Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li TE na Peruči
Da 20 41.67%
Ne 28 58.33%
Glasovatelji: 48. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2017., 19:27   #581
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
I zato Koka, da se svi ne bi natezali sa svakim novim projektom koji će izbacivat 100 MW i prolazili usrane kontroverze - lijepo se pukne jedna NE od 1 gige ili 1,5 i čiča mića gotova je priča!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ako pukneš jednu NE od gige ili gige i pol; problem je što ako ona iz bilo kojeg razloga naglo prestane proizvodit struju. Tada cijela mreža može pasti. Nije dobro da jedna elektrana proizvodi više od deset posto energije u mreži.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 04:12   #582
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Ako pukneš jednu NE od gige ili gige i pol; problem je što ako ona iz bilo kojeg razloga naglo prestane proizvodit struju. Tada cijela mreža može pasti. Nije dobro da jedna elektrana proizvodi više od deset posto energije u mreži.
korištenje geotermalnih izvora kao OIE bi triba bit proiritet.
izgradnja bar dvi temeljne elektrane su nužno zlo. oće li one bit TE ili NE, neka odluče mudraci. čisto sumnjam da se neka HE može smistit na Cetinu. Čikola i Zrmanja nemaju baš neki vodotok. možda
povećat iskoristivost postojećih HE cetinskog sliva.

https://www.hops.hr/wps/wcm/connect/...df?MOD=AJPERES

puno i previše toga fali,bar po ovoj karti. sjever i jug su nepovezani. fali dalekovoda,trafostanica, a najprije volje i želje da se nešto napravi.

https://www.hops.hr/wps/wcm/connect/0dbcace3-eedb-47dd-aebb-231366322b28/HOPS_10_godi%C5%A1njiPlan_2014.pdf?MOD=AJPERES

Zadnje uređivanje karabin : 16.12.2017. at 04:25.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 11:59   #583
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Zanimljivo - amo pogledat koji su to i kakvi projekti - Krenimo s Omblom - brilijantna ideja - građenje podzemne hidroelektrane na nepristupačnom terenu za mehanizaciju i ljude, na izvoru pitke vode za DBK, u krškom terenu koji je još k tome izrazito potresno područje i kao rezultat svih tih sranja dobijemo 70 MW - genijalno zar ne? Izrazito rizičan projekt koji je uz to i skup da bi se dobilo vrlo malo energije - to ne znam koji je pametnjaković smislio - i to od svih pozicija gdje se može napraviti hidroelektrana u HR oni izaberu najgoru i za izvedbu najkompleksniju poziciju - ponovit ću, genijalno!!!!!
Projekt Ombla nije bio samo energetski već se planiralo rješiti i problem s opskrbom vode Dubrovnika. U sklopu toga mislili su napraviti i HE. Sad će se na istom mjestu raditi pročišćivač:
http://dubrovackidnevnik.rtl.hr/vije...stac-vode-foto

Pitanje je što su ekolozi uopće dobili stim jer izvor sigurno nisu zaštitili.

Quote:
Plomin C - koliko se sjećam javnost je bila za to da se ide u projekt, ali umjesto ugljena se tražio plin kao gorivo - zašto tadašnja vlada nije pristala na plin i kome su obećali pranje para i stvaranje profita na ugljenu to ne znamo, ali kako je otpao ugljen tako je otpao i projekt - zanimljivo zar ne?
Sva infrastruktura je tamo napravljena za ugljen, pa ne mijenja se energent klikom miša. Ugljen dolazi brodom preko međunarodnih natječaja i predviđa se da će idućih 20ak godina imati stabilnu cijenu što se ne može reći za plin. Inače u kompletnoj Istri, količine štetnih plinova znaju biti velike, ali samo kad vjetar donosi iz Italije..


