Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2010., 17:34   #1
Grinje na prsutu

kako ih se rijesiti?
sto uciniti?
izgledaju ko male tockice, poput brasna..
jel ga kako mogu oprat, ocistit, sredit, nesto?
hvala
a1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 19:10   #2
Sve mi se čini da ti je na tom mjestu crvić napravio rupicu
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 19:27   #3
nije crv vec su bas grinje
a1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 19:39   #4
Najbolje bi bilo da staviš sliku, jer:
1. nikad nisam čula za grinje na pršutu (a možda i bolje)
2. male točkice kakve opisuješ napravi crvić na mjestu gdje je napravio rupicu (a on je unutra u pršutu)
3. možda naleti netko tko zna nešto o grinjama na pršutu
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 23:52   #5
A nema grinja na pršutu možda se radi o pljesni koja se uhvati ako ima vlage u zraku
Ali ako je pršut napacan kako treba nema tog crva koji če u njemu preživjeti
probaj oprati pršut i natrljaj ga mljevenom crvenom paprikom nema više pljesni a za sami pršut ne smeta jer se ne upija u meso

Nego da li si možda vidio kakvu tekučinu ispod pršuta na podu koja curi iz njega ako je ima pršut se je pokvario
ako je nema probaj moj recept
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 23:54   #6
molio bih štovane forumaše da zercu budu oprezni sa razinom eksplicintnosti, jel' da ljudima ne ogadimo pršut.

ako mećete kakve slike stavite samo linkove, ne i slike i stavite nekakvo upozorenje

hvala lijepo
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 00:39   #7
Quote:
a1978 kaže: Pogledaj post
kako ih se rijesiti?
sto uciniti?
izgledaju ko male tockice, poput brasna..
jel ga kako mogu oprat, ocistit, sredit, nesto?
hvala
Kod invadiranosti grinjama (paučnjacima) u kućnim uvjetima pršutu nažalost nema spasa. Tvoj opis "brašnastih tragova" upućuje baš na grinju, pogotovo ako takvih tragova ima i ispod mjesta gdje pršut visi. Prema slikama u radu čiji link postam možeš ih prepoznati običnim povećalom.
Ako se radi o većem broju pršuta hitno se obrati "Zavodu za higijenu i tehnologiju namirnica animalnog porijekla" Veterinarskog fakulteta u Zagrebu.

http://docs.google.com/viewer?a=v&q=...zU9Zr1xpBRAAdg link sadrži slike koje nekima mogu biti gadljive
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 11:15   #8
on je susen u susari u Benkovcu, tamo suse na stotine prsuta i sad neznam kaj da radim

pellaprat-puno hvala!
zvala sam zavod i objasnili su mi sto da radim
thanx!

Zadnje uređivanje a1978 : 01.10.2010. at 11:26. Reason: novi info
a1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 11:25   #9
dupli post
a1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 15:05   #10
Mogla si napisati što su ti rekli - možda se još nekome dogode grinje na pršutu
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 16:37   #11
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Mogla si napisati što su ti rekli - možda se još nekome dogode grinje na pršutu
okej
ako netko primjeti da se ispod prsuta javljaju male bijele tockice, poput brasna
da vide takvo nesto po njemu, pogotovo da hodaju vjerojatno se radi o grinjama
vole se skupljati oko bedrene kosti i mora se pogledati da nisu usli unutar mesa (sto se lako vidi kad napravite rez i uzmete povecalo)
ako su samo izvana pocet ce hodati po svjeze odrezanom dijelu a ako su vec unutra-vidjet cete ih odmah
ako su duboko u prsutu onda nije dobro al ako je samo povrsno onda se da rijesiti
receno mi je da neotvorene stavim na dimljenje tjedan dana i da vidim kako izgleda. da ih otvorim nakon toga i vidim kakva je situacija

da ovaj otvoreni "ogulim" i izrezem vanjske dijelove gdje bi moglo biti grinja i posebno oko kostiju, dobro pogledam, spalim te izrezane dijelove a ostatak vakumiram i stavim u skrinju
srecom kod mene su samo povrsno pa cu sve izrezat

moram priznat da nije bas ugodno vidjeti da ti nesto hoda po prsutu
a1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 18:06   #12
Podizanje teme - RIJEŠENJE ZA GRINJE

