Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2004., 18:24   #1
Svijest (ili demon?) pisca

Ljudi, što vas pokreće?

Čitao sam u jednom intervju-u s Nickom Cavem gdje čovjek kaže kako piše isključivo kada je tužan, sjetan, depresivan ili ljut. Da kada je sretan, onda mu je zadnje na pameti da sjedne i napiše nešto. Već da tada želi živjeti...

Ima nekog tko se Izričito ne slaže, ili samo nekih koji se ne slažu?

Zanimaju me one sitnice svih vas... Kako najlakše započinjete? Trebate li muziku ili tišinu? Vodi li vas ideja ili avantura u nepoznato?
Čekam na one odgovore sitnica, nešto što mislite da je samo vaše, nešto idejno skovano u radionici vašeg uma.. neku besmislicu koja je vama prizma najljepših boja...

Sarkazam i destrukcije ostavite postrani, to vas molim, ovo me zbilja zanima..

I još nešto, zadnja priča koju sam pročitao (od Nemrutha) zamislila me nad vezivanjem. Pa vas nekom okolnom paralelom pitam, je li pisanje za vas vezivanje koje traje zastalno, ili osjećate da i nije toliko prisutno u vama? i zašto...

Gdje ste?
Gdje se nalazite...?
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2004., 22:56   #2
Dosadan si
Tapkaš kao mačak oko vruće kaše, stalno pišeš o pisanju. Daj napiši nešto kad se već predstavljaš kao pisac...
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 00:45   #3
Primjetio si da tapkam... to je dobro...
što misliš zašto tapkam? jer me zanima...
ali i nije nešto da dobijam odgovore

recimo, zašto ti nisi imao što za reći...
al dobro sad

uostalom, sve me zanima tko je sve od nas koji pišemo ovdje nešto i objavljivao...
čast pisanju, ali publikacije su slatke, da se ne zavaravamo

pa čekam eto, da netko nešto i napiše što me zanima
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 01:39   #4
Ja ću ti drage volje odgovoriti.

S pisanjem sam počeo kao eksperimentom - što mogu napisati? Što imam za reći? To se pretvorilo u dobar način provođenja slobodnog vremena i nešto što me ispunjava.

Ne pišem kompulzivno, već kad u sebi osjetim neku novu ideju, povezanu s željom, energijom. Ljudski rečeno, nečeg se sjetim, to mi se svidi, i to me sve skupa navede da tu ideju pretočim u formu.

Užitak mi predstavlja i traženje forme koja najviše odgovara ideji koja je trenutno u pitanju - koji stil, s rimom ili bez, itd.

I na kraju, tu postoji promatranje vlastitog napretka - kud me stvaranje vodi? Pišem li uvijek iste stvari? Što mogu "neinstinktivno" promjeniti?
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 09:41   #5
Ti bi, kume, bio dobar političar. Možeš puno pričati a ništa konkretno reći. I to je neko umijeće. Razmisli...
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 11:19   #6
Quote:
Da Kang kaže:
Ti bi, kume, bio dobar političar. Možeš puno pričati a ništa konkretno reći. I to je neko umijeće. Razmisli...
Kome to ide?
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 12:04   #7
Priča o Elysiumu

Ne tebi.

Hej Elysium, na osnovu tvojih postova napravio sam tvoj psihološki profil i napisao priču o tebi. Eto vidiš, nikad neznaš što će te inspirirati za priču. Samo nemoj ovo krivo shvatit...

