Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2008., 20:07   #101
@Edgar

Eto me. Pitanje je bilo a tko će onda meni tako jednog dana financirati mirovinu kao ja današnjim penzićima ako omjer zaista bude 0:20...??? I kad smo se složili koji su sve faktori koji utječu na mirovinu, više mi se isplati uplatiti životno osiguranje (zlu ne trebalo!) pa za 20 godina barem imam neku osiguranu paru, dok je DMF malo prerizičan za tako dugoročno ulaganje a s obzirom da sredstva nitko ne osigurava, i ako propadne, ode sve k vragu!

Zadnje uređivanje Lavica02 : 21.01.2008. at 21:58.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 20:14   #102
mogu se ja ubacit?
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 20:20   #103
Quote:
kokoshka kaže: Pogledaj post
mogu se ja ubacit?
Možeš, samo čekam Edgara da mi odgovori... obećao je...


Zadnje uređivanje Lavica02 : 21.01.2008. at 21:59.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 20:30   #104
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
@Edgar

Eto me. Pitanje je bilo a tko će onda meni tako jednog dana financirati mirovinu kao ja današnjim penzićima ako omjer zaista bude 0:20...??? I kad smo se složili koji su sve faktori koji utječu na mirovinu, više mi se isplati uplatiti životno osiguranje (zlu ne trebalo!) pa za 20 godina barem imam neku osiguranu paru, dok je DMF malo prerizičan za tako dugoročno ulaganje a s obzirom da sredstva nitko ne osigurava, i ako propadne, ode sve k vragu!
za mirovinu iz prvog stupa nisam sigurna, ali vjerojatno bi to isfinancirala država iz posebnih izvora, kao što je edgar rekao, ali nisam sigurna...

što se usporedbe životnog i III stupa tiče, ovisi o tome što ti je cilj ulaganja-dobiti čitavu svotu odjednom uvećanu za prinos, ili si osigurati mjesečnu rentu uvećanu za prinos nakon 50. godine. dmf uopće nije rizičan, dapače, manje je rizičan od životnog. sredstva su ti višestruko garantirana, od strane samog fonda, od strane banke skrbnika, od strane hanfe, a na kraju krajeva i od strane države. mirovinsko društvo koje upravlja određenim dmf-om, ako i propadne, tvoj novac ne ulazi u stečajnu masu jer je on deponiran kod banke skrbnika.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 21.01.2008. at 21:36.
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 20:43   #105
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
@Edgar

Eto me. Pitanje je bilo a tko će onda meni tako jednog dana financirati mirovinu kao ja današnjim penzićima ako omjer zaista bude 0:20...??? I kad smo se složili koji su sve faktori koji utječu na mirovinu, više mi se isplati uplatiti životno osiguranje (zlu ne trebalo!) pa za 20 godina barem imam neku osiguranu paru, dok je DMF malo prerizičan za tako dugoročno ulaganje a s obzirom da sredstva nitko ne osigurava, i ako propadne, ode sve k vragu!

ako si bio zaposlen i prije 2002, kada su službeno počeli raditi OMF-ovi, izdvajao si 20% (dakle ne 15%)za druge, pod pretpostavkom da će netko jednog dana tako za tebe izdvajati.

sada izdvajaš ne 20%, već 15% za druge, a 5% za sebe, pod pretpostavkom da jednog dana nitko neće izdvajati iz svoje plaće za tvoju mirovinu


nitko neće umjesto tebe financirati tvoju mirovinu - već ti sam. zato i omjer jest (u mom primjeru) 20% u tvoju korist

poanta u tome što postoje IIIstup, i drugi oblici štednje, osiguranja....je u tome da putem njih bi si trebao osigurati nekakvu mirovinu jer od ove iz II stupa ćeš biti 'kruha gladan'
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa

Zadnje uređivanje Lavica02 : 21.01.2008. at 21:36.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 20:43   #106
Quote:
kokoshka kaže: Pogledaj post
za mirovinu iz prvog stupa nisam sigurna, ....
A to je ta fora!?!?!? Ali zagarantirana su mi sredstva i životnog, zar ne...? Ili tu postoje nekakve restrikcije...
Ali ako propadne banka skrbnik...??? Znam da za skoro sva ulaganja u HR postoji određeni stupanj osiguranja (u to ne ulaze investicijski fondovi i još nešto...) ali zar nije fora baš u tome da ako propadnu opcije jedna za drugom, i ti ostaješ bez novaca u III stupu, jer je to dobrovoljna štednja, ne nešto što je, 'ajmo reći, uvjetovano od strane države, kao OMF...

