Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2007., 11:42   #21
Istina je da su prvotno bili mnogobošci a tek kasnije monoteisti.

Bogu su govorili, kao i vladarima, vi, iz pijeteta, neovisno o tome što ti mislio.

Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 12:07   #22
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
Istina je da su prvotno bili mnogobošci a tek kasnije monoteisti.

Bogu su govorili, kao i vladarima, vi, iz pijeteta, neovisno o tome što ti mislio.

To ne objašnjava zašto je ime u pluralu - štoviše, Elohim se u Bibliji - kad se odnosi na boga - uvijek javlja uz glagole u singularu.

Dakle, ne, nisu mu govorili Vi iz poštovanja, jednako kao što se u modernom engleskom ti govori isključivo bogu i u drugim ritualnim situacijama, kao što je vjenčanje (thou je ti, dok je you poopćeno vi).

Nisam čak siguran koja je situacija s T/V zamjenicama u hebrejskomu, ali mogu i to provjeriti.

Uglavnom, neovisno o tome što ja mislio, dok mi ne predočiš mrvicu dokaza za ono što pričaš, mislit ću to i dalje. I imat ću bolje argumente od tebe, najvjerojatnije.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 09:22   #23
Imaš u svim boljim komentarima Biblije protumačene te stihove.
Pošto ti je i engleski u malom prstu lako ćeš, ako doista želiš, i na internetu pronaći vrsne tumačenja.

Nemoj brkat odnos prema Bogu u SZ i NZ. Isus je "uveo" potpuno novi odnos prema Bogu. SZ je pisan u velikom vremenskom rasponu te nisu ni sve autorske škole jednake. U Židova je postao izvjesni pluralizam i sloboda izričaja teološkog govora za razliku kod vas katolika gdje smijete imati svoje mišljenje jedino o Sucu i Međugorju.

Promišljaj stvarnost i dopusti da se Božja Riječ rodi i u tvome srcui ne vrati se besplodna Ocu, jer sama spoznaja bez ljubavi ništa je (usp. stihove iz 1. Kor 13) i rađa cinizmom. Žalosno je da osoba koja se navodno bavi teologijom nema Bibliju. Pa iz čega onda crpiš svoju duhovnost?! Znati o Bibliji a nemati iskustvo biblijskog Isusa je potpuni promašaj.

Tvoja nasilnost dokazuje da tvoja pala narav još vlada tobom te da nisi obračeni kršćanin. Preporučam ti da pronađeš najbližu živu kršćansku zajednicu. Slobodno i bez straha im se obrati.


Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 10:23   #24
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
Imaš u svim boljim komentarima Biblije protumačene te stihove.
Pošto ti je i engleski u malom prstu lako ćeš, ako doista želiš, i na internetu pronaći vrsne tumačenja.
... što dokazuje da zapravo nemaš pojma o čemu pričaš ili samo želiš sugovorniku dići živac, a ne raspravljati.

Znaš, raspravljanje uključuje dvije strane od kojih svaka iznosi argumente.
Ti to ne činiš.
Quote:
Nemoj brkat odnos prema Bogu u SZ i NZ. Isus je "uveo" potpuno novi odnos prema Bogu. SZ je pisan u velikom vremenskom rasponu te nisu ni sve autorske škole jednake.
I u kojem se licu i u kojem broju Isus obraća bogu?
Kako to pobija ono što sam rekao?
Kako to potvrđuje tvoje riječi?
Quote:
U Židova je postao izvjesni pluralizam i sloboda izričaja teološkog govora za razliku kod vas katolika gdje smijete imati svoje mišljenje jedino o Sucu i Međugorju.
Hoćemo li se vrijeđati?

I po čemu sam ja to katolik?
Daj, reci, ludo me zanima...
Quote:
Promišljaj stvarnost i dopusti da se Božja Riječ rodi i u tvome srcui ne vrati se besplodna Ocu, jer sama spoznaja bez ljubavi ništa je (usp. stihove iz 1. Kor 13) i rađa cinizmom.
I gledaj opet, neki frik s interneta mi citira Pavla.

Ajd lijepo prestani dvotočkariti i objasni mi svojim riječima stvari koje te čitavo vrijeme pitam. Prestani izbjegavati odgovore.
Quote:
Žalosno je da osoba koja se navodno bavi teologijom nema Bibliju.
Odakle ti da se bavim teologijom? Odakle ti ti i takvi navodi?

Ja se, dečko, bavim jezikom.
Religije općenito, vjerovanja, legende, mitovi i sve tome slično nisu teologija.

I gle, pitanje o imenu - barem u ovom aspektu za koji sam se zakačio - je upravo lingvističke prirode. Dijelom etimološke, dijelom lingvističke, dijelom povijesne.

I što će mi Biblija za takvo što?

Uostalom, ti Bibliju imaš, pa svejedno nisi niti jednu moju riječ pobio kakvim argumentom ili citatom, iako sam te već više puta tražio. A ti se samo izmotavaš.
Quote:
Pa iz čega onda crpiš svoju duhovnost?!
Čekaj... tebi treba knjiga da bi iz nje crpio svoju duhovnost?
Jedna knjiga?

