Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2003., 13:52   #1
NATIONAL brokeri

Da puno ne duljim, svi već valjda znaju cijelu priču, maznuli pinove i 25 milijuna na zagrebačkoj burzi...

Ono što je meni tu puno bitnije je tko bi sad trebao snositi odgovornost za ovo? Čiji je to propust?
Zašto je uopće moguće da se tako nešto dogodi?

Jasno nam je svima da nam je burza i cijeli sustav jadan, ali baš da je u ovakvoj banani...??
deyooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 17:00   #2
Zamolio bih malo vise detalja...
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2003., 17:31   #3
Da li neko moze da napise sto se desilo sa Nationalom ili da da kakav link?
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2003., 20:15   #4
za Americano :

Brokerska kuća National ugašena zbog 25 milijuna kuna neovlaštenih transakcija

Sukladno rješenju Komisije za vrijednosne papire RH (Komisija) od danas prestaje postojati brokerska kuća National, za koju je utvrđeno da je nezakonito prisvojila 25 milijuna kuna svojih klijenata. Komisija je Nationalu oduzela dozvolu na rok od godine dana te ga izbrisala iz registra ovlaštenih društava za trgovanje vrijednosnim papirima. Osim toga, naredila je da se u roku od osam dana od primitka rješenja izbriše iz sudskog registra te da na prikladan način obavijesti sve svoje klijente o prestanku važenja svoje dozvole za rad i da im omogući opozivanje neizvršenih naloga.
Komisija je uz svoj nadzor u istragu uključila i Poreznu upravu te Ministarstvo unutarnjih poslova. Komisija nije zamrznula imovinu brokerske kuće, niti je iz njihova rješenja vidljivo kako da se oštećeni naplate.
Miljenko Fičor, predsjednik Komisije izjavio je: "U našem dosadašnjem nadzoru ustanovili smo da je brokerska kuća neovlašteno koristila sredstava nalogodavaca, koji bi trebali biti svetinja, i prebacivala ih na svoj račun. S tim novcem podmirivala je neke svoje obveze. Samo na taj način prisvojila je više od 13 milijuna kuna, koje niti na opetovano traženje klijenata nije vratila. Također, utvrdili smo da je to društvo uzimalo u zajam dionice bez pisanog odobrenja njihova vlasnika. Neovlašteno je tako uzela dionice vrijedne oko 12 milijuna kuna, no prema dosadašnjim saznanjima, njih nije prodala, već koristila za dobivanje zajmova." Dodao je kako je, za sada prema saznanjima Komisije, brokerska kuća National oštetila klijente barem za oko 25 milijuna kuna.
Jako Andabak, direktor fonda Sunce potvrdio je da su jedan od oštećenih klijenata Nationala: "Prema našim spoznajama, bez naloga, bez ikakva odobrenja, dionice s naše pozicije prenesene su u vlasništvo brokerske kuće National. Po cijeni od nula kuna. ... Očekujemo da će se sve transakcije koje su se u međuvremenu dogodile s našim dionicama - poništiti. Šteta je oko desetak milijuna kuna. Otuđene su dionice Pletera, Hotela Makarske, Petrokemije, Apartmana Medena, Imperijala, Raba te bjelovarske Prerade. Neke su dionice i vraćene." (16.6.2003., biznis.hinet.hr., Jutarnji list)


I šta sad da se kaže na ovo ....
 
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 00:05   #5
sorry amer, ja bi ti opisao, pošto sam ipak započeo temu, al' tek sam sad stigo...hvala riki na detaljnom objašnjenju...

meni je najzanimljiviji dio u cijeloj priči poduzete mjere protiv Nationala, koje su najmanju ruku preblage - mazneš 25 mil kuna, s njima plaćaš svoje dugove (spominjalo se u članku da su i nekakvi "zelenaši" u pitanju), a oni ti uzmu dozvolu za rad na godinu dana...s 25 milja će čisto fino preživit tu godinu dana...i još ti kao firmu obrišu iz registra (uf, al su im pokazali)
...druga stvar, niko ništa ne govori i ne spominje oštećene ulagače i kako će se njima to nadoknaditi, nitko pojma nema...
po meni je to nepojmljivo da ovakav skandal dobije svega mrvicu medijskog prostora...isto tako da na koncu nikom "glava ne padne" zbog ovog i da nitko nije priveden???

