Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2011., 13:36   #1
Kako do dijagnoze?

ne znam više šta napraviti za doć do dijagnoze...ležala sam u Ri 15 dana u bolnici obavila hrpu pretraga i izašla bez dijagnoze isto tako mi se sad desilo u Zg-u bila 15 dana opet hrpa pretraga i opet nemam dijagnozu a time ni lječenje...Naime našli su mi lezije na mozgu ali ne mogu nać uzrok a meni iz dana u dan sve gore mada sam trenutno u dobroj fazi simptomi su se malo smirili (mislim na glavobolje,mučninu,vrtoglavice,trnjenje,slabost u rukama i nogama...)...Ima li netko kakav savjet?
kikiniki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 17:11   #2
Pa šta ti piše u otpusnom pismu, otpusnici?
Ako si ležala na KBC-u, računalni program ne dopušta otpust bez unešene dg.
Mora nešto pisati. Barem susp. ili in obs.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 18:28   #3
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Pa šta ti piše u otpusnom pismu, otpusnici?
Ako si ležala na KBC-u, računalni program ne dopušta otpust bez unešene dg.
Mora nešto pisati. Barem susp. ili in obs.
imam samo privremenu dijagnozu i to već mjesecima ali nikako do konkretne dijagnoze a time i liječenja zasad stoji demijelinizacija mozga ali neznaju uzrok tome...mislili su da je multipla ali su rekli da nije jer su svi nalazi bili ok a još uvijek ne znaju šta je...a ja više ne znam kamo otić da dođem do dijagnoze (nažalost nemam para za ići privatno)...
kikiniki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 21:20   #4
Ako postoje demijelinizacijske lezije kao što pišeš, to je jedan od ključnih parametara za postavljanje dijagnoze MS. Osim toga moraju biti zadovoljeni i neki drugi kriteriji, poput nalaza lumbalne punkcije i VEP-a, određenih subjektivnih simptoma (ovi koje si opisala svi se javljaju kod MS-a) a moraju pritom biti zahvaćena barem dva tjelesna sustava.

Kako glasi ta privremena dijagnoza i na temelju čega su definitivno isključili MS?
Pitam zato, jer se kod MS-a u početku postavlja privremena dijagnoza koja međutim ima istu šifru kao i MS: encefalomielitis disseminata (G35), ujednako se tretira i liječi samo nije definitivna dok se npr. ne ponovi ispad, ili ne ustanovi progresija lezija u vremnu i prostoru.

U svakom slučaju, čak i kad ta dijagnoza nije definitivna, kad su prisutni neurolški ispadi, oni se u pravilu liječe kratkom ali jakom dozom kortikosteroida (3-5 dana uobičajeno), tzv. pulsna terapija.

Kako bilo da bilo, nisu te mogli samo pustiti iz bolnice bez daljnih uputa, preporuka i/ili liječenja.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 23:12   #5
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Ako postoje demijelinizacijske lezije kao što pišeš, to je jedan od ključnih parametara za postavljanje dijagnoze MS. Osim toga moraju biti zadovoljeni i neki drugi kriteriji, poput nalaza lumbalne punkcije i VEP-a, određenih subjektivnih simptoma (ovi koje si opisala svi se javljaju kod MS-a) a moraju pritom biti zahvaćena barem dva tjelesna sustava.

Kako glasi ta privremena dijagnoza i na temelju čega su definitivno isključili MS?
Pitam zato, jer se kod MS-a u početku postavlja privremena dijagnoza koja međutim ima istu šifru kao i MS: encefalomielitis disseminata (G35), ujednako se tretira i liječi samo nije definitivna dok se npr. ne ponovi ispad, ili ne ustanovi progresija lezija u vremnu i prostoru.

U svakom slučaju, čak i kad ta dijagnoza nije definitivna, kad su prisutni neurolški ispadi, oni se u pravilu liječe kratkom ali jakom dozom kortikosteroida (3-5 dana uobičajeno), tzv. pulsna terapija.

Kako bilo da bilo, nisu te mogli samo pustiti iz bolnice bez daljnih uputa, preporuka i/ili liječenja.
rekli su mi da mi nije dovoljno loše da počnu sa kortikostereoidima, rekli su mi samo da pijem vitamine (a od njih ne vidim neka poboljšanja jer ih uzimam cijelo vrijeme) i idem na fizikalnu terapiju mada fizijatar kaže da mi nema šta rehabilitirati dok ne dobijem dijagnozu pa ne znam više tko je tu lud...
multiplu su isključili jer su rekli da je nalaz likvora i krvi u redu, pa su mi zasad ostavili dijagnozu demijelinizacija mozga do slijedećeg pogoršanja...
mislili su da je to jer mi i sestra ima diseminirani encefalomijelitis pa su mislili da je nešto genetski povezano,ali kažu da nije jer su svi nalazi bili dobri uključujući i vep i baer...
kikiniki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 23:28   #6
Dobro, jel možeš napisati pod kojom dijagnozom si otpuštena, koja šifra barem?
Možda CIS?
Inače, ljudima su postavljali MS dijagnozu i s čistim likvorom, uglavnom ako postoji sumnja potrebno je stalno neurološko praćenje.

