Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2015., 00:30   #21
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
Bio dva puta u Rusiji, točnije Moskvi i znam dvoje ljudi koji su gore živjeli preko 2 godine...

Možda su oni divni i krasni kad ih upoznaš ali dati osmjeh nekom ne poznatom, ili zahvaliti na npr. pridržanim vratima je gotovo nepoznanica... takve stvari oni smatraju nepotrebnim zapadnim "štosevima"... i lažnim emocijama.

Druga stvar kad ih upoznaš... kad te puste u svoj dom, ali o tome nisam ni pričao...
Ja sam prije nekoliko mjeseci sudjelova na jednom neformalnom sastanku gdje su bili ljudi iz svih krajeva svijeta, bila je i jedna Ruskija, Azijatkinja, ali ona nija bitna.

Bitno je to da su ti ljudi dosta svijeta proputovali; uzduž i poprijeko, i rasplela se debata u kojoj zemlji su se osjećali najbolje.
Došli su do nekog konsenzusa da je to ipak Rusija.
Zbog ljudi. Tamo su najsrdačnije primljeni.
Dominanti u toj tezi su bili jedna Irkinja i jedan Iranac.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 08:16   #22
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
Divno je znati koja je najduža rijeka Azija, glavni grad Nikaragve i kako izgleda zastava Filipina ali, realno... koji će mi to K u životu?
nisi ubra point. kad sam napisao da znanje može uvećat čovjeka za visinu i širinu, nisam uostalom mislio da je to mogućnost svakog čovjeka. neki su jednostavno limitirani za to.
Morlah is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 10:14   #23
Quote:
Krekushka kaže: Pogledaj post
Te predrasude o Amerikancima su toliko raširene da mi se već bljuje od toga. Najčešće slušam kako su glupi, obrezani i kako samo pucaju jedni po drugima. Još mi je najgore kad takve stvari slušam od ljudi koji su u 20-ima i/ili visokoobrazovani, ili barem u procesu, nekako bi se očekivalo da će im to obrazovanje podariti nešto kritičkog mišljenja, ali ne, oni i dalje uzimaju za činjenice ono šta pročitaju na stranicama tipa 9GAG i Tumblr. Drugo, ti isti ljudi (ili njihov narod) počesto imaju osobine koje pripisuju onima koje diskriminiraju. Treće, ti isti ljudi često polude kad netko drugi na isti način govori o nacijama koje njima "ne smetaju" (ne znam kako da to izrazim). I četvrto, a po meni najgore od svega, neki ljudi takve stvari govore s toliko mržnje u glasu, meni je to zastrašujuće i zabrinjavajuće. I tu ne mislim samo na diskriminaciju Amerikanaca, naslušala sam se ja diskriminacije i drugih naroda, dosta često Židova. Već sam odustala od tupljenja tim ljudima što zapravo rade, nema smisla. Bilo da ne mogu ili ne žele shvatiti, nema smisla.

Inače svaki put prije nego otputujem nekamo mi se daju takva "predrasudna" upozorenja. Tipa, da pazim na Engleze jer će mi se puno upucavat jer sam ja tamna, a oni svijetli. Englezi su također živčani, stari pedofili. E, majko mila. Al iako sam relativno puno puta išla do Italije, čudi me da me još nitko nije upozorio da će me lokalni mafijaši upucat il nešto slično. Ali zato su Nijemci mahom pametni, pristojni i obožavaju Hrvate. Bar se o nekom narodu priča pozitivno.
Prije par dna razgovarao sam sa jednom Amerikankom u Europi.
Rekao sam joj da sam na ulici vidio pijane britanske turiste i tako se rasplo razgovor da baš u europi ne vle britanske turiste jer oijani rade probleme.
Ona je rekla WOW, prvi put čujem da neko spominje neku naciju u negativnom kontekstu, a da to nisu Amerikanci...
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 11:53   #24
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
Bio dva puta u Rusiji, točnije Moskvi i znam dvoje ljudi koji su gore živjeli preko 2 godine...

Možda su oni divni i krasni kad ih upoznaš ali dati osmjeh nekom ne poznatom, ili zahvaliti na npr. pridržanim vratima je gotovo nepoznanica... takve stvari oni smatraju nepotrebnim zapadnim "štosevima"... i lažnim emocijama.

