Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2014., 09:43   #181
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
nemaju grafovi za sve motore, ali sam uspio naći za Pola, s tim što nije bio nažalost graf za tdi od 75 KS, nego jači od 80 KS, KAO JOŠ JEDAN DOKAZ O ZNAČAJU SNAGE, zbog "mizernih" 5 KS, Polo TDI sa 80 KS ubrzava bolje od Pola TDI sa 75 KS ( uz isti jebeni Nm od 195 i UZ ISTI JEBENI MJENJAČ) za lijepih 0,8 sekundi !!!! (polo 1,4 tdi 75 KS =13,6 s http://www.cars-data.com/en/volkswag...ne-specs/52916) a isto kao benzinac sa manjom snagom - 75 KS, iako ima ogromnih 195 Nm s pram benzinčevih 126 Nm
1.4 75 KS /126 Nm = 12,9 s http://www.cars-data.com/en/volkswag...ne-specs/52896
1.4 tdi 80 KS/ 195 Nm =12,8 s http://www.cars-data.com/en/volkswag...ne-specs/52936
1.4 101 KS/126 Nm =10,9 s http://www.cars-data.com/en/volkswag...ne-specs/52916
To je sve bezveze. Snaga, moment, ... koga briga.
Di je CIJENA tih auta?

Evo, uzmi neki BMW koji košta 40 tisuća evra pa ćeš vidjeti da je brži od svih njih.
Prema tome, skuplji auto je uvijek brži.

Šah-mat za tebe.
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder
RandyRR is offline  
Old 08.01.2014., 10:07   #182
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
To je sve bezveze. Snaga, moment, ... koga briga.
Di je CIJENA tih auta?

Evo, uzmi neki BMW koji košta 40 tisuća evra pa ćeš vidjeti da je brži od svih njih.
Prema tome, skuplji auto je uvijek brži.

Šah-mat za tebe.
bog te jebo, pošto sam ga matiro
sad prešo na cijenu
Bošnjo 44 is offline  
Old 08.01.2014., 10:43   #183
Quote:
One dvije fabie imaju istu vršnu snagu, a varijanta TDI, iako ima veći vršni moment motora, ubrzava slabije. Zašto? Zato što je moment motora marketinški podatak kojeg forsiraju prodavači turbodizela, a prodavači benzinaca ga se srame (sam moment motora bez brzine vrtnje ne znači ama baš ništa jer formula1 ima manji moment motora od golfa TDi).
ja to pričam od početka
jesam sto puta napisao džaba dizelu veliki Nm kada ga ima na nsikih rpm, što benzinac uspješno kompenzuje sa visokim rpm iako ima manji Nm

Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
No, rekli smo 100 puta da nas zanima moment na kotaču. Uzmimo te dvije fabie - benzinac i dizel, iste snage. Zamislimo čak da su i krivulje snage jednake (a nikad nisu) - ova dizelica ima manji prijenosni odnos do kotača pa je moment na kotaču za neku brzinu vožnje savršeno jednak kao i na benzincu. Recimo da je. Zašto benzinac bolje ubrzava? Pa lakši je, matere mu mile. Dizel je uvijek teži barem za 50-100 kila.

a = F / m = (SNAGA / brzina) / masa !!!!!

Imaš istu snagu i teži auto - auto "sporije" ubrzava. OK?

Znam da trolaš, jer zaista, tako glupo stvorenje nisam upoznao ni u vojsci - dakle, ne postoji.
morao si upoznat nekog glupog, sebe
ponavljaš se ko pokvarena ploča
a svo to tvoje prdenje O MJENAJČU I MOMENTU NA TOČKU ko kulu od karata ruši običan praktičan primjer
kod ova dva Pola 1.4 tdi :
JEL ISTI Nm od 195, jel isti JEBENI MJENJAČ, JEL ISTI moment na točku, na kurcu, gdje god hoćeš
ali samo ZAHVALJUJUĆI više 5 KS ovaj sa 80 KS ima bolje ubrzanje skoro za sekundu

zbog "mizernih" 5 KS, Polo TDI sa 80 KS ubrzava bolje od Pola TDI sa 75 KS ( uz isti jebeni Nm od 195 i UZ ISTI JEBENI MJENJAČ) za lijepih 0,8 sekundi !!!! (polo 1,4 tdi 75 KS =13,6 s http://www.cars-data.com/en/volkswag...ne-specs/52869
1.4 tdi 80 KS/ 195 Nm =12,8 s http://www.cars-data.com/en/volkswag...ne-specs/52936

