Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2014., 01:25   #301
Ali u Milosrdnicama nema wirelessa.
Vigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 11:55   #302
Za odjelne sobe ne znam.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 14:00   #303
U nedjelju sam bio prisutan prilikom mjerenja električnih NF i magnetskih NF polja u jednome stanu, mjereno je GIGAHERTZ SOLUTION instrumentom ME3851A. (cjenovna klasa cca 400 eura), nisam vidio certifikat o umjeravanju instrumenta.

Čovjek je obavio mjerenja po nekoj standardnoj njemačkoj proceduri, uradio zapisnik o mjerenju s pozicijama i izmjerenim vrijednostima (ispunio obrazac), usporedio s dozvoljenim zakonskim i s strožim preporučenim vrijednostima za spavaće sobe i mjesta gdje se duže boravi.

Prilikom drugog kruga mjerenja, isključio je glavni osigurač instalacije stana, da bi ustanovio koliko od izmjerenog elektromagnetskog i električnog polja dolazi izvan stana.

U zapisniku o mjerenju koji je ostavio pišu podaci o mjernome uređaju, standardu po kojem je izvršio mjerenje, ali i napomana da je mjerenje obavljeno u cilju istraživanja i ustanovljavanja da li je potrebno obaviti zakonko ovlašteno mjerenje od strane ovlaštene organizacije i da se rezultati ne mogu koristiti kao dokaz u upravnom postupku već kao indicija na osnovu koje se može preporučiti ili ne zakonsko ovlašteno mjerenje u slučaju potrebe.

Cijela procedura je trajala oko sat i po, a čovjek ne prodaje "zaštitne" uređaje i ne obavlja popravke na instalacijama, ne radi u HEP-a te nije tražio ni uzeo nikakvu naknadu. Osim ponuđene kave i čaše vode.

Navodno se profesionalno bavi energetikom i informatikom, a radi neko istraživanje za svoje potrebe, Prijatelji su došli do njega preko neke splitske ekološke organizacije, bili su zabrinuti što imaju malo dijete a trafo stanicu u blizini.

Mene su zvali da procijenim da li mu se može vjerovati, procijenio sam da - može.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 14:16   #304
A jeste li mjerili u mraku da bude što manje elektromagnetskog zračenja? Pri kojoj temperaturi je mjereno (manja temperatura - manje zračenja)?
Jeste li se uzemljili prije mjerenja da se ponište naboji i smanji jačina el. polja?

To što netko ne traži direktnu imovinsku korist od nekoga, ne znači da je sve što radi i govori - istina.
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 14:35   #305
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
A jeste li mjerili u mraku da bude što manje elektromagnetskog zračenja? Pri kojoj temperaturi je mjereno (manja temperatura - manje zračenja)?
Jeste li se uzemljili prije mjerenja da se ponište naboji i smanji jačina el. polja?

To što netko ne traži direktnu imovinsku korist od nekoga, ne znači da je sve što radi i govori - istina.
Ja nisam obavljao mjerenja već on, ja sam glumio neupućenog slučajnog susjeda.

Drugi krug mjerenja nakon isklučivanja glavnog osigurača stana je obavljen u mraku, uz čeonu led svjetiljku na maloj snazi i svijeću voštanicu u dnevnoj sobi gdje je bila kava.

Uređaj je za vrijeme mjerenja bio fleksibilnim žutozelenim kabelom i krokodilkom spojen za zaštitni kontakt utičnice u prostoriji (prije ju je ispitao drugim instrumentom).
Mjereno je pri postojećim sobnim temperaturama znači od 18 - 25, pišu u zapisniku kao i vlažnost zraka, ali nemam kopiju, nisam se sjetio fotografirati zapisnik, pa ti ne mogi točno kazati.

Rezultati mjerenja su bili ispod zakonskih i ispod preporučenih vrijednosti, osim na jednome mjestu gdje su bili ispod zakonskih ali iznad preporučenih, ali se to odmah riješilo premiještanjem i udaljavanjem produžnog kabela - razdjelnika s hrpom utikača i adaptera za laptop, svjetiljku i punjače dva mobitela na radnome stolu.

