Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2017., 00:11   #1
Dozivotno ili dosmrtno uzdrzavanje

Financijski bi uzdrzavala stariju osobu do smrti u zamjenu za garsonjeru/stan u Zagrebu.

Vani to postoji. Dali je to moguce i u Hrvatskoj? Dali postoji agencija koja se time bavi?

Hvala na odgovoru.
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 12:45   #2
ugovor?
mpo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 18:09   #3
Naravno! Nista na crno, ocekujem 100% obostranu transparanciju.
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 23:42   #4
Ne postoje agencije, ako bi nekoga uzdržavao - samo potpiši s njim ugovor, pun je internet informacija. Za tebe je povoljniji ugovor o dosmrtnom jer ćeš steći vlasništvo nad nekretninom potpisom ugovora o dosmrtnom uzdržavanju, dok je ćeš kod ugovora o doživotnom uzdržavanju steći tek kad uzdržavana osoba umre.
Stravinsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 10:06   #5
A ako ugovor koji smo potpisali nije pravomocan zato sto nije potpisan kod biljeznjika? Dali se i to dogadja?
Ja se bojim da bi eventualni nasljednici mogli pobiti ugovor na bazi demencije ili neuracunljivosti.... nikad neznas!

Zasto mislis da bi bolje bilo potpisati bez ovjere? Bas me zanima
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 13:09   #6
Quote:
Sanja1 kaže: Pogledaj post
A ako ugovor koji smo potpisali nije pravomocan zato sto nije potpisan kod biljeznjika? Dali se i to dogadja?
Ja se bojim da bi eventualni nasljednici mogli pobiti ugovor na bazi demencije ili neuracunljivosti.... nikad neznas!

Zasto mislis da bi bolje bilo potpisati bez ovjere? Bas me zanima
ma bez kakve ovjere? takav ugovor (i o doživotnom i o dosmrtnom uzdržavanju) mora biti uvjeren od nadležnog suda ili kod javnog bilježnika.

ako je osoba bila dementna u trenutku sklapanja ugovora naravno da ga nasljednici mogu pobijati. predmnijeva se da je primatelj izdržavanja koji sklapa ugovor prisebna osoba i javni bilježnik ne bi smio solemizirati ugovor ako je u pitanju dementna osoba, u protivnom bi se radilo prevari koja naravno da se može osporavati na sudu (možda je, što se našeg pravosuđa tiče, dugačak put za osporavanje, al može se).
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 13:36   #7
Quote:
Sanja1 kaže: Pogledaj post
A ako ugovor koji smo potpisali nije pravomocan zato sto nije potpisan kod biljeznjika? Dali se i to dogadja?
Ja se bojim da bi eventualni nasljednici mogli pobiti ugovor na bazi demencije ili neuracunljivosti.... nikad neznas!

Zasto mislis da bi bolje bilo potpisati bez ovjere? Bas me zanima
Ako ovo mene ide, nisam nigdje napisao da bi ga trebala "potpisati bez ovjere"

Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ima zakonski propisan oblik i mora biti solemniziran kod javnog biljeznika (ili ovjeren od strane suda ili sastavljen u obliku javnobiljeznickog akta), ako ga potpisete ali ne solemnizirate - ugovor kao takav ne postoji jer nije u propisanom obliku, a kod ovakvih ugovora se na to strogo pazi. Plus, u ZK se neces moci upisati kao vlasnica nekretnine bez vazeceg ugovora.
Stravinsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 21:16   #8
Dakle ako sam dobro razumjela: prvo se ide kod javnog biljeznika. Ja i osoba koja samnom hoce sklopiti ugovor. Biljeznikova je duznost da procijeni dali je osoba psihicki zdrava (mislim da nije dementna). No to je nesto sto nije lako ustanoviti.
Iza toga se ugovor jos mora jos ovjeriti na sudu? Ili ne?

Ako se radi o dosmrtnom uzdrzavnaju i nekretnina je prenesena na moje ime moze obitelj jos uvijek uloziti zalbu?

Ja stvarno nebih htjela nikakve prevare ili zakulisne igre....
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 21:53   #9
Quote:
Sanja1 kaže: Pogledaj post
Dakle ako sam dobro razumjela: prvo se ide kod javnog biljeznika. Ja i osoba koja samnom hoce sklopiti ugovor. Biljeznikova je duznost da procijeni dali je osoba psihicki zdrava (mislim da nije dementna). No to je nesto sto nije lako ustanoviti.
Iza toga se ugovor jos mora jos ovjeriti na sudu? Ili ne?

Ako se radi o dosmrtnom uzdrzavnaju i nekretnina je prenesena na moje ime moze obitelj jos uvijek uloziti zalbu?

