Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2008., 17:05   #141
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
mislim da je kvaliteta ptkm kao proizvodjaca neupitna.. no definitivno je los faktor sto se netko nemilice pokusava iskrcati odavde..
Začudio bi se koliko dionica postoji iz kojih se netko pokušava iskrcati, a netko ukrcati.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 17:53   #142
[QUOTE=kLaZnAdAr;12634408]Ne nagađam.
Pokušat' ću naći pravi članak negdje, do tada...
QUOTE]

samo za tebe iz zakona o privatizaciji citat:

(2) Privatizacija u smislu ovoga Zakona je prodaja dionica, udjela, stvari i prava, te prijenos bez naplate dionica i udjela fizičkim i pravnim osobama određenim ovim Zakonom.

(3) Dionice i udjeli koje je stekao Hrvatski fond za privatizaciju (u daljnjem tekstu: Fond) na temelju Zakona o pretvorbi društvenih poduzeća, stvari i prava koje je stekao Fond na temelju posebnih propisa, dionice i udjeli, odnosno stvari i prava pravnih osoba u vlasništvu Republike Hrvatske, prodaju se, odnosno prenose bez naplate pod uvjetima propisanim ovim Zakonom.


Dokap je dakle nešto sasvim drugo...
__________________
fortuna fortes iuvat
Mr. Boombastic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 17:57   #143
Osnovala se nekakva komisija za pregovore odionicama koje će se podijeliti radnicima. Prije par dana pričao sam s tipom koji radi u PTKM. Začuđeno mi je rekao: Te će dionice trebati platiti kešom. Prije toga, kad sam mu rekao da sam dioničar PTKM, pitao me: Kako to da si ti dobio dionice, a mi još nismo?

Dakle, kao i svugdje, radnici pojma nemaju. Iako redovno sastanče na tu temu, što smatram pozitivnim.

Ako će morati platiti dionice kešom, to će biti dobro. Ako će postoji lock-up, to će biti dobro. Čak je i trenutna cijena HT-a i opće raspoloženje na burzi dobro, jer će preplašiti radnike.

U svakom slučaju, prodaju dionica radnicima ne smatram nečim što bi moglo znatnije utjecati na cijenu. Štoviše, ako će biti lockupa, a nema razloga da ga ne bude, to bi moglo pozitivno utjecati na cijenu - svi radnici (ili penzići ili bivši radnici) PTKM-a koji su mislili na brzaka okrenuti pare neće biti motivirani.

Naravno, postoji i mogućnost odgođenog torbarenja, kao recimo na INI.

Mislim da će Država, kao i obično, učiniti sve od sebe da sjebe radnike. Žalosno, ali to je tako.

PTKM i dalje radi punim kapacitetom, s tom razlikom da sad u Hrvatskoj prodaje prosječno 19% skuplje gnojivo, a vani prosječno 44%. Ovih dana vidjet ćemo koliko će poskupiti plin, a jako brzo će izaći i godišnje izvješća, pa onda i 1Q.

Nije zgorega reći da PTKM i dalje prodaje sve što napravi i da je jeftinija od svake konkurencije.

Naravno, investitori PTKM još uvijek promatraju kao nerentabilnog socijalističkog mastodonka i vječnog gubitaša.

Promatraju PTKM otprilike onako kako Talibani promatraju silovanu ženu.

Za dokap nisam čuo. Ako će se ići u proširenje kapaciteta, to će biti izvrsna riječ, no mislim da je to špekulacija.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 19:04   #144
Evo jedan zanimljiv podatak iz usta seljaka:

Petrokemija je državna firma pa su i Sanader i Pankretić dužni pronaći model prema kojem će Petrokemija pozitivno poslovati, ali ne na našu štetu", ističe Laslo, dodajući kako jest točno da su gnojiva na EU tržištu 60 posto skuplja od hrvatskih, no i tamošnja seljačka kućanstva privređuju po ukućanu 2.500 eura, naši poljoprivrednici grcaju u minusima i dugovima.