Zadnje uređivanje Bošnjo 44 : 08.01.2014. at 10:59.
Bošnjo 44 is offline  
Old 08.01.2014., 11:30   #184
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Uzmimo te dvije fabie - benzinac i dizel, iste snage. Zamislimo čak da su i krivulje snage jednake (a nikad nisu) - ova dizelica ima manji prijenosni odnos do kotača pa je moment na kotaču za neku brzinu vožnje savršeno jednak kao i na benzincu. Recimo da je. Zašto benzinac bolje ubrzava? Pa lakši je, matere mu mile. Dizel je uvijek teži barem za 50-100 kila.
Ma, ne samo zato. Po priči većine sa kojom se slažem, sve se vrti oko MOMENTA NA KOTAČU. Kod jače od dvije benz. Fabije max. moment je isti, ali samo max. vrijednost, dok je dijagram drugačiji, pa tako i ubrzanje.

Uljara vjerojatno ima jedno šaltanje više, tu gubi vrijeme. Osim toga, moment diesela (i na točkovima i u motoru...) traje kraće, kao i cijelo njegovo radno područje, tako da u jednom trenutku 'poleti' pa onda izgubi ubrzanje. Dok diesel šalta, benzinac odlazi i ubrzava i dalje.
__________________
Pero
pero_OS is offline  
Old 08.01.2014., 11:38   #185
Quote:
mrachni hajduk! kaže: Pogledaj post
cak kada isti tvrde isto sto i ti ali na drugaciji nacin.
Oko ovoga se sve vrti već duže vrijeme.

Što se tiče svih ostalih, bezveze vrijeđate čovjeka i malo se prizemljite!
Admini, koja je vaša ocjena trenutnog stanja na ovoj temi?!? Malo kartona ne bi bilo na odmet, pa bi se stvari brzo normalizirale. Očito se same od sebe neće...
__________________
Pero
pero_OS is offline  
Old 08.01.2014., 11:47   #186
Bošnjo pitanje za tebe da mi objasniš:

Uzmimo ta tvoja dva 1.4 tdi motora koja oba imaju 195 Nm pri 2200 okretaja i daj mi objasni zašto jedan ima 75 a drugi 80 konja pri istih 4000 okretaja.
Tomy-87 is offline  
Old 08.01.2014., 12:09   #187
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
a svo to tvoje prdenje O MJENAJČU I MOMENTU NA TOČKU ko kulu od karata ruši običan praktičan primjer
kod ova dva Pola 1.4 tdi :
JEL ISTI Nm od 195, jel isti JEBENI MJENJAČ, JEL ISTI moment na točku, na kurcu, gdje god hoćeš
ali samo ZAHVALJUJUĆI više 5 KS ovaj sa 80 KS ima bolje ubrzanje skoro za sekundu
Da mu nije možda MOMENT NA TOČKOVIMA drugačiji, kao i radni dijagram, pa da zato me ide malo bolje? Odakle mu performanse, ako nema vučne sile na točkovima?

Hoću ti pojasniti da u biti tvrdiš isto kao i većina, samo ne gledaš sve kroz moment, kako je lakše objasniti stvar i sve prikazati. Poveznica je onan tvoja formula sa onom konstantom za preračunavanje, koju sad ne mogu naći
__________________
Pero
pero_OS is offline  
Old 08.01.2014., 12:19   #188
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post

morao si upoznat nekog glupog, sebe
ponavljaš se ko pokvarena ploča
a svo to tvoje prdenje O MJENAJČU I MOMENTU NA TOČKU ko kulu od karata ruši običan
Od početka tvrdim da si u pravu, ali da nemaš pojma zbog kojeg kurca jebenog si u pravu. Moment motora je kurac od podatka i snaga je ta koja pobjeđuje.