Moje ime je Elvis, imam 23 godine. Upravo sam diplomirao na ekonomskom fakultetu koji sam upisao na nagovor roditelja. Sada kad sam završio mogu im predati svoju diplomu, iovako je više njihova nego moja. Oni su je željeli više od mene. Sve zato kako bi se mogli hvaliti prijateljima i poznanicima. Vjerovatno im ja dođem kao ispunjenje njihovih vlastitih propusta i životnih frustracija. A ja ? Tko mene pita što ja želim raditi ? I dali sam želio studirati baš ekonomiju ? Moj je najveći problem što ni sam neznam odgovore na svoja vlastita pitanja. Ja bih za sebe rekao da sam jako ambiciozan ali u neku ruku kukavica. Imam jako puno ideja i želja a nemam snage išta od toga sprovesti u djelo. Ja sam jak jedino na riječima, možda se tu negdje krije moj uspjeh. Problem je u tome što ni sam to neznam. Koliko sam se puta zapitao što bih želio biti, što bih želio raditi. Toliko sam se puta predomišljao, toliko puta prevario. Jedno je sigurno a to je da želim biti netko. Želim da me po nečemu pamte, želim biti omiljen, želim da me vole i cijene. Ja sam iskren čovjek, barem prema sebi i zato priznajem da nisam obdaren fizičkom ljepotom ali sam siguran da sam obdaren inteligencijom i produhovljenošću. Barem ja tako mislim, želio bih da mi to okolina potvrdi. Zato se planiram etablirati kao intelektualac. Nakon puno razmišljanja zaključio sam da je moja šansa okušati se kao pisac. Možda ću tu postići uspjeh i pažnju koju toliko želim. Svi smo mi malo egocentrični a meni pažnja uistinu treba. Cijeli moj život me nitko ne primjećuje. Ja sam jedan od onih koje dežurni u školi zaboravi zapisati kad izostaju sa nastave. Mene nitko ne primjećuje, kao da me nema. U školi sam oduvijek ostajao po strani, za sport sam oduvijek bio nekako smotan. Kao da imam dvije lijeve ruke i noge.Jedino škola m je oduvijek išla, nikada nisam imao problema sa ocjenama ali tko još danas cijeni štrebere. Koliko su me puta frajeri iz mog razreda provocirali i maltretirali zbog toga što sam štreber, kolike su me cure prezirale jer sam znao bolje od njih. U svom životu ja sam imao samo dvije djevojke. Samo sa jednom sam imao spolne odnose i to u dva navrata. Nije mi bilo baš nešto ali mi je bar dalo materijala za drkanje. Još i dan danas masturbiram maštajući o tome kako sam spavao sa svojom bivšom curom. Jes da je bilo u mraku i da smo oboje bili totalno neiskusni ali razmišljanje o tome nekako ispunjava moj ego, daje mi osjećaj važnosti, rekao bih čak moći. Mislim da tu postoji dobar materijal za pisanje. Mislim da mogu napisati dobru priču iz toga. Opet moja dvojba, znam da želim pisati ali neznam što bih pisao. Da pišem ljubiće, za to treba bar neko iskustvo a ne želim ispasti tenkre. Pisao bih neke pripovjetke ali mislim da bi i tu možda trebalo neko skustvo jer nemam baš previše mašte. Krenem pisati pa userem zaplet, uvijek zaboravim početak i likove i onda na kraju kapituliram. Probao bih pisati kolumne ali opet – o čemu ? Napravio sam plan, provest ću malo istraživanje i pokušati saznati što je danas trendy i što bi moglo proći. Dobro ću ispipati teren i onda krenuti pravo u sridu. Očekujte ubrzo nešto senzacionalno…




Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 12:57   #8
Re: Priča o Elysiumu

[QUOTE]Da Kang kaže:
[B]
da je moja šansa okušati se kao pisac.



Pročitao sam točno 3 puta tvoju priču i želio sam naći još jednu rečenicu (osim gore navedene) kojom si me opisao.
Brate, bio si strašno off!
ajde, bar sam te naveo da napišeš priču, ali intuicija ti je nula...
drž se manje imaginativnih formi
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 12:59   #9
Quote:
Kesten kaže:
Kome to ide?

Kesten, ne boj se, ide na moju adresu...
Da Kang očito ima malih problema, al simpatičan je dečko. Baljezga, ali nije zao
ne još
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 13:04   #10
Quote:
Kesten kaže:
Ja ću ti drage volje odgovoriti.

S pisanjem sam počeo kao eksperimentom - što mogu napisati? Što imam za reći? To se pretvorilo u dobar način provođenja slobodnog vremena i nešto što me ispunjava.

