Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2007., 09:56   #81
Quote:
Veky kaže: Pogledaj post
Ljepilom?
Kakvim ljepilom? Nebih volio da mi se to vidi s prednje strane ili sa dvije bočne jer to mora stajat kao ukras. A ujedno mora biti dovoljno kompaktno jer će to stajati na jako vidljivom mjestu.

Na kraju ću još dodati da će sa stražnje strane doći bijele LEDice. Daske će biti crn, debljine 18mm, a plexi debljine 10mm. Poanta je da te police imaju sa tri strane rub koji svijetli (bolje rečeno sredina police će svijetliti). Zato će plexi biti matiran sa tri vidljive strane, a sa stražnje će biti poliran radi bolje provodnosti svijetla.

U Lesnini sam vidio police od Plexija bez drva, ali mi se gola staklena ili plexi polica ne sviđa, i odmah mi je pala ideja za sendvič policom (morat ću patentirat naziv)

Još ne znam kako ću sve to učvrstiti na zid. Volio bi nekim nevidljivim nosačem, ali bojim se da ću ipak morat posegnut za kutnikom.
__________________
A je to d.o.o.
prorex is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 10:05   #82
Quote:
DIsign kaže: Pogledaj post
Nešto slično kao "Teksluce" kod WWW.sizekupres.hr možda?
Bingo!! Jedina je razlika kaj su kod tog materijala okomiti umeci, a meni bi trebali vodoravni (Teksluce ima umetke po širini i duljini, a ja bi htio umetnuti plexi po debljini).

Al da, to je otprilike to. Kako to napravit ako nema onak kak bi ja.
__________________
A je to d.o.o.
prorex is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 10:27   #83
Polica za knjige

Imam dosta knjiga od faksa (završavam postidiplomski i pripremam mag. radnju), te bih trebao napraviti policu za knjige i koju bih stavio u ostavu. Osim za knjige, polica bi trebala poslužiti i za ostale manje-više potrebne stvari. Slobodni zid je dužine 153cm, a dubinu mogu iskoristiti jedino 32cm (zbog preblizu postavljenog štoka). Ipak to bi mi bilo sasvim dovoljno za sve što treba. Visina bi bila sve do stropa (260cm).

E sad, pitanje je od kojeg materijala i kako napraviti podupiranje takve police. Dobio sam savjet da police radim od ljepljene daske (zbog izdržljivosti) i debljinu od 25mm. Da li je to previše, ili bi se moglo uzeti tanje police od 18mm?

Ono što me brine - koje podupirače uzeti, jer je zid iza police od šuplje cigle (blokova cigle koji imaju dosta šupljina, pa tipla često prođe samo sloj žbuke i svega 1 cm u ciglu). Nisam siguran koliko bi L profili bili pogodni... Zato bih najradije postavljao letvice uz sam zid (koje onda mogu bušiti na više mjesta i povećati nosivost) i na koje bih postavljao police. I onda ostaje pitanje podupiranja s prednje strane... Da li u tom slučaju uzeti okomitu letvu i postaviti u sredinu? Pa tako osigurati prednji kraj polica...

Ima li netko slično iskustvo? I dobar savjet što uzeti... koju vrstu drva za police, koje podupirače, kako osigurati nosivost...

Svaki savjet je dobro došao!
shunkyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 15:54   #84
Imao sam sličnu dilemu kada je trebalo napraviti police u garderoberu. Na kraju sam odlučio da napravim stalažu koja se oslanja na pod i to koristeći uvojno - navojne šipke dužine jedan metar. Za njih je moguće nabaviti čaure za produženje pa ih možeš koristiti za bilo koju visinu. Police za stalažu su od lamelirane smreke (dimenzije 80 x 40). Na uglovima tih ploča sam probušio rupe kroz koje sam provlačio uvojno navojne šipke, ploče su sa gornje i donje strane stegnute maticama i velikim podloškama. Stalaža je visoka 2 m, široka oko 2,2 m. Dodatno sam je (mada nije bilo i obavezno) učvrstio na nekoliko mjesta za zid. Napravit ću slike, pa postaviti link.
sasa 071 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 15:58   #85
Ovo je super ideja. Molim te svakako slike... kako bih mogao sve nabaviti kako treba.
shunkyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 08:34   #86
Evo linka za slike:

http://www.pticica.com/album.aspx?ko...&albumid=18725.