Druga stvar kad ih upoznaš... kad te puste u svoj dom, ali o tome nisam ni pričao...
Ovo očito ovisi od osobnih doživljaja/iskustava-

Ja sam jednom bila i moram reći da ovo o čemu ti pričaš ja nisam doživjela... Naprotiv... sjećam se scene kad hodamo ulicom i 3 Rusa nam počnu nešto rukama pokazivat- zbog predrasuda nije mi u prvi tren bilo svejedno, ali sam onda shvatila da pokazuju dečku kako je zamrljan oko usta od umaka (jeo putem ) i tek onda sam shvatila da i oni imaju smjesak... I nastavili dalje...
Bome nisam sigurna tko bi ti to u Zagrebu stao govoriti... Bilo je i ovakvih i onakvih konobara (kao što ih ima apsolutno svugdje), ali sve u svemu -ovu hladnoću o kojoj ti pričaš- nisam ni h vidjela.
Možda si jednostavno pre autosugestivan pa ti predrasude postaju činjenice, iako nisu
Sleepy Kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 12:32   #25
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Ja sam prije nekoliko mjeseci sudjelova na jednom neformalnom sastanku gdje su bili ljudi iz svih krajeva svijeta, bila je i jedna Ruskija, Azijatkinja, ali ona nija bitna.

Bitno je to da su ti ljudi dosta svijeta proputovali; uzduž i poprijeko, i rasplela se debata u kojoj zemlji su se osjećali najbolje.
Došli su do nekog konsenzusa da je to ipak Rusija.
Zbog ljudi. Tamo su najsrdačnije primljeni.
Dominanti u toj tezi su bili jedna Irkinja i jedan Iranac.
Što znači biti primljen? I mene su širokim osmjehom primali kad sam došao poslovno gore... kad sam išao privatno nisam se baš nagledao osmjeha i sl...
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 12:34   #26
Quote:
Morlah kaže: Pogledaj post
nisi ubra point. kad sam napisao da znanje može uvećat čovjeka za visinu i širinu, nisam uostalom mislio da je to mogućnost svakog čovjeka. neki su jednostavno limitirani za to.
OK, ali proglašavati glupim nekog tko to ne zna je glupo
Obrazovanje i pamet/inteligencija ne idu baš uvijek ruku pod ruku... a pogotovo neko faktografsko znanje...
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 12:37   #27
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
Što znači biti primljen? I mene su širokim osmjehom primali kad sam došao poslovno gore... kad sam išao privatno nisam se baš nagledao osmjeha i sl...
Oni su svi bili privatno....
I nisu klasični turisti..... ne putuju u "turističkim paketima" nego individualno, spontano...
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 12:38   #28
Quote:
Sleepy Kitty kaže: Pogledaj post
Ovo očito ovisi od osobnih doživljaja/iskustava-

Ja sam jednom bila i moram reći da ovo o čemu ti pričaš ja nisam doživjela... Naprotiv... sjećam se scene kad hodamo ulicom i 3 Rusa nam počnu nešto rukama pokazivat- zbog predrasuda nije mi u prvi tren bilo svejedno, ali sam onda shvatila da pokazuju dečku kako je zamrljan oko usta od umaka (jeo putem ) i tek onda sam shvatila da i oni imaju smjesak... I nastavili dalje...
Bome nisam sigurna tko bi ti to u Zagrebu stao govoriti... Bilo je i ovakvih i onakvih konobara (kao što ih ima apsolutno svugdje), ali sve u svemu -ovu hladnoću o kojoj ti pričaš- nisam ni h vidjela.
Možda si jednostavno pre autosugestivan pa ti predrasude postaju činjenice, iako nisu
Gle... svako pravilo ima iznimku naravno... i da se tu radi samo o dva moja, relativno kratka, posjeta Moskvi onda o rusima ne bi ni pisao ali to mi je reklo, (a tek sam si onda i sam prevrtio film), dvoje ljudi koji su u Moskvi i živjeli i radili i družili se mahom s Rusima 2 godine...

U konačnici nešto sam i na netu čitao o tome... ako će mi se dati iskopat ću link
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 12:41   #29
Nedavno u jednom romanu, da budem precizna, Ulica Green Dolphin, koju je napisao američki novinar, naiđem na dio u kojem se on onako usput osvrne na zahrđale slavine i nepostojanje tuša s izjavom - to je ipak Europa. Mislim da se radilo o selu u Francuskoj, ali nisam više sigurna. Znam da me šokirala ta izjava i uopće ne znam kako bih ju protumačila.
margarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 12:47   #30
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
Gle... svako pravilo ima iznimku naravno... i da se tu radi samo o dva moja, relativno kratka, posjeta Moskvi onda o rusima ne bi ni pisao ali to mi je reklo, (a tek sam si onda i sam prevrtio film), dvoje ljudi koji su u Moskvi i živjeli i radili i družili se mahom s Rusima 2 godine...

