Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Pogledaj rezultate ankete: Vjeronauku je mjesto u:
Školi 58 15.26%
Crkvi 322 84.74%
Glasovatelji: 380. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2013., 00:48   #4061
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
Nego, kako točno funkcionira taj njemački model? Ako znaš, de malo pobliže opiši, da ne moram guglat na njemačkom, pliz!
Dal' npr. i prijateljski dojč-narod iz poreza plaća raznorazne prohtjeve RKC, uključivo i plaće za vjeroučitelje?
Jerbo se malčice pribojavam da bi se takvo što u nas lako moglo pretvoriti u pretakanje iz šupljeg u prazno: mi (porezni obaveznici) dajemo novac državi, država njima (RKCi), e da bi oni mogli te pare vratiti državi ilitiga školama za najam učionica. Odmah mi pada na pamet onaj vic s Mujom, Hasom, drekom i prometom (robno-novčanim) .
Pa bi se još po dobrom starom običaju grebali za besplatne prostorije... (već sam detaljnije opisala m.o. popovskog grebanja ranije na temi).

Da bi njemački model imao ikakvog smisla, kao prvo i osnovno, Država bi trebala prestat financirat Crkvu.
A i tada - vjeronauk ima zašto bit u školskim prostorijama samo kada (župna) crkva nekog kvarta, općine, whatever... nema pri sebi osigurane adekvatne prostorije za održavanje vjeronauka.
No, znamo da pri većini žup. crkava već postoje učionice gdje se održava vjeronauk, onaj crkveni. Pa neka ih tamo. I to o vlastitom ili božjem trošku .
Dojč narod ima izbor i... može odlučiti NE platiti crkveni porez. Nakon toga crkvenjaci (koji očito vode računa tko je platio, a tko ne) mogu uskratiti svoje usluge dotičnom pojedincu. Vjerojatno to sve tako funkcionira da se pojedinac izjasni u poreznoj upravi (državnoj poreznoj službi) kako nije vjernik i ne želi da dio novca iz njegove plaće ide crkvi pa onda porezna uzme manje... tj. ne uzme i postotak za crkvu.
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 01:53   #4062
Dobro je Jovanović opro Crkvu, od kad je Crkva usla u javne skole i odgaja golemu vecinu hrvatske djece, rasplamsao se alkoholizam medu djecom
Sto to katolicki svecenici uce nasu djecu? kako ih odgajaju? Koje im vrijednoi usaduju?
Ocito Crkva i njen nauk vode djecu u propast, u ovisnost o alkoholu....
i sada oni imaju toliko drskosti bahatosti da sebi uzimaju za pravo da budu iznad demokraske vlasti i da uce znanstvenike znanosti i pedagoge pedagogiji.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 11:38   #4063
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Dobro je Jovanović opro Crkvu, od kad je Crkva usla u javne skole i odgaja golemu vecinu hrvatske djece, rasplamsao se alkoholizam medu djecom
Sto to katolicki svecenici uce nasu djecu? kako ih odgajaju? Koje im vrijednoi usaduju?
Ocito Crkva i njen nauk vode djecu u propast, u ovisnost o alkoholu....
i sada oni imaju toliko drskosti bahatosti da sebi uzimaju za pravo da budu iznad demokraske vlasti i da uce znanstvenike znanosti i pedagoge pedagogiji.
Da da...imala je prije pola stoljeća KC sigurno veze i s Woodstockom.
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 22:54   #4064
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Da da...imala je prije pola stoljeća KC sigurno veze i s Woodstockom.
Pa kad već spominješ Woodstock, naravno da je neke uzorčno-posljedične veze imala i KC. I razne druge C.

Jer kaj, Crkva (ili, ajd, boljerečeno, razne veće religije, pogotovo monoteističke; uz taj disklejmer nastavit ću pisati - Crkva) je stoljećima nametala inhibicije i zabrane vezane za seksualnost, a onda i (naravno ne stoljećima ) za rock muziku. Sotonističku i kajtijaznam.

Pa se Woodstock može dobrim dijelom objasniti i kao pobuna protiv takvog crkvenog "morala" vezanog za seksualnost. Kao i cijela seksualna revolucija. (Živjela revolucija! )

A da je, povijesno gledajući, baš KC (ono, kao drug Tito) jahala na čelu kolone u borbi protiv - pogotovo ženske - seksualnosti, to valjda ne treba posebno elaborirati. Ili... ?

