Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2010., 23:29   #201
Moze li mi netko reci da li su u Zagrebu parking placa na blagdane?
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 11:46   #202
"gurnula" pješaka na pješačkom...

Ovako nekako ide priča...

Moja prijateljica je vozila jedno jutro u 2. mjesecu ove godine i ugledala djevojku na pješačkom prijelazu. Stala je, no djevojka nije pokazivala znakove da hoće prijeć cestu, te je okrenula je glavu na drugu stranu. Prijateljica je krenula, a u isto vrijeme je i djevojka počela prelaziti cestu, tako da ju je samo gurnula sa autom.

Djevojka je pala. Prijateljica ju je htjela odvesti do bolnice da vide je li sve u redu, no djevojka je rekla da stanuje u blizini i da će to obaviti njen otac. Otac je stigao, uzeo podatke od prijateljice i odvezao kćerku u bolnicu. Prijateljica je u nekoliko navrata zvala oca da se raspita što joj je, no dobila je odgovor da je sve u redu i da se djevojka samo uplašila. Valja napomenuti da je djevojka cijelo vrijeme govorila: nije gospođa kriva, ja sam kriva.

U 5. mjesecu joj dolazi policija na vrata, po prijavi iz bolnice i uzima zapisnik. Kažu joj da je pogriješila jer nije pozvala odmah policiju, i da bi mogla ostati bez vozačke, ali neće. Napisan je zapisnik koji je prijateljica potpisala. Na pitanje što će biti dalje joj je odgovoreno da bi sa ovim zapisnikom bilo sve završeno, no pošto je djevojka maloljena (17 godina) predmet mora ići na sud.

Na pitanje o posljedicama, policajac je odgovorio da će ako joj sud dokaže krivnju platiti 500,00 (petsto kuna kazne). Policajac je bio izuzetno korektan, no začudilo me kad mi je rekla da je fotografirao auto, tri mjeseca poslije događaja, a za to vrijeme se automobil mogao pet puta slupati i pet puta popraviti, te ne vidim svrhu toga.

Poziv od suda joj još nije stigao.

Što može očekivati na sudu. Vozi već oko 12 godina i nema kaznu niti za nepropisno parkiranje.
vivekananda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 15:38   #203
Quote:
vivekananda kaže: Pogledaj post
... Što može očekivati na sudu...
Prvo bi trebala otići na policiju vidjeti za što ju uopće terete. Tu može biti raznih kombinacija, ali ako djevojka dođe na sud i potvrdi da frendica nije kriva, nego je riječ o nesporazumu, onda nema brige.

I da, liječnici su dužni prijavljivati takve ozljede, a policajci moraju fotografirati auto (za svaki slučaj).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 15:59   #204
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Prvo bi trebala otići na policiju vidjeti za što ju uopće terete. Tu može biti raznih kombinacija, ali ako djevojka dođe na sud i potvrdi da frendica nije kriva, nego je riječ o nesporazumu, onda nema brige.

I da, liječnici su dužni prijavljivati takve ozljede, a policajci moraju fotografirati auto (za svaki slučaj).
hvala drot
vivekananda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 21:11   #205
evo ovak, imao sam sudar prije nekih 3-4 mjeseca na raskrižju... okolnosti su takve da i ja i ona tvrdimo da smo prošli kroz zeleno ( kučka laže i bila je pod utjecajem alkohola 1,5 promila ) te nikakvih svjedoka nije bilo osim moje sestre ( njezini suvozači su pobjegli i policija ih nije mogla pronaći ). kada smo rješavali nešto preko osiguranja ( stari mi je to rješio jer je njegov auto ) mislim da smo trebali oboje platiti pola pola jer se ne zna tko je kriv.

evo 19 og moram doći na taj sud da se konačno ustanovi krivac, međutim ja sam u zagrebu i to bi mi bio veliki problem, pa namjeravam nabaviti potvrdu sa fakulteta da se opravdam.