Quote:
Ploče - TE - opet isti problem - gurao se ugljen, a plin ni spomena - iako tamo imaš gdje iskoristiti output pa učinkovitost nije problem - ali ne, zar ne? Doduše moram priznat da ne znam ima li infrastrukture za dovlačit plin u Ploče, ali takav projekt je mogao iskoristiti tu situaciju i omogućiti da se inf. provede - ionako se stalno trubi o plinfikaciji obale....
Koliko znam postoji luka tamo pa se ugljen može dopremati. Oštro su se pobunili jer bi im to "uništilo mandarine".
Bobo Mesar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 12:19   #584
Dalmacija treba ići na solarne,ako već neće plinske.
Nekako moraju početi.
Sa vremenom će rasti kapaciteti.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 13:08   #585
Quote:
Bobo Mesar kaže: Pogledaj post
Projekt Ombla nije bio samo energetski već se planiralo rješiti i problem s opskrbom vode Dubrovnika. U sklopu toga mislili su napraviti i HE. Sad će se na istom mjestu raditi pročišćivač:
http://dubrovackidnevnik.rtl.hr/vije...stac-vode-foto

Pitanje je što su ekolozi uopće dobili stim jer izvor sigurno nisu zaštitili.



Sva infrastruktura je tamo napravljena za ugljen, pa ne mijenja se energent klikom miša. Ugljen dolazi brodom preko međunarodnih natječaja i predviđa se da će idućih 20ak godina imati stabilnu cijenu što se ne može reći za plin. Inače u kompletnoj Istri, količine štetnih plinova znaju biti velike, ali samo kad vjetar donosi iz Italije..




Koliko znam postoji luka tamo pa se ugljen može dopremati. Oštro su se pobunili jer bi im to "uništilo mandarine".
Za boldano - neće se graditi ništa - inače problem vode u DBK je vezan za odlagalište otpada koje kroz krš curi divne teške metale u vodu za piće.... Da se riješi odlagalište, riješio bi se i problem, a zamućenje vode kod ogromnih kiša možeš riješiti i bez pročišćivača. Lik koji je htio gradit elektranu, a nakon toga i pročišćavać, je pao, tako da su ti projekti otišli u povijest - a da nije već bi se onda izgradio podzemni shoping centar - samo da se gradi nešto na čemu se može oprat novac. Inače elektrana je bila cilj (i to ne zaboravi, govorimo o silnih 70 MW koje su trebale biti nusprodukt tog vrlo rizičnog projekta), a pročišćivač voda ješka za prodat priču........

I sad ti meni lijepo reci koje je to rješenje da se nastavi bacati teške metale i ostalo smeće iznad izvora pa onda na izvoru gradiš pročišćivač voda ?????????????????????????????????????????????????? ????????????????????

Genijalno je li tako!!!!! Tako da ne spominji Omblu - to je jedan od najkretenskijih projekata ikad kakav nisu bile u stanju napravit ni najkorumppiranije elite u komunističko doba. Doduše oni su se dosjetili te lokacije za odlagalište otpada....

A po pitanju Plomina - da, u takvom velikom zahvatu kao što je trebala biti nova TE Plomin promjena energenta je skoro kao klik miša - gradiš novo postrojenje za novi energent....

A ovo za ugljen - da HR ima puno ugljena možda bi mogli i pričati o razvijanju tehnologije TE na ugljen koje bi bile čim manje štetne, pa u kontekstu imanja sirovine temeljit proizvodnju na tom energentu, ALI mi ugljen uvozimo i ne postoji takav svijet u kojem možeš reći da će cijena biti stabilna sljedećih 20 godina - ta izjava je potpuni promašaj.... Pogledaj samo što se sve događalo s cijenom čelika na svj. tržištima u zadnjih 20-30 godina - malo dole, pa hop malo gore - jedino što je stabilno u tom lancu jest korisnik sirovine koji ga treba za proizvodnju i on se može hebat kad cijene odu gore....