Ne pišem kompulzivno, već kad u sebi osjetim neku novu ideju, povezanu s željom, energijom. Ljudski rečeno, nečeg se sjetim, to mi se svidi, i to me sve skupa navede da tu ideju pretočim u formu.

Užitak mi predstavlja i traženje forme koja najviše odgovara ideji koja je trenutno u pitanju - koji stil, s rimom ili bez, itd.

I na kraju, tu postoji promatranje vlastitog napretka - kud me stvaranje vodi? Pišem li uvijek iste stvari? Što mogu "neinstinktivno" promjeniti?

Usput ti zahvaljujem što si mi bar ti izašao u susret. Zanima me kako drugi to proživljavaju, a ovo što si pisao, u najmanju ruku ide u nešto osobno.
Bio si iskren, to je odlika na koju volim naići...

I kad pogledaš svoj vlastiti napredak, što možeš reći, kud te pisanje odvelo?
I jel mi možeš usporediti pisanje s nekim asektom svog života, da dobijem neku referencu koliko ti pisanje znači. ili ne znači. ili je tek samo tu, svjestan si toga i ništa više.
ako si se uspio snaći u ovim pitanjima..
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 13:16   #11
Re: Priča o Elysiumu

[QUOTE]Da Kang kaže:
[B] Samo nemoj ovo krivo shvatit...



Vidiš, upravo to je bila tvoja najgluplja rečenica. Čovjek koji ide spuštat nekoga, pomalo ga i uvrijedit, ali se unaprijed ispričati s patetičnom "samo nemoj ovo krivo shvatit.."
majstore, ti bi dobivao premije u saboru za ovakve rečenično/intelektualne izraze

Zanemarit ću priču. Da je bar stilski i lijepo napisana, onda bi onaj gore citat i imao nekog smisla.

Vidiš, cijeli post sam pokrenuo da bih nešto doznao. Da želim izigravati facu, onda bi stavio post, pa copy/paste i naljepio svoja djela. kume, ništa lakše...
i ništa samodopadljivije...

pa, ne pišem u svom životu da bih bio legenda na forum.hr-u. To mi doista nije bio cilj, onog jednog davnog dana, kada i započeh sa svojim rečenicama.
Dosta sam skroman, i to je vjerojatno jedan od mojih većih felera. Najbolje ga osjetim kad mi netko baci u facu da sam "političar" i da drkam jer ne znam pisati.

Što se mene tiče, puno više bi mi se svidio da si napisao post s odgovorom na koje od mojih pitanja, a ne da mi bacaš otpatke svojeg talenta.
I dalje bi mi bilo drago da napišeš nešto što ne počinje sa ... samo nemoj krivo shvatiti...

Uvjeren sam da možeš i puno bolje, osim naravno, ako te nije strah...
reći nešto osobno
nešto što se tebe tiče
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 16:31   #12


Nažalost, potpuno si krivo shvatio priču i nisi kroz nju uspio pronaći odgovor na svoje pitanje. Ne mogu ti pomoći jer sam te, izgleda, precijenio...
Kang over'n'out
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 20:05   #13
Quote:
Elysium kaže:

I kad pogledaš svoj vlastiti napredak, što možeš reći, kud te pisanje odvelo?
I jel mi možeš usporediti pisanje s nekim asektom svog života, da dobijem neku referencu koliko ti pisanje znači. ili ne znači. ili je tek samo tu, svjestan si toga i ništa više.
ako si se uspio snaći u ovim pitanjima..
Pišem za sebe doma i po Forumu. Forum je zanimljiv jer ponekad dobijem neko mišljenje, ali uvijek imam potpunu kontrolu nad onim što radim - nitko mi ništa ne natura, niti trebam imati nekakvih ambicija, za razliku od faksa na primjer.

Recimo da sam tako razvio neki svoj izričaj. A pisanje mi služi i kao dobar način "produktivne meditacije".

Zanimljivo je. Nikad ne znam što ću poželjeti napisati sljedeće.


