Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2007., 19:20   #1
Kokošja jaja

Otvorih temu u namjeri za izmjenom iskustava oko nabavke - jaja kokošjih.

Naime, osobito me rasrdilo iskustvo kupovine jaja u reciklažno-kartonskoj ambalaži, a s deklaracijom :
10 jaja I. kvalitete - svježa jaja, klasa A
Naivno uzevši pakung, sve u žurbi, više se ne sjećam ni u kojem shoping centru, a tek doma uvidjeh vraga - unutar pakunga jesu jaja, međutim, na njima :
1. ne bijaše niti jedne žigane oznake klase ni kvalitete
2. jaja jesu kokošjeg podrijetla, međutim ne i normalnih osobina
3. jaja veličinom podpadaju pod veličinu golubljih a ne kokošjih jaja
4. jaja su očito podmetnuta, tj. na crno zamijenjena sa onima pravima

Stoga me zanima, iz vaših iskustava ;

- kako doskočiti najezdi ovakvih prijevara (inače prije kupovine obično otvorim pakung) ?
- gdje se može naći zakonski ili podzakonski materijal (možda na internetu) u kojem postoji klasifikacija kokošjih jaja, a iz koje se jasno može razaznati koja i kakva jaja podpadaju pod koju klasu, u smislu veličine, težine, i sl. ?
- kojoj inspekciji prijaviti (a da nije u dilu s trgovcem) prodaju ovakvih neklasiranih proizvoda ?
- kako doći do obeštećenja nakon ovakove prijevare, a koju je teško dokazati ?
- je li još postoji negdje ponuda kokošjih jaja kao što je bila prije 20.-ak godina, kada se prodavaše jaja normalne veličine a ne masom dvostruko manja a za iste novce kao da su normalna ?
- ako postoji takva ponuda, kakvu klasu nose takva jaja ?
- ako postoji takva ponuda, od kojega/kojih proizvođača su jaja ?

P.S. Ispričavam se ukoliko ponavljam već prežvakano gradivo. Nužda.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 23:04   #2
Pa na svakom placu imaš tete koje prodaju jajca klasirana
štandove ti ima skoro svaki proizvođač jajca - Perfa,Agronešto........
klasifikacija ti ide po slovima mislim da je D najmanje a SU su pravi mrgani i tu ne možeš fulat vidiš veličinu jajca (briga te za slovo),pitaš tetu koliko i kupiš.........ili ne kupiš
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 23:08   #3
Quote:
mujsapujsa kaže: Pogledaj post
Perfa
drito u peradarniku ranom zorom SS jajca s duplim žumanjkom
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 23:11   #4
joj, znate kad sam ja u dućanu kupila kuhana jaja?

shwake, kad kupis jaja bez žiga, zoveš tržišnu inspekciju. sumnjam da je u tom dućanu to bila jedina takva kutija, pa će ako ništa drugo platit kaznu.

a inače, mislim da je jaja puno bolje kupovat na placu kod proizvođača. i, naravno, svaki put provjeriti ima li žig
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 23:13   #5
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
joj, znate kad sam ja u dućanu kupila kuhana jaja?
začudo, ne
daklem čekamo priču
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 23:37   #6
istina da mi je vlasnik perfe antipatičan (osobni razlozi) ali da u stubici možeš kupiti super jaja to su činjenice. kad sam tamo radila bila sam im stalan kupac.

polly ima nekaj kaj ti ne znaš?
znam kak su kupljena tvrdo kuhana jaja!

ovdje gdje sada živim, ima jedan supermarket koji prodaje, tamo oko uskrsa već skuhana jaja. časna reč
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 23:49   #7
Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
gdje se može naći zakonski ili podzakonski materijal (možda na internetu) u kojem postoji klasifikacija kokošjih jaja, a iz koje se jasno može razaznati koja i kakva jaja podpadaju pod koju klasu, u smislu veličine, težine, i sl. ?
- kojoj inspekciji prijaviti (a da nije u dilu s trgovcem) prodaju ovakvih neklasiranih proizvoda ?
- kako doći do obeštećenja nakon ovakove prijevare, a koju je teško dokazati ?
- je li još postoji negdje ponuda kokošjih jaja kao što je bila prije 20.-ak godina, kada se prodavaše jaja normalne veličine a ne masom dvostruko manja a za iste novce kao da su normalna ?
- ako postoji takva ponuda, kakvu klasu nose takva jaja ?
- ako postoji takva ponuda, od kojega/kojih proizvođača su jaja ?