Ukratko o mojem susretu s dotičnim "GRINJAMA":
Prije nekoliko godina, starci su kupili pršut u jednom od VEEELIKIH trgovačkih centara (neću navoditi ime zbog reklame) i tada smo imali prvi susret s grinjama...mala bijela "zrnca brašna" jedva vidljiva okom koja gmižu (NE NIJE SOL) i naravno obavili smo zamjenu...no i na drugom pršutu se pojavilo isto i tražili smo povrat novca...sve OK, dobili povrat novca i zgadio nam se pršut za cijeli život...kasnije sam na internetu skužio da je to normalna pojava na pršutima koji po mjesecima stoje u skladištima i čak postoji doktorski rad na tu temu...

Nakon 7 godina, prije nekoliko dana, dobili smo jedan primjerak na poklon (iz Šibenskog kraja) i presretni zbog činjenice da je "DOMAĆI" bacili se na konzumaciju....no oduševljenje nije predugo trajalo...i na njemu se pojavila ta mala bijela gamad...

I odlučili smo krenuti u bitku...zovi Veterinarski fakultet (Zavoda za higijenu, tehnologiju i sigurnost hrane) koji nisu bili od prevelike pomoći (zbog trenutne hajke u državi zbog zaraženog mesa) osim što su mi pojasnili da su to paraziti koje se nesmije konzumirati i predložili da se odnese uzorak u Veterinarsku stanicu ili pozove Inspekciju koja tada radi zapisnik itd. itd.

Druga opcija je bio dobri stari GOOGLE gdje sam slučajno naišao na jedan veterinarski laboratorij u Dalmaciji (neću navoditi ime zbog reklame) koji sam nazvao i naletio na veoma ljubaznu doktoricu koja se nasmijala na moj upit i rekla da je cijela Dalmacija i sve konobe pune toga parazita

Uglavnom to se uspješno "liječi" bez potrebe da spaljujete ili bacate u smeće svoje pršute!

RECEPT:

1. Pršut dobro OČETKATI nekom žičanom četkom
2. U posudu staviti 10 litara vode i 100ml otopine preparata PIRETRO SAFE (nabaviti ga možete u agrocentrima)
3. U to umočiti/potopiti pršut (neoguljen, "s korom") i ostaviti stajati 1-2 minute
4. pršut izvaditi i staviti/ objesiti negdje da se osuši
5. VAŽNO: pršut ne konzumirati 48 sati nakon "pranja" u otopini!!!
6. Nakon 48 sati bacite se na konzumaciju!

UPOZORENJE VLASNICIMA I PROIZVOĐAČIMA KONOBA/SUŠIONA; otopinu u kojoj se močio pršut, procijediti kroz gazu i staviti u neku prskalicu i pošpricati cijelu konobu/prostor gdje sušite pršute!!!!


Za sve dodatne upite: javite mi se u inbox!

(molba adminima: nemojte mi obrisati post, sve je u skladu s zdravstvenim institucijama)
__________________
₪ ø lll ·o.
Phantom Phreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 18:54   #13
Ja ne bih....

a zbog minimalne otrovnosti koristi se i u objektima gdje borave Ijudi

https://pro-farma.hr/hr/proizvod/447...-safe-ec-100ml


Nije bas da je namijenjen namakanju hrane u njemu...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2021., 06:55   #14
Ja imam ove bube na pršutu:

https://i.ibb.co/18vp5kC/ergher.jpg

Video:
https://streamable.com/6lrp11

Jako su sitne, izgledaju kao male točkice žučkasto-bijele boje, a kad se približi onda se vide kako hodaju (relativno brzo). Bilo ih je dosta prije na kori pršuta s vanjske strane, ali sam ga oprao toplom vodom i sve je to otišlo. Kad sam ga načeo nije bilo ničega, niti okolo niti unutra. Ali onda nakon par dana su se pojavile opet i to na ovom unutarnjem crvenom dijelu.

Jesu li to grinje ili što točno? Kako se toga riješit s ovakvog načetog pršuta i je li ovaj pršut valja?
Ivpura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:37.