sad me zanima dali oni mogu donijeti presudu bez mene , te bili moj nedolazak ikako štetio slučaju... jer policajci su uzeli naše izjave na dan sudara a ja se bogami kurca više ne sječam što je bilo i kako je bilo, tako da ne znam kakva uopće korist od tog suda .


vita gora zelen bor, molim brzi odgovor
 
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 22:54   #206
U svakom slučaju je bolje da svjedočiš, ovako će sudac čuti samo njenu stranu priče.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 00:02   #207
Quote:
armagedon20012 kaže: Pogledaj post
... dali oni mogu donijeti presudu bez mene...
Mogu, ali ako se ispričaš, onda neće. Rasprava će biti odgođena ili će biti saslušana samo ona, a ti ćeš biti pozvan naknadno.


Quote:
armagedon20012 kaže: Pogledaj post
... bili moj nedolazak ikako štetio slučaju...
Ista stvar, ako se ispričaš (opravdano), nema problema. Bit ćeš saslušan naknadno.


Quote:
armagedon20012 kaže: Pogledaj post
... jer policajci su uzeli naše izjave na dan sudara a ja se bogami kurca više ne sječam što je bilo i kako je bilo, tako da ne znam kakva uopće korist od tog suda...
Ako ti ne ponoviš na sudu svoju stranu priče, onda ništa od svega. Moraš otići i reći svoje. Bilo bi dobro da možeš i odmah ovaj prvi put.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 09:58   #208
Drote, imam i ja pitanje na ovu temu.
Nedavno je jedan poznanik dobio kaznu za vožnju 30 do 50 više od ograničenja u naseljenom mjestu i nije ju platio, a kada je zakazano ročište je zamolio liječnicu poznanicu da mu napiše liječničku ispričnicu i nije se pojavio na sudu. Ni policajac se nije pojavio i sve je odbačeno. Izvukao se. Ja sam (bio) jako ljut.

Mene zanima kako je to moguće?
Zar je to stvarno tako jednostavno? Mislim, bez obzira što policajac nije došao, to ne može pobiti činjenice koje je utvrdio na licu mjesta. Jako me to svojevremno uzrujalo jer tip i dalje jurca ko lud. I jurcat će dok ga netko ne opali po nosu. Ili džepu

Inače, on je uvjeren da nije toliko vozio nego da policajci lažu.
Kada god prolazimo tim putem i on vozi (radi se o prelasku jadranskog mosta s rotora prema sjeveru) ja ga upozorim samo da baci pogled na brzinomjer i nikada ne pokaže ispod 80km/h, a nerijetko ide i do 100km/h. Dopušteno je 60km/h.

U tom trenutku kao izliku koristi to što svi voze tako, što je istina i on se stvarno ne ističe, ali je to imbecilan argument.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 13:05   #209
Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
Drote, imam i ja pitanje na ovu temu.
Nedavno je jedan poznanik dobio kaznu za vožnju 30 do 50 više od ograničenja u naseljenom mjestu i nije ju platio, a kada je zakazano ročište je zamolio liječnicu poznanicu da mu napiše liječničku ispričnicu i nije se pojavio na sudu. Ni policajac se nije pojavio i sve je odbačeno. Izvukao se. Ja sam (bio) jako ljut.

Mene zanima kako je to moguće?
Zar je to stvarno tako jednostavno? Mislim, bez obzira što policajac nije došao, to ne može pobiti činjenice koje je utvrdio na licu mjesta. Jako me to svojevremno uzrujalo jer tip i dalje jurca ko lud. I jurcat će dok ga netko ne opali po nosu. Ili džepu

Inače, on je uvjeren da nije toliko vozio nego da policajci lažu.
Kada god prolazimo tim putem i on vozi (radi se o prelasku jadranskog mosta s rotora prema sjeveru) ja ga upozorim samo da baci pogled na brzinomjer i nikada ne pokaže ispod 80km/h, a nerijetko ide i do 100km/h. Dopušteno je 60km/h.