Kako sam u životu vidio svakakvih nestručnih "mjerenja", ovo mi se učinilo ok, ali svaka sumnja, pitanje ili komentar su dobrodošli!
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 14:43   #306
Ne vidim kako bi električno polje kabela i kućanskih instalacija utjecalo na bilo što, a kamoli na zdravlje. (naravno da će skrenuti magnetsku iglu)

Razlikuju li se izmjerene vrijednosti sa upaljenim svjetlom i bez upaljenog svijetla?
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 15:03   #307
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
Ne vidim kako bi električno polje kabela i kućanskih instalacija utjecalo na bilo što, a kamoli na zdravlje. (naravno da će skrenuti magnetsku iglu)

Razlikuju li se izmjerene vrijednosti sa upaljenim svjetlom i bez upaljenog svijetla?
Razlikuju se, neću sad u detalje al u dnevnoj sobi je bila fluorescentna kompaktna "štedna" žarulja Philips 20W koja ima pretvarač na par desetaka kiloherca, mjerni instrument koji je koristio je indicirao njeno polje i na 3 metra udaljenosti.

Točnu frekvenciju ne znam jer je taj instrument ne može izmjeriti, nije analizator spektra, to je širokopojasni mjerni uređaj mislim 5 hz-100 khz s filterima da može razlikovati da li je indicirano polje ispod 50 hz, 50 hz - 2 khz ili 2 khz - 100 khz.

Što se samog utjecaja na zdravlje tiče, to je diskutabilno, za raspravu klizav teren, zato i je uspoređivano i prema zakonskim normama i prema dosta strožim preporučenim vrijednostima.

No koliko vidim, prijatelji su nakon toga mjerenja umireni i ne plaše se više trafostanice, nije ona baš ni u neposrednoj blizini, ugrađena je u stambenu zgradu ali su još 2 stana između.

A nekad strah od mogućeg zračenja učini organizmu više štete nego samo - zračenje.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 17:00   #308
Quote:
Vještac kaže: Pogledaj post
A nekad strah od mogućeg zračenja učini organizmu više štete nego samo - zračenje.
Ovo si dobro rekao!
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 20:09   #309
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
Ovo si dobro rekao!
Da, strah ubija dugo i sporo ako i nema zračenja.

I tu je veliki problem.

U svom profilu kažeš da ti je područje interesa elektrotehnika.

Možeš li nam kazati, neka slična obitelj koja je zabrinuta za zdravlje djeteta radi blizine trafostanice, kome se može obratiti da obavi mjerenja i u koliko izmjeri prekomjerno zračenje ustanovi i izvor zračenja? A da mu se može vjerovati?

I po kojoj cijeni?

U Splitu je tvrtka koja se bavi zaštitom na radu, a koja je zakonski ovlaštena za takva mjerenja i kojoj se može vjertovati, tražila za 1 stan - 10.000,00 kn

A kada su svojevremeno stanari zgrade u Gundulićevoj u Splitu tražili mjerenje zračenja privremene trafostanice odmah ispod njihovih prozora... Pročitaj sam citat iz Slobodne Dalmacije:

Quote:
"Stanari s Dobroga, koji se protive gradnji 110-kV TS Dobri, zatražili su od suda donošenje privremene mjere zabrane, kojom će se HEP-u zabraniti rušenje stare zgrade 35-kV TS na mjestu gdje će se graditi nova, dok se ne obave mjerenja štetnosti privremenog TS-a. Sud je od stanara zatražio da uplate 40.000,00 kuna za mjerenje, a oni su podnesak s tim zahtjevom poslali HEP-u".
SD 08.04.2004

Zadnje uređivanje Vještac : 13.11.2014. at 20:52.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 22:31   #310
Quote:
Vještac kaže: Pogledaj post
Možeš li nam kazati, neka slična obitelj koja je zabrinuta za zdravlje djeteta radi blizine trafostanice, kome se može obratiti da obavi mjerenja i u koliko izmjeri prekomjerno zračenje ustanovi i izvor zračenja? A da mu se može vjerovati?
Ne znam. Trafostanica uopće ne bi trebala biti štetna (osim ako se po cijele dane boravi blizu nje, onda se javlja živciranje zbog zujanja). Veći je probem visoki napon koji se javlja, zbog mogućeg strujnog udara.

Da su električni vodovi, elektrane, trafostanice, Wi-fi, mobiteli i ostali imalo štetni (s obzirom na onoliko koliko se priča da jesu), primijetilo bi se. Svi koji žive u gradovima, blizu dalekovoda, rade u elektranama itd. bi pomrli.