Plastične čepove koji se vide na jednoj od slika sam koristio i na donjem kraju šipke (SCH). Obujmica za učvršćenje na zid je ona koja se koristi za učvrčćenje cijevi za plin npr., s tim da sam unutra morao ubaciti jedan gumeni komad kako bi spoj bio čvrst. Ne znam da li ćeš moći koristiti ovako učvršćenje jer si ograničen sa onih 32 cm dubine, a dužina dvostranog navoja na obujmici je ovu moju stalažu malo odmakla od zida.
sasa 071 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 00:33   #87
Hvala puno na slikama. I posebno na trudu, jer je trebalo dosta vremena za slike s detaljima i opisima. Ovo je stvarno super pomoć!
Polica ti je stvarno super. I vrlo lijepo se uklapa u prostor i namjenu.

Večeras sam obišao nekoliko trgovina (Bauhaus, Baumax i sl.) i pronašao ploče od ljepljene daske (Smreka/Jela) debljine 18mm.


Ploče mi se čine sasvim OK za nosivost (uglavnom knjiga), no nekako nisam baš siguran koliko će biti dovoljna čvrstoća za podupiranje podloškama. Zato bih najradije napravio nosače u zidu - letve (3x5cm) po cijeloj dužini zida koje bih pričvrstio posebnim tiplama za šuplju ciglu.

S prednje strane bih koristio 3 okomite letve (4,4x4,4cm)
koje bi bile položene na vodoravnu letvu (2,4x7,4cm)

tako da se težina police bolje rasporedi po podu.

Bočne okomite letve bih učvrstio u zid, a međusobno ih povezao vodoravnim letvicama, kao nosačima samih polica.

Pokušao sam sve nacrtati u Kitchen Draw aplikaciji, no 3D ne prikazuje baš realno.

Zamolio bih za mišljenje koliko je ovo optimalno rješenje. Da li je ovo malo previše materijala za sigurnost i stabilnost police? Ili se to može malo bolje?
Evo linka svih slika, ako se slučajno neće moći direktno vidjeti.

Hvala još jednom na detaljnom opisu.
shunkyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 15:35   #88
Možda zvučim glupo ali za toliko puno polica jednostavnije ti je napraviti kompletnu drvenu konstrukciju poput ormara. Bit će čvrsto i nećeš morati puno bušiti po zidu. Leđa u tom slučaju treba napraviti iz čvršćeg materijala da to sve skupa drže. U toj bi konstrukciji mogao koristiti i običan iveral pa mislim da bi ti ispalo i jeftinije...
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 09:42   #89
Polica od drveta

Bok svima !

Imam jedan problemčić. Nabavio sam drvo topole izrezano za izradu jednostavne zidne police (6,5 x 1 cm). E, sad, drvo je puno vlage i tu je problem. Pokušao sam ga sušiti na toplom mjestu (pored peći) ali se sve izvitoperilo. Postoji li kakav jednostavan način da se to što prije osuši,a da se ne izvitoperi ?
Tomy_18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 15:40   #90
polakirati tam gdje je piljeno (krajeve) i onda na tavan na propuh
ostaviš par mjeseci i to je to
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 17:49   #91
Dodao bih da ne bi bilo loše na neki način te daske fixirati za nešto što se neće vitoperiti (neku gredu ili nešto slično). Ideja da ne daš drvu da se izvija kako se suši već da ga za nešto pričvrstiš. Susjed je sušio grede za krovište tako da ih je međusobno povezao zatezačima za teret na autu, a da bi osigurao protok zraka među njih stavio letvice od 1-2 cm. Svaki tjedan je lagano dotezao zatezače. Rezultat: suhe i ravne grede!
zalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 19:32   #92
nesto na brzinu nemoguce......a u susari ti nece takve komadice primit
rushinbrain is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 07:07   #93
Ja sam mislio nešto na brzinu sklepati, ali vidim da to baš i neće ići. Preostaje mi samo ono što sam mislio, a što ste mi i rekli, na tavan nekoliko mjeseci.
Tomy_18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 13:54   #94
Quote:
Tomy_18 kaže: Pogledaj post
Ja sam mislio nešto na brzinu sklepati, ali vidim da to baš i neće ići.
na brzinu se samo djeca prave , drvo se suši polagano , šušenje drveta nije brzo istjerivanje vlažnosti vrućim zrakom , treba suhi zrak i polagano, vrel zrak s vlagom iz drveta iskrivljuje drvo i to i jest način krivljenja istog
strpljen , spašen
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:55.