Zadnje uređivanje Lavica02 : 21.01.2008. at 21:36. Reason: quote
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 20:45   #107
Quote:
kokoshka kaže: Pogledaj post
postoji ti kalkulator za izračun mirovine iz II stupa, imaš ga na stranici od erste plavog fonda, ali je prema mom mišljenju, netočan.
zašto misliš da je netočan?
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 20:50   #108
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ako si bio zaposlen i prije 2002,...
Zaposlen sam službeno od 01.1.2002. Dakle, stvar je u tome, da će se jednog dana moja izdvajanja na kraju radnog vijeka a početka mirovine, u potpunosti isplaćivati samo i jedino meni... jesam dobro shvatio...???
To da će nam mirovina, ako ostanemo samo na OMF, biti čista mizerija, mi je jasno... ali je li onda bolje ulagati u životno ili u III stup...? Kokoshka kaže da je III stup osiguran višestrano, ali ja sam ipak malo skeptičan, jer nam je država ionako u kurcu, a do naše 50-e tko živ... Znam da se III stup može uplaćivati i nakon 50-e, što mi zvuči dosta pametno, jer poslije tih godina možeš uzeti pare kad god poželiš...

Zadnje uređivanje Lavica02 : 21.01.2008. at 21:32. Reason: quote
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 21:08   #109
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
A to je ta fora!?!?!? Ali zagarantirana su mi sredstva i životnog, zar ne...? Ili tu postoje nekakve restrikcije.....
čak i ako banka skrbnik propadne, rekla sam već da sredstva mirovinskog osiguranja ne ulaze u stečajnu masu. oni to čak ni ne knjiže kao svoju imovinu (banka skrbnik) jer njome niti ne raspolažu. tako da, što se tiče omf-a, možeš biti potpuno siguran što se tiče gubitka novca zbog propasti banaka, jedini ti je problem inflacija.

životno ti stvara probleme prilikom isplate ako nisi redovito uplaćivao, recimo, za što ti u dmf-u nitko neće prigovarati, a osiguravatelj ti može srat zbog toga. što se dmf-a i propadanja banaka tiče, pa baš zato što nije uvjetovano od države nema razloga za bojazni! država od dobrovoljne mirovinske štednje ima veće koristi nego štete (dps i povrat poreza bismo ovdje mogli navesti kao štetu državi, jel) da bi dopustila krah novog mirovinskog sustava.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 21.01.2008. at 21:32. Reason: quote
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 21:10   #110
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
Zaposlen sam službeno od 01.1.2002....
gle, ja radim u mirovinskom i naravno da sam subjektivna kad se o izboru između te dvije opcije radi. ne znam do koje su svote osigurana sredstva koja se uplaćuju u životno, ali znam da su sredstva iz dmf-a osigurana u cjelosti. možeš uplaćivati dokle hoćeš, pravo na mirovinu imaš nakon 50. godine ali opet imaš nekoliko modela isplate, ne možeš dobiti sve odjednom.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 21.01.2008. at 21:35. Reason: quote
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 21:19   #111
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
zašto misliš da je netočan?
zato što mi je nelogično da netko tko ima bruto plaću 8000kn na kraju štednje, uz ostale parametre, ima mirovinu iz II stupa oko 1500kn, u dobi od 65 godina. postoji nekoliko modela isplate, a oni nisu naveli koji su model kod izračuna koristili. osim toga, nikako mi ne paše niti mirovina iz I stupa...

eo link pa pogledajte...
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2008., 21:26   #112
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
Zaposlen sam službeno od 01.1.2002. Dakle, stvar je u tome, da će se jednog dana moja izdvajanja na kraju radnog vijeka a početka mirovine, u potpunosti isplaćivati samo i jedino meni... jesam dobro shvatio...???
.
naravno da nisi.