znači kad netko (Nodilo) ošteti banku u državnom portfelju odmah se leti iza rešetaka, a kad netko napravi ovakvo sranje i ošteti ulagače na toj (bijednoj) zagrebačkoj burzi, onda nikom ništa...e pa sad, jel to ima negdje???
deyooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 21:17   #6
to je stvarno problem, da nema nikakve zastite za investore...krovna institucija (poput americkog SECa) bi trebala uspostaviti prvo bolje kontrolne mehanizme, ali i mozda jedan fond koji bi bio platio recimo ostecenim investitorima novac u slucaju da se dogode ovakve stvari. Takav fond koji bi recimo bio djelom sponzoriran od brokera djelom od drzave bi prisilio sve strane u ovom slucaju (brokere i regulatore) da izgrade bolje zakone i zastite investitora.

Ovo je veci problem nego sto se cini, jer stvarno je bitno da razvijemo domace financijsko trziste, a ovakve stvari mogu pokolebati ionako rijetke domace investitore.
Pajo Patak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 23:02   #7
Hmm, ovako...

Nije mi jasno par stvari. Kao prvo, iako u Rikijevom postu pise da su ulagaci osteceni za 13M kuna, ipak ne pise da su oni izgubili taj novac. Drugo, brokeri su novcane institucije koje rade sa novcem ulagaca. Da bi sistem funkcionirao, oni pored toga moraju imati neku sumu svoga novca da bi pokrili prelazne transakcije.

Drugim rijecima, nije mi jasno o kakvim se tacno nepravilnostima radi i koje su zakone prekrsili. Na primjer, ako ja kupujem preko Naitionala, onda oni za moje novce (koji su deponirani kod njih) kupuju dionice za mene i u moje ime,, naravno, te dionice su takodje spremljene i evidentirane kod njih. Prodavacu dionica bivaju isplaceni ili prebaceni na racun (moji) novci kojim sam ih ja platio umanjeno za troskove transakcije. Prakticno, i novac i dionice su jos uvijek kod brokera, ali su promijenuli ruke (racune).

Posto iz teksta nisam mogao naslutiti, pitanje za vas je, da li je National ulagacima ukrao novac ili je samo obrtao depozitima ulagaca, u svoju korist?
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 23:54   #8
Dakle, muljali su na 2 načina.

Prvo, kada bi prodali dionice svog klijenta, i kada bi taj novac sjeo na račun "749" (račun na kojem stoji novac klijenata za kupnju i novac od prodaje dionica), oni bi taj novac prebacili na svoj račun (račun same brokerske kuće koji ona koristi u redovnom poslovanju) i onda s tim novcem plaćali svoje obveze, isplaćivali plaće, vraćali dugove itd. Sve to, naravno, bez klijentovog znanja.
Po zakonu brokerska kuća mora imati dva ovakva ODVOJENA računa. Ni u kom slučaju se PO ZAKONU novac s tih računa NE SMIJE miješati. Nisu dopuštene niti cesije, niti posudbe ni ništa slično. Osim što je to NEZAKONITO, protivno je i pravilima struke i poslovnom običaju.

Drugi način bio je daleko sofisticiraniji: kada netko želi prodati dionice onda ih prvo mora formalno registrirati na brokersku kuću. Šalje se zahtjev na SDA (Središnja depozitarna agencija) za registraciju, i onda, KAKO BI SE SPRIJEČILA ZLOUPOTREBA, vlasnik (klijent) mora SDA-u potvrditi zahtjev (najčešće putem telefona) tako da kaže svoj PIN. Vlasništvo nad dionicama u knjigama dioničara koje vodi SDA zaštićeno je posebnim nizom brojeva koji se dostavljaju vlasniku, a poznati su samo SDA i samom vlasniku.
Nakon obavljene registracije, kada vlasnik odredi povoljan trenutak za prodaju, daje nalog brokerskoj kući nalog za prodaju.
Bez naloga brokerska kuća ne smije ništa s tim dionicama. U ovoj priči dogodilo se upravo suprotno.
Naime, bez odobrenja vlasnika dionica, brokerska kuća National je uzimala dionice svojih klijenata i prodavala ih ili koristila za zajmove. Broker Nationala bi podnio zahtjev za registraciju klijentovih dionica na SDA, potvrdio bi to klijentovim PIN-om (otkud im PIN-ovi još se istražuje) i onda ih prenio u svoje vlasništvo, a zatim dalje prodavao te dionice bez da je obavijestio vlasnika ili mu proslijedio novac od prodaje.
Stvar je pukla kad je SDA klijentima počeo slati izvještaje da su njihove dionice promjenile vlasnika, bilo da su prodane, bilo da su pripale kreditorima Nationala, pošto National nije vraćao zajmove na temelju tih dionica.