Za razliku od ugljena mi rezervi plina imamo - samo s tim imamo i jedan problem - treba bušit i izgradit infrastrukturu, a to košta i to dosta, tako da je i ovakav koncept na plin kakav imamo prilično nepouzdan i zavisi od toga hoće li netko upalit šibicu u Ukrajini ili hoće li Nijemac skupit većinu ruskog plina i onda nam ga u budućnosti prodavat sa svojom maržom ili hoćemo li uzimat užasno skup plin preko LNG-a itd....

Ako bi plin bio budućnost energetske strategije HR, onda bi se trebalo okrenuti tome i bušiti i izgraditi infrastrukturu pa onda i šibati elektrane na plin, a i kompletnu industiju.

A po pitanju ekologije? Energija je uvijek geopolitičko pitanje, a ne ekološko....


Zato ću se vratit na pitanje NE - ona je u ovakvoj geopolitičkoj, ekonomskoj i infrastrukturnoj situaciji za HR jedino pravo rješenje, a sve ostalo je pitanje sukoba raznih lobija koji u pravilu idu na štetu HR - pitanje je samo što manje šteti....

Uz NE se može još uzeti u obzir ono što je napisao piskavac i karabin - a to je da se uz NE montira još nešto, a po pitanju geotermalne energije koju je spomenuo karabin - to jest izvrsna ideja možda se ne može izvući silna energija iz toga, ali sve što može trebalo bi iskoristiti. Zašto?? Zato što tu sirovinu imamo.....

U tom kontekstu treba i promatrati energetsko pitanje - što imaš to i koristiš (npr. hidroelektrane - ne na ombli, naravno), a ako nemaš, onda treba graditi ono što je najiskoristivije i što najmanje ovisi o uvozu, a to je NE.

Cilj je kvalitetna opskrba energijom i to što jeftinijom da potičeš rast gospodarstva, a ne da se energetska strategija temelji na vizijama privatnih investitora koji na nekoj lokalnoj poziciji idu oprat pare i sve to uz obilatu pomoć veleizdajničke države....

I za kraj reći ću ti isto što i koki - umjesto da se natežemo gdje i kakva TE i koliko njih - lijepo se pukne jedna NE i riješi se problem - pa energetska neovisnost je i cilj zar ne???
hilderik is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 15:03   #586
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
korištenje geotermalnih izvora kao OIE bi triba bit proiritet.
izgradnja bar dvi temeljne elektrane su nužno zlo. oće li one bit TE ili NE, neka odluče mudraci. čisto sumnjam da se neka HE može smistit na Cetinu. Čikola i Zrmanja nemaju baš neki vodotok. možda
povećat iskoristivost postojećih HE cetinskog sliva.

https://www.hops.hr/wps/wcm/connect/...df?MOD=AJPERES

puno i previše toga fali,bar po ovoj karti. sjever i jug su nepovezani. fali dalekovoda,trafostanica, a najprije volje i želje da se nešto napravi.

https://www.hops.hr/wps/wcm/connect/0dbcace3-eedb-47dd-aebb-231366322b28/HOPS_10_godi%C5%A1njiPlan_2014.pdf?MOD=AJPERES
Znaci bilo je predvidjeno 1,3 GW iz TE Plomina C (500 MW) i TE Ploca (800 MW). Sada je otpala i Peruca (500 MW).
Sa napomenom da je to planirano negdje 2013g kada su projekcije za prelazak europskih automobila na EV bile puno manje.

Mislim da Jadranska obala ima prilicno velike sanse da po ljeti ostane u trajnom mraku do te 2023g, najkasnije do 2025.
Ako bude kakve sezonske energetske havarije u drzavama srednje Europe iz kojih uvozimo struju - i prije.

Ali imati cemo zdravu hranu! :klap:
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 17:20   #587
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Znaci bilo je predvidjeno 1,3 GW iz TE Plomina C (500 MW) i TE Ploca (800 MW). Sada je otpala i Peruca (500 MW).
Sa napomenom da je to planirano negdje 2013g kada su projekcije za prelazak europskih automobila na EV bile puno manje.