Laganih 60% skuplja. A PTKM je i prije ovog poskupljenja poslovala s dobiti.

http://www.glas-slavonije.hr/rubrika..._VIJESTI=87431

I naravno, Biblija za sve koji su u PTKM:

http://www.aztn.hr/slike/PETROKEMIJA.pdf
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 20:38   #145
Quote:
walter kaže: Pogledaj post
Mislim da će Država, kao i obično, učiniti sve od sebe da sjebe radnike. Žalosno, ali to je tako.
Samo mi nije jasno šta će to država napraviti da sjebe radnike? Daje im redovnu plaću, godišnji, zaštićeni su od otkaza kao najugroženije životinjske vrste, uvijek se nešto bune i uz to im još i poklanja dionice. Ne znam na osnovu čega to radnici u državnim firmama imaju pravo na dionice po povlaštenim uvjetima? Mi koji radimo u privatnim firmama možemo samo sanjati o takvim uvjetima. Otkaz se vrlo lako dobije, stalno neki viškovi radnika, kolektivne povišice se i ne sanjaju, a o dionicama po povlaštenim uvjetima da i ne pričamo,...
nalet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 22:30   #146
Quote:
nalet kaže: Pogledaj post
Samo mi nije jasno šta će to država napraviti da sjebe radnike? Daje im redovnu plaću, godišnji, zaštićeni su od otkaza kao najugroženije životinjske vrste, uvijek se nešto bune i uz to im još i poklanja dionice. Ne znam na osnovu čega to radnici u državnim firmama imaju pravo na dionice po povlaštenim uvjetima? Mi koji radimo u privatnim firmama možemo samo sanjati o takvim uvjetima. Otkaz se vrlo lako dobije, stalno neki viškovi radnika, kolektivne povišice se i ne sanjaju, a o dionicama po povlaštenim uvjetima da i ne pričamo,...
Izvini, ali s kojeg si ti to planeta upravo naletio i kako je inače tamo?
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 22:48   #147
@Mr. Boombastic

Dokap/Privatizacija su usko povezani:
http://www.poslovni.hr/67533.aspx
U mojem postu je to trebao biti kontekst.
Ako si krivo shvatio, možda nisam bio dovoljno jasan, pa se dogodio zbunj.
Shvati to onda kao lapsus.
(slažem se da usporedba s LKPC nije bila baš skroz na mjestu, ali kako god okreneš; postoji paralela-sje*at će male)
__________________
Mene novac i slava ne zanimaju.
Zanima me samo novac!
kLaZnAdAr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 00:23   #148
Quote:
kLaZnAdAr kaže: Pogledaj post
@Mr. Boombastic

Dokap/Privatizacija su usko povezani:
http://www.poslovni.hr/67533.aspx
U mojem postu je to trebao biti kontekst.
Ako si krivo shvatio, možda nisam bio dovoljno jasan, pa se dogodio zbunj.
Shvati to onda kao lapsus.
(slažem se da usporedba s LKPC nije bila baš skroz na mjestu, ali kako god okreneš; postoji paralela-sje*at će male)

Dokap ti je način financiranja nekog projekta, kao što walter reče, vjerovatno neće biti povećanja kapaciteta, a sukladno tome ništa od nove emisije dionica. Privatizacija znači da će država prodati svoj udio. Vidim da brkaš pojmove pa sam ti probao objasniti razliku. LKPC ti je ako oćeš super primjer, dokapom će financirati izgradnju novog terminala, a potom puno jaču luku privatizirat (tj. prodat) po puno višoj cijeni.

Još jedna napomena, svi ovi događaji ne znače nužno da će netko općiti s malim investitorima. Dugoročno su pozitivni, a eventualne padove cijena je dosta lako predvidjeti.
__________________
fortuna fortes iuvat
Mr. Boombastic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 09:01   #149
Sve OK.
Priznajem da sam u žurbi misleći na privatizaciju natipkao dokap.
(u slučaju PTKM usko je povezano jedno s drugim i omaklo se)
Nije bilo namjerno, a kamoli nagovor na kupnju i bilo što slično.
Apsolutno je (čak i meni ) jasno da dokap nije=privatizacija
Naglasak je u kontekstu privatizacije bio na dokap.-koji je BTW odrađen još '06 čini mi se.
U svakom slučaju je dobro da si to apostrofirao, kako nebi došlo do još veće zbrke i špekulacija radi nečije (u ovom slučaju MOJE) brzopletosti.
Još 1x
__________________
Mene novac i slava ne zanimaju.
Zanima me samo novac!
kLaZnAdAr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 20:31   #150
ma nije bed.
__________________
fortuna fortes iuvat
Mr. Boombastic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 00:02   #151
Quote:
walter kaže: Pogledaj post
Izvini, ali s kojeg si ti to planeta upravo naletio i kako je inače tamo?
Mogu ti reći da nije loše. Mislim da si i ti na tome istom planetu, a čini mi se da smo čak i u istom gradu (Split).

