Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2010., 11:06   #41
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
misliš da je održivo stanje u kojem kuharica, grobar, pekar (nadam se da se navedena zanimanja neće naljutiti) mogu bez ikakvog certifikata voditi poslovne knjige?
Nije!

Ali cekaj malo, sta ce onda inspektori raditi kad budu profesionalci vodili knjige?

U svakom slucaju netko ce ostati bez posla.
Jessica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 11:16   #42
ajme jessica okani se ti knjigovodstva jer vidim da nimalo nisi u tome..za dobrog knjigovođu nije potrebna VSS, samo dugogodišnje iskustvo...ako ga nemaš, đabe su ti i tečajevi i knjigice raznorazne..
i da se nadovežem na tvoj post...i profesionalci griješe bezbrige.
13 god sam u ovom poslu i svakim danom nešto novo naučim, već se lagano i gubim od svakodnevnih izmjena. Išla sam i ja na raznorazne tečajeve, ali s oproštenjem to je sve K....od ovce! Znači iskustvo,iskustvo i samo iskustvo!!!

radila sam sa curama koje imaju završen ekonomski fax, pa nisu znali koji je konto blagajne, kupca i ostalih banalnih pizd.
Tečajevi služe onima koji su jako dobro upoznati sa svojim poslom i samo si nadopune znanje, al ovi padobranci kaj dođu i vele e od sutra sam knjigovođa, idem položit tečaj ...si mogu mačku o rep zavezat ( govorim sve iz iskustva).. Sve osobe koje znam samo sa tim tečajem, znaju AKO 1% knjigovodstva, tak da stvarno neznam o čemu ti pričaš. Žalim firmu kojoj ćeš ti voditi papire.

Btw. sad sam opet malo "pukla" na jessicu i znam da će mi opet lili upozoravajuću poruku poslati,ali neka..ali ovo je bilo jače od mene, ne volim takve ljude i točka..pozz

Zadnje uređivanje kakodane : 13.10.2010. at 11:22.
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 14:49   #43
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
misliš da je održivo stanje u kojem kuharica, grobar, pekar (nadam se da se navedena zanimanja neće naljutiti) mogu bez ikakvog certifikata voditi poslovne knjige?
Nadam se da to neće biti predugog vijeka, a onda će svima biti bolje. Danas od šume (knjigovodstvenih servisa) ne vidiš stablo, a "poduzetnici" još uvijek taj dio svog poslovanja doživljavaju kao puko unošenje silnih papira u kompač, i to ne smije puno koštati. A najbolji su tečajevi u lokalnim bircevima kada svi postanu experti u knjigovodstvu.
Onaj koji se jednom opeče (čitaj "plati", ili previše plati, a nije trebao) vidi da je izdatak za dobrog knjigovođu zanemariv u odnosu na posljedice po džep.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 17:12   #44
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
misliš da je održivo stanje u kojem kuharica, grobar, pekar (nadam se da se navedena zanimanja neće naljutiti) mogu bez ikakvog certifikata voditi poslovne knjige?
ja se iskreno nadam da nije održivo i da će doći dan kad će se malo reda uvesti u sve sfere tržišta... jer bi to značilo da bi svatko radio svoj posao tj. ono za što je školovan a ne da imamo danas takvu situaciju da 90% ljudi radi ono za što nikad nisu škole vidjeli...

Pa onda imamo električare koji rade ko vodoinstalateri, vodoinstalatere koji rade na građevini, ekonomiste koji rade kao informatičari, informatičare koji rade ko konobari, itd itd itd da ne nabrajam, mislim da kužite šta želim reći... ja već jako dugo nisam sreo nekog a da je tražio i pronašao posao u struci...

možda bi uvođenje reda rezultiralo smanjenjem nezaposlenosti
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 18:25   #45
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
...
Nisam ja knjigovodja nit ja kome vodim knjige.
Eto toliko da znas.

Nego tu se pomalo informiram o svemu, imam knjigovodju koji mi dolazi u firmu.

Citam dugo ovaj forum i ima dobrih savjeta kako za knjigovodje tako i za poduzetnike.

ko je te danas naljutio pa si lose volje

Zadnje uređivanje lili p. : 13.10.2010. at 18:35. Reason: quote fix
Jessica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 08:32   #46
Quote:
Jessica kaže: Pogledaj post
Nego tu se pomalo informiram o svemu, imam knjigovodju koji mi dolazi u firmu.