sada izdvajaš 15:5 % u njihovu korist, tj. smao 55 tvoje bruto plaće ide za tvoju mirovinu

od ostlaih 15% isplaćuju se mirovine sadašnjim umirovljenicima.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2008., 21:31   #113
Quote:
kokoshka kaže: Pogledaj post
ali znam da su sredstva iz dmf-a osigurana u cjelosti..
oprosti kako su ta sredstva osigurana.

fond je fond. on povećava svoju (a time i tvoju) imovinu bilo novim uplatama bilo prinosima na rjednosne papire u koje ulaže

navedeni prinosi mogu biti negativni.

primjerice ovo su prinosi dmf-ova u 2008:

Raiffeisen DMF -2,68
AZ Profit -2,10
Croatia osiguranje -1,84
AZ Benefit 1 -0,29
Erste Plavi Expert -2,50
Erste Plavi Protect 0,02

e sad ti meni objasni kak su meni sredstva osigurana i na koju svotu.

ja tu vidim minuse...
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2008., 21:32   #114
Quote:
kokoshka kaže: Pogledaj post
eo link pa pogledajte...
je vidio sma u međuvremenu, taj kalkulator jest u banani

ali vidio neki (neznam više čiji) koji je radio čist ok
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 23:40   #115
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
oprosti kako su ta sredstva osigurana....
jesu, to jesu minusi, ali TRENUTNI i to se odnosi, ti minusi, na isto razdoblje prošle godine. znači, ti nemaš 0kn na računu sada jer je prinos negativan, jel? imaš samo nešto malo manje jer je pala obračunska jedinica. ali da novaca na računu imaš-imaš.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 25.01.2008. at 09:59. Reason: quote
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 23:46   #116
malo si ti nešto pobrkala

gore navedeni prinosi su od 01.01.2008 a ne od prošle godine

inače u međuvremenu su se udvostručili pa je RDMF trenutno -5,46% računajući od 01.01.2008

što znači da je trenutna vrijednost obračunske jedince RDMF na razini ožujka 2007

znaima me što ako 2038 vrijednost obračunske jedinice bude na razini ožujka 2007

tko će platiti razliku i koliku, koliko bi to trebalo biti 2038?

ne kužim kako tikoja radiš za neki mirovinski fond možeš pisati da su ulozi osigurani, kada nisu
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 09:05   #117
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
malo si ti nešto pobrkala...
ovako, vidim da moram objašnjavati. nemoj sumnjati u moju stručnost glede rada u mirovinskom fondu.
dakle, što sam ja napisala? o osiguranju sredstava u fondovima? napisala sam da su osigurana na razini propasti fonda. dakle, ako fond propadne sredstva su kao takva osigurana i nakon propasti fonda koriisnici odabiru drugi.
što se tiče negativnih prinosa.sredstva su i ovdje osigurana do iznosa ukupnih uplata poslodavca. dakle, ono što je poslodavac uplatio klijent uvijek ima. ako fond loše posluje i ima negativan prinos,
to istina, ide na štetu korisnika, ali samo u vidu kamate, odnosno povećanja iznosa kapitaliziranih sredstava.
nadam se da sam sad dobro razjasnila!

Zadnje uređivanje Lavica02 : 25.01.2008. at 10:01. Reason: quote
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 09:13   #118
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
malo si ti nešto pobrkala

gore navedeni prinosi su od 01.01.2008 a ne od prošle godine

inače u međuvremenu su se udvostručili pa je RDMF trenutno -5,46% računajući od 01.01.2008

malo sam se krivo izrazila...htjela sam reći da su prinosi iskazani od početka ove godine u odnosu na isto razdoblje prošle godine. dakle, prinos romf-a je ove godine oko 5% manji nego prošle godine u istom ovom razdoblju. to nije ništa čudno jer su početak i kraj godine uvijek turbulentna razdoblja.
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 10:23   #119
Gdje se može vidjeti vrijednost jedinice po razdobljima?
Na rba nalazim samo za dobrovolji, a za obveznu ne želi otvoriti grafikon
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 10:51   #120
evo link, za grafikon ću ti još vidjet

edit: ne radi mi link, evo novi http://www.rmf.hr/default.aspx?id=672
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:38.