U konačnici nešto sam i na netu čitao o tome... ako će mi se dati iskopat ću link
Pa iskreno i meni su ljudi kod kojih sam bila isto to rekli... Onda sam skupa s njima doživjela da se susjed ukrca u lift i najnormalnije pozdravi, da nam se ispred zgrade susjeda osmjehnula- javila i prošla, da me ispred dućana pijani čovjek "zabavljao", to s umakom, majstor koji dolazi u kuću i maše rukama i nogama ne bi li se sporazumio, sasvim ok taksist (ok nisam vise sigurna je li on bio rus) koji pita može li zapaliti i popriča kao i svaki zagrebački taksist... u 3-4 dana--- ni u Zagrebu ne doživim više susretljivosti. Meni su iznimka bili hladni ljudi- pretežito konobari- ali takvih ima svugdje...Ti ljudi kod kojih sam bila su i dalje pričali kako su Rusi hladni- vjerojatno jer su sami sebe uvjerili u to...
Sleepy Kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 12:49   #31
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
Gle... svako pravilo ima iznimku naravno... i da se tu radi samo o dva moja, relativno kratka, posjeta Moskvi onda o rusima ne bi ni pisao ali to mi je reklo, (a tek sam si onda i sam prevrtio film), dvoje ljudi koji su u Moskvi i živjeli i radili i družili se mahom s Rusima 2 godine...

U konačnici nešto sam i na netu čitao o tome... ako će mi se dati iskopat ću link
Možeš li nam opisat što ti to točno doživiš u Zagrebu (ako si iz Zagreba) kad šećeš trgom i sl. a što nisi doživio u Moskvi?
Čisto da pokušam razumjeti...
Sleepy Kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 12:57   #32
Evo malo o stereotipovima kod Rusa o drugim nacijama.
ALi sve je politički korektno, i ne navode se negativnio stereotipi.
SPominju se i Hrvati, mada je to ubačno u tekst vjerojatno samo zato jer je tekst na hrvatskom i za hrvatsku publiku.
Vjerojatno u tekstu na drugim jezicima toga nema, jer jednostavno Hrvatska je premala da bi većina Rusa imala ikakvu predodžbu o Hrvatima, a vjerojatno nikad nisu ni sreli ni jednog Hrvata, a kamo bili u Hrvatskoj:


Što Rusi misle o Hrvatima i drugim narodima?
16. ožujak 2015. Marija Fedorišina
O Hrvatima su u Rusiji počeli govoriti 2007., kad su Hrvati, koji su se već kvalificirali na Europsko prvenstvo, pobijedili Engleze na Wembleyju te na taj način pomogli Rusima da dospiju na to natjecanje.


Europa: romantika, špageti i nogomet
Najpopularnije države u kojima bi Rusi željeli boraviti su Francuska i Italija (anketa Fonda za javno mnijenje 2014.). Ne znaju svi u Rusiji francuski, ali riječ ''l'amour'' poznaju svi. ''Dragi i ja planiramo put u Pariz'', govori Moskovljanka Irina Danilkina. ''Želimo kao u filmu jesti sir, hrskavi baget, piti vino na Elizejskim poljanama. Probat ćemo žabe i puževe''. A još svaka djevojka mašta o tome da obiđe trgovine i kupi bere; ta njih nose, prema mišljenju Ruskinja, sve Francuskinje.
Ako su Francuzi izmislili modu, onda su Talijani stil. Italija je država lijepih žena i seksi muškaraca. Oduševljenje i zavist pobuđuje izgled Talijana. Jako paze na njega, bez obzira na špagete, pizzu i lazanje. Krajem 20. stoljeća najpoznatiji detektiv u Rusiji bio je sicilijanski Corrado Cattani, poslije se na televiziji emitirao Kum te je bilo jasno da se s ruskom mafijom može usporediti samo talijanska.


Španjolska je nogometna država, tamo ga svi igraju, a tko ne pleše flamenco ni ne sudjeluje u borbi s bikovima. U riječi ''macho'' mnogi zamišljaju crnokosog, strastvenog Španjolca. Španjolci su narod pun života, teško je zamisliti da netko od njih ne pjeva ili ne pleše.
O Hrvatima su u Rusiji počeli govoriti 2007., kad su Hrvati, koji su se već kvalificirali na Europsko prvenstvo, pobijedili Engleze na Wembleyju te na taj način pomogli Rusima da dospiju na to natjecanje. U danima, kad Rusi nisu igrali, država je navijala za Hrvate. Rusi i dan-danas povezuju Hrvate s nogometom.