Citam dugo ovaj forum i ima dobrih savjeta kako za knjigovodje tako i za poduzetnike.
Eeeee, ovo mi je puno bolja varijanta nego informiranje na šanku
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 09:36   #47
Quote:
Jessica kaže: Pogledaj post
Nisam ja knjigovodja nit ja kome vodim knjige.
Eto toliko da znas.

Nego tu se pomalo informiram o svemu, imam knjigovodju koji mi dolazi u firmu.

Citam dugo ovaj forum i ima dobrih savjeta kako za knjigovodje tako i za poduzetnike.

ko je te danas naljutio pa si lose volje
nema ljutnje, bez brige uvijek možeš pitat i informirat se, naravno, ali podcijenjivati knjigovođe nemoj!!
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 10:30   #48
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
nema ljutnje, bez brige uvijek možeš pitat i informirat se, naravno, ali podcijenjivati knjigovođe nemoj!!
Nepodcjenjujem knjigovodje, dapace... dizem

Imala sam lose iskustvo s jednim knjigovodstvenim servisom. Onda sam odlucila cijelo knjigovodstvo i papirologiju voditi u firmi.
Sad mi je sve pod kontrolom i papiri svi na jednom mjestu.
Oni prije su mi znali i pogubit racune i neproknjizit.... ono, sta ona zna. Ma to je bilo povrsinski rad, nabrzinu... ma uzas.

U zivotu covjek mora svasta znati da bi egzistirao.
Citajuci vas, vidim da ste postali skoro pravnici. Jednostavno - zivot te natjera na to.
Mnogi ljudi nezele pomoci i dati ti dobar savjet, boli ih briga za tvoju firmu ( iako zivi donekle od tebe).... zato ja moram znati, zato ja ucim.

Na ovom forumu sam puno toga naucila. Malo pisem, ali citam svaki dan.
Jessica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 10:48   #49
Quote:
THE_BEATLES kaže: Pogledaj post
savijet broj 1. imaj niže cijene za 100-200kn od drugih
2. prvi mjesec vođenja knjiga svakom klijentu besplatan
3. daj oglas u Butigi
4. napravi 1000 letki i podijeli po gradu po kaficima, jer tamo je največi đir poslovnih ljudi
5. nadam se da poznaješ dobro knjigovodstvo
6. good luck


pročitala sve postove s teme, al se moram vratiti na ovaj stari..koji me je najviše rasrdio u prvoj točki: budi jevtiniji..zabogamiloga! na što će se to onda svesti..kad bi onaj stoti od servisa bio jevtiniji od onog devedestedevoga, taj od devedesetosmoga..i tako redom..
i onda se čudimo što vlasnici poduzeća obezvrjeđuju naš posao ili ga ne doživljavaju drugačije nego "jednostavno unošenje dokumenata".
i čudimo se (u jednoj od tema pored) kako su nam plaće male..
kako neće kad si cijenu (posredno i vrijednost=važnost posla) rušimo sami..
ovlašteni ili ne (ok, prihvaćam i bitnost certifikata) ali složila bih se da je iskustvo najbitnije (naravno, uz stalnu edukaciju). uvijek nove situacije u koje nam poslodavci upadaju ili ih izmisle (za šankovima ili welnesima), uče nas uvijek novim manevrima. tako za svaku takvu biser ideju s argumentom:"kak je to njegova knjigovođa znala napraviti"..potonem pod stol..i pozovem da mi dopelja tu knjigovođu da i mene nauči kako: kupiti stan na firmu OD FIZIČKE OSOBE, ODBITI PRETPOREZ (po mogućnosti i na zemlju na kojoj je, iznajmiti ga fizičkoj-BEZ PDVa, izamortizirati kroz 2 godine, održavati ga svime što se doma u kuću ulaže,od aluminijske stolarije, do tepiha u kupaoni, a onda za dvije godine prodati po knjigovodstvenoj vrijednost :klap:
eto..ja to ne znam...a "ona iz pajdine firme je jevtiniji knjigovođa i to zna"...
sad mi prijeti opasnost da mi "jevtinija knjigovođa" dođe za šeficu! sama sam si kriva...tak sam skupa a još ne znam sve napraviti kaj se od mene traži..
uraira is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 10:59   #50
Quote:
uraira kaže: Pogledaj post
pročitala sve postove s teme, al se moram vratiti na ovaj stari..koji me je najviše rasrdio u prvoj točki: .... uvijek nove situacije u koje nam poslodavci upadaju ili ih izmisle (za šankovima ili welnesima).....
nej se srditi, sama si dala rješenje - više vremena provoditi na šankovima i welnesima
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 11:08   #51
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
nej se srditi, sama si dala rješenje - više vremena provoditi na šankovima i welnesima

