Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika > Sam svoj elektroničar

Sam svoj elektroničar Hobby i profesionalna elektronika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2012., 19:14   #1
PWM

Pozdrav ekipa..
Kako na ovakav PWM spojiti više panela? Dali ih spojiti u hrpu ili je potrebno razdjeliti ih nekakvim diodama? I još jedno pitanje, smijem li na taj PWM spojiti vjetrenjaču iz samogradnje koja daje napon u rasponu od 0 do nekih 40ak V istosmjerne struje.
__________________
dečko s motorkom traži djevojku sa šumom!
ravnalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 16:45   #2
Lightbulb

Quote:
ravnalo kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa..
Kako na ovakav PWM spojiti više panela? Dali ih spojiti u hrpu ili je potrebno razdjeliti ih nekakvim diodama? I još jedno pitanje, smijem li na taj PWM spojiti vjetrenjaču iz samogradnje koja daje napon u rasponu od 0 do nekih 40ak V istosmjerne struje.
Pozdrav,
za početak kakve panele misliš koristiti, koliki im je nominalni napon/struja...
u načelu ako trebaš viši napon panele spajaš u seriju, ako ti je nominalan napon po panelu dovoljan spajaš ih paralelno kako bi postigao veće struje punjenja. Paneli se spajaju direktno, bez dioda.
Što se tiće vjetrenjače bilo bi najbolje izlazni napon prvo regulirati nekim automobilskim ili sličnim elektronskim reglerom pa ju onda možeš bez straha priključiti na taj kontroler.
__________________
Iz dana u dan dani mi sve brže prolaze.
ne®adnick is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 09:31   #3
Hvala na odgovoru.. i još jedno pitanje, dali bih taj napon mogao, obzirom na oscilacije od 40V, stabilizirati na nekih 13-14V sa LM317,338.. ili sličnim?
__________________
dečko s motorkom traži djevojku sa šumom!
ravnalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 11:14   #4
Quote:
ravnalo kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.. i još jedno pitanje, dali bih taj napon mogao, obzirom na oscilacije od 40V, stabilizirati na nekih 13-14V sa LM317,338.. ili sličnim?
Naravno da možeš, naravno samo ukoliko je struja koju tvoj generator daje u okvirima struje koju podose LM317...LM338 i sličo. Samo oprez, naime npr. LM338 je predviđe za struje do 5A i pri maksimaloj struji i ulaznom naponu bi na njemu ostvarivao disipaciju od cca. (70V-14V)*5A=280W što je, čak i uz ogroman hladnjak, puno previše, te bi ti regulator vrlo kratko trajao.
Kada bi napisao o kolikim sa strujama realno radi bilo bi lakše dati konkretiji odgovor...
__________________
Iz dana u dan dani mi sve brže prolaze.
ne®adnick is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 14:47   #5
Quote:
ne®adnick kaže: Pogledaj post
Naravno da možeš, naravno samo ukoliko je struja koju tvoj generator daje u okvirima struje koju podose LM317...LM338 i sličo. Samo oprez, naime npr. LM338 je predviđe za struje do 5A i pri maksimaloj struji i ulaznom naponu bi na njemu ostvarivao disipaciju od cca. (70V-14V)*5A=280W što je, čak i uz ogroman hladnjak, puno previše, te bi ti regulator vrlo kratko trajao.
Kada bi napisao o kolikim sa strujama realno radi bilo bi lakše dati konkretiji odgovor...
Hvala još jednom..
Radi se o motoru iz canon pixma iP4000 pisača.. pa mislim da se radi o mA.
Znam da je slab ali mi je do sada nekontrolirano nadopunjavao nekakav stari olovni akumulator koji je služio za rasvjetu u vikendici (4x3W ledice)
Sada mislim složiti nekakav sistem sa panelima ali bih rado uglazbio i ovo čudo od generatora koje bi, ako imam sreće, nešto malo punilo i prek noći..
__________________
dečko s motorkom traži djevojku sa šumom!
ravnalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 15:44   #6
Thumbs up

Quote:
ravnalo kaže: Pogledaj post
Hvala još jednom..
Radi se o motoru iz canon pixma iP4000 pisača.. pa mislim da se radi o mA.
Znam da je slab ali mi je do sada nekontrolirano nadopunjavao nekakav stari olovni akumulator koji je služio za rasvjetu u vikendici (4x3W ledice)
Sada mislim složiti nekakav sistem sa panelima ali bih rado uglazbio i ovo čudo od generatora koje bi, ako imam sreće, nešto malo punilo i prek noći..
Da, sa tim relativno malim strujama bilo bi jednostavno i jeftino za regulaciju koristiti LM338, ali i uz relativno mala ulaganja upogoniti znatno ozbiljniju elektranu... (autootpad alternator + regler cca 250 kn).
__________________
Iz dana u dan dani mi sve brže prolaze.
ne®adnick is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 16:03   #7
Quote:
ne®adnick kaže: Pogledaj post
Da, sa tim relativno malim strujama bilo bi jednostavno i jeftino za regulaciju koristiti LM338, ali i uz relativno mala ulaganja upogoniti znatno ozbiljniju elektranu... (autootpad alternator + regler cca 250 kn).
Je, u pravu si ali morao bih mjenjati dosta toga, a i alternator zahtjeva veću brzinu da bi uopće počeo filati.Razmišljao sam čak prepakirati rotor i staviti magnete, ali ovo je već složeno sa onim šta se imalo za malo više od 0 kn i za sada ne mislim ulagati u vjetro generatore nego u panele s tim da sam mislio zadržati ga kakav je, pa neka i on da svoj prilog
__________________
dečko s motorkom traži djevojku sa šumom!
ravnalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 23:09   #8
Quote:
ravnalo kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.. i još jedno pitanje, dali bih taj napon mogao, obzirom na oscilacije od 40V, stabilizirati na nekih 13-14V sa LM317,338.. ili sličnim?
Veću efikasnost bi postigao dc-dc converterom jer sa serijskim stabilizatorima ćeš više struje pretvoriti u toplinu .

Ili ovako nešto ako trebaš step-up i step-down.

Jedino ne znam da li ti je 12 V dosta na izlazu , ali može se naći i 15 voltne
madsav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 15:02   #9
Quote:
madsav kaže: Pogledaj post
Veću efikasnost bi postigao dc-dc converterom jer sa serijskim stabilizatorima ćeš više struje pretvoriti u toplinu .

Ili ovako nešto ako trebaš step-up i step-down.

Jedino ne znam da li ti je 12 V dosta na izlazu , ali može se naći i 15 voltne
hvala..
__________________
dečko s motorkom traži djevojku sa šumom!
ravnalo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:41.