Ali stvarno, zašto proučavaš pisce "izvana"? Spominješ "demona". Nije li to jedan popularni kliše? "Pisac mora pisati, to je jače od njega"...
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 21:53   #14
Re: Re: Priča o Elysiumu

Quote:
Elysium kaže:

Čovjek koji ide spuštat nekoga, pomalo ga i uvrijedit, ali se unaprijed ispričati s patetičnom "samo nemoj ovo krivo shvatit.."
Čak iako sam to napisao , ti si krivo shvatio. Poruka je bila da ti ne treba majka bojža doć u snu i ispričat priču koju ćeš ti onda napisati. Priču možeš naći u bilo čemu, bilo gdje i bilo kada. Moj primjer - ja napišem priču u 5 min, onoliko koliko mi treba da je natipkam. Imam 100 priča u glavi ali mi je najteže početi pisati. Kada me uhvati taj trenutak, napišem priču u trenu. Na desktopu imam txt file sa naslovima mojih budućih priča, koji put mi padne na pamet neka dobra priča ali mi je se neda napisat. Onda napišem naslov u file i to je to. Kad me uhvati volja napišem cijelu priču. Imam brdo naslova koje još nisam napisao zato jer uvijek napišem ono novo što mi sine a može mi sinuti u 3 u noći kad se ustanem iz kreveta i idem pišat.- Žao mi je da sam te povrijedio, to mi zaista nije bila namjera ali mislim da si to malo preosobno shvatio....dalje,

Quote:
Elysium kaže:
Vidiš, cijeli post sam pokrenuo da bih nešto doznao. Da želim izigravati facu, onda bi stavio post, pa copy/paste i naljepio svoja djela. kume, ništa lakše...
i ništa samodopadljivije...
Nije mi jasno što to točno želiš doznati, ili pišeš ili nemaš što raditi ovdje...Ti misliš da mi izigravamo face jer lijepimo svoje priče ovuda ? Pa ovaj kutić je baš tome posvećen, to trebaš napraviti, pejstati svoju priču ovdje. Neznam zašto je to za tebe samodopadljivo ali o tome se ovdje radi. Ti neprestano pričaš o nekim piscima i o nekom pisanju a sam još nisi ništa napisao. Barem ja ne uspijevam naći te tvoje priče...dalje,

Quote:
Elysium kaže:
pa, ne pišem u svom životu da bih bio legenda na forum.hr-u
1. još nisi ništa napisao
2. nitko ne piše da bi bio legenda, pišeš da bi te drugi mogli čitat i eventualno pohvalit ili pokudit. Slažem se sa onime da svatko piše prvenstveno za sebe ali moraš svoja djela nekome ponuditi na čitanje. Zato i služi MLK...dalje,

Quote:
Elysium kaže:
To mi doista nije bio cilj, onog jednog davnog dana, kada i započeh sa svojim rečenicama.
e, ta ti je najbolja...kojeg davnog dana ? registriran si u junu 2004. znači koliko ? 12 - 13 dana

Quote:
Elysium kaže:
Dosta sam skroman, i to je vjerojatno jedan od mojih većih felera. Najbolje ga osjetim kad mi netko baci u facu da sam "političar" i da drkam jer ne znam pisati.
po 3. put - neznam dali znaš pisati jer još nisi ništa napisao, a ono da možeš puno toga napisati a iz toga ništa konkretno reći ( što je odlika političara ), iza toga i dalje stojim...

Quote:
Elysium kaže:
Što se mene tiče, puno više bi mi se svidio da si napisao post s odgovorom na koje od mojih pitanja, a ne da mi bacaš otpatke svojeg talenta.
To sam točno i napravio, pokazao sam ti da možeš napisati priču iz bilo čega. Zar si očekivao da ću točno pogoditi kakav si i što si ? Moraš imati malo smisla za humor
To ti je ujedno i moja preporuka, ako uspiješ pisati satiru, humoreske ili bilo šta smiješno - bit ćeš car. To je ono što svi vole.
I da, hvala ti što misliš da imam talenta