Quote:
U Splitu je tvrtka koja se bavi zaštitom na radu, a koja je zakonski ovlaštena za takva mjerenja i kojoj se može vjertovati, tražila za 1 stan - 10.000,00 kn
Ovo mi liči na legalnu pljačku, ali više u stilu poreza na budale.

Budimo realni, čak je i astrologija je legalna i često se naplaćuju veliki iznosi.


U vezi tog citata iz Slobodne Dalmacije, ne znam koliko je izvor informacija pouzdan, ali sve skupa mi je dosta sumnjivo. S obzirom na što se sve događa u RH (i kolike se svote naplaćuju za razne gluposti), nisam ni začuđen.
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 11:56   #311
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
Ne znam. Trafostanica uopće ne bi trebala biti štetna (osim ako se po cijele dane boravi blizu nje, onda se javlja živciranje zbog zujanja). Veći je probem visoki napon koji se javlja, zbog mogućeg strujnog udara.

Da su električni vodovi, elektrane, trafostanice, Wi-fi, mobiteli i ostali imalo štetni (s obzirom na onoliko koliko se priča da jesu), primijetilo bi se. Svi koji žive u gradovima, blizu dalekovoda, rade u elektranama itd. bi pomrli.




Ovo mi liči na legalnu pljačku, ali više u stilu poreza na budale.

Budimo realni, čak je i astrologija je legalna i često se naplaćuju veliki iznosi.


U vezi tog citata iz Slobodne Dalmacije, ne znam koliko je izvor informacija pouzdan, ali sve skupa mi je dosta sumnjivo. S obzirom na što se sve događa u RH (i kolike se svote naplaćuju za razne gluposti), nisam ni začuđen.
Vidiš i ti sam kažeš. " Trafostanica uopće ne bi trebala biti štetna (osim ako se po cijele dane boravi blizu nje, onda se javlja živciranje zbog zujanja). Veći je probem visoki napon koji se javlja, zbog mogućeg strujnog udara."

Ne tvrdiš jednoznačno: Nije štetna!

Znači i ti ostavljaš mogućnost za to da je - možda ipak štetna.

Isto tako i znanstvenici priznati u struci nikad ne kažu: Nije štetno.
Već se uvijek ograde: "U našim istraživanjima i našim mjernom metodama nismo ustanovili djelovanje i posljedice na...."

Uvijek ostavljaju mogućnost da netko drugi istim ili nekim drugim mjernim metodama dođe do drugačijih rezultata.

Pročitaj na netu tekstove jednog od vodećih domaćih stručnjaka za elektromagnetsku kompatibilnost doktora Dragutina Poljaka, pa ćeš vidjeti koiko je on umjeren i uzdržan u svojim izjavama.

Ljudska vrsta postoji cca 3,5 milijuna godina , ono što zovemo današnjim čovjekom od prije cca 400.000 do 200.000 godina.

Elektrifikacija domaćinstava je započela prije cca 100 godina, jedini električni uređaji u stambenim prostorima su dugo bili električna žarulja i električna pegla. Električna energija je tada bila preskupa za grijanje i kuhanje. Frižideri, bojileri, električni štednjaci, perilice su se u masovnoj uporabi pojavili dosta kasnije, zatim slijede katodni televizori i ostali uređaji.

Tek su se proje destak godina počela pojavljivati prva izvješća o vezi pojave leukemije u djece s blizinom dalekovoda i izvješća o porastu slučajeva raka dojke kod muškaraca zaposlenim na održavanju elektroenergetskih i transformatorskih rasklopnih postrojenja.

Danas rođeni građanin Hrvatske po statistikama i predviđanju HZZ-oa ima cca 33% šanse da u toku svojega života oboli od nekog oblika karcinoma. Prije desetak godina ta je vjerojatnost bila manja - 25%

Od tih oboljelih preživljava cca 50%.

Znači, ako se nešto bitno ne promijeni, da za danas rođeno dijete postoji vjerojatnost od cca 16% da će - u toku svojega života oboljeti i umrijeti od posljedica karcinoma.

16% -jel ti se to čini - malo - ili - puno?

To jasno ne znači da će ti karcinomi biti izazvani električnim i elektromagnetskim poljima, uzroka karcinoma ima puno, i znanost još dovoljno ne zna o njima.

