Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2011., 09:04   #1041
Quote:
Brooksley kaže: Pogledaj post
Ne znam zasto se ljudi drze toliko tih $850, to je bio intraday spekulativni peak na kojem je iz pozicije izasao minoran broj ljudi koji su bas "uboli" timing, nakon toga je slijedio 20-godisnji bear market. Hocu reci da tih $850 nije pokazatelj nicega za buducnost, obicna tocka na ticker tapeu prije 30 godina.

Da bi vidio da li imamo inflaciju, moras vidjeti da li imamo povecanje novcane mase i mark to market kredita u sustavu, a kad to pogledas, vidis da smo od 2008. u opakoj deflaciji.

Jedino s takvim modelom mozes objasniti sve sto se dogada:

1. deflacija (pad) mark to market kredita
2. bull market u americkim obveznicama (dobro uz neke dodatne stvari poput potraznje za derivate tipa Interest Rate Swaps (Rob Kirby))
3. padajuce cijene nekretnina
4. padajuce cijene korporativnih obveznica
5. relativno jak dolar
6. relativno slabi commodities
7. ne prevelik CPI
8. rast nezaposlenostii
9. pad BDP-a
10. bear market u dionicama
11. eksponencijalni rast Base Money Supply-a (kao Bernankeov odgovor na deflaciju koju nije mogao neutralizirati)
12. banke gomlaju lovu umjesto da posuduju
13. rast stednje gradana
14. kupovna moc zlata raste
15. banke propadaju

a to su sve simptomi deflacije.

Ono sto ja hocu reci je da smo u dijelu ciklusa kad u sustavu ima previse duga i nemoguce je prekinuti taj deleveraging (Bernanke to NE MOZE napraviti) jer ljudi i biznisi imaju previse duga i zele ga smanjiti. U takvom okruzenju ne moze doc do inflacije (povecanje novca i MTM duga/kredita), tako da je neosnovano ocekivati neki preveliki rast cijena (hrane prije zbog bankrota proizvodaca, nekretnina i dionica nikako).

Do inflacije u sekularnom deflacijskom ciklusu moze doci jedino da zakonodavci (ne centralne banke) doslovno pocnu dijeliti lovu ljudima (sto ne vidim da ce se desit).

Ovo je manje vise parafraziran ovaj post od Misha, a on i Steve Keen su jedini (s kojima sam ja upoznat) konstruirali kompletan okvir koji moze objasniti sve kaj se danas dogada, pliz pogledajte njihov rad.

Rekavsi sve to po meni je najbolje investirati u naslov ovog topica.
Upravo to, tu se trubi o neznam kakvoj inflaciji... Ali prema njenoj definiciji:
Inflation is a rise in the general level of prices of goods and services in an economy over a period of time
nema inflacije, već upravo suprotno!

Ja u zadnje 4 godine mogu puno više dobiti za svoj novac... Za iste pare mogu dobiti veći stan, bolji auto, više goriva, jeftinije jesti... Ali i puno teže doći do novca!
Ako to nije deflacija onda neznam šta je
Francisco is offline  
Old 21.09.2011., 09:22   #1042
Quote:
zvrk kaže: Pogledaj post
Najvažnije je da ljudi koji imaju plemenite metale ih ne prodaju ako dođe i do značajnije korekcije. Za one koji nisu sigurni da mogu izdržati takvu eventualnu korekciju za koju će možda trebati i više od godine da se vrijednost oporavi je možda bolje da prodaju sad pa se vrate. Lako je sad pričati, ali ako cijena ode ispod 1500 većina će prodati i opet će mali čovjek loše proći.
Naravno kad se petlja u nešto što ne razumije... Bilo da su cijene nekretnina, dionica, CHF-a ili zlata!

Slijedit trend je takva zamka za naivce koji se uvjere da nešto ide samo u nebo... Oni koji razumiju će naći načina da se okoriste time!