Koje su ti preporuke dali?
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 23:36   #7
otpuštena sam sa dijagnozom demijelinizacija mozga šifra 37,9 već sam to i gore napisala...dali su mi da pijem neurobion, vitamin c i željezo zbog anemije te da idem na fizikalnu to je sve šta su mi dali i rekli...
i javiti se u bolnicu u slučaju pogoršanja simptoma...
kikiniki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 11:36   #8
Znači dijagnoza postoji: G37.9 Demijelinizirajuća bolest središnjega živčanog sustava, nespecificirana.
Zar to nije dijagnoza, uz opis tjelesnih simptoma, temeljem koje liječnik može dati uputnicu za fizijatra i fizikalnu terapiju?
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 15:38   #9
a ne znam šta da ti kažem fizijatar tvrdi da nemam šta rehabilitirati dok ne dobijem pravu dijagnozu (ovo je samo privremena dok ne skuže pravu) tako da me nije ni poslao na fizikalnu...vidjet ćemo sad opet idem kod njega na pregled pa ću inzistirat da me pošalje da ojačam malo ruke i noge da mogu počet radit...
kikiniki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 17:16   #10
Naravno, ne daj se zbuniti. Ako ti noge i ruke nemaju normalnu snagu i pokretljivost kao prije, kaj on bulazni?
Kakve veze ima jel dijagnoza privremena, to je dijagnoza stanja mozga, no ako je tebi noga slaba, i to valjda ima neko ime recimo pareza, iako mi se sad ne da guglati da vidim jesam li pogodila točan izraz.

Jesi na bolovanju? Ako si na bolovanju ili naprosto ne možeš raditi zbog radne nesposobnosti, a za posao ti trebaju noge - onda i te kako ima što rehabilitirati.
Ako bude filozofirao, zaprijeti mu onim telefonom za prava pacijenata.

A što se tiče ove privremene dijagnoze, koliko vidim na popisu tih vrsti dijagnoza - to se sve više manje svodi na isto, a kao što vidiš i simptomi su ti isti. Samo je pitanje kako će se to dalje razvijati. Ja ti držim fige da na tome stane.

Kad sam imala prvi ispad, nitko mi nije ni rekao da postoji mogućnost MS-a, a ni samoj mi nije palo na pamet, jer se radilo o oku. Godinu dana kasnije imala sam drugi. Tada su obavili magnet, pa se vidjela demijelinizacija. Onda nisam obavila ostatak pretraga jer se, baš kao i prvi put, sve povuklo samo od sebe, iako sam drugi put pristala na pulsnu, ono za svaki slučaj.

Pola godine kasnije na pregledu kod privatnog neurologa sve savršeno, vidio je nalaz - veli nemojte se opterećivati, živite normalno, pijte vitamine i vidimo se za godinu dana s novim nalazom magneta.

No kad je taj novi nalaz pokazao pogoršanje, odmah me uputio u bolnicu na ostatak pretraga i tek tada se postavila dijegnoza, dvije i pol godine nakon prvog simptoma.

Protek vremena je za postavljanje dijagnoze jako bitan, tu se ne može ubrzati nažalost. Ili na sreću.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 20:54   #11
hvala na savjetu budem tako i napravila ako me opet bude zezao...
ja se nadam da se ne radi o multiploj makar imam dosta takvih simptoma tješim se da je ovo nešto prolazno...nadam se da više neće biti pogoršanja da će ostat ovako kako je sad skoro pa dobro...
više mi se ni neda ić po doktorima ni po pretragama dosta mi je svega ionako nisam niš pametno saznala...
kikiniki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 08:42   #12
Question isti smo