Mislim da Jadranska obala ima prilicno velike sanse da po ljeti ostane u trajnom mraku do te 2023g, najkasnije do 2025.
Ako bude kakve sezonske energetske havarije u drzavama srednje Europe iz kojih uvozimo struju - i prije.

Ali imati cemo zdravu hranu! :klap:
Klapalo, a da bar jednom uzmeš u obzir štetnost tih pogona? Osim toga opet idu na energent koji uvozimo (ugljen)?? Zar ne misliš da HR može bolje, nego uvijek neki kur.. koruptivni koji nosi tonu problema sa sobom. S ovim elektranama na ugljen nisi riješio ništa - imaš skupu struju jer ti je HEP-u prodava privatnik, nadalje štetne su i dao bi se kladit da bi se štedilo na filterima da bi se maksimizirao profit.... k tome TE Peruća se igra s onim što nije dozvoljeno, odnosno neodgovorno i imbecilno s obzirom na vrijednost, a to je voda...

Kad smo već na TE - koji kur... se nitko nije sjetio TE na drvene brikete - čitajući geografiju HR iz 70-ih godina vidio sam da su već tada autori postavili jednostzavno rješenje koje rješava i preveliki prirodni prirast šuma i ekološki problem i energiju. Tamo je rečeno da imamo prostora za bar 5-6 takvih elektrana koje bi bile pozicionirane uz drvnu industriju - pržile bi sav otpad drvne industrije koja stvara ekološke probleme, proizvodile bi energiju i najvažnije od svega sirovina je naša, jeftina i uz pametno upravljanje raste svake godine i kao takva je neiscrpna....

Da ovako nešto predložiš, to bi bilo ok. Ali ne, ugljen i točka i to po mogućnosti strani investitor - hebem ja takvu energetsku strategiju - točnije, nema je...


Dakle, zašto upireš na štetne projekte? Zašto ne pričaš o onome što imamo ili bi mogli izgradit??? TE na drvene brikete, geotermalne elektrane, nuklearka, pa i plin kad bi se bušilo????
hilderik is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 18:42   #588
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Klapalo, a da bar jednom uzmeš u obzir štetnost tih pogona? Osim toga opet idu na energent koji uvozimo (ugljen)?? Zar ne misliš da HR može bolje, nego uvijek neki kur.. koruptivni koji nosi tonu problema sa sobom. S ovim elektranama na ugljen nisi riješio ništa - imaš skupu struju jer ti je HEP-u prodava privatnik, nadalje štetne su i dao bi se kladit da bi se štedilo na filterima da bi se maksimizirao profit.... k tome TE Peruća se igra s onim što nije dozvoljeno, odnosno neodgovorno i imbecilno s obzirom na vrijednost, a to je voda...

Kad smo već na TE - koji kur... se nitko nije sjetio TE na drvene brikete - čitajući geografiju HR iz 70-ih godina vidio sam da su već tada autori postavili jednostzavno rješenje koje rješava i preveliki prirodni prirast šuma i ekološki problem i energiju. Tamo je rečeno da imamo prostora za bar 5-6 takvih elektrana koje bi bile pozicionirane uz drvnu industriju - pržile bi sav otpad drvne industrije koja stvara ekološke probleme, proizvodile bi energiju i najvažnije od svega sirovina je naša, jeftina i uz pametno upravljanje raste svake godine i kao takva je neiscrpna....

Da ovako nešto predložiš, to bi bilo ok. Ali ne, ugljen i točka i to po mogućnosti strani investitor - hebem ja takvu energetsku strategiju - točnije, nema je...