P.S. Ispričavam se ukoliko ponavljam već prežvakano gradivo. Nužda.

Pravilnik o kakvoći jaja NN. 115/06 i dopuna pravilnika NN 69/07

Ukratko pravilnik se mijenjao zbog ulaska u EU uniju, pa sada jaja klase A zadovoljavaju uvjete iz članka 10 prvog zakona (neprana, držana na temperaturi nižoj od 5oC, ne starija od 5 dana...), a dalje uz klasu piše veličina koja se deklarira kao razred XL, L, M i S (članak 12), dakle dobro pregledaj kutiju jer je moguće da su kupila jaja označena kao AS i nema šanse da se žališ.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 12:51   #8
ja imam na dvorištu jedno dvadesetak kokoši pa imam svježa jaja ako se probudim prije pasa
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 01:17   #9
Quote:
go2 kaže: Pogledaj post
ja imam na dvorištu jedno dvadesetak kokoši pa imam svježa jaja ako se probudim prije pasa
super kad su još onako topla .
to daju djeci sa slabim imunitetom
i pomaže dosta
nanicc is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 00:51   #10
Zahvaljujem svima na korisnim uputstvima.
O detaljima iščitanima iz Pravilnika ću u nekoj vremenski pogodnijoj prilici.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 13:02   #11
Evo da vam se očitujem.

Dakle, gore nevedenim Pravilnikom je uređeno prikupljanje i pakiranje jaja, razvrstavanje jaja po kakvoći, te klasiranje jaja po kakvoći i veličini, ukupnost oznaka na pakiranjima, itd. Navedeni Pravilnik, iako je donesen u NN 115/06 od 25.10.2006. stupio je na snagu tek 01. srpnja 2007., kao što se to utvrdilo njegovim zadnjim člankom (članak 45.).

Temeljno je dijeljnje jaja s obzirom na kakvoću na dvije klase:
- jaja "A" klase ili svježa jaja
- jaja "B" klase ili jaja namijenjena industrijskoj preradi

Jaja "A" klase se prilikom stavljanja u promet razvrstavaju u 4 razreda i označavju sa:
- "XL" - vrlo velika: jaja od 73 g i veća
- "L" - velika: jaja od 63 g do 73 g
- "M" - srednja: jaja od 53 g do 63 g
- "S" - mala: jaja manja od 53 g

Znači, oznake po klasifikaciji od 01.07.2007. morale bi biti u skladu s navedenim, a kao što i sami vidite, koje su analogne tipskom označavanju veličina kod odjeće. U svakom slučaju, od trenutka donošenja navedenog Pravilnika dato je proizvođačima jaja i trgovcima dovoljno vremena da svoje pogone i pakiranja usklade s odredbama Pravilnika.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 13:03   #12
Praksa je ipak kojekakva ili posve drugačija. Neki proizvođači uredno označavaju jaja i pakiranja, neki ofrlje, neki po (meni) nepoznatim načinima. Tako da se na kraju na policama u trgovinama može naći i jaja bez ikakava žiga (oznake) na jaju, a što bi moralo biti, kao i pakiranja jaja klase "B" namijenjenih za industrijsku preradu, pa čak i klase "C" (ma što god to značilo). Opća papazjanija, rekli bismo, uobičajena za ova podneblja.

Ono što upada u oko, a što bi mogao biti osnovni razlog takve nepropisne i zbunjujuće ponude je nedostatak kaznenih odredbi u Pravilniku, temeljem kojih bi se prekršitelje propisanih postupanja sankcioniralo, i temeljem kojih bi se silom propisa (ili zakona) uveo red u ponudu i kvalitetu jaja za osobnu potrošnju. Na stranicama NN nisam našao Zakon koji bi ovakve prekršaje regulirao, pa je tako ponuda i kvaliteta jaja ostavljena za tumačenje i sankcioniranje ovakovih prekršaja po lokalnim Ispekcijama i Sudovima, kada im se hoće reagirati, a što je iz prakse poznato da to samo utopistima ima ikakvu vrijednost.

