno izrađen od inox lima, sigurno ne debljeg od 1,5 mm. Imao je grijače članke vjerojatno izrađene štancanjem, i to je bila jezgra na koju su bile učvršćene stranice - vanjsko kučište kotla.

Nakon par godina jedan od vanjskih članaka je pukao poput stakla, pokraj mjesta na kojem je bio zavaren nosač bočne stranice...

S druge strane, imam još uvijek klasični kotao na kruta goriva, izrađen od 5 mm "lima", taj je pretrpio već svašta, pa i loženje s viskokokaloričnim briketom. Stjenke su se na nekim mjestima malo izvitoperile, ali još uvijek sve drži kao prvog dana.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 13:51   #16
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
OK, ovo je definicija iz strojarstva, inače u domaćinstvu se sve što je deblje od nekoliko mm smatra pločevinom, dok je lim stvarno lim..

Prvi etažni atmosferski plinski kotao kod mene je bio stvarno izrađen od inox lima, sigurno ne debljeg od 1,5 mm. Imao je grijače članke vjerojatno izrađene štancanjem, i to je bila jezgra na koju su bile učvršćene stranice - vanjsko kučište kotla.

Nakon par godina jedan od vanjskih članaka je pukao poput stakla, pokraj mjesta na kojem je bio zavaren nosač bočne stranice...

S druge strane, imam još uvijek klasični kotao na kruta goriva, izrađen od 5 mm "lima", taj je pretrpio već svašta, pa i loženje s viskokokaloričnim briketom. Stjenke su se na nekim mjestima malo izvitoperile, ali još uvijek sve drži kao prvog dana.
daj reci da li je taj lim ili kotlovski čelik (zapravo se radi o Č1200 - Č1208) obojan kakvom bojom, kako ta boja podnosi loženje i da li na mjestima gdje se boja oljuštila (valjda negdje je) ima hrđe? Pitam zato jer ja imam ložište za kamin od 4 ili 5mm lima i nešto gusa pa da znam što me čeka.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 20:03   #17
Stjenke kotla nisu prefarbane iznutra, ali nema nigdje korozije. Izvana je stjenka otprilike tamnosive hameršlag boje, dali je tako ispočetka bilo i iznutra, toga se više ne sjećam.