Filozofija je jednostavna:
- Ako kupuješ kada svi kupuju, ti si faca za to vrijeme rasta... a nakon toga si najebo jer ćeš prodavati kada svi prodaju! Kada popušiš, kažeš "jebiga svi su..."
- Ako kupuješ kada svi prodaju, onda si budala koja nema pojma o investiranju a još si veća kada prodaješ nešto što može samo rasti! Kada zaradiš kažu ti, "to nitko nije mogao znati"
Francisco is offline  
Old 21.09.2011., 09:23   #1043
Quote:
Francisco kaže: Pogledaj post

To bi ti značilo da je u zadnjih 31 godinu prosiječna inflacija u SAD-u bila cca 7,1% godišnje
Imaš inflaciju i "inflaciju"
__________________
A u puku zapadne cerkve, gde potiče štogod dobra i poštena, to prečesto dolazi samo odtuda, što on ne sluša i ne sledi popa. Da ovaj puk nebi bio poživinčen, on bi uz redke iznimke, u popu smatrao najpervoga svojega neprijatelja. U istinu, NAROD HERVATSKI IMA SVU SVOJU NESREĆU NAJVEĆMA POPOM PRIPISAT. - Dr. Ante Starčević - Otac Domovine
Marijan is offline  
Old 21.09.2011., 09:38   #1044
Quote:
Francisco kaže: Pogledaj post
Upravo to, tu se trubi o neznam kakvoj inflaciji... Ali prema njenoj definiciji:
Inflation is a rise in the general level of prices of goods and services in an economy over a period of time
nema inflacije, već upravo suprotno!

Ja u zadnje 4 godine mogu puno više dobiti za svoj novac... Za iste pare mogu dobiti veći stan, bolji auto, više goriva, jeftinije jesti... Ali i puno teže doći do novca!
Ako to nije deflacija onda neznam šta je
Deflacija je u zlatu što se ne bi moglo bar u nekim segmentima reći za papir.
I to snažna deflacija,puno više mogu kupiti s plemenitim metalima,nego da sam ostao u papiru.Trend treba uhvatiti kad je još rano u penjanju i ima puno protivnika...
mizuzul is offline  
Old 21.09.2011., 09:48   #1045
Quote:
Marijan kaže: Pogledaj post
Imaš inflaciju i "inflaciju"
A imaš i ""inflaciju"" :



Vidiš danas svatko može svašta pisati i crtati po internetu i dobiti ono što mu paše

Zadnje uređivanje Francisco : 21.09.2011. at 09:54.
Francisco is offline  
Old 21.09.2011., 09:54   #1046
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Deflacija je u zlatu što se ne bi moglo bar u nekim segmentima reći za papir.
I to snažna deflacija,puno više mogu kupiti s plemenitim metalima,nego da sam ostao u papiru.Trend treba uhvatiti kad je još rano u penjanju i ima puno protivnika...
Nemožeš gledati deflaciju u zlatu kada zlato nije sredstvo plačanja! Mogao si tako i 2007 reći "puno više mogu kupiti s nekretninom i dionicama,nego da sam ostao u papiru." i bio jednako u pravu kao i danas.

S trendom si pak potpuno u pravu... samo što je taj trend počeo prije 10-tak godina i ja smatram da je trend rasta završio.
Francisco is offline  
Old 21.09.2011., 10:06   #1047
Quote:
Francisco kaže: Pogledaj post
A imaš i ""inflaciju"" :

Vidiš danas svatko može svašta pisati i crtati po internetu i dobiti ono što mu paše
Je, ima svega. Samo treba znati vidjeti stablo od šume ili šumu od stabla.

Čuti ćemo se za koju godinu i viditi tko je bio u pravu.
__________________
A u puku zapadne cerkve, gde potiče štogod dobra i poštena, to prečesto dolazi samo odtuda, što on ne sluša i ne sledi popa. Da ovaj puk nebi bio poživinčen, on bi uz redke iznimke, u popu smatrao najpervoga svojega neprijatelja. U istinu, NAROD HERVATSKI IMA SVU SVOJU NESREĆU NAJVEĆMA POPOM PRIPISAT. - Dr. Ante Starčević - Otac Domovine
Marijan is offline  
Old 21.09.2011., 10:10   #1048
Quote:
Francisco kaže: Pogledaj post
Nemožeš gledati deflaciju u zlatu kada zlato nije sredstvo plačanja! Mogao si tako i 2007 reći "puno više mogu kupiti s nekretninom i dionicama,nego da sam ostao u papiru." i bio jednako u pravu kao i danas.

S trendom si pak potpuno u pravu... samo što je taj trend počeo prije 10-tak godina i ja smatram da je trend rasta završio.
Kakve veze ima kad ja kupujem više?To je ono što se pita.
Trend je završio?Dolar ili euro će proporcionalno vrijediti više nego sada?
Pogledaj malo bolje što se dešava s tim valutama...
mizuzul is offline  
Old 21.09.2011., 10:10   #1049
Quote:
Marijan kaže: Pogledaj post
Je, ima svega. Samo treba znati vidjeti stablo od šume ili šumu od stabla.