Kriva su ti jebena kurčeva objašnjenja koja daješ, samo je u tome problem. Dobro si uočio da je snaga motora važna, a da je moment motora običan kurac na batini. Ali kad ti svi živi pokušaju objasniti zašto si u pravu, ti pokažeš neznanje kakvog nema ni u strukovnoj školi za medicinske sestre, a nema čak ni u saboru. Jebena opačićka bolje razumije zašto si u pravu. To što si u pravu ispada ko na poker aparatu, ono, veća-manja.

I da, stvarno sam glup, jer ne poštujem poslovicu "pomozi sirotu na svoju sramotu".
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Old 08.01.2014., 12:35   #189
Quote:
pero_OS kaže: Pogledaj post
Da mu nije možda MOMENT NA TOČKOVIMA drugačiji, kao i radni dijagram, pa da zato me ide malo bolje? Odakle mu performanse, ako nema vučne sile na točkovima?

Hoću ti pojasniti da u biti tvrdiš isto kao i većina, samo ne gledaš sve kroz moment, kako je lakše objasniti stvar i sve prikazati. Poveznica je onan tvoja formula sa onom konstantom za preračunavanje, koju sad ne mogu naći
P - snaga koju razvija motor i koja je, ako zanemarimo gubitke, invarijantna od motora do kotaca
M - moment na kotacu
omega - kutna brzina kotaca, omega = n (broj okretaja kotaca) * pi (3.14...) * 1/30

P=M*omega
mrachni hajduk! is offline  
Old 08.01.2014., 14:09   #190
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
bog te jebo, pošto sam ga matiro
sad prešo na cijenu
Samo ti pokazujem kako ti svojim glupim objašnjenjima i zaključcima djeluješ na temu.

Jednako si se tako mogao uhvatiti cijene i povući analogiju da je ona zaslužna za ubrzanje. Garantirano bi našao hrpu primjera gdje je skuplji auto ujedno i brži.
A onda iz toga, u svom svojem neznanju, bi izvukao zaključak da je mjerna jedinica za ubrzanje euro.

Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Od početka tvrdim da si u pravu, ali da nemaš pojma zbog kojeg kurca jebenog si u pravu. Moment motora je kurac od podatka i snaga je ta koja pobjeđuje.

Kriva su ti jebena kurčeva objašnjenja koja daješ, samo je u tome problem. Dobro si uočio da je snaga motora važna, a da je moment motora običan kurac na batini. Ali kad ti svi živi pokušaju objasniti zašto si u pravu, ti pokažeš neznanje kakvog nema ni u strukovnoj školi za medicinske sestre, a nema čak ni u saboru. Jebena opačićka bolje razumije zašto si u pravu. To što si u pravu ispada ko na poker aparatu, ono, veća-manja.

I da, stvarno sam glup, jer ne poštujem poslovicu "pomozi sirotu na svoju sramotu".
Ne, on nikako nije niti može biti u pravu. Toliko je gluposti i netočnosti izvalio da je to nenormalno.

Da se razumijemo - snaga je bitna, ali to nipošto nije dovoljan parametar (pogotovo ako samo promatraš njezinu maksimalnu vrijednost) na temlju kojeg možeš zaključiti nešto. Niti koliko je ubrzanje od 0-100 km/h ni primjerice kolika je maksimalna brzina. Znaš zašto, pa ti ne moram posebno objašnjavati.

To što se vrlo često (ali ne i uvijek, ako što sam pokazao) može povući analogija da će snažniji auto bolje ubrzati je vrlo mlaka teorija. Razumio bi da to rade klinci koji se još igraju s autićima, ali u iole stručnom smislu to je nula.
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder

Zadnje uređivanje RandyRR : 08.01.2014. at 14:16.
RandyRR is offline  
Old 08.01.2014., 14:31   #191
Snaga nije jedini faktor pri ubrzanju samo zbog nesavrsenosti prijenosa. Uz idealan prijenos (citaj - idealni CVT), sa jednakom masom i istim otporima (aerodinamicnim, kotrljanja...) bi samo po maksimalnoj snazi mogao odrediti koji auto ce bolje ubrzati.