Prilikom izgaranja, iznutra se po stjenkama skuplja prilično smole iz ogrjeva, ali kada se postigne dovoljno visoka temperatura, smola se otopi i stjenke su čiste "same od sebe"..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 18:08   #18
Quote:
brunosa kaže: Pogledaj post
Upravo sam u fazi nabavke peći za centralno i dvoumim se između CENTROMETAL 30 kcal (limena) ili VIADRUS 26 30kcal (giza). Prva ima veće ložište u odnosu na ovu drugu. Znam da bi giza trebala duže držati ali sam čuo da imaju i nedostataka (pucanje članaka). Puno su skuplje od gize, koliko manje troše itd. Otvaram ovaj forum da prikupim vaša iskustva koja će mi dobro doći pri donošenju odluke
Lijevano željezo. Ako pak pusti možeš barem zamijeniti rebro. Kod čelika, a pogodtovo ak pusti na nezgodnom mjestu možeš baciti. No, bez obzira što obabereš pridržavaj se OBAVEZNO naputaka proizvođača.
Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 23:51   #19
Quote:
brunosa kaže: Pogledaj post
Upravo sam u fazi nabavke peći za centralno i dvoumim se između CENTROMETAL 30 kcal (limena) ili VIADRUS 26 30kcal (giza). Prva ima veće ložište u odnosu na ovu drugu. Znam da bi giza trebala duže držati ali sam čuo da imaju i nedostataka (pucanje članaka). Puno su skuplje od gize, koliko manje troše itd. Otvaram ovaj forum da prikupim vaša iskustva koja će mi dobro doći pri donošenju odluke
I ja sam u nedoumici ,kakvu peć i dali limene radijatore ili aluminijske.Kolega monter mi preporuča , Viadrus u 22 od 29 kw za cca 120 m2 površine obiteljske kuće poluetažne izvedbe,građene 1987.g sa fasadom sep.Zidovi su od blokova debljine 30 cm ,bez termo izolacije,prozori su inlesovi sa izo staklom i ima ih dosta velikih.Dakle tri balkona sa balkonskim vratima i prozorom cca 140x140 plus još jedno 6 manjih prozora.Balkoni su smjer prema jugu.Lokacija kod Daruvara.Ispod dnevnog boravka je podrum ,a ispod dve sobe je garaža,ostale dve sobe su u potkrovlju.Dosad sam cijelu kuću grijao sa amiti kaninom pa onda sa Kalijevom peči od 110x45x160 visine.Nakon dve zime kalijeva peć dosta puca , pa bi išao na centralno sa drvima jer kod mene još nema plina.Dvoumim se između nove peći Viadrus u 22 od 35 kw 5400 kn za keš ili mi jedan kolega nudi , sačuvanu, stariju zrenjaninku gusenu od 35 kw
sa malim vratinma.Dakle morao bi promjeniti prvi ćlanak sa velikim vratima od novije verzije peći cca 2000 kn + 500 kuna peč.Instalacija bi bila sa bakrom i radson ili ferroli ili korad limenim radijatorima sve to bi došlo sa novom Viadrus u 22 oko 17 000 kn + majstoru 8x250 za postavu radijatora=2000 kn.Još k tome montaža peći 3x250=750 kn,sveukupno oko 20000 kn.U sastavu kuće imam dupli dimnjak od glinenih blokova 190x190 mm na jedan bi ostala kalijeva peć , ana drugi bi probao staviti Viadrusa ,ako nebude dobro , moraču probiti zid iz podruma te postaviti prokromski dimnjak uz fasadu .To je dodatnih oko 7m x 350 kn za dimnjak fi 160 ili 180 mm.Pošto sam već previše oduljio sa prićom ,izvinjavam se na tome ,te vas molim da to malo probate pojasniti jednoj neznalici,to jest meni , i recite dali će to biti koliko toliko u redu.Puno hvala i veliki pozdrav!
dfranc is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 16:05   #20
Quote:
dfranc kaže: Pogledaj post
I ja sam u nedoumici ,kakvu peć i dali limene radijatore ili aluminijske.Kolega monter mi preporuča , Viadrus u 22 od 29 kw za cca 120 m2 površine obiteljske kuće poluetažne izvedbe,građene 1987.g sa fasadom sep.Zidovi su od blokova debljine 30 cm ,bez termo izolacije,prozori su inlesovi sa izo staklom i ima ih dosta velikih.Dakle tri balkona sa balkonskim vratima i prozorom cca 140x140 plus još jedno 6 manjih prozora.Balkoni su smjer prema jugu.Lokacija kod Daruvara.Ispod dnevnog boravka je podrum ,a ispod dve sobe je garaža,ostale dve sobe su u potkrovlju.Dosad sam cijelu kuću grijao sa amiti kaninom pa onda sa Kalijevom peči od 110x45x160 visine.Nakon dve zime kalijeva peć dosta puca , pa bi išao na centralno sa drvima jer kod mene još nema plina.Dvoumim se između nove peći Viadrus u 22 od 35 kw 5400 kn za keš ili mi jedan kolega nudi , sačuvanu, stariju zrenjaninku gusenu od 35 kw
sa malim vratinma.Dakle morao bi promjeniti prvi ćlanak sa velikim vratima od novije verzije peći cca 2000 kn + 500 kuna peč.Instalacija bi bila sa bakrom i radson ili ferroli ili korad limenim radijatorima sve to bi došlo sa novom Viadrus u 22 oko 17 000 kn + majstoru 8x250 za postavu radijatora=2000 kn.Još k tome montaža peći 3x250=750 kn,sveukupno oko 20000 kn.U sastavu kuće imam dupli dimnjak od glinenih blokova 190x190 mm na jedan bi ostala kalijeva peć , ana drugi bi probao staviti Viadrusa ,ako nebude dobro , moraču probiti zid iz podruma te postaviti prokromski dimnjak uz fasadu .To je dodatnih oko 7m x 350 kn za dimnjak fi 160 ili 180 mm.Pošto sam već previše oduljio sa prićom ,izvinjavam se na tome ,te vas molim da to malo probate pojasniti jednoj neznalici,to jest meni , i recite dali će to biti koliko toliko u redu.Puno hvala i veliki pozdrav!
Da malo osvježim temu.Grijanje je napravljeno.Peć Viadrus u 22 ,35 kw,radijatori radson,esbe miš ventil,bakrene cijevi,bojler kupaonski 80 l,ventili 5 herzovih thermostar termostatskih i ostali obični.Pošto je peč u podrumu spojena je sa dve cijevi 160 mm i dva koljena u dimnjak kroz ploću,polovina jedne metrove cijevi je ugurana u dimnjak.Zasad to dosta dobro radi,trošimo dvoje srednje tačke drva na dan i noć,24 sata.Ako netko ima volje da malo opiše način loženja za Viadrus iz svog iskustva,radi što veće iskoristivosti sistema grijanja.Zahvaljujem na pomoći.Pozdrav!
dfranc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:50.