Čuti ćemo se za koju godinu i viditi tko je bio u pravu.
Evo tu se slažemo

Čujemo se
Francisco is offline  
Old 21.09.2011., 10:17   #1050
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima kad ja kupujem više?To je ono što se pita.
Trend je završio?Dolar ili euro će proporcionalno vrijediti više nego sada?
Pogledaj malo bolje što se dešava s tim valutama...
1. Dakle prema tebi, ja odem u kladionicu uložim 100kn dobijem 200kn... onda je po tebi to znak da je bila 100% inflacija?

2. U odnosu na zlato $ danas više vrijedi nego prije mjesec dana... Zašto nebi i za godinu dana?

3. Gledam... Ono što ti ne vidiš da se s njima može itekako manipulirati i da za njih ne vrijede baš neka uobičajena pravila.
Francisco is offline  
Old 21.09.2011., 10:21   #1051
Deflacijsko razdoblje bi sad i trebalo gurnuti zlato prema dole prema 1700 $ za uncu. Ako se zlato odupre i uspije se konsolidirati unatoč (dolarskoj) deflaciji u SAD-u onda je jasno kamo će zlato nakon tog deflacijskog perioda. Ako padne ispod 1700 $ onda bi se priča mogla razvodniti na dulje razdoblje. Po meni je izgledniji prvi scenarij koji podrazumijeva realan rast zlata unatoč (nominalnoj) stabilizaciji cijene zlata zbog spomenutog deflatornog razdoblja.
__________________
Do you spend time with your family? Good. Because a man who doesn't spend time with his family can never be a real man.
zvrk is offline  
Old 21.09.2011., 11:28   #1052
Kak ne kuzite da je zlato bolji hedge za deflaciju neg inflaciju?

Nitko ne zna gdje ce zlato biti za mjesec dana i gdje ce nakon toga, bjezite od onoga tko tvrdi drugacije, najvise sto se moze rec je da smo u sekularnom bull marketu, da ne vlada ni oversold ni overbought stanje i da je vjerojatnije da ce gore nego dole...

Takoder, ja sam protiv ulaganja u minere, tu postoji masu rizika, od vodenja kompanije, nacionalizacija, poreza, shortanja, tako da ih ja necu ni gledati dok mi portfelj ne dosegne 7 znamenki u $
Brooksley is offline  
Old 21.09.2011., 11:47   #1053
Ako se ostvari za zlato pozitivni scenarij (stabilizacija cijene oko 1750 unatoč jačem dolaru) onda će baš rudari postati glavna igra. Možda već sad postaju. Zlato nas samo treba uvjeriti (usprkos jakom dolaru) da je stabilno i da neće ispod 1700, a rudari će onda pokazati snagu.
__________________
Do you spend time with your family? Good. Because a man who doesn't spend time with his family can never be a real man.
zvrk is offline  
Old 21.09.2011., 12:43   #1054
super shadow gold price

danijeld is offline  
Old 21.09.2011., 13:05   #1055
Quote:
Brooksley kaže: Pogledaj post
Kak ne kuzite da je zlato bolji hedge za deflaciju neg inflaciju?
Nikako se ne bih složio oko ove tvrdnje. Zlato je hedge za inflaciju više nego za deflaciju. Zlato se zapravo najbolje ponaša pri situaciji kad su realne kamatne stope negativne. U pravoj deflaciji najbolje kupovnu moć čuva kartušina, što se pokazalo u drugom dijelu 2008. i dijelu 2009. a tek kad je počelo printanje i QE2 i inflacija onda su preciousi krenuli značajnije rasti cijenom.....

Pročitao sam par knjiga na tu temu i samo Mish Shedlock i par sličnih tvrdi da je zlato hedge u deflaciji....i bojim se da su jako u krivu po tom pitanju......u deflaciji se prodaje sve što je unovčivo da bi se bilo likvidno.....a odluke o kupnji se odgađaju u očekivanju sve nižih cijena....
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 21.09.2011., 13:28   #1056
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Nikako se ne bih složio oko ove tvrdnje.
Ovo nije tvrdnja, prenosim ti kako su stvari funkcionirale u proslosti. Osim ako se ne slazes da se proslost odvijala na nacin na koji se odvijala. Onda si nihilist. Pogledaj malo price iz velike depresije kak su zubari sa zlatnim zubima kupovali stambene blokove, ima masu slicnih primjera...

