Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2004., 14:51   #1
Rade - dete kreten

Rade je bio poluretardiran i moj susjed. Njegovi roditelji nisu znali za ovo prvo, misli su da im dijete ima skrivene talente koje samo treba prepoznati.
Radin muški roditelj bio je znameniti guslar u svom selu. Brojne krasotice šaptom su padale na njegovu guslarsku virtuoznost a on je bez promišljanja ubirao plodove svoga talenta. Valjda je to razlog što je i u Radi vidio budućeg multiinstrumentalista. Prvu harmoniku kupio mu je za 13 rodjendan. Skupa dugmetara na kojom bi mu i Kemiš pozavidio jer Radin otac imao je novce i ništa mu nije bilo preskupo na putu do slave. A uz dugmetaru išao je i renomirani profesor.
Mislim da su prve znakove sumnje u talentiranost njihovog čeda, Radini roditelji vidjeli u činjenici da je C-dur skalu vježbao gotovo 5 mjeseci. Nakon što je čitavih 2 mjeseca učio pravilno držati harminiku. Oni malo vičniji muzici znat će da C-dur skala nema polutonova pa je dovoljno pritiskati bijele tipke koje su u spomenutoj skali jedna do druge. I sve je nekako išlo dobro do "G". Al' onda, iz razloga znanih samo njemu, Rade je griješio i svirao Gis. Možda se u toj sitnoj greški mogao prepoznati Radin talent za free jazz al' to tada nitko nije uviđao. Signifikantno je bilo i to da se profesor, nakon otprilike 8 mjeseci od početka podučavanja, ubio. Al' o njemu su i tako kružile priče da je labilnih živaca. Riječju – netolerantan.
Iznenada pobuđen interes za nogomet bacio je cijelu priču oko muzičke karijere na stranu. Radu su upisali u lokalni trećeligaški klub s velikim aspiracijama. Nije prošlo mnogo a Rade se već etablirao kao standardni branič. Ne, nije bio jako talentiran al' njegova korpulentnost ulijevala je strah u kosti protivničkim igračima. Zapravo…možda i malo previše straha. Srce je ostavljao na terenu. Nijedna lopta nije bila dovoljno niska a da on na nju ne bi krenuo glavom. Spletom nesretnih okolnosti, za vrijeme odigravanja regionalnog derbija, Rade je u jedan duel ušao oštro, beskompromisno a posljedica svega bila je puknuta kost na 4 mjesta protivničkog igrača. Ali, jedno zlo nikad ne ide samo. Možda je blaga nervoza zbog nesretnog čina bila razlogom što je Rade nokautirao suca koji mu je, netom prije, dodijelio crveni karton. Klupski čelnici brzo su shvatili su da će tog emotivca morati izgnati sa terena. Tvrdoglav kakav je bio nije htio nastupiti za drugi klub. Smatrao je da su mu napravili nepravdu. I bio je u pravu.
4 godine kasnije, pituravajući sobu u svojoj vikendici i razmišljajući o prošlim vremenima., Rade se zaigrao a rezultat svega bili su sfumatični krajne neobični zidovi.
12 godina kasnije, šetajući ulicama Malostranske Namesty pažnju mi je privukla neobična, apstraktna slika. Cijena 3 milijuna dolara. A u donjem desnom uglu nemarno ispisan potpis….Rade…
Osmijeh mi je zatitrao na umornom licu. Bio sam ponosan na svog poluretardiranog prijatelja i susjeda – Radu.
Herostrat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 14:55   #2


Mislim da i ja poznam tog Radu.
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 16:07   #3
volim idiote

bravo majstore!
za razliku od Pis(a)ca koji ne vole svoje likove, iz tvojih se pričica vidi da ih voliš i razumiješ.. čak i da im ne zavidiš i kad ima razloga.
a što bi tek Gala napisala za svoga kretena=genijalca?
volim (KUD)idijote, s njima sam uvijek načistu!
__________________
'It's not about the years in your life, but the life in your years.' So I think I am not going to count the days or the years from now onwards but the moments which have made me feel alive
Wall is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2004., 09:17   #4
nije loše, mada se mogao izbjeći termin "poluretardiran", sama priča bi stvorila sliku o tome

zanimljivo bi bilo u priču smjestiti i drugog susjeda koji bi se npr. mogao zvati Bane, ima munjevit uspon u karijeri, al nikada se nije igrao s drugim klincima (kao u Đoletovoj pjesmi)

jedan postaje poznati umjetnik, a drugi veliki sin naroda ... jedan odlučuje o sudbini svojih slika, a drugi odlučuje o sudbini ljudi, malo dodaš kafke, malo kundere ...zapapriš, posoliš i to je to

u svakom slučaju ...
starosjedilac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2004., 09:24   #5
Fala drugari, nabijem vas na milkleez Sad cu istresti jos ponesto (ako mi naleti) pa da vidim do koje mjere mozete biti pristojni. hehe
Btw, starosjedioče, podsjetio si me na jednog drugog susjeda al' izvan konteksta Rade. Stiže nova....-)
Herostrat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2004., 09:39   #6
Talking

Od propalog glazbenika, do životinjski nagonske zvijeri nogometnog terena, do sfumatičnog soboslikara...Kakav je Rade bio sa ženama? Naravno žene su mu se sigurno priklonile nakon nedvojbene slave?

Koji su uopće kriteriji po kojima se prosuđuje tko je poluretardiran, a tko ne? Zašto si bio ponosan na svog poluretardiranog susjeda, kad je ovaj postao faca? Zar treba bit slavan da bi na poluretardinu facu bio ponosan?

Inače priča je poznata, premda dobro izvedena. Kraj je nedvojbeno naslutljiv, jer kako je Rade inače drugačije i mogao ući u priču da takav nije kraj

Zaključujem, povlačeći paralele sa stvarnim životom, svi smo poluretadirani, a ponosni na nas postanu upravo isti, poluretardirani, koji ostanu u zarobljeni u ljusci prosječnog života!
 
Odgovori s citatom
Old 19.04.2004., 09:47   #7
Talent za free jazz...

Genijalno.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2004., 11:25   #8
Upravo me Rade podsjetio na mog kolegu kojeg "muči" jedan drugi kolega-kreten. Taj navodno ima veći IQ od njega.

IQ je skidan s web sitea www.iqtest.dk, pa možete i sami sebe testirati.

Ovaj samodopadni kolega sve nas, Druge, po njegovoj procjeni, inteligentne šalje na rješavanje IQ testa, kako bi razriješio slučaj inteligentnog kolege kretena.
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:44.