Quote:
kikiniki kaže: Pogledaj post
hvala na savjetu budem tako i napravila ako me opet bude zezao...
ja se nadam da se ne radi o multiploj makar imam dosta takvih simptoma tješim se da je ovo nešto prolazno...nadam se da više neće biti pogoršanja da će ostat ovako kako je sad skoro pa dobro...
više mi se ni neda ić po doktorima ni po pretragama dosta mi je svega ionako nisam niš pametno saznala...
ima nas više,čitam i vidim sebe
budala001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 11:26   #13
nikako ne mogu doci do dijagnoze imam ucestale stolice nekada znam ici po 5 do 6 puta na wc u vrlo kratkom periodu i muku mucim na wc stolica mi zna biti cnekada crna ali vecinu puta je krvava i jako mi je tesko na wc obavila sam kolonoskopiju dva puta nalaz je uredan ultrazvuk abdomena sve krvne pretrage pio sam onu kredu za crijeva i svi nalazi su uredu jedino sto su mi nasli su erozije na zeludcu i gastritis mi je dijagnosticiran ali to je izljecivo i pijem te tablete gastritis je nestao a rekli su da ce i erozije nestati vise ne znam sta da radim ne znaju sta mi je a meni nije bolje
Danniella is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 17:00   #14
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Pa šta ti piše u otpusnom pismu, otpusnici?
Ako si ležala na KBC-u, računalni program ne dopušta otpust bez unešene dg.
Mora nešto pisati. Barem susp. ili in obs.
Što to znači : susp. ili in obs.In obs-znači da je promatranje, a susp.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 19:18   #15
evo prije par dana dobila otpusno pismo iz bolnice i piše da sam još uvijek u promatranju (dijagnoza: demyelinisatio cerebri in obs) pa me zanima pošto me proučavaju već godinu dana da li stvarno im toliko treba da dođu do dijagnoze ili sam ja naki poseban slučaj?
ako netko ima kakav pametni odgovor neka slobodno pošalje na pp
kikiniki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 20:53   #16
Quote:
kikiniki kaže: Pogledaj post
evo prije par dana dobila otpusno pismo iz bolnice i piše da sam još uvijek u promatranju (dijagnoza: demyelinisatio cerebri in obs) pa me zanima pošto me proučavaju već godinu dana da li stvarno im toliko treba da dođu do dijagnoze ili sam ja naki poseban slučaj?
ako netko ima kakav pametni odgovor neka slobodno pošalje na pp
Meni u dvije godine nisu uspjeli postaviti ili prokužiti o čemu se radilo.
Može biti da im stvarno toliko treba da dođu dijagnozu ili nešto ne znaju, pa se vade na sve i svašta, a možda si i neki poseban slučaj.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 23:28   #17
A definitivno jest proces demijelinizacije u pitanju samo je problem što sama demijelinizacija nije bolest imenom i prezimenom već pojava koju mogu uzrokovati brojni uzroci. Multipla skleroza jest demijelinizacijska bolest "nepoznate etiologije", međutim za MS trebaju biti zadovoljeni neki kriteriji pa onda mi to nazovemo MS-om. Brojni virusi i bakterije mogu izazvati imunološku reakciju koja može uzrokovati demijelinizaciju. Ti si na promatranju vjerojatno jer ne zadovoljavaš kriterije da se tvoj problem nazove MS-om il nekim drugim entitetom te se čeka dali će možda s vremenom slika postat jasnija i usmjeriti prema pravoj i konačnoj dijagnozi. Organizam je strogo individualan pa tako MS kod nekog je brzo-progresivan s lošom prognozom a kod nekog 15 godina nema nikakvih simmptoma a postoje lezije u mozgu koje se "obnove" pa se pojave ponovno ili miruju. Toliko o tome koliko i jedna MS kod dvije osobe nije ista MS. Preporučujem ti da konzultiraš i neke druge specijaliste osim neurologa, možda zvuči apstraktno ali Lajmska bolest - treći stadij se može prezentirat nakon dugo godina poput MS-a i sličnih sindoroma, mnogi su ljudi vođeni kao MS a imali su Lajmsku bolest. Uboda krpelja ne sjeća je 50% boelsnika a u RH je 300 registriranih slučajeva godišnje. Napravi serologiju na B. Burgdorferi da isključiš ako već nisu oni. Sve najbolje
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 14:32   #18
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Što to znači : susp. ...
Sumnja na... (nešto).
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 14:42   #19
Quote:
Mrs. Pringles kaže: Pogledaj post
Sumnja na... (nešto).
Recimo na F42.1 susp. ili R50 in obs.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 08:52   #20
Quote:
kikiniki kaže: Pogledaj post
imam samo privremenu dijagnozu i to već mjesecima ali nikako do konkretne dijagnoze a time i liječenja zasad stoji demijelinizacija mozga ali neznaju uzrok tome...mislili su da je multipla ali su rekli da nije jer su svi nalazi bili ok a još uvijek ne znaju šta je...a ja više ne znam kamo otić da dođem do dijagnoze (nažalost nemam para za ići privatno)...
nažalost, tvoj slučaj nije izoliran...
i ja se već godinama mučim sa obilascima doktora i bolnica i imam jedno 5 stanja in obs. bolje da je in obs nego da je definitivna dijagnoza ali sve dok je tako nema liječenja pa ni nade da će bit bolje
Elerrina 88 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:20.