Ovako ulogu igra i vrsta prijenosa i oblik krivulje momenta/snage.

U praksi to znaci da auto sa 200 ks sigurno bolje ubrzava od auta slicne mase sa 100 ks. Ali isto tako nije bas sigurno da ce auto od 120 ks bolje ubrzati od onoga sa 100 ks. Mislim da je Wonder to vec ranije napisao.
mrachni hajduk! is offline  
Old 08.01.2014., 14:38   #192
Quote:
mrachni hajduk! kaže: Pogledaj post
P - snaga koju razvija motor i koja je, ako zanemarimo gubitke, invarijantna od motora do kotaca
M - moment na kotacu
omega - kutna brzina kotaca, omega = n (broj okretaja kotaca) * pi (3.14...) * 1/30

P=M*omega
Formule ne treba pamtiti sa nikakvim koeficijentima, ostavim oto amerikancima koji su se odrekli (tj. nisu prešli na) SI-sustava.


Snaga = sila x brzina. iz ovog proizlazi sve ostalo.

Dimenzijski: kW = J/s = Nm/s = Snaga (energija/vrijeme)

Ako je snaga Nm/s, onda je jasno zašto je snaga = sila [N] x brzina [m/s] => [Nm/s]

Ako brzinu svedemo na kutnu brzinu, tj. na koliko "opsega" u sekundi (minuti, satu, svejedno) napravi kotač, možemo snagu izraziti na slijedeči način:

Snaga = sila x (kutna brzina x radijus kotača)

što je istovjetno ovome:

Snaga = (sila x radijus kotača) x kutna brzina

Sila pomnožena sa radijusom kotača je moment na kotaču pa imamo ovo:

Snaga = Moment x kutna brzina.

Kutna brzina je sad bivša obodna brzina svedena na jedinicu radijusa (podijeljena sa radijusom) pa više ne znamo koliko metara u sekundi napravi (što je brzina), ali znamo koliko puta se okrene za jediničnu kružnicu.

Kako je opseg kruga O = 2 x pi x r, ako smo "izbacili r", ostaje nam 2 x pi. A to je radijanska mjera za kut. 360° kružnice u stupnjevima odgovara kutu od 2 x pi u radijanima. Sad znate (koji nisu znali) odakle izraz da je snaga:

P = M x omega (gdje je omega kutna brzina). To je izvadak iz P = F x v.

Ako računamo sa okretajima u minuti, trebamo pretvoriti minute u sekunde pa je tako 3000 okr/min isto što i 3000/60 = 50 okr/s.

Obzirom da smo imali 2 x pi, a sad to dijelimo sa 60, ostaje nam u stvari pi/30. (2 pi / 60 = pi / 30).

Odatle "famozna formula":

P = M x n x pi x (1/30).

Dakle, ne pamtiti formule, nego fizikalne relacije
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Old 08.01.2014., 14:46   #193
Samo sam mu htio napisati "formulu za preracunavanje sa konstantom".
Nije da ne znam izvesti, al cemu? Svaki put izvoditi trivijalnu jednadzbu stvarno nema smisla (pogotovo tu kad to nikome nista ne znaci), en pi kroz trideset stvarno nije tesko zapamtiti. A na ispitu svaka usteda vremena vrijedi. Nije da jos polazem takve ispite, al eto, ostalo u glavi.
mrachni hajduk! is offline  
Old 08.01.2014., 14:55   #194
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post

Ne, on nikako nije niti može biti u pravu. Toliko je gluposti i netočnosti izvalio da je to nenormalno.