Eto, to ti je ukratko cijela priča. Kad su zbrojili štetu iz obadvije primjenjene metode ispalo je 25 milijuna kuna. Zakon je evidentno prekršen u oba slučaja, ali eto, zasad nikom ništa.
deyooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 01:12   #9
Shit, forum.hr server opet zeza...

Deyooo, oba slucaja su mi jasna, prekrseni su vazeci zakoni iako... iako su ti zakoni prekomplicirani. Na primjer, u prvom slucaju National je radio sa novcem svojih klijenata. Sto su ucinili drugacije nego sto cine banke? Zakon je isti, nije li?

Sto se tice drugog slucaja, u US se takodje mora najaviti prodaja ako se radi o velikim dionicarima ili zaposlenim te firme u protivnom, ako su u pitanju mali dionicari, najava nije potrebna.

Kuzim da je u pitanju pljacka, ali ne kuzim da su kazne tako blage. Zato i pitam kakva su pravila, jer kazna ne odgovara prekrsaju.

Nego, gdje se mogu procitati ti zakoni? Postoji li kakva sluzbena stranica sa svim tim informacijama o pravilima i zakonima?
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 02:33   #10
Quote:
Ame®icano kaže:
Shit, forum.hr server opet zeza...

Deyooo, oba slucaja su mi jasna, prekrseni su vazeci zakoni iako... iako su ti zakoni prekomplicirani. Na primjer, u prvom slucaju National je radio sa novcem svojih klijenata. Sto su ucinili drugacije nego sto cine banke? Zakon je isti, nije li?

Nije isti zakon. Postoji zakon o bankama, a brokerske kuće nemaju status banaka, niti mogu obavljati bankovne poslove.
Čak ni banke ne koriste novac klijenata IZRAVNO u svoje ime i za svoj račun.

Koji se točno zakon odnosi na brokere ne znam. Ima možda u narodnim novinama: www.nn.hr

Zašto su kazne tako blage, zašto se ništa ne poduzima itd. to nikom nije jasno.

U cijeloj stvari, isto ono što je i Pajo Patak rekao ranije, kod nas se toliko priča o potrebi razvoja tržišta kapitala koje je još uvijek "vrlo nepostojeće", a onda se s druge strane dopuštaju ovakve stvari...pa što se onda čude ljudima kod nas koji drže lovu u čarapi i ispod madraca...
Ko bi sad normalan nakon ovako nečeg išao uložiti pare na našu burzu ako zna da mu netko može maznut lovu i ako zna da nema niakve garancije da mu to netko nadoknadi...
deyooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2003., 00:21   #11
rekao sam vam.....

usput računi 749 su u međuvremenu dobili novu nomenklaturu.
Mr. Jingles is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2003., 02:17   #12
Quote:
by deyooo
pa što se onda čude ljudima kod nas koji drže lovu u čarapi i ispod madraca...
Zato i jesu donijeli zakon kojim dopustaju kupovanje dionica vani ali pod uslovom da te oni mogu kontrolirati. A hajde ti dokazi da je lova koju ulazes izvucena iz madraca ili carape.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2003., 01:28   #13
Quote:
Ame®icano kaže:
A hajde ti dokazi da je lova koju ulazes izvucena iz madraca ili carape.
držiš ju u smrdljivoj čarapi, ne pereš ju (čarapu?), pa ako lova smrdi, eto im dokaza

za madrace ne bih znao
deyooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2003., 03:04   #14
Aha, a posto sva lova koju imaju danasnji politicari/vlasnici firmi smrdi na kilometre, je li to znaci da su je oni cuvali u carapama? I koliko carapa oni imaju?
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2003., 22:57   #15
ne znam koliko čarapa imaju, ali dobro su ih oprali, na ruke naravno, ništa u veš mašini...
deyooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2003., 23:30   #16
imaju ih puno, većinom su bijele i dolaze uz mobitele...
__________________
there's no devil, it's just god when he's drunk
Mr. Jingles is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:02.