54% Rusa (anketa Fonda za javno mnijenje od srpnja 2014.) smatra da je Kina trenutno najprijateljskija država Rusiji. Rusi zamišljaju Kineze kao jako discipliniranu, marljivu naciju. O tome svjedoče sportski uspjesi i broj roba ispod koje piše ''made in China''. Osim toga, u Kini žive zdravi ljudi; ta oni piju zeleni čaj, jedu rižu i koriste drevnu medicinu. Osim toga, 15% Rusa smatra da će im djeca u budućnosti učiti kineski.
Japan je jedna od najtajanstvenijih zemalja svijeta, 27% Rusa zanima se za tu zemlju, 14% simpatizira Japan. Anime, samurai, gejše, sumo hrvači, no najvažnije je da je suši samo maleni udio onog što Rusi znaju o Japanu. Osim toga, i dalje postoji najveća potražnja u Rusiji za japanskim automobilima. Ništa manje popularni nisu ni japanski gadgeti. Japanci slove kao jedna od najrazvijenijih, najpristojnijih nacija. Isto tako, kao i narod koji se najviše smije.

Odmor kod Muslimana


Najomiljenija mjesta Rusa za odmor su arapske države. Prema podacima Rosturizma za 2014., Egipat je posjetilo više od 2,5 milijuna ljudi, Ujedinjenje Arapske Emirate gotovo 600 tisuća, a Tunis oko 250 tisuća. ''Turiste privlači gostoljublje, darežljiva ponuda, arapski slatkiši'', govori suradnica turističke agencije Oljga Volkova. ''To je egzotika o kojom smo čitali u bajkama Šeherezade, zbog toga su turisti oduševljeni hotelima koji liče na raskošne dvorce''. Iz bajki znamo da svaki Arap ima harem, djecu i arapskog konja, puši nargilu dok sjedi na svilenim jastucima. To si mogu priuštiti samo arapski šeici.

Rusi najčešće medeni mjesec provode na otocima, ističu u turističkim agencijama. Među njima najpopularniji je otok Bali. ''Tamo se turisti opuštaju, odlaze u banje, mnogi od njih čuli su za čudesnu 'balijsku masažu''', govori Volkova. ''Oduševljava ih biljni svijet, fauna, zoološki vrtovi''. I otok Java isto je tako popularan. U sovjetsko vrijeme istoimene cigarete bile su jako popularne u državi, zato je puno Rusa uvjereno da u Indoneziji na svakom koraku raste duhan te da na otoku Sumatri svi Indonezijci skupljaju leptire.
Dakle, sport, filmovi i književnost oblikuju stereotipe, koji se ne podudaraju uvijek sa stvarnosti. Recimo, stanovnik Šri-Lanke Gajan smatra da u Rusiji ''žive samo lijepe žene, a da svi muškarci igraju hokej''. Te predstave o drugim narodima su često pogrešne, jer nemaju svi osobno iskustvo.


http://hr.rbth.com/politics/2015/03/...ima_33673.html
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 12:58   #33
evo nešto o tome...

stvar je malo kompleksnija ali pročitajte pa nek svatko sam prosudi...

http://www.russianlife.com/blog/why-...ussians-smile/
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 13:03   #34
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Italija je država lijepih žena


u italiji sam bio masu puta... proputovao ju uzduž i poprijeko i ovo je OGROMNA zabluda.
Stoji da se talijanke znaju srediti ali, generalno, nisu neki komadi...
Istini za volju zgodnije od prosječne npr. Austrijanke ali barem 8 stepenica ispod nas. Tko drukčije kaže taj kleveće i laže
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 13:16   #35
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
evo nešto o tome...

stvar je malo kompleksnija ali pročitajte pa nek svatko sam prosudi...

http://www.russianlife.com/blog/why-...ussians-smile/
Sam si rekao da su te širokim osmijehom dočekivali kad si poslovno išao gore... Tako da i sam pobijaš ovaj tekst koji možda ima par istina, al su većinom prenapuhane idiotarije- bar po mom iskustvu.
I molila bih te da odgovoriš što to doživljavaš od nepoznatih ljudi u Zagrebu, a da nisi doživio u Moskvi pa sa sigurnošću tvrdiš kako su Rusi hladni...
Sleepy Kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 13:25   #36
a jesi se zakačila za te ruse strašno nešto... osmjehivali su mi se mahom nakon što smo mlatnuli par votki , da budem iskren...