"ne stignem".
od frizeraja, kozmetikeraja, pedikeraja..
uraira is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 17:21   #52
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post

radila sam sa curama koje imaju završen ekonomski fax, pa nisu znali koji je konto blagajne, kupca i ostalih banalnih pizd.
Tečajevi služe onima koji su jako dobro upoznati sa svojim poslom i samo si nadopune znanje, al ovi padobranci kaj dođu i vele e od sutra sam knjigovođa, idem položit tečaj ...si mogu mačku o rep zavezat ( govorim sve iz iskustva).. Sve osobe koje znam samo sa tim tečajem, znaju AKO 1% knjigovodstva, tak da stvarno neznam o čemu ti pričaš. Žalim firmu kojoj ćeš ti voditi papire.
Kao diplomirani računovođa mogu reći da nemam dovoljno iskustva da se usudim voditi knjige čak ni u svojoj firmici. Kao diplomirani računovođa mogu reći da samo neka poduzeća imaju propisani kontni plan tako da nas na fakultetu ne uče brojeve konta. To se radi u McŠkolama. (ionak u programu uz broj piše i puni naziv...)
joshkorepete is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 20:16   #53
Quote:
joshkorepete kaže: Pogledaj post
Kao diplomirani računovođa
koji si ti to faks završio ???

Quote:
joshkorepete kaže: Pogledaj post
Kao diplomirani računovođa mogu reći da samo neka poduzeća imaju propisani kontni plan tako da nas na fakultetu ne uče brojeve konta.
ajme, kontni plan ne propisuju poduzeća, zar to ne znaš? i što si ti to učio na tom fakultetu za diplomirane računovođe?

dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 11:12   #54
Ako malo bolje pogledaš što sam napisao shvatit ćeš da nisam napisao da si poduzeća sama propisuju kontni plan. (To rade HNB, HANFA i Ministarstvo financija za neprofitne organizacije i proračunske korisnike) Kontni planovi RIF-a, RRIF-a i sličnih su samo prijedlozi nadogradnje na zakonske odredbe.
Ups, diplomirani ekonomist, smjer računovodstvo.
joshkorepete is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 17:14   #55
Quote:
joshkorepete kaže: Pogledaj post
Kontni planovi RIF-a, RRIF-a i sličnih su samo prijedlozi nadogradnje na zakonske odredbe.
nadogradnja zakonskih odredbi???? daj budi konkretan i napiši...je li ili nije propisan kontni plan za trgovačka društva....
btw...tko su RIF i RRIF, i zakaj su bitni u kontekstu kontnog plana poduzetnika..
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 20:51   #56
Ok. Kad već pitaš iako po tvojim zadnjim postovima vidim da savršeno znaš tematiku ;-) (mogao si i ti isto tako napisati...)
RIF- Časops koji izdaje Hrvatska zajednica računovodstvenih i financijskih djelatnika, RRIF- najčitaniji stručni časopis. Uloga u kontekstu kontnog plana je, kao prvo, preko njihovih urednika koji su članovi Odbora za standarde financijskog izvještavanja koji je donio HSFI (Hrvatske standarde financijskog izvještavanja), kao drugo, publikacijom "njihovog" kontnog plana, treće, opet preko istaknutih članova, redovitih konzultacija s nadzornim i zakonodavnim tijelima pri donošenju (pod)zakonskih akata.
E sad. Propisani su standardi financijskog izvještavanja. Propisani su oblici posebnih izvještaja (ima ih, valjda, milijun). Propisani su kontni planovi banaka, osiguravajućih društava, investicijskih fondova, društva za upravljanje fondovima, udruga, proračunskih korisnika i mislim da je to to. http://www.hnb.hr/propisi/odluke-nad...u-za-banke.pdf, http://www.hanfa.hr/uploads/30-07-12.pdf, http://www.ripe.hanfa.hr/repository_files/file/181/, http://www.mfin.hr/adminmax/docs/procisceni%20tekst.pdf
Kako sadržaj samih financijskih izvještaja je propisan najjednostavnije je prilagoditi kontni plan njima da nemaš puno posla kad je vrijeme za samu izradu ali nema zakonske obaveze da koristiš nužno taj popis. No, da potkrijepim, ima i pametnijih ljudi koji to spomenu i u predgovoru kontnog plana (thx Google...) http://www.rif.hr/uploads/knjige/kontniplannulti.pdf (predgovor, drugi odjeljak).
Ali opet, moje znanje je samo teoretsko...
joshkorepete is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2010., 21:01   #57
citat predgovora
"Zakon, u dijelu kojim se regulira računovodstvena tehnika ili računovodstveno evidentiranje (propisivanje poslovnih isprava, poslovnih knjiga i inventure) ne regulira eksplicitno kontni plan.