EDIT: zapravo, kada malo bolje razmislim, čini mi se da je uglavnom opravdano izvući zaključak kako je za sve negativne pojave u (našem) društvu, na ovaj ili onaj način kriva (ili bar odgovorna) KC, dok se pozitivne promjene događaju KC-i unatoč.
__________________
"(...) Religions vary in their degree of idiocy, but I reject them all.
For most people, religion is nothing more than a substitute for a malfunctioning brain." (Gene Roddenberry)

Zadnje uređivanje BlackQ : 08.01.2013. at 23:36.
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 06:15   #4065
8 godina od otvaranja teme, al bolje ikad nego nikad , vjeronauku je mjesto u crkvi.

Odglasah, rekoh svoje, odoh dalje.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 11:41   #4066
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
8 godina od otvaranja teme, al bolje ikad nego nikad , vjeronauku je mjesto u crkvi.

Odglasah, rekoh svoje, odoh dalje.
Ni nasilju nije mjesto u školi - pa eno ga, sjedi u magarećoj klupi!

Ja nikada neću shvatiti kako 10-20% drugačijih može terorizirati ostatak?

Da živim u Kini, sigurno ne bih zahtjevao da se iz njihovih škola izbaci predmet X zato što sam ja Y! Ako je (približno) 90% katoličkog stanovništva (primijetiti da izbjegavam navoditi narodnost, jer u Hrvatskoj žive i nacionalne manjine katoličke vjeroispovijest pa se ukidanjem vjeonauka ugrožavaju i njihova prava) želi/nema ništa protiv vjeronauka u školama, a pritom manjini ne brani prakticiranje vlastite vjeroispovijesti, po kojem onda kriteriju treba vjeronauk maknuti iz škola?

Istina da nitko nije glasovao za vjeronauk, ali tu je i velikoj većini očito ne smeta, dapače. A ispada da nekolicina ugrožava prava većine zbog, neopravdano, vlastitog osjećaja ugroženosti. Taman da je katolika - ne Hrvata, katolika - u Hrvatskoj i 55%, pod uvjetom da nemaju ništa protiv vjeronauka u školama, nema ga razloga proganjati.

Na vjeronauk i ide samo onaj tko želi!

Iznenađuju me razultati ankete, bit će da je stvar do uzorka, nekako mi se čini da su uvijek aktivniji oni koji bi nešto rušili, pravi revolucionari, nema što!
Profesor Bruka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 14:46   #4067
Ja sam za vjeronauk u školi. Model školskog vjeronauka koji je odabran u Hrvatskoj potpuno je zadovoljavajući.
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 22:16   #4068
postoji ti tema ovdje: https://www.forum.hr/showthread.php?p...5#post60950775
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 00:12   #4069
Meni se nekako čini da ukoliko je uveden vjeronauk u škole kao predmet, trebalo podučavanje bilo koje druge religije, odnosno trebalo bi uvesti podučavanje budizma, hinduizma, islama itd, ovisno o tome koliko učenika odnosno roditelja učenika želi učiti principe i filozofiju neke od navedenih religija. I samim vjeronauk se ne bi trebao zvati vjeronauk kao općeniti nauk o vjeri nego je to u ovom slučaju nauk o krsčanstvu. Naravno postoji i mogućnost da se sve religije podučavaju unutar jednog predmeta koji se onda može s razlogom zvati vjeronauk, ali ovo opet ograničava mogućnost izbora. Na ovaj način bi se osigurala ravnopravnost ali i djecu izložilo multikulturalnosti barem u ovom aspektu. Naravno ovodje se dovodi pitanje trenutne izvodivosti ovakvog programa. Tu se onda javlja druga mogućnost a to je da se svaka vjera podučava u instituciji u kojoj je ta religija utemeljena, za kršćanstvo npr. to bi onda bila crkva. Na ovaj način se i dalje djeci i roditeljima omogućuje da biraju što žele za svoju djecu a i djeci da sama biraju, a i dalje postoji mogućnost učenja i izloženosti mnoštvu religija. U tom slučaju nauk o kršćanstvu se ne bi trebao poučavati u školi. Eto to je pak samo moje mišljenje
ozus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 13:38   #4070
Neki bi vjeronauk da bude samo u crkvi, a današnja mladež je lijena naučiti pitanja za prvu pričest ili krizmu i stvara probleme.
nick-marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 13:49   #4071
Obavezno uvesti ples kao predmet u osnovne i srednje škole. Današnja mladež je lijena pa čemu onda balet i salsu učiti samo u plesnim školama.