U tom trenutku kao izliku koristi to što svi voze tako, što je istina i on se stvarno ne ističe, ali je to imbecilan argument.
Kako zna da je odbačeno? Mislim da će se iznenaditi za koji mjesec kad mu stigne žuta ceduljica iz pošte da dođe po pismo ili još bolje kad ode na bankomat pa skuži da mu je plaća za taj mjesec par tisuća kn manja.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 15:47   #210
Ne znam točno kako zna. Valjda je dobio neko rješenje u kojem je pisalo da ni policajac nije došao. Ne znam. Provjerit ću pa ću vam javiti.

Prošla su tri mjeseca i za sada se čini da se izvukao.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 16:41   #211
Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
... Mene zanima kako je to moguće?...
Odbačaj je moguć zato šro prekršajna prijava (nalog, optužni prijedlog, što god) nije dokaz sam po sebi, nego policajac mora doći potvrditi što je napisao. Ako ne dođe ili kaže da se ne sjeća, prijava se odbacuje (jer mi moramo dokazati krivnju, a ne on nevinost). Samo što se to ne događa tako brzo. Potrebno je nekoliko poziva i neuspjelih ročišta da bi došlo do toga. A uzevši u obzir da nakon 2 ili 3 poziva sudac nazove našeg načelnika, pa mi moramo doći (tad znamo dobiti i službeni auto i sl.), još je teže.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 10:13   #212
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Samo što se to ne događa tako brzo. Potrebno je nekoliko poziva i neuspjelih ročišta da bi došlo do toga. A uzevši u obzir da nakon 2 ili 3 poziva sudac nazove našeg načelnika, pa mi moramo doći (tad znamo dobiti i službeni auto i sl.), još je teže.
Oprosti, ali nisam baš shvatio što se ne događa tako brzo - odbačaj?
Znači misliš da postoji mogućnost da čovjek još uvijek može dobiti poziv na drugo ročište?
Pitat ću ga ja je li on dobio rješenje o odbačaju ili je samo dobio obavijest da ni policajac nije došao pa postoji mogućnost da će se održati novo ročište.

Inače, to što...
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
...prekršajna prijava (nalog, optužni prijedlog, što god) nije dokaz sam po sebi...
je potpuno van svakog mozga i, osim što povećava opterećenje policajaca (kojih je ionako premalo i ionako imaju previše papirologije), povećava i birokraciju ali i ono najgore - ostavlja prostor za sivu zonu.
Kako je za očekivati da će se policajac sjećati što je bilo kada je zaustavio onaj automobil prije 9 mjeseci kada se to postupanje nije ni po čemu razlikovalo od bilo kojeg od nekoliko tisuća prije toga i nekoliko stotina nakon toga. Dakako, okrivljenik će se jako dobro sjećati jer mu se to rijetko dogodi i tu je priču ispričao puno puta nakon pri čemu su djelovali apsolutno svi faktori koji doprinose iskrivljavanju iskaza. Katastrofa totalna.

Relativno nedavno sam razgovarao s prijateljem koji je isto temeljni policajac baš o tome i rekao mi je da postoje neke inicijative na razini sindikata policije da se nalog ili optužni prijedlog smatraju dokazom sami po sebi, odnosno sa policajac svojim potpisom jamči za istinitost onoga što je napisano. To se može na sudu samo pročitati i može se smatrati iskazom policajca.

Dobro, kada razmislim, ako na sudu nema policajca, onda se ne može suočiti s optuženikom pa optuženik može iznijeti neke nove informacije koje mogu biti netočne, a nitko ih ne može poreći.

Ma
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 10:31   #213
Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali nisam baš shvatio što se ne događa tako brzo - odbačaj?...
Da, do odbačaja ne dolazi tako brzo. Potrebno je nekoliko poziva i nekoliko neuspjelih ročišta.


Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
... Ma
Upravo tako.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 21:32   #214
Provjerio sam.
Čovjek se konzultirao s odvjetnicom (jednom od onih ) koja mu je sugerirala da se jednom on ispriča da ne može doći, a jednom će se ona ispričati da ne može doći i da 100% pada cijela stvar. Tako je i bilo.

Policajac je došao prvi put, ali nije došao drugi put i sucu se nije dalo baktati s njima pa je odbacio slučaj.