Timeo hominem unius libri...
Quote:
Znati o Bibliji a nemati iskustvo biblijskog Isusa je potpuni promašaj.
Odakle ti znaš kakva su moja iskustva?
Odakle ti pravo da sudiš o njima, kad me niti ne poznaješ?

I opet skrećeš raspravu s bitnog:
Dokaži mi da je Elohim množina iz poštovanja.
Dokaži mi da je u hebrejskom ipak postojalo Vi iz poštovanja.
Prepiši mi točan komentar za koji tvrdiš da sadrži objašnjenje ili mi daj link.
Reci mi gdje sam rekao da je NZ pisan na hebrejskom.
Quote:
Tvoja nasilnost dokazuje da tvoja pala narav još vlada tobom te da nisi obračeni kršćanin.
Aha. Dakle, kad netko ne dopušta da ga se skrene s teme i traži argumente, to je nasilje.

Tvoje pribjegavanje ad hominem napadima, karakterizaciji umjesto argumentiranja, izbjegavanje odgovora općenito te skretanje teme samo dokazuju da mi ne možeš argumentirano odgovoriti. Dakle, da si neznalica.

Inače, moglo bi se reći čak i da sam obraćeni kršćanin.
Bio sam kršćanin, pa sam se opametio i obratio
Quote:
Preporučam ti da pronađeš najbližu živu kršćansku zajednicu. Slobodno i bez straha im se obrati.
A da?

I kakva bi to zajednica bila?

Kojoj ti pripadaš?

I reci mi još: zašto bih prihvatio tvoju preporuku?
Čime si mi pokazao da znaš išta o onome o čemu razgovaramo?
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 11:00   #25
REko je kak se zove,a nacionalnost nema.Zakaj su ljudi tak željni podbadati...
Daj se pomirite s tim da Bog postoji,i za one koji ne vjeruju i za one koji vjeruju.
Vidjet ćete,vidjet...
__________________
I dont like cocain i just like the way it smells..

VOLIM BOGA
Muffin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 11:03   #26
Quote:
Muffin kaže: Pogledaj post
REko je kak se zove,a nacionalnost nema.Zakaj su ljudi tak željni podbadati...
Daj se pomirite s tim da Bog postoji,i za one koji ne vjeruju i za one koji vjeruju.
Vidjet ćete,vidjet...
A sto ako ne postoji?
GG Allin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 11:09   #27
ja znam da postoji,ali nikog u to nema smisla uvjeravat.
__________________
I dont like cocain i just like the way it smells..

VOLIM BOGA
Muffin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 11:30   #28
Quote:
Muffin kaže: Pogledaj post
ja znam da postoji,ali nikog u to nema smisla uvjeravat.
OK, ali....hipotetski, sto ako ne postoji? Sto ako se pojavi neoborivi dokaz da ne postoji u toku tvog zivota?
GG Allin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 11:39   #29
nema ti kod mene što ako?
Po tebi,nakon smrti slijedi crno?
__________________
I dont like cocain i just like the way it smells..

VOLIM BOGA
Muffin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 11:40   #30
Quote:
Muffin kaže: Pogledaj post
nema ti kod mene što ako?
Po tebi,nakon smrti slijedi crno?
Da, prestanak biomehanickih procesa i to je to. Nista cega bi se trebalo bojati, ali se i nicemu ne nadati.
GG Allin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 11:59   #31
dobro,to je tako za tee,za mene postoji hepi end.
Kako onda objašnjavaš da su se umrle osobejavile živima i rekle im da im je prelijepo i da je sve u redu,da sjede s desne Bogu?
__________________
I dont like cocain i just like the way it smells..

VOLIM BOGA
Muffin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 12:16   #32
Quote:
-Watashi!i!i!i- kaže: Pogledaj post
Jebiga, ima filozofije a nema dogme da dogmatici odu drugdje
Zove se Prijatelj po nacionalnosti- Zemljak!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 12:31   #33
Quote:
Muffin kaže: Pogledaj post
dobro,to je tako za tee,za mene postoji hepi end.
Kako onda objašnjavaš da su se umrle osobejavile živima i rekle im da im je prelijepo i da je sve u redu,da sjede s desne Bogu?
Do sada smo se uglavnom slagali i drago mi je zbog toga, ali ovdje se baš i ne slažem s tvrdnjom. Naime, citati u Bibliji govore suprotno onome što si ovdje navela, ako ti se da, provjeri u Bibliji sljedeće stavke:

Pr 9:5, 6; Ps 146:3, 6; Iv 11:11-14, 23-26; Ps 115:17; Iz 38:18; Iz 8:19; 3Mo 19:31;
 
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 12:35   #34
Quote:
Muffin kaže: Pogledaj post
dobro,to je tako za tee,za mene postoji hepi end.
Kako onda objašnjavaš da su se umrle osobejavile živima i rekle im da im je prelijepo i da je sve u redu,da sjede s desne Bogu?
Meni je i ovo hepi end.

Javile? Nikad cuo. Tj. sve za sto sam cuo su bile prijevare.
GG Allin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 12:35   #35
svakako
__________________
I dont like cocain i just like the way it smells..

VOLIM BOGA
Muffin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:10.