Ali nitko ne jamči da neka električna i elektromagnetska polja kojima je čovjek bio dugotrajnije izložen - nisu uzrok tih karcinoma, ili bar "kap koja je prelila čašu" višestrukih uzročnika.

Malo ću sad priširiti započetu temu.

Mobiteli su ušli u sveopću svakodnevnu upotrebu prije petnaestak godina, smartphoni prije cca 7 godina, a tada su Kasda žične modeme počeli mijenati wifi routeri u svakom domaćinstvu.

Znači u stanu u stambenoj zgradi koji je neposredno okružen s još 8 sličnih stanova s recimo 1 wifijem, 3 mobitela, 1 laptopom ili računalom u svakom stanu - prisutni su povremeni bliski RF signali:

9 wifi routera
9 wifi mrežnih kartica laptopa ili računala zakačenih za taj router
27 wifi mrežnih kartica mobitela koji su zakačeni za wifi routere umjesto na 3g ili 4g kada je korisnik kući
27 RF sekcija mobitela.
Možda i jedan baby monitor na 0,446 ili 2,4 Ghz odmah do dječjeg krevetića.

Svih tih bliskih RF polja u tome stanu prije 15 godna - nije bilo...

Tek prije desetak godina su se pojavila i prva izvješćao povezanosti oštećenja i bolesti oka kod policajaca i drugih profesinalaca koji koriste vhf ručne primopredajnike (oni se drže u ruci drugačije od mobitela i antena im je u toku razgovora u pravilu blizu oka)...

A ručni primopredajnici se masovnije koriste već 50 godina.

Nijedan profesionalac koji drži do do sebe i svoje stručnosti se ne usuđuje ustvrditi da su današnji rezultati stručno priznatih znanstvenih istražanja, te na osnovu njih donešenie zakonskih norme konačne i zauvijek u kamen uklesane, i da nema šanse da se u budućnosti promijene i znatno postrože.

Stoga stav roditelja da pokušaju novorođeno dijete bar prvih godina života za kada je najosjetljivije, i kada uglavnom boravi kod kuće poštediti jačih električnih i magnetskih NF i RF polja osobno smatram razumnim, makar su ta polja ispod granice dopuštenih po zakonodavstvu RH.

Onaj bračni par u čijem se stano obavljalo gore opisano mjerenje, u slučaju da su izmjerena znatnija NF polja , potražio bi još jednog ozbiljnog mjeritelja kojemu se može vjerovati za potvrditi rezultate, prodao bi stan i preselio drugu lokaciju, možda čak i kupio privatnu kućicu na periferiji. Ne ispod dalekovoda, jasno.

Da li je to razumno ili ne - nek to svak sam procijeni za sebe, razmišljati svojim glavom, i snositi posljedice svojih odluka - još uvijek nije zakonom zabranjeno.

A i što se tiče znanosti, znanost nije dogmatska poput religije u kojoj je propisana Dogma u koju si obavezan verovati i koju ti je zabranjeno preispitivati, znanost se i razvija na sumnji u točnost trenutnih znanstvenih zaključaka i potrebi za njihovim stalnim preispitivanjima, potvrđivanjima ili demantiranjima novim znanstvenim metodama. Za koje je potrebno - vrijeme.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 12:59   #312
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post

.
.
.

Ovo mi liči na legalnu pljačku, ali više u stilu poreza na budale.

Budimo realni, čak je i astrologija je legalna i često se naplaćuju veliki iznosi.


U vezi tog citata iz Slobodne Dalmacije, ne znam koliko je izvor informacija pouzdan, ali sve skupa mi je dosta sumnjivo. S obzirom na što se sve događa u RH (i kolike se svote naplaćuju za razne gluposti), nisam ni začuđen.
Nije to baš tako jednostavno.

Ovlaštena tvrtka za takva mjerenja i ne smije obaviti možda cjenovno povoljnije "nezakonsko" mjerenje jednostavnijim mjernim metodama i drugim, jeftinijim instrumentima.

A provođenje zakonskog ovlaštenog mjerenja je zahtjevno u svakom pogledu, nije dovoljno obaviti mjerenja samo na jednoj poziciji samo u jednom vremenskom terminu, opterećenje trafostanica se mijenja sukladno sijagramu dnavne potrošnje, ne mogu se koristiti širokopojasni instrumenti, već zakonski odobreni i umjereni analizatori spektra jer je potrebno jednoznačno utvrditi frekvencije izmjerenih polja i dokazati od kojih su izvora.