Još uvijek me ovakve priče čine ogorčenim.
Valjda će i to prestati...
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 21:37   #215
a danas sam i ja ostao otvorenih usta
tip se zaleti s autom i prode kroz crveno , debelo crveno
policija za njim i zaustave ga i tip na njih da kaj ga jebu , da je prije 10 minuta platio kaznu i pokazuje im papir i - oni ga puste!!
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 21:44   #216
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
a danas sam i ja ostao otvorenih usta
tip se zaleti s autom i prode kroz crveno , debelo crveno
policija za njim i zaustave ga i tip na njih da kaj ga jebu , da je prije 10 minuta platio kaznu i pokazuje im papir i - oni ga puste!!
Staro nepisano pravilo, nisam znao da baš u tom slučaju vrijedi(crveno svjetlo), ali recimo napušeš neke sitne promile i ak te puste dalje znači nisi mrtav pijan i ako te opet zaustave samo vadiš taj papir i doviđenja laku noć.
nemoralan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 23:18   #217
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
i - oni ga puste!!
Katastrofa.
Pa baš su ga zbog toga što je ponavljač trebali dodatno kazniti, a ne pustiti.

Nemoralan, pa nije baš isto. Ovdje se radi o ponavljanju prekršaja, a u slučaju koji si opisao zapravo prekršaj nije niti prestao. Vjerojatno je ovo totalno nepravni govor, ali mislim da me kužite.
Iako, ako je netko napuhao promile koji su dovoljni da dobije kaznu, ne radi se o sitnim promilima i ne smije ga se pustiti da vozi dok se ne otrijezni.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 01:03   #218
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
a danas sam i ja ostao otvorenih usta
tip se zaleti s autom i prode kroz crveno , debelo crveno
policija za njim i zaustave ga i tip na njih da kaj ga jebu , da je prije 10 minuta platio kaznu i pokazuje im papir i - oni ga puste!!


Quote:
nemoralan kaže: Pogledaj post
Staro nepisano pravilo, nisam znao da baš u tom slučaju vrijedi(crveno svjetlo), ali recimo napušeš neke sitne promile i ak te puste dalje znači nisi mrtav pijan i ako te opet zaustave samo vadiš taj papir i doviđenja laku noć.
Ako su se vodili za tim, jadna im majka. Po tome je nakon jednog kažnjenog prolaska kroz crveno slobodno moga proletit kroz crveni val. Nevjerojatno mi je da ga je policija pustila
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 01:38   #219
Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
Provjerio sam.
Čovjek se konzultirao s odvjetnicom (jednom od onih ) koja mu je sugerirala da se jednom on ispriča da ne može doći, a jednom će se ona ispričati da ne može doći i da 100% pada cijela stvar. Tako je i bilo.

Policajac je došao prvi put, ali nije došao drugi put i sucu se nije dalo baktati s njima pa je odbacio slučaj.

Još uvijek me ovakve priče čine ogorčenim.
Valjda će i to prestati...
Da li je dobio rjesenje ili on smatra da je oslobođen? Ne moraju biti zajedno kod suca, dapače, u pravilu nisu. Samo bi sudac trebao saslušati oboje, odnosno ako nije u mogucnosti (osoba se ne odazove pozivima te obavijest bude izvješena na oglasnoj ploči) može donjeti presudu i na temelju dostupnih podataka.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 12:10   #220
Iskreno, nemam pojma. Nismo si tako dobri da pilim po tome. Sinoć sam pitao o ovome i već sam vidio da mu je malo bed što toliko njuškam po tome. Ionako sam već dovoljno bio neugodan kada se pohvalio na koji se način izvukao od kazne.

Mislim da ni on ne zna točno. Mislim da nije dobio rješenje o odbačaju, nego da samo misli da je to sada to jer mu je to rekla odvjetnica. Možda je ona dobila rješenje. Ma nemam pojma.

Napisat ću ovdje ako za koji mjesec stigne nekakvo rješenje u bilo kojem smjeru
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:25.