Možda je bilo napisano na glup način, ali bit je u pitanju "nije mi jasno zašto radnici u državnim firmama dobivaju dionice po povlaštenim uvjetima". Smatram da radnici u državnim firmama imaju bolje plaće, uvjete rada, prava,... i da zbog toga nema potrebe da im država još poklanja dionice.

Ovo je samo moje mišljenje, a ne preporuka.
nalet is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 11:10   #152
U današnjem intervjuu u Večernjaku (Obzor) Polančec je spomenuo par odličnih stvari vezanih uz Petrokemiju. PTKM je i izrijekom spomenuta, rekao je da PTKM ima potencijala postati gnojni lider ovog dijela Europe, ako joj se omoguće dovoljne količine plina tijekom cijele godine. A to će biti moguće ako se naprave nova skladišta plina. Vjerojatno je u tijeku prepucavanje između Ine i Vlade tko će ih sagraditi. Čak ne bi bila loša ni solucija da trećinu financira Vlada, trećinu Ina, a trećinu HEP i PTKM. Time bi se riješila paradoksalna situacija u kojom Ina po ljeti preklinje PTKM da uzima njihov plin (jer ga u suprotnom izvoze u Italiju po bagatelnim cijenama), a po zimi isključuju PTKM i traže da odu u stečaj.

Nadalje, do ljeta ipak neće biti poskupljenja plina, što će pozitivno utjecati na rezultat PTKM. U ljeto, kada i ako dođe do poskupljenja, vjerojatno će i cijena gnojiva biti veća.

U prošlotjednim Plodovima zemlje jedan seljak je, na pitanje o tome zašto se bune što je gnojivo poskupilo kad su žitarice poskupile mnogo više od 20%, odgovorio:

Čim postoji mogućnost da seljak nešto zaradi, odmah se nađe netko da mu tu zaradu otme.

Ako spojimo tu izjavu s onom Laszlinom iz Glasa Slavonije da je PTKM gnojivo 60% jeftinije od konkurencije, možemo doći do zaključka da neće biti seljačke bune kad gnojivo ponovo poskupi.

A ako seljaci i budu nezadovoljni, Vlada bi mogla vratiti regres za gnojivo, umjesto da ne dopusti povećanje cijena. Naravno, za inozemstvo će cijene gotovo sigurno poskupiti, a još uvijek će biti cjenovno konkurentno.

Ne treba zaboraviti da prema Zakonu o plinu (tako nešto) iz 2007. godine Vlada ima pravo regulirati tu cijenu do 2011. Do tada i Rusi mogu doći sa svojim plinom.

Inače, u zadnjih godinu dana cijena gnojiva na svjetskom tržištu je skočila 100%, dok su dionice proizvođača gnojiva skočile i više. PTKM radi punim kapacitetom, i proda sve što proizvede. S tim da bi mogla prodati i više da više može proizvesti.

Vezano uz to, na sjednici Vlade u četvrtak odlučeno je da se gnojivo može izvoziti samo uz dozvolu Vlade. Tu dozvolu bi trebala imati samo PTKM. Što je logično, jer ako je ovdje gnojivo 60% jeftinije, šta te košta uzeti kamion gnojiva i odvesti ga u BiH i tamo ga prodati 50% skuplje.

Fundamentalno gledajući, PTKM je (uz očekivanje prihoda 2,17 milijardi kn u 2007. i 50 milijuna kn dobiti), na ovoj cjenovnoj razini:

P/S 0,4
P/B manje od 1
P/E 19

PTKM je deveti po veličini najveći izvoznik u Hrv, s tim da je Mesarić najavio da će se popeti na toj ljestvici.

Očekivani prihodi u 2008. penju se na 2,789 milijardi kuna, po Mesarićevim riječima. Očekivana dobit, po njemu, u 2008. bi trebala iznositi 3 milijuna kuna. Usporedbe radi, za 2007. očekivao je gubitak.

PTKM, uz dobit koju prikazuje, velike novce drži u rezervacijama, pretpostavljam da je to za plaćanje plina.