Quote:
Elysium kaže:
Uvjeren sam da možeš i puno bolje, osim naravno, ako te nije strah...
reći nešto osobno
nešto što se tebe tiče
moje priče možeš naći na ovom forumu,ja ne skrivam svoje noge kao zmija ili kao....
E sad, da rezimiramo, zaista ti želim dobrodošlicu i nimalo te nisam htio naljutiti ili povrijediti. I ja sam, kao i ti, nov na ovom forumu. Samo ti želim ukazati da upravo to trebaš napraviti - ponuditi svoje priče a ne uzaludno pisati o pisanju.
Pozdrav od Kanga i " nemoj ovo krivo shvatiti "
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 23:35   #15
Cave, da, mislim da je jednom rekao da je drogiran i pijan po pola godine u godini. Valjda u tom periodu i piše. Ili piše u onom periodu kad nije ubijen?
Dakle, on piše kad je depresivan, a kad je maničan, onda se valjda smije ko idiot i pokušava nešto pojebat.
Obično slušam neku glazbu kad pisuckam, s tim da preferiram Smithse, Cure i Simon&Garfunkel, zbog ugodne atmosfere njihovih pjesama. Cure si napisao? Jesam.
Glede samih tema, volio bih da ih imam sto, ali nemam ih. Imam ih desetak. Zato mi je teško napisati priču s glavom i repom, a kamoli tek s poantom.
No, pošto kao i većina ljudi ovdje nisam opterećen temama i rokovima, i naravno, pisanje mi je hobi, a ne zaposlenje, nedostatak tema ne predstavlja mi toliki problem.
S druge strane, pišem te neke neobavezne kolumne, za koje imam i rok i otprilike naznačenu temu (muško-ženski odnosi) i ponekad je jebeno odvratno napisati neki kjurac u roku i na temu, i s te strane, koliko god se zajebavao na račun hrvatskih kolumnista, cijenim ih i sve više razumijem.
Cijelo to piskaranje shvaćam kao nekakav jazz, improvizaciju i zajebanciju, do trenutka dok mi se ne pojavi The Tema, a onda to prelazi ipak u nekakav posao. Jer jako je loše kad imaš The priču u glavi, koja umre prilikom transporta na papir. Zato smatram da je većina pisanja (koje se ne objavljuje) vojna vježba. Kad dođe The Tema, kad se konture The priče jave u glavi, onda dolazi ratno stanje, zatvaraš se u bunker i boriš se samo da što manje povrijediš The priču prilikom važne akcije spašavanja.
Nakon što ju napišeš, oboje ste u šoku, pa se rane ne primjećuju. Kao ona urbana legenda o motociklistu koji preživi užasnu saobraćajku i sretan što je živ ode se počastiti kavom u obližnji restoran, i skine kacigu, a glava mu se prepolovi. A cijelo je vrijeme mislio da mu nije ništa.
Šampanjac je bolja usporedba. Nakon što je dovršen, mora odstajati koliko, dvije godine u podrumu, a cijelo vrijeme moraš vrtiti flašu da dobiješ kvalitetu i da se ne stvori talog itd. Ono što zajebeš, stavljaš u rinfuzu ili jednostavno baciš.
Ali ako nakon određenog vremena koje si proveo ulažući u kvalitetu, brineć se o njemu, uspiješ proizvesti onaj "svoj" bouque, bez obzira sviđao se drugima ili ne, onda možeš jednog toplog patetičnog ljeta sjesti u predvečerje na svoju staru patetičnu stolicu na ljuljanje u zaraslom vrtu i počastiti se buteljom, ili više njih, zapjevati pijan ko kasno u patetičnu noć.
Eh, zbog tog osjećaja treba pisati.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 23:42   #16
isprika Kangu...