Evo ok clanak za slican pogled na situaciju (drugi gugl rezultat).

Slazem se da bi trebalo biti u zlatu, jednako kao i ti (jos kad bi politicari imali interes zastititi ljude i dopustiti im to : wishfulthinkingmodeoff , samo pokusavam dublje razumjeti situaciju da znam kad treba uc i kad izac.
Brooksley is offline  
Old 21.09.2011., 21:46   #1057
Quote:
Francisco kaže: Pogledaj post
1. Dakle prema tebi, ja odem u kladionicu uložim 100kn dobijem 200kn... onda je po tebi to znak da je bila 100% inflacija?

2. U odnosu na zlato $ danas više vrijedi nego prije mjesec dana... Zašto nebi i za godinu dana?

3. Gledam... Ono što ti ne vidiš da se s njima može itekako manipulirati i da za njih ne vrijede baš neka uobičajena pravila.
Gledaj,nemojmo brkati babe i žabe.
1.Zlato je poraslo 50% manje više za vrijeme kvantitativnih olakšanja,sada i zbog downgradea.Naravno da nije bila tolika inflacija u papiru,nemoj sada brkati to s papirom.
Inflacija cijena ima svoj delay,ali već se počinje pokazivati...I s obzirom na brojkama dokazanu supresiju iako je zlato toliko naraslo i dalje je potcijenjeno.Dakle nije kladionica,zlato reagira na monetarni šok i tako je bilo kroz cijelu povijest.

2.Zato što iako je to moguće nije relevantno za dugoročne izglede.Nije mi ni na kraj pameti ulagati na dva dana.

3.Itekako vidim i baš zato ulažem jer da snažna je manipulacija i zato velika prilika.Jer vrč ide na vodu dok se ne razbije.Cpi je na "4%".Dakle sada bi morali dignuti kamatu na 5% da realna kamata bude pozitivna.To bi značilo da bi na ime svog duga plaćali samo za kamate cca pola trilijuna dolara,a prihodi od poreza su 2 trilijuna.Dakle još veći deficit i što je najneugodnije potpuni kolaps i kontrakcija ekonomije...
Bilo bi dobro ukazati što to vidiš da se promijenilo u dugoročnom uzlaznom trendu zlata da bi došlo do kraja bull marketa.Na osnovu čega?!
mizuzul is offline  
Old 21.09.2011., 22:06   #1058
Ja danas kupio 250 grama! Pa kud puklo da puklo!
mkovac67 is offline  
Old 21.09.2011., 22:24   #1059
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Ja danas kupio 250 grama! Pa kud puklo da puklo!
http://www.youtube.com/watch?v=S-uTLzWwE2I

Inače mislim da si dobro investirao,to će za 5 godina biti puna šaka brade.
mizuzul is offline  
Old 21.09.2011., 23:39   #1060
Quote:
Brooksley kaže: Pogledaj post
Ovo nije tvrdnja, prenosim ti kako su stvari funkcionirale u proslosti. Osim ako se ne slazes da se proslost odvijala na nacin na koji se odvijala. Onda si nihilist. Pogledaj malo price iz velike depresije kak su zubari sa zlatnim zubima kupovali stambene blokove, ima masu slicnih primjera...

Evo ok clanak za slican pogled na situaciju (drugi gugl rezultat).

Slazem se da bi trebalo biti u zlatu, jednako kao i ti (jos kad bi politicari imali interes zastititi ljude i dopustiti im to : wishfulthinkingmodeoff , samo pokusavam dublje razumjeti situaciju da znam kad treba uc i kad izac.

Koliko ja vidim rečenica se nije odnosila na prošlost nego si doslovno napisao "zlato je bolji hedge za deflaciju nego inflaciju"....što znači da to vrijedi za sadašnjost.......
Drugo, u razdoblju o kojem sad pričaš ( Velika Depresija 1929. ) je dolar imao zlatnu podlogu, što de facto znači da je zlato bilo isto što i novac a novac u deflaciji ne gubi na vrijednosti nego dobiva ( zbog pada cijena proizvoda i usluga )......

Treće, zlato ja sad nikako ne bih kupovao jer kako stvari stoje, nakon razočaranja tržišta Fedovom odlukom da nema QE3 nego ide opreacija twist, biti će osjetno povoljnijih prilika za ulazak u zlato i srebro nego što je to trenutno slučaj......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.