Izvješće takvoga zakonskog mjerenja se može koristiti u upravnom ili sudskom postupku kao punovažeći dokaz, ali koji druga strana opet može osporavati drugim ovlaštenim mjerenjem, ako je pokazalo drugačije rezultate. A onda sud propisuje vještačenje, znači treće mjerenje opod nadzorom sudskoga vještaka...

U vezi onog slučaja spomenutog u SD, cifra je točna, čak je i cijena "povoljna" na ovom parkingu je bila smještena ta privremena trafo stanice, pogledaj koliko tu ima stanova u 2 stambene zgrade

https://www.google.hr/maps/@43.51386...tB8A!2e0?hl=hr
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 18:25   #313
Quote:
Vještac kaže: Pogledaj post
Mene su zvali da procijenim da li mu se može vjerovati, procijenio sam da - može.
Mozda cisto upozorit prijatelje da ugrade alarm ak imaju love, ne bi bio prvi put da ekipa smislja glupe izlike da udje u stan da vidi razmjestaj prostorija i procjeni sta se da mrknut.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 18:47   #314
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Mozda cisto upozorit prijatelje da ugrade alarm ak imaju love, ne bi bio prvi put da ekipa smislja glupe izlike da udje u stan da vidi razmjestaj prostorija i procjeni sta se da mrknut.
Komentar ti je na sasvim mjestu, svašta se dešava istina,

no čovjek je preporučen od drugih poznatih ljudi i jedne udruge zelenih.

Koliko sam danas čuo, sin od njegovog dobrog prijatelja je bolestan, i taj prijatelj ga je pitao za savjet u vezi sumnje na zračenja obližnje trafostanice u stanu.

Ovaj je pokušao organizirati mjerenje od strane nekoga iz tvrtki iz zaštite na radu, no dobio je dosta skupe ponude za mjerenje, a nije htio nikoga moliti za uslugu pa je iskeširao 3500,00 kuna za gorespomenuti mjerač, kako se profesionalno bavi informatikom i energetikom u informatičkim sustavima, nije mu bilo teško savladati mjerne metode.

Tako da mu je ostao mjerač i iskustvo u mjerenju, i povremeno obavi takvo "nezakonsko neovlašteno" mjerenje kad ga preplašeni roditelji zamole, i uvijek bez ikakve naknade.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 21:28   #315
Ljudi koji idu na MRI nemaju nikakve posljedice, a nalaze se u centru izrazito jakog magneta. Slikanje rendgenom isto tako (iako je višestruko opasnije).
Tranformator bi možda bio štetan da se spava na njemu, pri visokim strujama i tijekom dugog vremenskog intervala. Možda.

Inače, jačina elektromagnetskog zračenja po danu je preko 1,3 kW/m2, pa ako se to može preživjeti, onda onih par mW zbog transformatora ne bi trebao biti nikakav problem. Nisu ljudi evoluirali pod staklenim zvonom.

UV zračenje je puno opasnije od ostalog dijela elmag. spektra (osim gama i x-zraka), a Wi-fi, mobiteli i slična tehnologija radi na području radiovalova. Čak ni mikrovalovi nisu opasni, jedino što mogu je zagrijati materiju. Ionizirajućeg se zračenja treba bojati.


Polovica današnjih gluposti uopće ne bi postojala da su obrazovanje i edukacija u boljem stanju.
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 22:59   #316
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
Ljudi koji idu na MRI nemaju nikakve posljedice, a nalaze se u centru izrazito jakog magneta. Slikanje rendgenom isto tako (iako je višestruko opasnije).
Tranformator bi možda bio štetan da se spava na njemu, pri visokim strujama i tijekom dugog vremenskog intervala. Možda.

Inače, jačina elektromagnetskog zračenja po danu je preko 1,3 kW/m2, pa ako se to može preživjeti, onda onih par mW zbog transformatora ne bi trebao biti nikakav problem. Nisu ljudi evoluirali pod staklenim zvonom.

UV zračenje je puno opasnije od ostalog dijela elmag. spektra (osim gama i x-zraka), a Wi-fi, mobiteli i slična tehnologija radi na području radiovalova. Čak ni mikrovalovi nisu opasni, jedino što mogu je zagrijati materiju. Ionizirajućeg se zračenja treba bojati.