u dućanu mi se nikad niti jedan prodavač/prodavačica nisu nasmijali, u liftu isto ni dobar dan ni doviđenja ni osmjeh... konobari led ledeni i sl... jel dovoljno il treba još?
I da... hotel, ista stvar.
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 13:58   #37
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
a jesi se zakačila za te ruse strašno nešto... osmjehivali su mi se mahom nakon što smo mlatnuli par votki , da budem iskren...

u dućanu mi se nikad niti jedan prodavač/prodavačica nisu nasmijali, u liftu isto ni dobar dan ni doviđenja ni osmjeh... konobari led ledeni i sl... jel dovoljno il treba još?
I da... hotel, ista stvar.


Znam samo da u Zagrebu osjetim puno toga što si nabrojao, osobno više nego što sam u Moskvi. Nisam shoppingirala puno, osim u supermarketima, ali mi se bome ni tete u Konzumu ne smiješe, sa susjedima sam nakon par mjeseci dosla do razine "dobar dan" - a nakon 4 godine sam još uvijek na toj razini, konobari po centru mahom užas i katastrofa.... Pa neću nazvat Hrvate hladnim - očito imamo različite percepcije hladnoće. Tebi se očito kad uđeš u Plodine smiješe sve u 16, sa susjedima ispijaš kave, a konobari vrte svaku drugu turu kad si zbog nabrojanih "nedostataka" odlučio kategorički nazivati Ruse hladnima.
Sleepy Kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 14:08   #38
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
a jesi se zakačila za te ruse strašno nešto... osmjehivali su mi se mahom nakon što smo mlatnuli par votki , da budem iskren...

u dućanu mi se nikad niti jedan prodavač/prodavačica nisu nasmijali, u liftu isto ni dobar dan ni doviđenja ni osmjeh... konobari led ledeni i sl... jel dovoljno il treba još?
I da... hotel, ista stvar.
A zakačila sam se na Ruse jer je to zadnja strana zemlja koju sam turistički posjetila i zato što bih se sad okladila, bez obzira što te ne poznajem, da si doživio bar neko slično iskustvo mojem, ali si kao i moji domaćini toliko zadrt u svojim predrasudama da od stabla nisi vidio šumu, a to je jednako loše kao što je kad od šume ne vidiš stablo, ako ne i gore.
Predrasude postoje, neke s razlogom- neke ne, mislim da nitko nije potpuno imun na njih, ali ako su bez razloga -pa bar iz osobnog iskustva bez razloga- trebamo se boriti protiv njih. Jer će se uvijek naći ljudi koji od stabla neće vidjet šumu jer im je eto petero ljudi reklo da šuma ne postoji.
I to je razlog zašto sam zapela za Ruse.
Sleepy Kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 15:05   #39
Мальчик на автобусной остановке Россия / Would You Help A Freezing Child Russia? (Social Experiment)
https://www.youtube.com/watch?v=wVoxKGyaFQs



Two little girls lost in LONDON - Tv documentary 2014
https://www.youtube.com/watch?v=---N-HConiI
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 15:16   #40
Quote:
Sleepy Kitty kaže: Pogledaj post
A zakačila sam se na Ruse jer je to zadnja strana zemlja koju sam turistički posjetila i zato što bih se sad okladila, bez obzira što te ne poznajem, da si doživio bar neko slično iskustvo mojem, ali si kao i moji domaćini toliko zadrt u svojim predrasudama da od stabla nisi vidio šumu, a to je jednako loše kao što je kad od šume ne vidiš stablo, ako ne i gore.
Predrasude postoje, neke s razlogom- neke ne, mislim da nitko nije potpuno imun na njih, ali ako su bez razloga -pa bar iz osobnog iskustva bez razloga- trebamo se boriti protiv njih. Jer će se uvijek naći ljudi koji od stabla neće vidjet šumu jer im je eto petero ljudi reklo da šuma ne postoji.
I to je razlog zašto sam zapela za Ruse.
Pročitaj što ljudi generalno po netu pišu o rusima, pročitaj što oni sami pišu... ne mislim više gubiti vrijeme s tobom jer sam ovdje i onako samo da mi bude zabavno a ti mi više nisi zabavna
Tvoj doživljaj rusa je tvoj isto kako ja i moj doživljaj moj... samo što ja ne pilam tebe a ti pilaš mene a u životu imam dovoljno pilanja pa mi to ne treba i na forumu
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:31.