Quote:
Profesor Bruka kaže: Pogledaj post
Ni nasilju nije mjesto u školi - pa eno ga, sjedi u magarećoj klupi!
Nisam znao da postoji predmet "nasilje" u školama!
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 19:35   #4072
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Nisam znao da postoji predmet "nasilje" u školama!
Postoji. Zove se "vjeronauk". Čitaj Bibliju.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 22:30   #4073
Mislim da je bolje dodatno obrazovati dijete, a ne da kad odraste postane ateist koji ne zna nista o krscanstvu i ostalim religijama.
Zamislite koliku ce sramotu takav covjek trpjeti, pogotovo u drustvu gdje se svi dijele i stalno vode medusobne rasprave i svade.

Dakle, bolje je biti ateist koji zna zasto je ateist i sto je to krscanstvo, Crkva itd, nego biti ateist koji dopusta da mu bilo koji supljoglavac puni glavu svojim netocnim i mastovitim uvjerenjima. Pa onda, kad ude u raspravu s nekim tko zapravo zna neke osnove, bude ismijan radi temeljnog neznanja...

Sjecam se kad mi je moja bivsa djevojka rekla "danas crkva ne dopusta znanstvena istrazivanja u raznim granama, poput istrazivanja svemirskih objekata i sl"... Imala je 20 god kad je to rekla. Ateist je...

Dakle, mislim da bi i ateisti i vjernici, koje god religije, trebali imat veliko znanje o "aktualnim religijama u vlastitoj zemlji", kako bi bolje razumjeli svoju povijest, te kako se ne bi sramotili u raspravama, kao sto se danas vrlo cesto dogada.
Mislim, ipak je to opca kultura

Cudi me sto se vodi rasprava koja je usmjerena na "bolje je ne znati, nego znat". Jos samo fali da se trazi ukidanje matematike il cega vec, jer eto, naci ce se razlog zasto je bolje ne znat... Da ne bi slucajno necije djete otislo u matematicare, ako vidi da ga to zanima...
Adixylian is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 04:47   #4074
Matematiku i druge predmete djeca i nemaju gdje učiti no u školama, ili alternativama školstva. Za vjeronauk već postoje crkve (džamije, sinagoge itd...), i tamo ga slobodno mogu izučavati svi oni koji to žele. Forsiranje vjeronauka u školama je nametanje suprotno onom gdje u sekularnom društvu su vjera i država razdvojene.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 14:13   #4075
Postoji jednostavan razlog zašto se crkva gura u škole, jer djeca u tim godinama nisu sposobna za kritičko razmišljanje. Klinci vjeruju odraslima jer misle da znaju bolje od njih, i to je idealno vrijeme za pranje mozga. Računaju da će ih u mladim danima učiniti ovisnim o sebi, usaditi im ideju da na neki način žive vječno te da kad to jednom prihvate alternativa će im biti toliko odvratna da će je odbacivati čitav život. I time su stvorili svoju vojsku ovaca koji će im omogućavati financijsku korist i političku moć.
To se dešava u svim religijama ovog svijeta ali Hrvatska zadnjih 15 godina je idealni primjer. Crkva u Hrvatskoj se pretvorila u kompletnu mafiju vjerojatno najnižeg sustava moralnih vrijednosti od svih u ovoj državi. A vjernici, zbog svoje vjere i nade za koju misle da im ovi pružaju, to odbijaju vidjeti. Ja razumijem da je vlastitu prolaznost i prolaznost svojih bližnjih teško prihvatiti, svatko ima neki svoj film i teoriju šta se dešava nakon smrti i tu nema problema dok je to nečije privatno razmišljanje i utjeha. Iako nisam vjernik imam i ja neke svoje teorije. Ali ne očekujem da se zbog tih teorija grade crkve, da netko kleči ispred mene, da mi pere noge, neću razvlačiti okolo nečiji leš i tvrditi da ima čudesne moći. Šta ne vidite da vas samo iskorištavaju i govore vam šta želite čuti a rade potpuno suprotno. Ne nude vam oni ništa osim gomile laži, licemjerja i mržnje prema svemu različitom od njih, a djecu vam o Isusu uče Barabe.
Zyzx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:29.