Ja stvarno nebih htjela nikakve prevare ili zakulisne igre....
nakon što javni bilježnik solemnizira ugovor nije potrebno ići još i na sud. dakle, ili ovjera na nadležnom sudu ili kod javnog bilježnika, jedno je dovoljno.

javni bilježnik nije taj koji procjenjuje je li osoba dementna ili psihički zdrava, ali ukoliko mu se čini da osoba ne shvaća o čemu se radi odbit će (ili bi trebao odbiti) ovjeravanje takvog ugovora. najvjerojatnije je i da će pitati ima li ta osoba djece ili drugih zakonskih nasljednika sl.

ako se radi o dosmrtnom uzdržavanju, pri kojem, dakle, nekretninu odmah preneseš na svoje ime, obitelj može uložiti tužbu ako smatra da se radi o prevari, da starija osoba nije bila svjesna što potpisuje, da je bila dovedena u zabludu ili da ju je netko iskoristio i sl.


p.s: prouči razliku između ugovora o dosmrtnom uzdržavanju i ugovora o doživotnom uzdržavanju.

ovaj prvi je na vrlo ZLU glasu kod nas, često su na njega upozoravali socijalni radnici, ali i pravnici, proguglaj malo pa ćeš shvatiti i zašto.

ugovor o doživotnom uzdržavanju je svakako humaniji i osoba koja je 'primatelj uzdržavanja' može se osjećati sigurnijom... ali svakako odlučuješ ti i druga strana, samo ti napominjem što da potražiš na netu da se još malo uputiš.

Zadnje uređivanje aryna : 10.06.2017. at 22:59.
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 02:29   #10
Quote:
Sanja1 kaže: Pogledaj post
Dakle ako sam dobro razumjela: prvo se ide kod javnog biljeznika. Ja i osoba koja samnom hoce sklopiti ugovor. Biljeznikova je duznost da procijeni dali je osoba psihicki zdrava (mislim da nije dementna). No to je nesto sto nije lako ustanoviti.
Iza toga se ugovor jos mora jos ovjeriti na sudu? Ili ne?

Ako se radi o dosmrtnom uzdrzavnaju i nekretnina je prenesena na moje ime moze obitelj jos uvijek uloziti zalbu?

Ja stvarno nebih htjela nikakve prevare ili zakulisne igre....
Aryna ti je sve dobro napisala, samo cu se nadovezati da ce javni biljeznik (pod predmnijevom da je savjesan) osobu koja s tobom potpisuje ugovor najvjerojatnije ispitati ima li djece, je li svjesna da ovim ugovorom djecane mogu naslijediti nekretninu i slicno. Objasni svakako osobi o cemu se radi i prije nego odete kod javnog biljeznika.

Sto se tice dosmrtnog ili dozivotnog, prvi je na zlu glasu jer su ga po uvodjenju instituta mnogi zlorabili, no tebi je svakako oportuniji jer ćeš moći raspolagati nekretninom. Ako govorimo o centru Zagreba, mnoge se zgrade obnavljaju, dozu se krediti i zelis imati glas u tome. Drugi pruža vise sigurnosti drugoj strani i sve zapravo ovisi o vama na koju cete stranu radije prevagnuti - razlika je jedino u trenutku prijenosa vlasništva.
Stravinsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 14:54   #11
Što je s plaćanjem poreza?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 22:36   #12
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Što je s plaćanjem poreza?
Na koji porez mislite?
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 00:17   #13
Prilikom stjecanja nekretnine se plaća porez 4%. Do nedavno se plaćao porez 5%, a u slučaju ugovora od doživotnom uzdržavanju (znači u slučaju kad nekretnina prelazi u vlasništvo tek nakon smrti) se taj porez smanjivao ovisno o proteku godina. Ne znam da li to još vrijedi. Isto tako u slučaju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju taj porez se, jasno, plaćao odmah jer se i nekretnina stiče odmah. U praksi to često ne bi bilo najzgodnije jer bi trebao platiti porez, a ne bi mogao prodat nekretninu jer baba/djedica žive u njoj.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2018., 16:33   #14
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Prilikom stjecanja nekretnine se plaća porez 4%. Do nedavno se plaćao porez 5%, a u slučaju ugovora od doživotnom uzdržavanju (znači u slučaju kad nekretnina prelazi u vlasništvo tek nakon smrti) se taj porez smanjivao ovisno o proteku godina. Ne znam da li to još vrijedi. Isto tako u slučaju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju taj porez se, jasno, plaćao odmah jer se i nekretnina stiče odmah. U praksi to često ne bi bilo najzgodnije jer bi trebao platiti porez, a ne bi mogao prodat nekretninu jer baba/djedica žive u njoj.
POREZNA OSLOBOĐENJA
bračni drug, potomci i preci koji čine uspravnu liniju te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s primateljem uzdržavanja te od njega stječu nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju ili na temelju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju

ovo sam nasla i vidim da se porez ne plaća na spomenute ...ja i majka cemo najvjerovatnije napraviti ovaj drugi zloglasni ali sam bila u uvjerenju da se porez ne plaća
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:00.