Poanta? Zaboravite na sve institucije i preuzmite stvari u svoje ruke.
Jer vi ćete konzumirati ono što kupite, pa je logično da se sami brinete za sebe.
Odn. kad kupujete jaja, provjerite datum proizvodnje ili rok trajanja jaja označen na pakungu, provjerite veličinu jaja u pakungu i postojanje oznake klase na samom (svakom) jaju, kao i da nema oštećenih jaja (ne smije ih biti). Ne sramite se okretati jaja u traganju za oznakom klase (jasno, pazeći da ih ne razbijete). Ukoliko vas ne zadovoljava viđeno u jednom pakungu, pogledajte bez srama u pakunge od drugih proizvođača između ponuđenih.
Ukoliko bi vas trgovac sprječavao u kontroli ponude jaja u pakungu (pakiranju), zahvalite mu na njegovoj neviđenoj ponudi i otiđite u drugi dućan po jaja kakva trebate i želite.

Vaše je pravo za ono što plaćate dobiti ono što plaćate, a ne "mačka u vreći".
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 20:33   #13
zanima me koja je razlika izmedju jaja s bijelom olupinom i jaja s onom smedjom olupinom? ima li razlike u kvaliteti itd? koja je razlika? hvala
bavarac6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 20:39   #14
Quote:
bavarac6 kaže: Pogledaj post
zanima me koja je razlika izmedju jaja s bijelom olupinom i jaja s onom smedjom olupinom? ima li razlike u kvaliteti itd? koja je razlika? hvala
U nutricionističkoj kvaliteti i okusu nema nikakve razlike. Boju ljusci daje količina pigmenta ovoporfirina koji ne utječe na prije spomenuto.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 23:29   #15
Ma najbolja su jaja koja uzimam od prijateljice u vukomerickim goricama - ima polja oko kuce gdje kokice slobodno setaju...odlicna

Od kupovnih, kad ostanem bez njenih, znala sam uzimati od zadruge kokos hrvatica...isto fina...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 00:50   #16
Quote:
bavarac6 kaže: Pogledaj post
zanima me koja je razlika izmedju jaja s bijelom olupinom i jaja s onom smedjom olupinom? ima li razlike u kvaliteti itd? koja je razlika? hvala
Ma, olupina ko olupina...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 01:01   #17
razlika je u pasmini kokoši, s tim da recimo u CAN su jaja sa smeđom ljuskom skuplja od jaja sa bijelom
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 16:17   #18
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
razlika je u pasmini kokoši, s tim da recimo u CAN su jaja sa smeđom ljuskom skuplja od jaja sa bijelom
Netočno! Kokoši iste pasmine mogu nesti jaja različite boje.

Boja je genetski određena i nema veze s pasminom. Ona ovisi o mogućnosti ugradnji pigmenta ovoporfirina tijekom prolaska jaja kroz jajovod. Ugradnja može biti i djelomična i tada je jaje pjegavo. Kod naših najčešćih crvenih nesilica prema boji nekoliko ušnih pera kokoši (odmah iza oka) može se znati koje će boje biti jaja. Bijela ušna pera znače bijelu ljusku, a smeđa smeđu. Kokoši bilo koje pasmine, a koje uslijed križanja imaju krvi araukana kokoši mogu nesti i zelena jaja. Viša cijena smeđeg jaja u USA i Kanadi je uvjetovana time što su nesilice koje uglavnom nesu smeđa jaja veće mase i time im je potrošnja hrane veća, dok hibridi leghorn kokoši koji skoro uvijek nesu bijela jaja imaju najmanji utrošak hrane.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 21:13   #19
Pelle,koja kokošja jaja bi ti nama preporučio? Mislim za nas koji nemamo prijateljicu u vukomeričkim goricama!
Ja kupujem u našem lokalnom lancu Brodokomercu i oni imaju iz Vrane ( malo mjesto kraj Biograda) i iz Pule Agro...neštozaboravila sam nastavak!
I usput gdje Plodine nabavlja jaja?
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 21:21   #20
zadruga kokos hrvatica meni ima odlicna jaja...njih uzimam kada frendica nema...na kraju clanka su slike kako izgledaju pakirane kutije - http://www.radioslatina.hr/portal/do...a/#prettyPhoto
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:20.