U poglavlju Zakona o „vođenju poslovnih knjiga“ (ZOR čl. 9.) nije uopće definiran kontni plan
za poduzetnike.

Tako kontni plan, kao osnovni tehnički instrument računovodstvenog evidentiranja zasnovanog na sustavu dvojnog knjigovodstva, samostalno razvijaju poduzetnici." (kraj citata)

a budući da su i RIF i RRIF samo poduzetnici, koji žive od prodaje magle, normalno je da forsiraju "svoje" kontne planove....
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2010., 18:54   #58
Quote:
knjigovodcica kaže: Pogledaj post
Gle, najbolje ti je kad se dobrom pokazes pa te preporucuju referenti u poreznoj.... al za to moras raditi duuuugooooo i doooobrooooo
Sorry što ovako upadam,
Može li mi tko iskreno napisati koliko se plaćaju knjigovodstvene usluge?
Naime, otvaram knjigovodstveni servis i nekoliko vlasnika obrta je pokazalo interes ali ih ne bi htio odma na početku prestrašiti prevelikim cijenama ali isto tako ne bi htio postaviti cijenu prenisku i tako ispast naivan.
Na početku bi vodio samo obrte.
Koliko naplatiti ugostiteljskim obrtima koji rade cijelu godinu, koliko naplatiti obrtima koji rade samo sezonski?
Još jedno pitanje, da li je bolje na početku da uđem u sustav PDV-a ili ne?
Cijenim svaki odgovor.
cody10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 10:38   #59
Quote:
cody10 kaže: Pogledaj post
Sorry što ovako upadam,
Može li mi tko iskreno napisati koliko se plaćaju knjigovodstvene usluge?
Naime, otvaram knjigovodstveni servis i nekoliko vlasnika obrta je pokazalo interes ali ih ne bi htio odma na početku prestrašiti prevelikim cijenama ali isto tako ne bi htio postaviti cijenu prenisku i tako ispast naivan.
Na početku bi vodio samo obrte.
Koliko naplatiti ugostiteljskim obrtima koji rade cijelu godinu, koliko naplatiti obrtima koji rade samo sezonski?
Još jedno pitanje, da li je bolje na početku da uđem u sustav PDV-a ili ne?
Cijenim svaki odgovor.
Ako imaš interesa da uđeš u pdv tj ako bi ti ulazni računi bili značajni pa da ti se to isplati ona uđi ako ne onda ne jer ako uđeš dobrovoljno moraš biti 5 godina u sustavu pdv-a. Ja nisam ušla jer sam imala samo ulazne račune za manji najam i telefone pa mi se to nikako nije isplatilo..sad ulazim po sili zakona...što se cijena tiče, prosurfaj po stranicama knjigovodstvenih servisa pa nek ti to bude mjerilo..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 12:15   #60
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Ako imaš interesa da uđeš u pdv tj ako bi ti ulazni računi bili značajni pa da ti se to isplati ona uđi ako ne onda ne jer ako uđeš dobrovoljno moraš biti 5 godina u sustavu pdv-a. Ja nisam ušla jer sam imala samo ulazne račune za manji najam i telefone pa mi se to nikako nije isplatilo..sad ulazim po sili zakona...što se cijena tiče, prosurfaj po stranicama knjigovodstvenih servisa pa nek ti to bude mjerilo..
Hvala na savjetu.
cody10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:15.