Dakle, zašto upireš na štetne projekte? Zašto ne pričaš o onome što imamo ili bi mogli izgradit??? TE na drvene brikete, geotermalne elektrane, nuklearka, pa i plin kad bi se bušilo????
majke ti božije šta ti nadrobiš u svakom upisu to stvarno nemre niko skužiti....

Ali ajmo polako
Nuklearku gradimo gdje?
Termoelektrana gradimo gdje?
Ostale izvore gradimo gdje?
Plin bušimo gdje?

A najsmješnije mi ovo o pitkoj vodi a kod svake jače kiše Dubrovnik i Split nemaju pitke vode...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 18:50   #589
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Klapalo, a da bar jednom uzmeš u obzir štetnost tih pogona? Osim toga opet idu na energent koji uvozimo (ugljen)?? Zar ne misliš da HR može bolje, nego uvijek neki kur.. koruptivni koji nosi tonu problema sa sobom. S ovim elektranama na ugljen nisi riješio ništa - imaš skupu struju jer ti je HEP-u prodava privatnik, nadalje štetne su i dao bi se kladit da bi se štedilo na filterima da bi se maksimizirao profit.... k tome TE Peruća se igra s onim što nije dozvoljeno, odnosno neodgovorno i imbecilno s obzirom na vrijednost, a to je voda...

Kad smo već na TE - koji kur... se nitko nije sjetio TE na drvene brikete - čitajući geografiju HR iz 70-ih godina vidio sam da su već tada autori postavili jednostzavno rješenje koje rješava i preveliki prirodni prirast šuma i ekološki problem i energiju. Tamo je rečeno da imamo prostora za bar 5-6 takvih elektrana koje bi bile pozicionirane uz drvnu industriju - pržile bi sav otpad drvne industrije koja stvara ekološke probleme, proizvodile bi energiju i najvažnije od svega sirovina je naša, jeftina i uz pametno upravljanje raste svake godine i kao takva je neiscrpna....

Da ovako nešto predložiš, to bi bilo ok. Ali ne, ugljen i točka i to po mogućnosti strani investitor - hebem ja takvu energetsku strategiju - točnije, nema je...


Dakle, zašto upireš na štetne projekte? Zašto ne pričaš o onome što imamo ili bi mogli izgradit??? TE na drvene brikete, geotermalne elektrane, nuklearka, pa i plin kad bi se bušilo????

kako to da su neki projekti štetni za Dalmaciju, ali su sasvim prihvatljivi za Istru ili sjever?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 19:08   #590
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post

A najsmješnije mi ovo o pitkoj vodi a kod svake jače kiše Dubrovnik i Split nemaju pitke vode...
Sve otpadne vode Cetinske krajne ukljucujuci kanalizaciju grada Sinja i Trilja ispustaju se u Cetinu.

Dio kanalizacije u koju ljudi ispustaju sto god zele se uopce ne prociscuje prije ispustanja u Cetinu.
Jedan dio kanalizacije ima prociscac prije ispustanja u Cetinu.

Lazi o zabrinutosti za vodu su tragikomicne.
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 20:12   #591
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
majke ti božije šta ti nadrobiš u svakom upisu to stvarno nemre niko skužiti....

Ali ajmo polako
Nuklearku gradimo gdje?
Termoelektrana gradimo gdje?
Ostale izvore gradimo gdje?
Plin bušimo gdje?

A najsmješnije mi ovo o pitkoj vodi a kod svake jače kiše Dubrovnik i Split nemaju pitke vode...
Što ti nije jasno?????

Nuklearka - dunav, ZG

TE - ako su na drvene brikete onda uz drvnu industriju u lici, gorskom kotaru ili slavoniji, a ako hoćeš plin imaš projekt za plomin

bušit plin? Sjeverni Jadran

Geotermalne - uglavnom u sjevernoj HR gdje se najviše i nalaze geotermalni izvori

Za Split ne znam zašto nema vode, ali za DBK vrlo dobro znam zašto voda ne bude za piće pri jakoj kiši - i još nešto znam, a to je da vrlo skupa hiodroelektrana u krškom podzemlju na ombli koja izbaciva 70 MW niti je rješenje za vodu niti za probleme sa strujom u HR....