Da se razumijemo - snaga je bitna, ali to nipošto nije dovoljan parametar (pogotovo ako samo promatraš njezinu maksimalnu vrijednost) na temlju kojeg možeš zaključiti nešto. Niti koliko je ubrzanje od 0-100 km/h ni primjerice kolika je maksimalna brzina. Znaš zašto, pa ti ne moram posebno objašnjavati.

To što se vrlo često (ali ne i uvijek, ako što sam pokazao) može povući analogija da će snažniji auto bolje ubrzati je vrlo mlaka teorija. Razumio bi da to rade klinci koji se još igraju s autićima, ali u iole stručnom smislu to je nula.
Quote:
mrachni hajduk! kaže: Pogledaj post
Snaga nije jedini faktor pri ubrzanju samo zbog nesavrsenosti prijenosa. Uz idealan prijenos (citaj - idealni CVT), sa jednakom masom i istim otporima (aerodinamicnim, kotrljanja...) bi samo po maksimalnoj snazi mogao odrediti koji auto ce bolje ubrzati.

Ovako ulogu igra i vrsta prijenosa i oblik krivulje momenta/snage.

U praksi to znaci da auto sa 200 ks sigurno bolje ubrzava od auta slicne mase sa 100 ks. Ali isto tako nije bas sigurno da ce auto od 120 ks bolje ubrzati od onoga sa 100 ks. Mislim da je Wonder to vec ranije napisao.
Naravno da snaga nije i ne može biti jedini faktor, to je svima (osim njemu) jasno.

Evo, mogu ja staviti primjer yugića kojem od 0 do 60 treba 15 sekundi i modernizirani T72 kojem od 0 do 60 treba 30 sekundi.

Kako duplo više nego yuguću, materemu, a ima ravno 1000 konja (736 kW)???

@Bošnjo, kurčina je tvoja snaga - eto ti sad Šah-Mat!!!

Jel' kužiš na koji način razmišljaš? Ovaj topic je dovoljan za položiti trećinu mehanike, a ti još uvijek zdravoseljački vadiš podatke iz časopisa i izvoiš teorije.

Fakat, na forumu do sad nisam naletio na takvoga...

'Ajde, teorijo i prakso moja, objasni ovu razliku tenka i yugića.

Nakon što objasniš ovo što te Tomy-87 pitao:

Quote:
Tomy-87 kaže: Pogledaj post
Bošnjo pitanje za tebe da mi objasniš:

Uzmimo ta tvoja dva 1.4 tdi motora koja oba imaju 195 Nm pri 2200 okretaja i daj mi objasni zašto jedan ima 75 a drugi 80 konja pri istih 4000 okretaja.
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Old 08.01.2014., 15:00   #195
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
a svo to tvoje prdenje O MJENAJČU I MOMENTU NA TOČKU ko kulu od karata ruši običan praktičan primjer
aha.
tvoj praktičan primjer vrijedi kao zakon a ostali ne vrijede?

kad ti ja postam podatke gdje teži i slabiji auto bolje ubrzava, onda su to neistine ili promašeni mjenjači (a usput, oba mjenjača je razvila ista tvornica).
Quote:
kod ova dva Pola 1.4 tdi :
JEL ISTI Nm od 195, jel isti JEBENI MJENJAČ, JEL ISTI moment na točku, na kurcu, gdje god hoćeš
ali samo ZAHVALJUJUĆI više 5 KS ovaj sa 80 KS ima bolje ubrzanje skoro za sekundu
da, zahvalujući 5 KS više, polo od 80 KS bolje ubrzava.

ali ti genije nećeš nikad, pa ni onda, znati zašto je to tako.
iako to tebi neće ništa značiti, nije isti motor ali je ista (VW) firma i benzinski motor



da, max moment je jednak kod ta dva polo motora isto kak je jednak i kod ova dva.
ali nije isti moment na okretajima gdje se ostvaruje max snaga.

jedan na 4400 okretaja razvija 169 Nm a drugi 208 Nm.
naravno da drugi bolje ubrzava. zašto? jel treba reć zašto?

Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Od početka tvrdim da si u pravu, ali da nemaš pojma zbog kojeg kurca jebenog si u pravu. Moment motora je kurac od podatka i snaga je ta koja pobjeđuje.
možemo normalno diskutirati?

tvrdim da nisi u pravu a mogu pokušati to i dokazati.
ako hoćeš, kolika je snaga motora u tvom autu i koja mu je maksimalna brzina?
Quote:
mrachni hajduk! kaže: Pogledaj post
Snaga nije jedini faktor pri ubrzanju samo zbog nesavrsenosti prijenosa. Uz idealan prijenos (citaj - idealni CVT), sa jednakom masom i istim otporima (aerodinamicnim, kotrljanja...) bi samo po maksimalnoj snazi mogao odrediti koji auto ce bolje ubrzati.

kad bi se automobilski motori ponašali kao elektromotori, uz sve ostale uvjete iste, i 1 KS viška bi radio razliku i to bi onda bio maltene zakon.

ali sa ovakvim motorima kakvi su danas uvijek je bitno što se je događalo do tog momenta kad motor razvija max snagu. a to je podosta vremena.
I wonder is offline  
Old 08.01.2014., 15:00   #196
Quote:
mrachni hajduk! kaže: Pogledaj post
Samo sam mu htio napisati "formulu za preracunavanje sa konstantom".
Nije da ne znam izvesti, al cemu? Svaki put izvoditi trivijalnu jednadzbu stvarno nema smisla (pogotovo tu kad to nikome nista ne znaci), en pi kroz trideset stvarno nije tesko zapamtiti. A na ispitu svaka usteda vremena vrijedi. Nije da jos polazem takve ispite, al eto, ostalo u glavi.
Ma ja samo volim stvar istjerati do kraja, ne zbog tebe, znam da je tebi jasno, ali ovo pročita i poneko sa strane.

Naglasak je na tome da je P = M x n x pi /30 u stvari isto što i P = F x V i da od toga sve proizlazi. Proizlazi i ubrzanje i maksimalna brzina, sve što čovjek poželi...

Kasnije možemo o tome kako potrebna snaga motora raste sa trećom potencijom brzine
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Old 08.01.2014., 15:10   #197
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
možemo normalno diskutirati?

tvrdim da nisi u pravu a mogu pokušati to i dokazati.
ako hoćeš, kolika je snaga motora u tvom autu i koja mu je maksimalna brzina?
Možemo. Kad sam ja vadio podatke iz časopisa i dokazivao bilo što? 100 puta sam rekao da je svaki auto slučaj za sebe. I 100 puta sam rekao da snaga kao podatak govori znatno više o autu nego moment motora. 200 konja uvijek potuče 100 konja (ako su auti iste klase), a 400 Nm možda nikad ne potuče 200 Nm, ovisi o više parametara.

Kad kažem da je moment motora kurac od podatka, onda mislim na brošuru u kojoj piše max. moment. Ako se radi o DIJAGRAMU momenta, to je druga stvar - on je savršeno jednako vrijedan kao i dijagram snage, štoviše, radi se o istom dijagramu prikazanom na drugi način. Jer, kao što smo 100 puta rekli: P = M x omega (ili P = M x n x pi / 30)

Onaj krelac se uhvatio snage i pogodio k'o da je igrao "par-nepar". Uopće ne razumije o čemu se radi. To je kao da ja uspješno zašijem ruku nekome kome ju pila otkine. To može biti čista slučajnost, ali i dalje ja nemam pojma o anatomiji, nemam pojma o kirurgiji, štoviše, nemam pojma što sam i kako napravio...

Moj auto? 144 ks (106 kW), max. brzina prema satu 240, nisam se usudio preko 220 jer nikad nisam bio u prilici i imao savršeno nove gume.

Zašto te to zanima? Ne kanim ponovo crtati dijagrame, ima ih dovoljno na "zaključanoj temi" ubrzanja od 60-100... Tamo sam već sve rekao.
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Old 08.01.2014., 15:14   #198
E, da - plaćam ćevape i pivu onome tko uspije uvjeriti Bošnju da je akceleracija automobila najveća u trenutku kada motor daje maksimalan moment za najniži stupanj prijenosa mjenjača.