Recimo da je sve bio one great misunderstanding...
ako od nikud, onda s moje strane

Ne volim kad me netko dočeka na nož oko "ničega", reagirao sam a da nisam dao šansu humoru.. sorry majstore

ajmo ovak, ti se drži onog da sam političar dok nešto "ne naljepim", ja ću da je za mene to i dalje malo samodopadljivo.
i tu, da naglasim (krivo si me isto shvatio) nisam mislio na vas koji stavljate svoje uradke, već na sebe.
recimo da nemam feeling staviti još svoje stvari...
ne iz straha ili loše kritike, toga se zbilja ne bojim, ionako predugo pišem za takve i slične bojazni. makar nisam ni izuzetak po tom pitanju.
ovdje sam nov i ne mislim se razbacivat sa svojim djelima
bar ne još
kad krenem, you'll be first to know

pod rečenicom "onog jednog davnog dana kada započeh s rečenicama" nisam mislio na tren kad sam se ovdje logirao, već na početke svojeg pisanja i stvaranja.

gle, ako želiš da budem iskren, objavljen sam svega jedanput, i još čekam svoju prvu pravu šansu, pravi izlet u publikacije. ova je bila zaneseni početak mladog spisatelja. ali znam da je samo pitanje vremena.
u skladu s iskrenošću, razmišljao sam da i ovdje nešto stavim, ali (probaj me sad shvatiti) - ispalo bi mi kao mlaćenje prazne slame. osjećaj da me netko čita, a da pored sebe nemam tvrdi uvez koji bi me podsjetio kako sam doista nešto i napisao.
ne znam jel ti to zvuči ograničeno, kao da pišem samo radi izdavanja, jer nije... nisam takav...
ali opet, dosta mi je da me nazivaju piscem koji nikako da nešto objavi.

još jednom, isprika za loš početak, ali jako mi je drago što si mi odgovorio na neke stvari
najljepši dio mi je bio onaj kad kažeš da zapišeš naslov i da ih imaš već hrpu...
to mi je zazvučalo zanimljivo, jer drugačije je puno od mojeg stila. često uopće ni nemam naslov i dogodi se da napišem cijeli roman, a naslov i dalje ostane praznina...

volim čuti te nijanse drugih
hvala
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 00:00   #17
Quote:
Kesten kaže:
Pišem za sebe doma i po Forumu. Forum je zanimljiv jer ponekad dobijem neko mišljenje, ali uvijek imam potpunu kontrolu nad onim što radim - nitko mi ništa ne natura, niti trebam imati nekakvih ambicija, za razliku od faksa na primjer.

Recimo da sam tako razvio neki svoj izričaj. A pisanje mi služi i kao dobar način "produktivne meditacije".

Zanimljivo je. Nikad ne znam što ću poželjeti napisati sljedeće.


Ali stvarno, zašto proučavaš pisce "izvana"? Spominješ "demona". Nije li to jedan popularni kliše? "Pisac mora pisati, to je jače od njega"...

Čitam ovo tvoje "produktivna meditacija.." zanimljivo je kako vas većina ovdje ima neke svoje formule i viđenja i izraze... polako shvaćam koliko je glupo napisati "Mi pisci.."
kad, toliko se razlikujemo
samo, eto, pišemo... to nam je zajednički nazivnik

A što se tiče klišea, oni su mi mrski i odvratni, a posebice onaj kojeg si naveo. čuo ga mnogo puta i ne sviđa mi se isključivo zato jer je kliše.
pod demonom mislim na ono nešto u tebi što neminovno posjeduješ. ako se dovoljno dobro ne zavaraš... kako si ga lišen.
Znaš onu rečenicu iz "privedite osumnjičene" ili za one bolje potkovane, iz "Cvjetova zla": "The biggest trick Devil ever pulled was convincing the people he doesn't exist."
Taj trik, barem sam ja takvog uvjerenja, nam želi podvaliti i taj naš osobni demon... kojem se trudim naći ime...
što ga bolje upoznam, bolje ću shvatiti sebe...
a u pisanjum tu i tamo, i ukrstimo puteve nas dvojica...

Mislim da je vrlo teško proučiti pisca iznutra, jer teško mi je dokučiti i sebe. pa kud još onda da i nutrinu nekog drugog nabacim na svoja leđa?
krećem polako, s "vanjštinom." ima vremena...

za sad volim čuti kako funkcionirate/mo...

kažeš, ambicije su ti veće prema faxu?
hebiga, ti kao i svaki pošten pisac
ajmo zaradit za život, a pisanje kad već imam šlifa, tako nekako?
u vražju mater, ali to i je neka realnost...
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:10.