Polovica današnjih gluposti uopće ne bi postojala da su obrazovanje i edukacija u boljem stanju.
Moguće je da si u pravu, ali moguće je i da nisi.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 10:24   #317
Dobro, jel postoji itko da je radio neki eksperiment, na kulturama stanica, misevima, bilo cemu, vezano za zracenja?
Ili ispitivao RL situacije, gledas na karti gdje je trafostanica/odasiljac, pa radis korelaciju blizine stanovanja kod trafostanice/odasiljaca i postotka malignih bolesti?
Bilo sto sto bi dovelo do sumnje da su stetna?
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!

Zadnje uređivanje Leman_Russ : 15.11.2014. at 10:32.
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 23:36   #318
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Dobro, jel postoji itko da je radio neki eksperiment, na kulturama stanica, misevima, bilo cemu, vezano za zracenja?
Ima na tisuce studija na pubmedu
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/

microwave radiation cancer
microwave radiation melatonin
microwave exposure cancer

itd

mikrovalno zracenje smanjuje lucenje melatonina,
melatonin osim sto regulira ciklus noc-dan,
je i najjaci endogeni antioksidans i antineoplastik (toliko dobar da se vani daje kao adjuvantna kemoterapija)...

npr.
Pathophysiology of microwave radiation: effect on rat brain.
Quote:
The study aims to investigate the effect of 2.45 GHz microwave radiation on Wistar rats. Rats of 35 days old with 130 ± 10 g body weight were selected for this study. Animals were divided into two groups: sham exposed and experimental (six animals each). Animals were exposed for 2 h a day for 45 days at 2.45 GHz frequency (power density, 0.21 mW/cm(2)). The whole body specific absorption rate was estimated to be 0.14 W/kg. Exposure took place in a ventilated plexiglas cage and kept in an anechoic chamber under a horn antenna. After completion of the exposure period, rats were killed, and pineal gland and whole brain tissues were isolated for the estimation of melatonin, creatine kinase, caspase 3, and calcium ion concentration. Experiments were performed in a blind manner and repeated. A significant decrease (P < 0.05) was recorded in the level of pineal melatonin of exposed group as compared with sham exposed. A significant increase (P < 0.05) in creatine kinase, caspase 3, and calcium ion concentration was observed in whole brain of exposed group of animals as compared to sham exposed. One-way analysis of variance method was adopted for statistical analysis. The study concludes that a reduction in melatonin or an increase in caspase-3, creatine kinase, and calcium ion may cause significant damage in brain due to chronic exposure of these radiations. These biomarkers clearly indicate possible health implications of such exposures.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22134878


Kad kazemo da je mikrovalno zracenje stetno, da je zracenje mobitela stetno itd,
ne mislimo na zracenje u smislu ''ionizirajuceg'' zracenje,
nego u smislu zracenja koji remeti antikancerogenu homeostazu na drugi nacin.

To zracenje smanjuje lucenje melatonina i povecava sansu za mutacije i pojavu raka,
dakle djeluje slicno kao druge situacije koje smanjuju lucenje melatonina
(npr. zene koje rade nocu imaju manjak melatonina i vecu ucestalost obolijevanja od raka dojke,
u Danskoj se rak dojke u nocnih radnica beneficira kao ''profesionalna bolest'').

Zadnje uređivanje Austrheim : 16.11.2014. at 23:42.
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 00:34   #319
Dobro, fizika mi nije jaca strana, jel jace zraci odasiljac 20 metara od tvoje kuce(tolko ipak znam, da snaga zracenja drasticno pada sa udaljenosti) ili mobitel koji metnes na uho par puta dnevno?
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 12:11   #320
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Dobro, fizika mi nije jaca strana, jel jace zraci odasiljac 20 metara od tvoje kuce(tolko ipak znam, da snaga zracenja drasticno pada sa udaljenosti) ili mobitel koji metnes na uho par puta dnevno?
Vjerovatno si mislio pitati:

Je li za mene štetnije zračenje bazne stanice udaljene 20 metara od mojega stana u kojemu boravim 12 sati dnevno ili zračenje mojega mobitela ako ga prislonjenoog uz uho koristim 5 puta po 3 minute dnevno?

Nažalost, ne mogu ti odgovoriti na to pitanje, nemam još dovoljno znanja i iskustva na tome području.

A ne želim ti prodavati maglu, poštenije mi je kazati - ne znam!
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:11.