Mogo si i ti nešto nadrobit - i objasnit koji koncept bi po tebi bio najbolji - jer s obzirom na ovo na što grizete, možemo komotno i uvozit kompletnu struju - isti kur... tu je negdje i sa cijenom i isplativošću.....

Bitno da dođete srat svaki put kako su ljudi u kur... što se bune - Olovku i papir u ruke i lijepo opišite koja je tu isplativost za HR da šibamo TE za koje nemamo sirovinu i to na način da otkupljujemo tu struju od privatnika pa da je onda plasiramo gospodarstvu i ljudima u HR????? Ne trebate zucnut o ekologiji samo napišite računicu isplativosti - a možete je usporedit i sa isplativošću jedne nuklearke.....
hilderik is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 20:13   #592
Kada smo kod senzacija i populizma sa kojom se ljudi sluze, sto je postalo standard...onda mogu malo i ja...

Evo fotografije ljudi koji putem gradske kanalizacije u Sinju i Trilju pustaju izmet u rijeku Cetinu, koju pola milijuna ljudi koristi u kucanstvima, skupa sa solnom kiselinom i drugim otrovima sa kojim povremeno peru WC:

https://www.vecernji.hr/media/img/d0...d42bc26d1.jpeg

:klap:
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 20:18   #593
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Kada smo kod senzacija i populizma sa kojom se ljudi sluze, sto je postalo standard...onda mogu malo i ja...

Evo fotografije ljudi koji putem gradske kanalizacije u Sinju i Trilju pustaju izmet u rijeku Cetinu, koju pola milijuna ljudi koristi u kucanstvima, skupa sa solnom kiselinom i drugim otrovima sa kojim povremeno peru WC:

https://www.vecernji.hr/media/img/d0...d42bc26d1.jpeg

:klap:
I što s time želiš reći? Ako ima par primitivaca uokolo, da je to opravdanje za spizdit sve jer eto oni ionako ne paze??

Nego i tebe bi zamolio da mi objasniš isplativost recimo TE Peruće ili TE Ploče s obzirom da bi se otkupljivala struja od privatnog investitora - koja je razlika naspram uvoza struje????? Možda, jer je uvozimo doma???
hilderik is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 20:32   #594
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
I što s time želiš reći? Ako ima par primitivaca uokolo, da je to opravdanje za spizdit sve jer eto oni ionako ne paze??
Kolega, izraz primitivci je na granici bezobraznosti. Nije korektno.

Ljudi nisu krivi sto se kanalizacijski sustav ispusta u rijeku Cetinu iz koje drugi ljudi piju vodu. To je cijena civiliziranog nacina zivota.

Moze se jedino govoriti o posrednoj odgovornosti u onom dijelu u kojem nisu financirali prociscavac za kanalizacijski otpad iz Sinja i Trilja.
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 20:38   #595
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Kolega, izraz primitivci je na granici bezobraznosti. Nije korektno.

Ljudi nisu krivi sto se kanalizacijski sustav ispusta u rijeku Cetinu iz koje drugi ljudi piju vodu. To je cijena civiliziranog nacina zivota.

Moze se jedino govoriti o posrednoj odgovornosti u onom dijelu u kojem nisu financirali prociscavac za kanalizacijski otpad iz Sinja i Trilja.
Kako god, ali nisi mi objasnio isplativost TE Peruća koja nema maksimalnu učinkovitost, jer grije jezero da patkama zimi bude lijepo, a ujedno je i privatni investitor u igri - ali što ja znam, možda si čuo da on to HEP-u namjerava prodavat po proizvodnoj cijeni????
hilderik is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 20:45   #596
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Kako god, ali nisi mi objasnio isplativost TE Peruća koja nema maksimalnu učinkovitost, jer grije jezero da patkama zimi bude lijepo, a ujedno je i privatni investitor u igri - ali što ja znam, možda si čuo da on to HEP-u namjerava prodavat po proizvodnoj cijeni????
Dakle.