Da se dotaknem i radničkih 12%:

Radnici će morati dionice platiti kešovinom. Period lock-upa će postojati. To su moje procjene. Prosječno, radnički paketi neće biti veliki. Cjenovno, na ovim razinama radnik će moći zaraditi 100% nakon isteka lock-upa.

Radnici nisu dioničari, oni nemaju prave informacije, a većinu ih ni ne zanima tako nizak profit za tako puno vremena. Zvuči paradoksalno, 100% u pola godine je velik dobitak. No, psihologija se s tim ne slaže. Radnik neće, sa svojim mizernim paketom, imati osjećaj da upravlja firmom, i zbog toga će mu tih 100% zarade, što je u postocima veliko, ali u novcima možda dvije mjesečne plaće, žuriti s prodajom. Osim ako se cijena ne poveća.
Po meni, realna je mogućnost da radnici ni ne kupe svih 12% dionica.

No, ne treba zaboraviti na psihološki element burze, koja sasvim sigurno neće s odobravanjem popratiti prodaju dionica radnicima.

Dogovor o uvjetima prodaje mogao bi se (i trebao) postići prije objave godišnjih rezultata, da se omogući mangama da se nakrcaju dionicama po jako povoljnim cijenama. To je moja špekulacija.

Na kraju, privatizacija PTKM ne bi se smjela dogoditi barem ove godine, ako ne i sljedeće, jer Vlada ne bi mogla dobiti dovoljno veliku premiju za buduće poslovanje.

Cijena PTKM trenutno je 10% viša od top cijene koja je bila prije Vladine dokapitalizacije. U vrijeme kad je PTKM imala strahovite gubitke, a mogućnost stečaja je bila mnogo realnija nego danas.

(autor je vlasnik pozamašne količine PTKM, a u ponedjeljak će prodati dio iz intimnih razloga, ova analiza nije preporuka za kupnju)


Treba spomenuti i da Hypo suludo prodaje svoje dionice PTKM, da ne bi bilo: Zakaj sam kupil PTKM a cijena pala.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 19:52   #153
a zaque suludo prodaje?
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 19:57   #154
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
a zaque suludo prodaje?
I mene to zanima. Nazovi ih i pitaj.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 20:05   #155
mislim da sad ne rade...
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 20:19   #156
@ Walter

Sjajna analiza petrice.

No, nema odgovora na burzi na dobre rezultate poslovanja i sjajnu prespektivu. Dapače, zavladalo je neko mrtvilo. Doduše, kad sve pada petrica stoji, ali također stoji i kad sve drugo raste.

Povremeno se netko iskrca s malo većom količinom ( HYPO ??? - ne da mi se stalno uspoređivati 10 najvećih, jer ranijim praćenjem kod petrice nisam bio ništa pametniji ). I to plane dok si rekao keks, iako cijena nije preniska. Moj bid je uvijek bio niže. Možda su transakcije ipak dogovorene, a uz put poklope i malo drhtavih ručica.

Ne vjerujem ni da će FI 2008. nešto promijeniti. Vjerojatno se ipak čekaju radničke dionice, a do tada status quo. Ili što bi se reklo ni vrit' ni mimo.

A što je najvažnije, privatizacije nema na vidiku u bližoj budućnosti, bar analizirajući Polančecove izjave, a ni Mesarić ne bi bio sretan, po njegovim izjavama, da država makne šapu s petrice.

Možda me budućnost iznenadi. Živi bili, pa vidjeli.

( Imaoc sam iste, nekad više nekad manje )
__________________
EAE potrfelj ? ... Ima li itko ?!?! ... Nitko ?!?!
scepo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 00:07   #157
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
i sta mislis da ptkm nije modernizirana, a podobijala je sve potrebne ISO standarde za kvalitetu i zastitu okolisa?
da se vratimo malo na raspravu od ljeta.....

o modernizaciji i ISO ceritifikatu za zaštitu okoliša
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 10:47   #158
hah, zanimljivo..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 23:25   #159
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
da se vratimo malo na raspravu od ljeta.....

o modernizaciji i ISO ceritifikatu za zaštitu okoliša
može
__________________
Mene novac i slava ne zanimaju.
Zanima me samo novac!
kLaZnAdAr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 23:04   #160
ako se ubrza pristupanje hrvatske EU kao sta se prica to bi moglo biti odlicno za ovu dionicu jer bi se ubrzala njena privatizacija, jesam li to dobro skuzija?
Balkan-Bet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:21.