Ja sam to već matematički izveo i dokazao, ali pošto on brka pojmove onda tupi po svome. Već znate - de da te sjebem s primjerom... Kako to da Polo/Fabija/Clio sa većom SNAGOM ostvari bolje vrijeme 0-100 km/h...

Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
200 konja uvijek potuče 100 konja (ako su auti iste klase)
Vrlo vjerojatno, ali ni to nije apsolutno sigurno.
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder

Zadnje uređivanje RandyRR : 08.01.2014. at 15:22.
RandyRR is offline  
Old 08.01.2014., 15:24   #199
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
da, max moment je jednak kod ta dva polo motora isto kak je jednak i kod ova dva.
ali nije isti moment na okretajima gdje se ostvaruje max snaga.

jedan na 4400 okretaja razvija 169 Nm a drugi 208 Nm.
naravno da drugi bolje ubrzava. zašto? jel treba reć zašto?
Sad će ti @Bošnjo 44 reći da je to zato što na tim okretajima ima više snage, a ti njemu odgovoriti da je to zato što ima više momenta na točkovima i opet ćete se posvađati
__________________
Pero
pero_OS is offline  
Old 08.01.2014., 15:32   #200
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Možemo. Kad sam ja vadio podatke iz časopisa i dokazivao bilo što? 100 puta sam rekao da je svaki auto slučaj za sebe. I 100 puta sam rekao da snaga kao podatak govori znatno više o autu nego moment motora. 200 konja uvijek potuče 100 konja (ako su auti iste klase), a 400 Nm možda nikad ne potuče 200 Nm, ovisi o više parametara.

Kad kažem da je moment motora kurac od podatka, onda mislim na brošuru u kojoj piše max. moment. Ako se radi o DIJAGRAMU momenta, to je druga stvar - on je savršeno jednako vrijedan kao i dijagram snage, štoviše, radi se o istom dijagramu prikazanom na drugi način. Jer, kao što smo 100 puta rekli: P = M x omega (ili P = M x n x pi / 30)

Onaj krelac se uhvatio snage i pogodio k'o da je igrao "par-nepar". Uopće ne razumije o čemu se radi. To je kao da ja uspješno zašijem ruku nekome kome ju pila otkine. To može biti čista slučajnost, ali i dalje ja nemam pojma o anatomiji, nemam pojma o kirurgiji, štoviše, nemam pojma što sam i kako napravio...

Moj auto? 144 ks (106 kW), max. brzina prema satu 240, nisam se usudio preko 220 jer nikad nisam bio u prilici i imao savršeno nove gume.

Zašto te to zanima? Ne kanim ponovo crtati dijagrame, ima ih dovoljno na "zaključanoj temi" ubrzanja od 60-100... Tamo sam već sve rekao.
sačuvaj bože.
sve to štima, ja idem više prema tome da se dokaže da je moment ono što je odgovorno za ubrzanje. a za to mi treba snaga motora i max brzina.

tebe više trebam da mi kažeš da li sam negdje zajebo logiku ili fiziku i došao do krivog zaključka.
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
E, da - plaćam ćevape i pivu onome tko uspije uvjeriti Bošnju da je akceleracija automobila najveća u trenutku kada motor daje maksimalan moment za najniži stupanj prijenosa mjenjača.
svi ćemo pokrepat od gladi
Quote:
pero_OS kaže: Pogledaj post
Sad će ti @Bošnjo 44 reći da je to zato što na tim okretajima ima više snage, a ti njemu odgovoriti da je to zato što ima više momenta na točkovima i opet ćete se posvađati
ma kakvi. čemu?
ionak iz prikrajka sigurno sve čita a iznad glave mu upitnik velik ko spomenik.
ipak je malo revidiral stavove jer je u početku tvrdil da je mjenjač kurac, da snaga na kotaču raste i jošgomilu drugih gluposti. neka mu, nek se sramoti.
I wonder is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:19.