Neistina je ovo sto si napisao o patkama. Na povrsini jezera zagrijavanje moze biti max +2 stupnja, a u samoj Cetini (izlaz vode iz HE) + 0,5 stupnja.
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 20:48   #597
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Dakle.

Neistina je ovo sto si napisao o patkama. Na povrsini jezera zagrijavanje moze biti max +2 stupnja, a u samoj Cetini (izlaz vode iz HE) + 0,5 stupnja.
OK. ispričavam se na svim digresijama, neću više - samo mi objasni isplativost otkupa struje od privatnika iz pogona koji nema maksimalnu učinkovitost!!!
hilderik is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 20:49   #598
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Kako god, ali nisi mi objasnio isplativost TE Peruća koja nema maksimalnu učinkovitost, jer grije jezero da patkama zimi bude lijepo, a ujedno je i privatni investitor u igri - ali što ja znam, možda si čuo da on to HEP-u namjerava prodavat po proizvodnoj cijeni????
zanimljivo da vi vrli strućnjaci s foruma znate sve o isplativosti ili neisplativosti za razliku od investitora koji eto baca novce jer mu se tako čifnulo.....

a ono najbolje od svih lokacija koje si predložio za nove elektrane ni jedna nije u dalmaciji nego bi sve nagurao na sjever....
kažeš nek se mi trujemo a vi bute trošili struju...

glavno da vi imate čist vodu
http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...e/1014115.aspx

ono da nije žalosno bilo bi smješno..
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 20:57   #599
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
zanimljivo da vi vrli strućnjaci s foruma znate sve o isplativosti ili neisplativosti za razliku od investitora koji eto baca novce jer mu se tako čifnulo.....

a ono najbolje od svih lokacija koje si predložio za nove elektrane ni jedna nije u dalmaciji nego bi sve nagurao na sjever....
kažeš nek se mi trujemo a vi bute trošili struju...

glavno da vi imate čist vodu
http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...e/1014115.aspx

ono da nije žalosno bilo bi smješno..
Ali koka u pravu si - to se investitoru jako dobro isplati - problem je što se to neisplati građanima i industriji HR. Dakle koja je računica - trebamo preko kičme države usrećiti investitora što god on bude i kako god bude htio.

Gdje je tu logika o osiguranju opskrbe el. energijom HR koja je isplativa i poticajna za gospodarstvo??? Čemu sve onda, s tom logikom možemo i uvozit...



Geotermalne i TE na drvene brikete gradiš tamo gdje je sirovina, dakle one ne mogu biti na obali - osim toga geotermalne te ne truju, a ni TE na drvene brikete s kvalitetnim filterima nisu problem.....

A što se tiče nuklearke, ako ima pozicija na obali, ja s tim nemam nikakvih problema - ali sam čuo za potencijalne lokacije samo u kontinentu - to bi kre kre mogao puno bolje reći gdje se nuklearke s obzirom na tlo trebaju gradit....
hilderik is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 20:58   #600
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
zanimljivo da vi vrli strućnjaci s foruma znate sve o isplativosti ili neisplativosti za razliku od investitora koji eto baca novce jer mu se tako čifnulo.....

a ono najbolje od svih lokacija koje si predložio za nove elektrane ni jedna nije u dalmaciji nego bi sve nagurao na sjever....
kažeš nek se mi trujemo a vi bute trošili struju...

glavno da vi imate čist vodu
http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...e/1014115.aspx

ono da nije žalosno bilo bi smješno..
Normalno da je isplativo. Kad investitor računa na povlaštenu cijenu za obnovljive izvore koja je duplo od obične. Pljačka.
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:04.